Skocz do zawartości
IGNOROWANY

C.o Gazowe. Jaki Zestaw?


sanders

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was jeszcze pytanie odnosnie silownika do zaworu 3d. Zawor seria VRG132, gwint zewnętrzny, nr art 11602200 Kvs 4, gwint 1cal. Do tego silownik ma byc 2 punktowy, 3 punktowy czy proporcjonalny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj odwiedziłem dwa lokalne sklepy. Cena zestawu w obydwu sklepach podobna, różnica 500pln:

VC 206/5-5, zbiornik v 120/6, vrc 700/4, odpr spalin poziome, zestaw podłączeniowy do zasobnika 9.200pln brutto

Tymczasem przeglądając internet ten sam zestaw można kupić za 7100 brutto

Rożnica spora. Jak jest z gwarancja gdy towar kupie przez sklep internetowy. Jak Wy kupujecie? Przez internet czy stacjonarnie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jeszcze raz.  Znowu poprosze Was o pomoc. Niemal na 100% bylem zdecydowany na zestaw 

Vailant  VC 146/5-5   lub   VC 206/5-5 z zasobnikiem VIH R 120/6 B. Do tego zestaw do spalin poziomy przez sciane i multiMATIC VRC 700

Przegladajac foru natrafilem na kociol ecoTEC exclusive VC 256/5-7 ktory zakres nominalnej mocy grzewczej przy 50/30ºC  ma 1,9-21,6 kW wiec w porownaniu do poprzednich kotow duzo mniejszya moc minimalna. Modulacja 1:10

Dodatkowo w zestawie jest multiMATIC VRC700 i modul internetowy.

Gdzies na tym forum kol sambor pisal ze moc minimalna nie jest jedynym wyznacznikiem decydujac sie na kociol, czy jakos tak.

Moze kolega napisac na co jeszcze zwracac uwage i czym sie kierowac?

Wedlog Was warto dokladac kase na ten kociol czy wystarczy zestaw ecoTEC plus VC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, teres napisał:

Tego kotła zgodnie z prawem nie możesz zamontować z wyrzutem spalin przez ścianę (za duża moc maksymalna).

VC 206/5-5 ma moc nominalną 20kW a moc grzewcza (50°C / 30A°C) 4,2 - 21,7

natomiast 

VC 256/5-7 ma moc nominalną ???? a moc grzewcza (50°C / 30A°C) 1,9-21,6 kW

Nie znalazlem jaką ma moc nominalną.

13 minut temu, sambor napisał:

Jak jest budynek jednorodzinny i wolnostojący to max moc przez ścianę jest akurat 21kW - czyli OK.

Czyli kociol VC 256/5-7 ma moc nominalna 21 kW?

Na co jeszcze zwrocic uwage oprócz mocy minimalnej?

Warto dokladac kase na ten kociol czy wystarczy zestaw ecoTEC plus VC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parter podlogowka, poddasze grzejniki. Podobny metraz.

W tym drozszym sugerowalem sie wiekszym zakresem modulacji. Przy tym VC 206/5-5 minimalna 4,2 moze sie okazac za wysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sambor napisał:

musi być obsługa 2 obiegów grzewczych  w tym jeden z mieszaczem + sprzęgło.

Bedzie

Zerknij na schemat jak mozesz. 

 

vailant.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym się upierał przy zaworze 3D o Kvs=2,5  załóżmy moc OP na 1m2 np=80W co już jest mocno zawyżoną wartością czyli 80Wx70m2=5600W Z monogramu doboru zaworów VRG przy średnim schłodzeniu czynnika grzewczego 7,5K wychodzi zawór o Kvs=2,5(załącznik#1) Sugerowany zawór (załącznik #2)

Dobór zaw.3D VRG ESBE.jpg

xx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 6ciu pętli w życiu nie wyciągnie nawet 5kW.Po drugie w rzeczywistości schłodzenie w obiegu OP będzie zapewne większe niż 5K Dla 5,5kW i nawet  delcie =5K to 2,5 Kvs wystarczy ale ja przy tobie pikuś)jeżeli chodzi o wiedzę to nie będę "walczył" ;) 

Zresztą nie ma o co, o jakieś marne 1,5Kvs;)

xxxx.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki panowie. Bedzie 3d Kvs 4

Zerknijcie prosze na schemat, czy zawory zwrotne sa w dobrym miejscu?

 

vailant.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20kP to maksymalny dopuszczalny opór w 1pętli ale w "normalnej" instalacji OP gdzie pętle są rozsądnej długości opór pojedynczej pętli będzie na poziomie kilku kPa .Ale oczywiście są artyści co robią jedną pętle z całego krążka pexa i wtedy są w stanie przekroczyć te 20kPa.Przy doborze pompy do OP jak wiadomo bierzemy pod uwagę opór obiegu krytycznego.Po dodaniu oporów pozostałych elemnt.inst czyli tych 10kPa to nie powinno wyjść więcej jak 20kPa sumarycznie.

Taka Aphpa 1 25-40 jest w stanie przykładowo przy przepływie 1,6m3/h pokonać opór ok.23kPa.

ghg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, odpowietrznik napisał:

Z 6ciu pętli w życiu nie wyciągnie nawet 5kW.Po drugie w rzeczywistości schłodzenie w obiegu OP będzie zapewne większe niż 5K Dla 5,5kW i nawet  delcie =5K to 2,5 Kvs wystarczy ale ja przy tobie pikuś)jeżeli chodzi o wiedzę to nie będę "walczył" ;) 

Zresztą nie ma o co, o jakieś marne 1,5Kvs;)

 

No dobra specjalnie dla "pikusia" policzyłem , dla 5kW i delty 5C mamy dobrany zaw o Kvs = 4 dla 4kW i delty 5C mamy też zaw 3-d o Kvs = 4

A poniżej specjalnie dla "pikusia" oba przeliczenia dla 5 i 4 kW i delty 5C.

PS

Pikuś popraw się!

dobór 3D dla pikusia.png

dla pikusia 2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Pikuś będzie bronił swoich racji)Jak założysz maksymalny spadek ciśnienia 5kPa to pewnie że przy tym przepływie (0,86m3/h)wyjdzie zawór o Kvs=4 tylko że wg. mnie to jest błędne założenie ponieważ spadek ciśnienia na zaworze powinien zawierać się w przedziale 5-15kPa U ciebie w pierwszym przypadku ten spadek delta P=4,6Pa a w drugim P=3Pa

Należy założyć maksymalny spadek ciśnienia 15kPa a dlaczego bo patrz przykład(załącznik#1) jest sobie instalacja grzejnikowa o mocy 25kW,delta T=15K i po poprowadzeniu linii poziomej do wymaganego spadku ciśnienia w zakresie 5-15 kPa mamy do wyboru dwa zawory o Kvs=4 lub Kvs=6 i zgodnie z założeniami doboru nie wybieramy zaworu o Kvs=6 dla na którym spadek ciśnienia wynosi ok.5kPa lecz zawór o mniejszym Kvs=4 którego na którym spadek ciśnienia jest ok.13kPa

Załącznik #2 dobór zaworu wg.mnie Tak że nie wiem czy się poprawię;)

vrg.jpg

ddd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu jest podłogówka gdzie masz stały przepływ, a zakładanie 1,5m sl wody straty na samym zaworze 3-D  czystym marnotrawstwem, to praktycznie tyle samo co strata ciśnienia hydraulicznego w pętli 

Takie rozumowanie często doprowadza do zwiększenia  rozmiaru pompy a co za tym idzie zwiększenie kosztów wykonania i późniejszej eksploatacji.

Ponadto duże spadki ciśnienia na armaturze mogą powodować jej głośną pracę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.05.2018 o 06:26, teres napisał:

@sanders weź wyrzuć te grzejniki na poddaszu i zobaczysz jak Ci się wszystko uprości, będzie oszczędniejsze i do tego tańsze.

W tym temacie juz raz Ci pisalem ze na poddaszu nie mam o.p wiec dajesz idiotyczne propozycje. Albo nie czytasz całosci tematu, albo piszesz by cokolwiek napisac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.