Skocz do zawartości
IGNOROWANY

C.o Gazowe. Jaki Zestaw?


sanders

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Do nowego domu zamierzam zainstalowac w kotlowni kociol gazowy kondensacyjny z wyprowadzeniem spalin przez ścianę budynku. Do ogrzania okolo 160m2 Dwa obiegi grzewcze. Podłogowka na parterze i kaloryfery na poddaszu

Na stronie http://cieplowlasciwie.pl/wynik/42ij wychodzi mi kociol gazowy 14kw z przygotowaniem cieplej wody w zasobniku dla 3 osob. Mysłałem nad zamontowaniem kotła 

 

Vailant VCW PL 356/5-7 Zakres nominalnej mocy grzewczej przy 50/30ºC  3,9-26,4 kW Nie wiem czy nie za "duzy" ten kocioł nawet jak wezme pod uwage przeplywowe podgrzewanie wody ciepłej.

 

Lub

 

PAKIET VAILLANT ecoTEC plus VC 146/5-5 z zasobnikiem Vaillant VIH R Moc grzewcza (kW) (50°C / 30A°C) 3,3-15,2 kW

 

W obydwu przypadkach regulator pogodowy i pokojowy. Czy te piece mogą sterowac dwoma obiegami grzewczymi? Cos trzeba do nich dokupic? Potrzebne bedzie sprzegło? Kotłownia zakonczona dwoma rozdzielaczami, jeden o.p drugi kaloryfery. 

 

Moze macie inne sprawdzone kotły lub rozwiazania. Doradzcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa na grzejniki+zaw.3D z pompą na OP.

 

Czy grupa pompowa do rozdzielacza podlogowki spelni to zadanie? Na obieg grzejnikowy tez trzeba pompe? Nie wystarczy ta w kotle?

 

 

Chcąc dać rurę powietrzno-spalinową przez ścianę przepisy mówią że można tak zrobić przy mocy kotła nie większej niż 21kW

 

ecoTEC plus VC 146/5-5 ma 14kW wiec powinno byc ok. Jedynie zastanawiam sie czy te 14kW nie jest za małe bo to max z zapotrzebowania. Moze dac wiekszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadnych grup pompowych.Zawór 3D z siłownikiem na obieg ogrzewania podłogowego typu ESBE VRG(lepszy)lub Afriso ARV (gorszy)i za nim pompa

 

Ponieważ powinno być sprzęgło to na grzejniki konieczna jest dodatkowa pompa,najlepiej z funkcją autoadapt np.Grundfos Alpha 2.Lokalizacja całości-kotłownia w pomieszczeniach tylko rozdzielacze.

Do podłogówki rozdzielacze z rotametrami.

Kocioł 14kW może zbyt długo podgrzewać wodę w zasobniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lokalizacja całości-kotłownia w pomieszczeniach tylko rozdzielacze..

 

Rozdzielacze sa w kotłowni. 

Czy taki schemat instalacji jest poprawny?

post-79002-0-84021300-1525026688_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Omylkowo wstawilem zz zamiast filtra przed zaworem 3d

 

 

Mam ogrzewanie podlogowe około 70m2 podzielone na 6 obwodow. Wykonane pexem wavin fi16 Ulozone okolo 6mb pexa na 1m2

 

podlogowka parter

 

1 pomieszczenie 15m2 x 6mb = 90mb

1 pomieszczenie 15m2 x 6mb = 90mb

1 pomieszczenie 10m2 x 6mb = 60mb

1 pomieszczenie  9m2 x 6mb = 54mb

1 pomieszczenie  9m2 x 6mb = 54mb

1 pomieszczenie  8m2 x 6mb = 48mb

 

razem 396mb pexa fi16

 

grzejniki poddasze ilosc zeberek

 

17 + 17 + 10 + 15 + 8 + 12 + drabinka = 79 zeberek  + drabinka 450 wat Do kazdego grzejnika pex fi16 z rozdzielacza

 

Czy pomoze mi ktos wyliczyc jakie dobrac pompy i zawor ESBE VRG (jakie Kvs) 

Wdg mnie zawor okolo 4Kvs

Pompa do obwodu grzejnikow 25-40 bez autoadaptu

Pompa do obwodu podlogowki 25-40 z autoadaptem

Sprzegło 40kW bedzie ok?

 

Dobrze licze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podłogówki pompa bez autoadapt np Grundfos Alpha 1L

Filtr ma byc przed samą pompą a nie przed 3D

Wg. mnie 4Kvs za duży wystarczyłby 2,5Kvs Ale przewymiarowanie o jedną dymencję nie robi jeszcze tragedii

Podłogówka niepoliczona,błędna koncepcja ułożenia rur wszędzie jednakowo(przy zużyciu rury 6mb/1m2 to będzie rozstaw ok.15cm) bez względu na to jakie jest wykończenie podłogi panel/płytka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź zaw 3-D o Kvs =4 będzie bezpiecznie.

Sprzęgło 40kW też OK.

Ok. Dzieki

 

 

Do podłogówki pompa bez autoadapt np Grundfos Alpha 1L

Ok, filtr poprawiony. Czyli pompa do obwodu grzejnikow 25-40 z autoadaptem, a  pompa do obwodu podlogowki 25-40 bez autoadaptu

Rury były układane pomiedzy 12-15cm od siebie. Masz racje. Nie mam szczegolowych zapiskow a dokladnych wyliczen nie było.  Na podłogowce wszedzie plytka gresowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze rozważyć kocioł Junkersa Carapur Smart ZSB 24-5c

 

Zalezy mi na odprowadzeniu spalin poziomo przez sciane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnosnie srednicy rurek od pomp do rozdzielaczy. Z kotła gazowego przylacza zasilania i powrotu maja fi22 Jest sens od pomp zwiekszac do rozdzielaczy na fi28? Zawor 3d i pompy chyba maja fi 1cal.

Jak to rozwiazac? 

Naczynie wzbiorcze w kotle wystarczy czy potrzebne dodatkowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury od kotła do sprzęgła CU 22 za sprzęgłem średnica rur na poszczególne obiegi zależy od mocy jaką muszą przenieść i różnicy temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem,może być tak że średnica rur zwłaszcza na OP może być większa od CU22 Potrzeba ewentualnego dodatkowego naczynia przeponowego zależy od pojemności instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury od kotła do sprzęgła CU 22 za sprzęgłem średnica rur na poszczególne obiegi zależy od mocy jaką muszą przenieść i różnicy temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem,może być tak że średnica rur zwłaszcza na OP może być większa od CU22 Potrzeba ewentualnego dodatkowego naczynia przeponowego zależy od pojemności instalacji.

 

Do rozdzielacza o.p mam zamiar dać cu fi28, na obwod grzejnikow prawdopodobnie cu fi22 by wystarczyło ale pewnie tez dam cu fi28

W calej instalacji z tego co liczylem na szybko to bedzie okolo 120-130 l wody

W kotle naczynie ma 10l lub 15l Bedzie wystarczajace?

 

 

Zwłaszcza miedzią polecam dać 28 do rozdzielaczy.

Tak w ogóle to po co Ci te grzejniki na górze?

 

Po co grzrejniki? Po to by było cieplo w chlodne i mrozne dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W calej instalacji z tego co liczylem na szybko to bedzie okolo 120-130 l wody

W kotle naczynie ma 10l lub 15l Bedzie wystarczajace?

Trzeba liczyć, mi się wydaje, że może być mało.

Po co grzrejniki? Po to by było cieplo w chlodne i mrozne dni.

A to podłogówka tego nie zapewnia, czy jak?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba liczyć, mi się wydaje, że może być mało.

A to podłogówka tego nie zapewnia, czy jak?

 

No własnie trzeba bedzie wyliczyc dokladnie.

Gdyby na poddaszu byla to moze by zapewnila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze liczę odnośnie ewentualnego dodatkowego naczynia wyrównawczego.Jeżeli coś źle to proszę niech mnie ktoś poprawi.

Korzystam ze wzoru: 

Vci=Vn/e x Pf-Pi/Pf+1 [l]

 

Vci-maksymalna objętość instalacji z jaką może pracować kocioł wyposażony w naczynie przeponowe

Vn-pojemność naczynia zamontowanego w kotle w Eco Tecu= 10l

e- współczynnik rozszerzalności wody dla maksymalnej temp.roboczej 85st.=0,0324

Pf-ciśnienie zadziałania zaworu bezpieczeństwa =3bar

Pi -ciśnienie wstępne naczynia=1bar

 

Vci=10/0,0324 x 3-1/3+1=154 l

 

Czyli w przypadku gdy rzeczywisty zład instalacji jest większy od 154l należy zamontować dodatkowe naczynie przeponowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz podłogówkę - oczywiście dobrze policzoną i dobrze wykonaną, to grzejniki w tych samych pomieszczeniach co podłogówka to wyrzucenie kasy w błoto, ale bogatemu wszystko wolno.

Przeciez ja nigdzie nie pisalem ze mam podlogowke i grzejniki w tych samych pomieszczeniach

 

Podłogowka na parterze i kaloryfery na poddaszu

 

 

 

e- współczynnik rozszerzalności wody dla maksymalnej temp.roboczej 85st.=0,0324

 

Ten parametr trzeba brac pod uwage nawet gdy max temp bedzie 55st?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj byl instalator. Jedyny parametr jaki go interesowal to ile jest m2 do ogrzania. Zaproponowal w kotlowni kociol vailant 26kw.

Na pytanie czy trzeba sprzeglo odparl ze jak chce to da. Mowie mu o 2 pompach i jednej z zaworem 3d i silownikiem. Odparl ze na podlogowke zawor 3d i silownik ok, ale na grzejniki to bzdura bo wystarczy pompa  ktora jest w kotle. Naczynie wzbiorcze jest w kotle i nie trzeba innego. Co o tym sadzicie, ma racje czy nie ma pojecia o poprawnej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.