Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podgrzewacz Wody Hybrydowy Ariston Lydos


Marian2018

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Chciałem się pochwalić nowym nabytkiem.
Nabyłem właśnie podgrzewacz wody 100l hybrydowy z pompą ciepła.
Żonie się podoba bo ma nowoczesny wygląd
a mnie ciekawią oszczędności w porównaniu ze zwykłym bojlerem.
Jutro wymiana starego wysłużonego bojlera i zobaczymy co potrafi ta nowość.
Czy ktoś z już o tym słyszał i ma jakieś zdanie?

 

Pozdrawiam.

Marian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, też skusił mnie ten nabytek i postanowiłem GO mieć. Montaż banalny, w miejscu starego i wysłużonego bojlera, ucieszyła mnie zawartość opakowania gdzie znalazłem wszelkie materiały montażowe i........ jest :-)) działa.

Moje urządzenie ma 80L pojemności, wcześniej posiadałem bojler o pojemności 60L, gabarytowo wpasowało się w miejsce bojlera. Co potrafi nowość...

Pierwsze spostrzeżenia:

1. szybko podgrzał cała masę wody, bez porównania do swojego poprzednika

2. podoba mi się potrzymanie temperatury w trybie "zielonej energii", w ciągu dnia wystarcza sama pompa ciepła na potrzeby tzw. bytowo gospodarcze, przy większym zużyciu czyli prysznic dla 3 osób posiłkuje się już grzałką ale (miłe zaskoczenie) ciepłej wody w zupełności wystarcza

pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

U mnie działa bez zastrzeżeń, grzeje dużo szybciej niż poprzedni bojler

zastanawiałem się wcześniej nad obsługą ale jest łatwa - daje rade.

Montaż jak każdego bojlera musiałem tylko użyć kotwy chemicznej

żeby mieć pewność że na naszej ścianie będzie się trzymał (ścianka z cegły dziurawki).

Kołki w kpl. dobre Fischer ale nie na naszą ścianę.

Na Nasze 2+2 wody nie brakuje.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ech... reklama reklamą....

z pewną nieśmiałością podszedłem to tego tematu. na co dzień zajmuję się projektowaniem instalacji sanitarnych. do tej pory sprawy związane z oszczędzaniem energii były bardziej dla moich kontrahentów niż dla mnie. nie ukrywam, że na swoje potrzeby poszukiwałem tradycyjnego podgrzewacza elektrycznego. na proste pytanie: po co ci to, nie lepsza będzie hybryda? nie wiedziałem co odpowiedzieć.

to, że podjąłem wyzwanie i nabyłem takie cacko nie jest z mojej strony reklamą lecz wyrażeniem mojego zadowolenia z wyboru i chęć podzielenia się tym z innymi.

nie ukrywam, że z braku czasu czy też może i po części z lenistwa nie zapoznałem się jeszcze z instrukcją obsługi, nie poznałem wszystkich możliwości, używam jedynie intuicyjnie i jestem mile zaskoczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jednym się podoba innym nie musi - jak wszystko.

Ja zdecydowałem się napisać ponieważ uważam że jestem zadowolony z zakupu

Na Nasze potrzeby jest wystarczający i wygląda nowocześnie.

Mogę śmiało reklamować i nie mam z tym problemu bo jest ok i ma to co chciałem.

Instrukcje warto poczytać - ważne jest kilka stron

Żeby dostosować urządzenie do własnych potrzeb i wiedzieć co się ma w domu.

żeby było jasne nie trzeba się instrukcji uczyć - leży przy bojlerze i klika razy do niej wróciłem

jak miałem chwilę żeby posprawdzać co i jak działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam Wam się szczerze, że obawiałem się wychłodzenia pomieszczenia (wiadomo pompa ciepła) ale obawy na szczęście były bezpodstawne. Zapomniałem za to na początku podłączyć odwodnienie do kanalizacji i była okazja do zmycia podłogi :-)) ale jest ok. Z każdym dniem coraz bardziej jestem zadowolony z zakupu. Nie ukrywam, że mam wśród znajomych kilku niedowiarków, którzy z ciekawością ale i nieśmiałością obserwują jak to działa i o dziwo, jeden się "nawrócił" ;-))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mnie straszono wychładzaniem pomieszczenia - przesada.

Nie jest to jakoś odczuwalne i nie ma dla mnie większego znaczenia.

Bojler już ponad miesiąc działa dobrze i bez zastrzeżeń.

Jest to bardzo dobra alternatywa gdy nie ma możliwości podłączenia gazu

lub gdy ktoś z gazu z różnych powodów rezygnuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Bojler grzeje elegancko już prawie dwa miesiące

- na konkretne oszczędności jeszcze za wcześnie ale cieszy że czasy grzania zgodne oczekiwaniami.

Znajomi zdziwieni co to Hybryda i jak działa (trochę jak z autem znanej marki).

Postęp i nowoczesność (Większość nie ogarnia -  jak pokolenie wcześniej z pralką automatyczną)

Pozdrawiam tych co idą do przodu i nie boją się nowości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu się z Tobą zgodzę, wielkie oczy i niedowierzanie, troszkę pukanie się w głowę bo po co? zapewne za jakiś czas stanie się to standardem, może nawet wymaganym jakimś przepisem. świat dąży do oszczędzania energii. cieszę się, że mogę być jednym z pionierów. jak wspomniałem we wcześniejszym poście, jeden z moich znajomych nabył już hybrydę Aristona i też jest zadowolony. śmiać mi się chce gdy opowiada jak śledzi, obserwuje tryby pracy i o ikonce świadczącej o pracy pompy ciepła i liczy o ile mu spadnie zużycie prądu.... kiwam głową ze zrozumieniem :) mam to przecież w domu :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie teraz sprawa jest prosta i oczywista. Części ludzi nowe technologie traktuje z dużym dystansem.

Kilka miesięcy temu gdy szukałem nowego bojlera nie bardzo orientowałem się w klasach energooszczędności które weszły w życie i obowiązują już od prawie roku. Kilka czy kilkanaście lat temu nikt za bardzo o klasach nie słyszał ani się nad nimi nie zastanawiał tak samo jak nad ocieplaniem domów (pamiętam jak mojego dziadka i wujka dawniej straszono przed docieplaniem domu styropianem) od wielu lat jest to już normą i nie wyobrażamy sobie gołego nieocieplonego domu. Producenci trochę są zmuszani przepisami a trochę goni ich konkurencja do szukania nowych rozwiązań. Moje urządzenie na tą chwilę jest jedynym w klasie energooszczędności A z Hybrydą o pojemności 100l.

Taniej grzeje wodę i to cieszy a przy tym faktycznie jest ładny i nowoczesny w porównaniu ze zwykłymi bojlerami. 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marian2018 napisał:

Moje urządzenie na tą chwilę jest jedynym w klasie energooszczędności A z Hybrydą o pojemności 100l.

Masz rację, jedyne, gdyż nawet stary poczciwy Galmet ma taką hybrydę o klasę lepszą czyli A+ i na dodatek 200l pojemności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sambor napisał:

Masz rację, jedyne, gdyż nawet stary poczciwy Galmet ma taką hybrydę o klasę lepszą czyli A+ i na dodatek 200l pojemności.

brawo! pytanie jawi się tylko po co mi akurat takiej pojemności zbiornik? Do maja br używałem bojlera o pojemności 60L i jakoś dawał radę. Niestety jego żywot dobiegł końca i stanąłem przed dylematem, o którym pisałem wcześniej. Na moje potrzeby wystarcza w zupełności zbiornik 80L i o dziwo! pracujący wyłącznie w trybie samej pompy ciepła. 

9 godzin temu, HarryH napisał:

Płacą Wam aż tyle za tę reklamę, by firmować teksty jak z Mango? 

Konkrety proszę- jaki czas zwrotu z inwestycji?

:-) niestety nikt nam nie płaci, nikt nie mówi o wolnej linii czy nie namawia do kup teraz, promocja trwa tylko godzinę :-))

ale masz na szybko sporządzoną prostą kalkulację dla mojego 80L urządzenia, wg moich spostrzeżeń (założeń)

Tryb pompy ciepła:

0,12 kW x 4 h (założenie: tyle godzin dziennie pracuje bojler w przeciągu dnia) = 0,48 kWh
0,48 kWh x 251 dni = 175,2 kWh (dni robocze)

Tryb grzałki elektrycznej:

1,2 kW x 3 h (założenie: tyle godzin dziennie pracuje bojler w przeciągu dnia) = 3,6 kWh

3,6 kWh x 114 dni = 410,4 kWh (weekendy i  święta)

Łącznie: 585,6 kWh

Bojler wyłącznie z grzałką elektryczną:
1,2 kW x 3 h (założenie: tyle godzin dziennie pracuje bojler w przeciągu dnia) = 3,6 kWh
3,6 kWh x 365 dni = 1314 kWh

Różnica: 728,4 kWh

Przy średniej cenie energii elektrycznej za 1 kWh = 0,55zł daje to 400,62zł oszczędności rocznie

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, RobertOn napisał:

brawo! pytanie jawi się tylko po co mi akurat takiej pojemności zbiornik? Do maja br używałem bojlera o pojemności 60L i jakoś dawał radę. Niestety jego żywot dobiegł końca i stanąłem przed dylematem, o którym pisałem wcześniej. Na moje potrzeby wystarcza w zupełności zbiornik 80L i o dziwo! pracujący wyłącznie w trybie samej pompy ciepła. ...

 

 

Ale ten bojler grzałeś do 80C. A pompa grzejesz do 45C.

Ani z bojlera ani z pompy kąpieli nie będzie - pozostaje omyć rączki lub wziąć 5minutowy prysznic.

A jak dziewczyna przyjdzie i będzie(cie) chciała(li) się wykąpać to d..a....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie! wystarcza na 3 osoby w zupełności! :-)) PioBin zgadza się, korzystamy wyłącznie z prysznica, wanny nie instalowaliśmy. W przypadku gości czy też potrzeby większego poboru wody przechodzę na funkcję z grzałką elektryczną (co uwzględniłem w swoich wyliczeniach) i ciepłej wody mi nie brak. W swojej kalkulacji przyjąłem zwiększony pobór ciepłej wody w weekendy i święta za to nie odjąłem dni kiedy nas w domu nie ma.

ale pojawił się i błąd rachunkowy, po korekcie będzie tak:

Tryb pompy ciepła:

0,12 kW x 4 h (założenie: tyle godzin dziennie pracuje bojler w przeciągu dnia) = 0,48 kWh
0,48 kWh x 251 dni = 120,48 kWh (dni robocze)

Tryb grzałki elektrycznej:

1,2 kW x 3 h (założenie: tyle godzin dziennie pracuje bojler w przeciągu dnia) = 3,6 kWh

3,6 kWh x 114 dni = 410,4 kWh (weekendy i  święta)

Łącznie: 530,88 kWh                      x 0,55zł/kWh = 291,98zł rocznie -> 24,33zł/miesiąc

Bojler wyłącznie z grzałką elektryczną:
1,2 kW x 3 h (założenie: tyle godzin dziennie pracuje bojler w przeciągu dnia) = 3,6 kWh
3,6 kWh x 365 dni = 1314 kWh      x 0,55zł/kWh = 722,70zł rocznie -> 60,23zł/miesiąc

Różnica: 783,12 kWh

Przy średniej cenie energii elektrycznej za 1 kWh = 0,55zł daje to 430,72zł oszczędności rocznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena tego cuda 2350zł - gwarancja 5lat, żywotność około 6lat

Ariston zwykły 80l cena 450zł - grzałka 1,8kW - gwarancja i żywotność tak samo jak w/w

Wyliczenia nie są takie proste, jeżeli przyjmie się temp. na poziomie np. 55stC, faktyczna amortyzacja poniesionej róznicy w kosztach zakupu to około 6 lat, dodatkowo utylizacja bardziej uciążliwa i szkodliwa dla środowiska, ponieważ to nie tylko baniak stalowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych przybliżonych wyliczeniach zapomnieliście o jednym aspekcie, moim zdaniem bardzo ważnym.

Otóż ciepło, które podgrzewa wodę w trybie pompy ciepła pobierane jest z pomieszczenia w którym zainstalowany jest podgrzewacz hybrydowy.
O ile nie ma to znaczenia w upalne dni takie jak teraz, to w okresie grzewczym owszem.

Więc proponuje w tych obliczeniach uwzględnić także "wyprowadzanie ciepła" z budynku (mieszkania), bo raczej nikt ciepła z szarej wody nie odzyskuje. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Andrzej_M_ napisał:

...

Otóż ciepło, które podgrzewa wodę w trybie pompy ciepła pobierane jest z pomieszczenia w którym zainstalowany jest podgrzewacz hybrydowy.
O ile nie ma to znaczenia w upalne dni takie jak teraz, to w okresie grzewczym owszem.

...

 

To ja jestem ciekaw jaka jest temperatura w łazience dajmy na to 2x3 = 6[m2] przy korzystaniu z tej pompy? Jak mi to wypompuje ciepło z łazienki do baniaka to muszę piec CO odpalić i podłogówkę a może grzałkę elektryczną w kaloryferze?

Zimą to się nadaje do "bloku z lat 80" " gdzie za ogrzewanie łazienki "się nie płaci"...

Edit: Akurat tak pomyślałem o swoich znajomych którzy chcieli pozbyć się tradycyjnego bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jedyne urządzenie w tej klasie i to jest najważniejsze!

PS

Te poważniejsze ogrzewacze hybrydowe mają dodatkowo wężownicę na okres zimowy do  podłączenia do kotła CO a ta zabawka nie ma czegoś takiego.

rzecz dobra do domku letniskowego na lato, wtedy nawet za klimę robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, zacznijmy inaczej, zbiornik 80L:

1. hybryda - szacunkowy koszt zużytej energii rocznie 291,98zł x 5 lat daje 1459,90zł + koszt inwestycyjny 2350 = 3809,90zł

2. bojler (z grzałką 1,8kW) - szacunkowy koszt zużytej energii rocznie 1084,05zł x 5 lat daje 5420,25 zł + koszt inwestycyjny 450 = 5960,25zł

tak to wygląda na przełomie lat 5

jak już wspominałem, wychłodzenie jest nieznaczne, niezauważalne. Panowie, to hybryda z małej mocy pompą ciepła, nie typowa pompa ciepła powietrze - woda.

oczywiście założenie jest proste, że ciepła woda przygotowywana jest z bojlera... nie bierzemy pod uwagę przypadków gdzie możemy włączyć układ c.o. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. hybryda - szacunkowy koszt zużytej energii rocznie 291,98zł x 5 lat daje 1459,90zł  to jest koszt przeniesienia energii z łazienki do wody musisz do tego dodać koszt podgrzania łazienki do temperatury początkowej jak chcesz to porównywać . To było do kolegi Roberta On ale wpadłeś w zdanie Sambor. poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.