Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Blokada Przepływu Z Innego Kotła


Didek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowy na forum, proszę o pomoc i wyrozumiałość.

Posiadam podłączone do instalacji 2 kotły, gazowy i węglowy, obecnie na wyjściu z węglowego mam zainstalowany zespół pompowy z zaworem różnicowym 2". Okazuje się, że zawór ten przepuszcza wodę podczas działania kotła gazowego, i muszę odcinać węglowy zaworem kulowym. Chciałbym przerobić układ, żeby pracował w sposób "automatyczny".
1. chciałbym na powrocie do pieca węglowego przenieść zespół zaworu różnicowego z pompą, zaworem zwrotnym (przy pompie).

2. główna instalacja, czyli rury którymi podłączony jest piec węglowy, ma średnice 2", piec gazowy mam podłączony rurami 1" i jest on zainstalowany w innym pomieszczeniu.

3. czy przy takim podłączeniu będzie prawidłowo działał zawór różnicowy? (będzie on umieszczony na odcinku pionowym z przepływem w dół).

4. kulka z PCV będzie pływała w górnej części zaworu różnicowego i będzie miała łatwiej zamknąć zawór.

5. czy sam zawór różnicowy, będzie w takim układzie, wystarczającym zabezpieczeniem pieca węglowego przed przepływem przez niego wody i schładzaniem jej?

Ja to "wyobrażam sobie" w ten sposób: w czasie pracy pieca węglowego, pompa zespołu zaworu różnicowego zasysa wodę z instalacji i tłoczy ją przez piec węglowy, a zawór zwrotny na zasilaniu z pieca gazowego zabezpiecza przed wracaniem wody z pieca węglowego. Natomiast, w czasie pracy pieca gazowego pompa pieca gazowego zasysa wodę z instalacji i tłoczy ją przez piec gazowy, a zawór różnicowy, wraz za zaworem zwrotnym umieszczonym przy pompie zespołu zaworu różnicowego, zabezpieczają system przed cofaniem wody przez piec węglowy.

Moim zdaniem to powinno działać i będzie w zgodzie z przepisami - instalacja pozostanie otwarta, a na jej zasilaniu nie będzie żadnych zaworów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ten rysunek to twoja propozycja to jest on zły - zaw różnicowy w ten sposób zamontowany będzie tłumił przepływ grawitacyjny z kotła węglowego - a tu chyba idzie o możliwość pracy grawitacyjnej.

Jak masz zaw różnicowy na zasilaniu to jest  to sprzeczne z przepisami i zdrowym rozsądkiem, a na dodatek gorąca woda z kotła bez problemu zasuwa przez pompę od obiegu kotła węglowego.

Narysuj to co masz obecnie a nie to co chcesz zrobić.

 

Poniżej moja propozycja z zaw zwrotnym klapowym , oczywiście pompa na powrocie musi mieć to wszystko co narysowałeś - mnie się nie chciało tego poprawiać - czyli zestaw : zaw odcinający, filtr, pompa ,ZZ i zaw odcinający

post-18578-0-24372200-1524389269_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinien być wymiennik płytowy oddzielający kocioł gazowy który pracuje w układzie zamkniętym od kotła na paliwo stałe pracującego w układzie otwartym+zasobnik z dwiema wężownicami

 

Nie zawsze, ponieważ niektóre kotły gazowe przystosowane są do pracy w układzie otwartym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Sambor mam kilka pytań:

1. w jakim celu przeniosłeś powrót z pieca gazowego poniżej zaworu - na lato i do odcięcia gazowego.

2. czy jeżeli posiadam wyjścia z pieca węglowego 1,5 cala, to czy ZZ klapowy ma być taki sam czy większy,

3. jakiej firmy polecasz ZZ klapowy, bo wiem że istotny jest ciężar klapki,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1 moje założenia, żeby piec w okresie zimowym grzał CW, jak będę palił w węglowym to z węglowego, jak wygaśnie w węglowym to uruchomi się gazowy. W lato i tak grzeję z bojlera gazowego.

ad.3 montaż ZZ oczywiście w idealnym poziomie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość Digitrax

Czyli klapka się zamyka i blokuje wsteczny przepływ. Zawór pracuje prawidłowo. Jak to jest drażniące lub uderzenie jest duże to masz za duży bieg pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To puknięcie to zdrowy objaw pracy zaworu zwrotnego - zawór jest duży- 2", więc do zamknięcia tego zaw0ru pompa musi zdrowo "kopnąć", inaczej do nie zamknie i woda będzie krążyła wokół pompy i zaworu.

Jak za mocno zmniejszysz bieg pompy to zawór może się niedomykać i będzie kłopot z prawidłową pracą instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hałas zaworu nie jest uciążliwy, tak naprawdę bardziej słychać pompę (mam 25/60).

Poniżej zdjęcie, uwagi mile widziane.

 

 

IMG_20180523_083713[1].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dziś próbę zmian i podczas pracy kotła gazowego, lekko przepuszcza ZZ klapowy. Na godzinę pracy gazowego temperatura podniosła się o 3 st. C. Zastanawiam się czy tak może być i wynika to z nieszczelności zaworu klapowego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.