Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wm Mój Pomysł Na Wentylację.


RedEd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Do willi mojej opisywanej w temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/21934-pellet-m%C3%B3j-pomys%C5%82-na-ogrzewanie/ chciałbym dołożyć skuteczną instalację wentylacji mechanicznej. Powód to mało precyzyjna wentylacja w okresie mrozów i zanik skuteczności przy dodatnich temperaturach.

 

Założenia:

-wymiana powietrza w pomieszczeniach wg zapotrzebowania przebywających tam osób to wg różnych źródeł 20-30m3/osobę/h jest również druga "szkoła" mówiąca o krotności wymiany objętości pomieszczenia

-kanały wentylacyjne fi75 z skrzynkami rozdzielczymi ułożone na suficie (stropie) pomieszczeń piwnicznych, ocieplone, przejścia do strefy mieszkalnej w narożniku średniego pokoju i zabudowa kanałów, kratki z kierownicami przy sufitach, najmniejszy pokój podejście od strony klatki schodowej do piwnicy, wywiewy w kuchni i łazience

-do wentylowania są następujące pomieszczenia (powierzchnia z dokładnością do 0,5m2):

1)mały pokój 5,5m2 około 13,5m3

2)pokój 12m2 około 30m3

3)pokój 16m2 około 40m3

4)korytarz 6,5m2  około 16m3

5)kuchnia 4,8m2 około11,85m3

6)łazienka 3,4m2 około 8,27m3

-kanały wywiewne zabudowane w kuchni we wnęce za lodówką, anemostaty i kratki nawiewne pod sufitem w zabudowanych przestrzeniach

-nawiewy kanałami 2x75 do pomieszczeń 1,2 i 3

-wywiew z pomieszczeń "brudnych" 5 i 6 kanałami 3x75 z każdego pomieszczenia

-centrala wentylacyjna to na początek używana LUNA 200 z pilotem

 

Celem nie jest spodziewana oszczędność a świeże powietrze przez 24h, proszę o uwagi szczególnie osoby posiadające WM

 

Pozdrawiam RedEd

 

przydatne linki: http://www.domowyprototyp.pl/

na takich przewodach https://peflex.pl/eltim#przewody

izolacja http://oxywent.pl/system-rozdzielaczowy/709-otulina-pe-do-rur-smart-flex.html czy lepiej wełna? ewentualnie http://tqd.com.pl/pl/wentylacja/tqdinvent-wentylacyjny-system-rozdzielaczowy/tqdinvent-wentylacyjny-system-rodzielaczowy-o75/izolacja-termiczna-na-przewod-tqdinvent

 

ps jeśli wiecie o korzystniejszych rozwiązaniach cena/jakość to proszę o informację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę dla niezdecydowanych, ja wiem że będzie w naszej "willi"  WM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj @reded, niespokojna duszo, podjąłeś się realizacji nowego wyzwania. 

 

W pomieszczeniu nr.1, dwa przewody PE-FLEX to za dużo.

Przyjmując tylko jeden przewód, to przy prędkości powietrza 2 m/s dostarczymy do pomieszczenia 20 - 24 m3 powietrza na godzinę.

 

Kanały wywiewne:

Kuchnia - 1 przewód

Łazienka - 3 przewody

 

Powstaje pewna dysproporcja pomiędzy ilością kanałów nawiewowych a kanałami wywiewnymi.

W niczym to nie przeszkadza, w kanałach wywiewnych prędkość powietrza będzie nieco większa.

 

Podliczając objętość pomieszczeń "czystych" (oprócz korytarza), uzyskujemy wynik 83,5 m3.

Taką ilość powietrza musimy przetransportować kanałami wywiewnymi.

Przeliczając 83,5 / 4 = 20,9 m3 powietrza na godzinę. 

 

 

Co moim zdaniem warto dodatkowo zrobić:

Pre-filtr i zabudować go przy czerpni (jak najbliżej). 

Podgrzewacz powietrza przed rekuperatorem. Energii elektrycznej u Ciebie pod dostatkiem.

 

Przewodów wentylacyjnych nie musisz izolować oddzielnie, można grupowo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za odzew, kanały z kuchni 3x75 (jest płyta gazowa więc wg przepisów 70m3/h) i z łazienki 3x75 (50m3/h) dla równowagi nawiewów, Luna ma niezbyt szczęśliwą obudowę (no i te gąbki które ma za filtry- wymieniać to to porażka) więc będą zewnętrzne filtry. Na temat pomieszczenia nr 1 też mam wątpliwości ale wole mieć przydławiony nawiew niż ewentualne braki, choć jeden przewód łatwiej schować. Prądu też przydało by się więcej bo to tylko 1,82kW paneli. Wg danych z tabeli przepływów wystarczyłyby 4 nawiewy i 4 wywiewy, ale po konsultacjach z producentem (mają infolinię) i niezależnym projektantem/instalatorem obecnym na innym forum zdecydowałem dać po 2 na każde czyste i po 3 na każdy wywiew aby mieć pewność że będzie ok np jak przyjdą goście.

 

Pozdrawiam RedEd

 

PS: na razie jest to w fazie "projektowania" jedynie używaną Lunę 200 zakupiłem i się zaczęło... przed remontem robiłem wycenę w jednej firmie, wyszło strasznie dużo, teraz czekam na wycenę materiału w regionalnej hurtowni i sprawdzę z internetowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@reded czy za bardzo nie przesadziłeś z ilością rur w łazience i kuchni ? U Ciebie nie powinno być max po 2 rury / pomieszczenie ? (nawet po jednej powinno być ok).

Teraz to zaczynam się martwić o koszta bo ja mam pomieszczenia dwa razy większe i co dawać po 6 rur ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Właśnie która szkoła "ważniejsza" wymiana ok 1 raz kubatury czy te 20-30m3/h/osoba?

Jedna rura to za mało przy 3m/s przetłoczy ok 35m3/h więc dwie w kuchni + dwie w łazience dały by 140m3/h.

W małym domku zwiększenie liczby osób (goście) jest bardziej dokuczliwe niż w większym kubaturą dwukrotnie stąd moje takie założenia.

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny dylemat która "szkoła" ważniejsza.

Rozstrzygnąłem go - choć dalej nie wiem czy słusznie - na korzyść 25m3/osoba.

 

Ale mam dość sporą kubaturę i to podejście wydało mi się bardziej racjonalne i nie powodujące nadmiernego przesuszania pomieszczeń w zimie.

 

Do instalacji użyłem PE-FLEX dając 2 rury 50mm na każde 25m3/h co daje niewiele ponad 2m/s jeśli dobrze pamiętam.

Użyłem 50-tek by ukryć w warstwie styropianu pod wylewką.

 

Centrali jeszcze nie mam i nie wiem jak to się sprawdzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, kanały z kuchni 3x75 (jest płyta gazowa więc wg przepisów 70m3/h) ,,,,

 

Nie potrafię ustosunkować się do sytuacji, gdy w pomieszczeniu jest otwarte źródło ognia.

Musisz pamiętać o tym, że w procesie spalania gazu z przestrzeni pomieszczenia (budynku) zużywane jest powietrze (tlen) a w zamian powstają gazowe produkty spalania gazu.

 

 

,,,, Właśnie która szkoła "ważniejsza" wymiana ok 1 raz kubatury czy te 20-30m3/h/osoba? ,,,,

 

To jest pojęcie abstrakcyjne, nie do zrealizowania przy założeniu  kierunku przepływu powietrza, z pomieszczeń "czystych" do "brudnych".

Kubatura pomieszczeń "czystych" jest zazwyczaj sporo większa od pomieszczeń "brudnych".

 

Jeżeli przyjmiemy całkowitą wymianę powietrza co godzinę z pomieszczeń "czystych", to w pomieszczeniach "brudnych" przepływ powietrza będzie większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Myślę, że wymiana dotyczy całości użytkowej, w moim przypadku to niecałe 118m3, co do kuchni gazowej to 70m3/h to są wymogi minimum dla wentylacji w tym przypadku zrównoważonej nawiewno-wywiewnej. Można by dać pięć rur nawiewnych i pięć wywiewnych, ale wolałbym mieć możliwość zwiększenia w razie potrzeby strumienia wentylacyjnego bez większego hałasu, w ekstremalnych przypadkach mogę okno otworzyć :-)

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A czy przy tak małych pomieszczeniach nie powinno się odliczyć np lodówki i innych "gabarytów" (choć w części) os wymiany? Czy np w korytarzu nie będzie przeciągu?

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Raczej zostanę przy tym układzie góra: post-35989-0-49908200-1523462385_thumb.jpg  i rozprowadzenie podpiwniczeniem post-35989-0-08883100-1523462171_thumb.jpg jest jeszcze problem z czerpnią i wyrzutnią i czy krótkie kanały wywiewu nie sprawią jakiś nieprzewidzianych niespodzianek.

 

Pozdrawiam RedEd

 

PS Ponieważ działka nie jest jeszcze zagospodarowana rozważam GWC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

Temat trochę się czasowo przesuwa, ale do rzeczy. Na czerpnie i wyrzutnie wg przepisów nie mam szans, musi "wyjść" z kotłowni od razu na "dwór" . Znalazłem takie coś : http://tqd.com.pl/pl/wentylacja/tqdinout-czerpnio-wyrzutnia tylko co z przepisami? No i nie ma szans na wysokość 2m nad gruntem tylko 0,9m. Nie szukałem jeszcze (w przepisach) ale może czerpnie i wyrzutnie można zgodnie z przepisami wyprowadzić gruntem tak jak GPWC, rozwiązałoby to problem umiejscowienia na ścianie południowo-zachodniej i odległości między wyrzutnią i czerpnią, było by również skromne GPWC (można spróbować jakiś mały płytowy wymiennik zrobić). Czy ktoś widział/robił takie rozwiązanie? Jakich problemów można się spodziewać?

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtaj @reded.

Czy masz jakiś wolny kanał wentylacyjny ?.
Jeżeli tak, to tam doprowadź powietrze z kanału wyrzutowego rekuperatora.

Wadą takiego rozwiązania, jest sporo większe zachwianie równowagi  ciśnienia pomiędzy nawiewem i wywiewem.
Równowaga ta zmienia się w zależności, od zewnętrznych warunków atmosferycznych.

ps.
Nie podoba mi się rozmieszczenie wywiewów w łazience i kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wolny komin zasłonięty buforem, a umiejscowienie centrali w innym pomieszczeniu naraża na hałas i/lub problemy z rozprowadzeniem kanałów z powodu np kłopotu z ominięciem rury z gazem, no i logicznie lepiej jak wywiew jest krótszy ze względu na filtry na anemostatach wywiewnych. Co do anemostatów wywiewnych i ich umiejscowienia to pomieszczenia są na tyle małe że wymiana kubatury w ciągu godziny i tak będzie kilkukrotna więc nie powinno być problemu z "martwą" strefą.

Dziękuje i proszę o dalszy udział w dyskusji RedEd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może głupio myślę ale u siebie przeznaczyłem jeden kanał kominowy do podłączenia wywiewu (kiedyś tam) bo uznałem że właśnie z powodów filtrów na wywiewach ciąg kominowy trochę pomoże i zbilansuje większe opory na tych anemostatach a być może umożliwi jakąś szczątkową wentylację jak braknie prądu. Ale u mnie akurat się tak dało zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Warunki techniczne : http://www.architektura.info/index.php/prawo/warunki_techniczne_budynki/dzial_iv_wyposazenie_techniczne_budynkow/rozdzial_6_wentylacja_i_klimatyzacja tylko czy użyte słowo ..."powinna" ... należy interpretować "nie mniej" czy mogą być odstępstwa? Czy lepiej zapłacić za projekt (taki na podstawie rysunków a nie wizji lokalnej) aby później nie było problemów?

RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

Znalezione na innym forum: https://nape.pl/upload/File/biblioteka_ibp/budownictwo_energetyczne/projekt_gruntowego_wymiennika_ciepla.pdf . 

W moim przypadku będzie 27m rury 200mm w poziomie 2 kolana 90* , trójnik i rura pionowa, 16m już leży, połączenia doszczelnione silikonem i owinięte taśmą "na gada" i na to taśma do pakowania aby zabezpieczyć przed piaskiem, całość "zakopana" "ręcznie" (nie polecam) w gruncie rodzimym (przeważnie piasek drobny) z wymaganym spadkiem. 

Część prac dotyczących wnętrza też wykonana, między innymi przejścia przez ściany, uchwyt centrali itp, brakuje czasu... może na początku września rozruch...

 

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 12.06.2018 o 21:02, reded napisał:

,,,, Co do anemostatów wywiewnych i ich umiejscowienia to pomieszczenia są na tyle małe że wymiana kubatury w ciągu godziny i tak będzie kilkukrotna więc nie powinno być problemu z "martwą" strefą.

Dziękuje i proszę o dalszy udział w dyskusji RedEd.

Na pewno śledzisz na innym forum, barwne wypowiedzi T.B. .
Pojawił się tam niedawno nowy forumowicz @jaroom, mnie zaskoczył tym, że pokazał rozkład wymuszonego przepływu powietrza w pomieszczeniach.

Na moje pytanie o narzędzia z jakich korzystał, odpowiedział:
,,,, Tylko uprzedzam od razu, że to wymaga umiejętności modelowania 3d i przede wszystkim znajomości przynajmniej podstaw symulacji komputerowej.
Korzystałem z serwisu onshape.com do modelowania i simscale.com do symulacji CFD.
Częściowo zaletą jest to, że wszystko chodzi na przeglądarce, a ciężkie rzeczy są liczone w chmurze. Jeśli znasz dobrze angielski to znajdziesz sporo pomocy na youtube,
,,,,

Dziś wieczorem zamieścił wyniki symulacji 3d.
http://www.forumbudowlane.pl/wentylacja-i-klimatyzacja/sam-robie-wentylacje-mechaniczna-t31304/3765#p470533


ps.
Próbowałem z ciekawości kiedyś skorzystać z serwisu, niestety nie wiem dlaczego ale nie potrafiłem się zalogować.
Zapewne zimowe wieczory będą bardziej łaskawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki Andrzeju. Ciekawa symulacja.

Często rzeczywistość narzuca rozwiązania. Prace postępują pomału, obudowa Luny jest nieszczelna wewnątrz, zastanawiam się: nowa czy robić. Anemostat w łazience już zamontowany, strop przekuty, skrzynki rozprężne zamontowane, autotransformator od 70V jest i termometr czterokanałowy z alarmem i możliwością sterowania przekaźnikiem jest, a i do tego pelet 4t, i samochód mi rozbili (jak ktoś ma chęć się pobawić w blacharkę to mam mondeo mk3 2.0 tddi 115 KM z uszkodzonym lewym tylnym narożnikiem) ot takie tam...

Pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stało się. Uruchomiłem wentylacje, na razie podłączone są oba wywiewy i mały pokój, do pozostałych muszę jeszcze dwa przejścia zrobić (strop i ściana). Luna "zmieniła" obudowę i wygląda tak

IMG_20180909_212406.thumb.jpg.c1a387d766f88c9d7496adc51f8eac0c.jpg

Wygląda tak sobie ale już działa (środek i tak jest wyłożony styropianem xps i "twardym" fasadowym ), jeszcze pozostałe pomieszczenia podłączyć, zrobić zabudowy, zabezpieczyć dotychczasowe nawietrzaki i komin, założyć  termometr, sterowanie tzw. "turbo" itd. itp. 

A tu jeszcze z etapu budowy

IMG_20180909_180926.thumb.jpg.0849f02b746c40c23c2bb58c30212927.jpg

To rozwiązanie będzie do puki się nie zepsuje lub będzie zbędnych parę tysięcy na nowe reku.

Pozdrawia RedEd

edyta, coś duże to pierwsze zdjęcie wyszło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtry kanałowe a nad rozdzielacz a drugi poza kadrem z lewej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.