Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przejście Z Ekogroszku Na Pc


wojtekp

Rekomendowane odpowiedzi

WItam. Zastanawiam się nad wyrzuceniem pieca na ekogroszek i przejście na powietrzną pompę ciepła. W tej chwili na rok spalam ok. 4-4,5t ekogroszku (również cwu w lecie). Dom to 140m2, ściany pustak max 29cm + styropian 12cm, na podłodze 10cm styropianu, dach 20cm wełny, w domu w zasadzie 3 osoby, temperatura wewnątrz 21 stopni, w największe mrozy temperatura wody co 50-55 stopni. Ogrzewanie 90% grzejniki, 10% podłogówka. Pytanie, jak będą wyglądać mniej więcej koszty eksploatacji PC i jakiej mocy dobrać? Taryfę mam G12, ale nie chcę czekać tylko na tańszą taryfę żeby zagrzać. Alternatywą jest gaz, jak się ma PC do gazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro w największe mrozy temp na zasilaniu 55 stopni to kocioł długo nie wytrzyma :) W takim razie jaką masz temp zasilania gdy na zewnątrz jest 0 stopni?

 

 

Karol

Przez większość sezonu na grzejniki idzie 40-45, 55 w tym roku miałem tylko przez kilka dni, ale myślę, że 50 też by dało radę. Kocioł pracuje na 60 stopniach, zawór trójdrożny miesza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wykluczone że z jakością gazu może być podobnie jak z jakością prądu .Ponoć jak się dysponuje dobrym paleniskiem czy palnikiem to nie straszny loteryjny węgiel czy pellet :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ciągu ostatniej zimy w sumie nie miałem prądu przez 14 dni - przeważnie przerwy po 12-24h i co wtedy z PC?

Agregat bez problemu pociągnie dom wraz z hydroforem , ale już PC pod niego nie podłączę,

do kotła UPS z odpowiednią baterią a co do PC?

 

A jak mam prąd to jego jakość jest fatalna- skoki napięcia, bez UPS-ów na wrażliwych odbiorach dawno miałbym zero elektroniki w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem z takim podłączonym do mojego C-330 i było różnie, to za mały ciągnik. a większość z tych agregatów sieje gorzej niż Honda 6,5KVA..

Do takich działań z zasilaniem PC to minimum  PAD-16 byłby potrzebny, ale jakoś nie myślę o nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie wykluczone że z jakością gazu może być podobnie jak z jakością prądu .Ponoć jak się dysponuje dobrym paleniskiem czy palnikiem to nie straszny loteryjny węgiel czy pellet :D

tak tylko pierwszym elementem w pompie śa filtry i prostownik wiec co sie dzieje w sieci jest nieistotne jak spadnie napiecie to sobie weźmie więcej prądu a moc bedzie taka sama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Ja z podobnym pytaniem do kolegi, dlatego nie zakładam osobnego tematu. W moim domu(oddanym do użytku w 2016) mam CO na ekogroszek. Palę w nim podobnie jak kolega przez cały rok. Niestety zużycie u mnie jest większe bo wynosi 6T, a może i troszkę więcej. Temperatura na piecu w sezonie grzewczym to 55 st. ( najniższa możliwa do ustawienia - piec Rakoczy Multimax). Prawdopodobnie piec jest przeszacowany jeżeli chodzi o moc (23KW). Niestety wcześniej nie znałem się na tym kompletnie  - do tej pory z moją wiedzą w tym temacie nie jest dobrze -  i zaufałem osobie która mi go poleciła i montowała CO w domu. Zakładam że nikt nie chciał źle. Czy jest sens wymieniać teraz rodzaj ogrzewania na inny jak choćby pompa ciepła? Dom - ściany grubości 25 cm porotherm, ocieplony steropianem 20 cm. Poddasze - wełna mineralna 30 cm) Częściowe ogrzewanie podłogowe(łazienki, kuchnia i wiatrołap) w pozostałych grzejniki panelowe. Dom o powierzchni użytkowej 147 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę to napisać... Ja mam powierzchnię użytkową 168m2 nie liczę piwnicy i opału zużywam 4,5t.... I nie mam ocieplonego ani stropu ani ścian (dom lata 60 - aktualnie remont). Jak to jest możliweeee.... że kolega zużywa 6t opału. Jak wygląda wynik u kolegi na cieplowlasciwe.pl ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Podepnę się pod temat. chce zmienić kocioł na ekogroszek ze względu na obsługę na pompę ciepła. Gazu w okolicy nie ma, rodzice pomału nie dają sobie rady z obsługą, a mam w ramach odwdzięczenia się 9kW pompę monoblok Samsunga.

Instalacja jest otwarta, grzejniki członowe głównie, bez żadnych zaworów. Kocioł 19kW, ale 2x za duży. Na kotle max zeszłej zimy było 55C (przy -16C) a wtedy przez zawór 4dr na grzejniki szło 42C. Chciałbym zostawić kocioł, żeby ewentualnie grzać w duże mrozy (poniżej -10C) lub przy braku prądu, bo na grawitacji jakby co też pójdzie.

Pytanie, jak najsensowniej włączyć taką PC w układ? Czy po prostu wymiennik płytowy i "równolegle" do kotła z zaworami odcinającymi, czy może "szeregowo", przed kocioł? Tylko wtedy na grawitacji już nie pójdzie chyba, a na tym mi zależy.

Ma ktoś pomysł? I jak podłączyć cwu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.