Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kanał Wentylacyjny A Czerpnia Świeżego Powietrza


DamianusD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam takie pytanie.W nowo wybudowanym domu są doprowadzone kanały wentylacyjne do każdego pomieszczenia.

Czyli są kominy murowane z bloczków wentyalacyjnych,kanały mają przekrój 12cm x 16cm.Wentylacja

zwykła,grawitacyjna.Co sądzicie o wstawieniu wewnątrz tych kanałów rur o średnicy 75mm.Przez całą wysokość

tych kominów.Rury te będą czerpać świeże powietrze z zewnątrz.Umieszczone pośrodku tych kanłów wentylacyjnych.

Czyli to zużyte powietrze, ciągiem grawitacjnym,będzie ogrzewać świeże powietrze doprowadzane tymi rurami. Oczywiście zrobię syfon i odprowadzenie skroplin na dole tych rur.Można też wstawićdodatkowy wentylator ,który będzie wspomagał odprowadzenie zużytego powietrza.

Co sądzicie o takim pomyśle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

To raczej nie zadziała , aby ciepłe powietrze się unosiło misi być ciepłe a jak wstawisz do środka te rury z zimnym powietrzem to grawitacja stopnie prawdopodobnie ale niech fachmani to potwierdzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

berthold61

Zgadza się,też myślałem o tym.Ale gdyby dodał tam jeszcze wentylator,on wymusi obieg.

No właśnie,nic nie mogłem znaleźć na ten temat,dlatego pytam na forum.

Szkoda pracy i pieniędzy marnować gdyby miało to nie zadziałać.A z kolei nie mam żadnej czerpni świeżego powietrza

i wszystko jest już wykończone.Szkoda znowu robić "syf w domu".Działałałoby to na zasadzie wyrzutu spalin z pieca kondensacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawitacja tu nie zadziała w wystarczającym stopniu i trzeba by się wspomagać wentylatorem wyciągowym lub nadmuchowym w zależności jak by to miało być rozwiązane . Wlot powietrza musiał by być w innym pomieszczeniu lub innym kącie pomieszczenia aby wymusić przepływ i nie tworzyć zastoin z wilgocią . Sama rura to za mało , musiała by mieć rodzaj radiatora w środku i na zewnątrz a jednocześnie dać się czyścić . Dla samego powietrza pobieranego przydał by się również jakiś filtr dla zachowania czystości samego układy jak i zdrowia domowników . Pył i wilgoć to bardzo szybko pleśń i zarodniki w powietrzu ( przykład nieczyszczone klimatyzatory czy klima w aucie ) i zapach starych skarpet w domu mimo działającej wentylacji .

Jak masz gdzie ( np. . na strychu ) to zainstaluj rekuperator jak trzeba a do cyrkulacji wykorzystaj kanały wentylacyjne jeśli masz ich tak dużo .Jedne jako nawiewne ( sypialnia ,pokój)  inne wywiewne ( kuchnia ,łazienka )

Zdrówka życzę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,dzięki za podpowiedz.Tak zrobię że cześć kanałów wykorzystam jako nawiewy a część jako wyciągowe.

Tylko teraz na sówa się pytanie czy w tych nawiewnych ze świeżym powietrzem nie będzie sięskraplaćwoda?

Wiem że rekuperator troche podgrzeje to świeże powietrze,ale czy różnica temperatur obudowy kanału wentylacyjnego(w tym wypadku komina murowanego)  a powietrza napływającego , nie będzie za duża ? i czynie będzie się skraplała woda i przez to komin nie będzie mokry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wykropli się - to nie działa w tą stronę.

PS. Chyba, że latem przy dużej temperaturze na zewnątrz i dużej wilgotności powietrza. Będziesz wtedy tego używał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się skropić przy samej kratce w szczególności jak powietrze które będzie wciągnę do domu będzie miało ujemną temperaturę.

 

 

Wysłane z mojego HTC Desire 820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie,w lecie nie będę używał, w lecie okna sobie pootwieram ;-)

Myślę że ten dolot  do rekuperatora ze świeżym powietrzem trzeba będzie ocieplić.Ewentualnie kupić taką rurę spiro z wełną.

A do kanału wentylacyjnego będzie wpadać powietrze około 10/15 stopni na plusie,czyli nie powinno skraplać się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zastosujesz rekuperator to powietrze do mieszkania będzie już podgrzane więc o skraplaniu w kanałach nawiewu nie ma już raczej mowy. Najistotniejszy będzie tu odpowiednio dobrany przepływ powietrza tak aby dało się przy tym spać . Sterowanie warto wyposażyć w układ wymuszonego startu w zależności od wilgotności powietrza . 

Tu masz trochę teorii żebyś nie błądził po omacku .

http://www.chlodnictwoiklimatyzacja.pl/artykuly/252-wydanie-11-2015/3700-recyrkulacja-powietrza-w-klimatyzacji-i-wentylacji-pomieszczen.html

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zastosujesz rekuperator to powietrze do mieszkania będzie już podgrzane więc o skraplaniu w kanałach nawiewu nie ma już raczej mowy. Najistotniejszy będzie tu odpowiednio dobrany przepływ powietrza tak aby dało się przy tym spać . Sterowanie warto wyposażyć w układ wymuszonego startu w zależności od wilgotności powietrza . 

Tu masz trochę teorii żebyś nie błądził po omacku .

http://www.chlodnictwoiklimatyzacja.pl/artykuly/252-wydanie-11-2015/3700-recyrkulacja-powietrza-w-klimatyzacji-i-wentylacji-pomieszczen.html

Pozdrawiam

okej,dzięki bardzo za podpowiedż .pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam takie pytanie.W nowo wybudowanym domu są doprowadzone kanały wentylacyjne do każdego pomieszczenia.

Czyli są kominy murowane z bloczków wentyalacyjnych,kanały mają przekrój 12cm x 16cm.Wentylacja

zwykła,grawitacyjna.Co sądzicie o wstawieniu wewnątrz tych kanałów rur o średnicy 75mm.Przez całą wysokość

tych kominów.Rury te będą czerpać świeże powietrze z zewnątrz.Umieszczone pośrodku tych kanłów wentylacyjnych.

Czyli to zużyte powietrze, ciągiem grawitacjnym,będzie ogrzewać świeże powietrze doprowadzane tymi rurami. Oczywiście zrobię syfon i odprowadzenie skroplin na dole tych rur.Można też wstawićdodatkowy wentylator ,który będzie wspomagał odprowadzenie zużytego powietrza.

Co sądzicie o takim pomyśle?

Witam

Opisze przypadek który zdarzył się u  mojej koleżanki która mieszka na ostatnim piętrze w niewysokim bloku a  pod jej mieszkaniem jest pralnia z dwoma kanałami wentylacyjnymi. Jak było na tym forum wielokrotnie mówione, jak są dwa kanały wentylacyjne ( czy kominowe)  to jeden z nich wyrzuca powietrze a drugi zasysa oczywiście pod warunkiem że nie ma czerpni powietrza w wentylowanym pomieszczeniu. 

Z tego powodu jak przyszły mrozy to na ścianie mieszkania gdzie przebiega kanał wentylacyjny pojawiły się mokre plamy od kondensacji wilgoci. Jakby nie było to w tym kanale jest np -20 stopni a przegroda to tylko jedna cegła czy pustak wentylacyjny + cegła bez ocieplenia. 

Co prawda kolega chce włożyć rurę do kanału wentylacyjnego, jak to będzie działało to dla mnie niewiadoma..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ten sposób co opisałeś czyli po zewnętrznej stronie kanału moze się zdarzyć (bardzo prawdopodobne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

Myślę że na pewno będzie się skraplać po zewnętrznej stronie tej rury.

Będzie ta sama sytuacja co w kotłach kondensacyjnych.Faktycznie najlepszym rozwiązaniem

będzie wstawić na strychu rekuperator i część kanałów wykorzystać do wywiewania zużytego powietrza a część do nadmuchiwania świeżego. Powietrze świeże będzie już wstępnie podgrzane przez rekuperator więc nie mam mowy tu o wytrącaniu się rosy.

Strych mam mały,tylko w szczycie dachu.Aczkolwiek rekuperator powinien się zmieścić :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.