Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Ile Kw?


Grzesiekz182

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak pisałem, mam 25kW i moduluje od 2,75kW.

 

Mocy minimalnej nie da się regulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam buderusa GB72-14kw tez instalatorzy proponowali 24kw. Jezeli bedzie duze zapotrzebowanie na cwu to mozesz myśleć nad 24. U mnie 15kw wystarcza a nawet mam teraz chyba ograniczone do 12.

 

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat trzeba dobrze przemyśleć. U mnie jak pisałem wcześniej zapotrzebowanie w najzimniejszy dzień tej zimy nie przekroczyło 5kW. Kocioł trzeba dobrać pod swoje potrzeby. Proponuję czytać, czytać i pytać kogo się da przed podjęciem decyzji.

pamietać trzeba, że wiele osób twierdzi, że mają zastosowane u siebie najlepsze rozwiązania i każde inne jest gorsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W buderusie mam ograniczenie mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ładowania zasobnika kocioł zawsze pracuje w pełnej mocy, aby czas ładowania był jak najkrótszy.

Mogę sobie ustawic z jaką temperaturą mogę grzać zasobnik. Inaczej o ile stopni podniesiona jest temperatura zasilania względem temperatury ustawionej CWU. Mogę ustawić np 12 stopni podniesienie temperatury, co przy ustawieniu temp. Cwu na 49 stopni daje 61 na zasilaniu. Przy wartości Max jest ponad 80 stopni na zasilaniu. Chyba jakaś regulacja jest.

 

Feru moc Max możesz ograniczyć, nie moc min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze bedzie odpowiedni jak juz się boisz 14. Ja kupowalem taki zestaw 14. Juz jest regulator 310 nie wiem czy ma więcej opcji czy to od nowszej wersji pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ok 130m2 użytkowej sama podłogówka, w łazienkach po dodatkowym grzejniku, garaż 18m2 - grzejnik większy, kotłownia-warsztat 12m2  mała podłogówka + mały grzejnik, wszystko na jednym obiegu. Zbiornik 120L na razie na 2 osoby. System jeszcze testuje, siłowniki na rozdzielacze w planie. W obecnym okresie zimowym spalanie średnio 5-8m3, przy większych mrozach 10-12m3/doba.

Także musisz się zastanowić nad zapasem mocy a zakresem modulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja się zdecydowałem na jeden obieg wiec mam taką temp. jak zasilanie podłogówki. Jedynie w porach przejściowych, kiedy ogrzewanie nie działa mogę uruchomić same grzejniki z większa temp. taki był zamysł. Jeżeli masz tylko grzejnik w łazience to musisz go przewymiarować, ja mam podłogówkę i grzejnik. Wszystkie grzejniki przewymiarowałem. Pierwsza zimę garaż miałem nie docieplony całkowicie i temp spadała poniżej 0, teraz dociepliłem + grzejnik i temp ok 12st a grzejnik tylko minimalnie odkręcony a zasilanie ok 35st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie się zastanawiam czy robić jeden czy dwa obiegi,hydraulik proponuje dwa obiegi żeby w łazience było wystarczająco ciepło bo podobno sama podłogówka nie wystarczy i trzeba dogrzać grzejnikiem,sam nie wiem co zrobić skoro w garażu grzejnik będzie tylko chodził na min żeby było około 10-12 stopni a w łazience żeby tylko np. reczniki wysuszyć wiec nie musi być mega gorący,czy u ciebie to się sprawdza czy może jakbyś robił od nowa instalacje to byś zrobił dwa obiegi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,dzisiaj rozmawiałem z hydraulikiem na temat jaki kocioł wybrać ja chciałem Bunderusa ale hydraulik powiedział że w zachodniopomorskim jest słaba jakośc gazu i Bunderus nie będzie sobie radził z taką jakoscią gazu jego propozycja to Brotje lub Junkers czy naprawdę Bunderus nie pordazi sobie z gazem o słabej jakości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Buderusa gb192-25i. Moc min 2.75kW.

na ogrzewaniu moc "skręcona" na 25%, czyli 6,25kW. W najzimniejsze dni tej zimy kocioł pracował z Max mocą 20% - 5kW. Do grzania Cwu wykorzystuję pełną moc 25kW.zbiornik 120l z tego co pamiętam nagrzewa do 49 stopni w ok 6-7min, ale to musiałbym sprawdzić.

Witam,czy wiesz może jakiej jakości masz gaz hydraulik powiedział mi że Bunderus nie radzi sobie ze złej jakości gazu podobno w zachodniopomorskim mamy słabej jakości gaz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie się zastanawiam czy robić jeden czy dwa obiegi,hydraulik proponuje dwa obiegi żeby w łazience było wystarczająco ciepło bo podobno sama podłogówka nie wystarczy i trzeba dogrzać grzejnikiem,sam nie wiem co zrobić skoro w garażu grzejnik będzie tylko chodził na min żeby było około 10-12 stopni a w łazience żeby tylko np. reczniki wysuszyć wiec nie musi być mega gorący,czy u ciebie to się sprawdza czy może jakbyś robił od nowa instalacje to byś zrobił dwa obiegi?

Nie wiem jaką masz duża tą łazienkę, raczej robi się takie pętle żeby dogrzało a dodatkowy grzejnik to dodatkowe kW nawet przy 30-40st. Raczej bym nie robił obiegu pod kaloryfery, a bardziej rozdzielił parter piętro ale po dokończeniu instalacji to tez może nie będzie potrzebne.  Ja jeszcze kiedyś myślałem od dogrzewaniu elektrycznym np. grzałka w grzejniku lub dmuchawa. Instalacje mam najprostsza jaką się da ale zawsze coś mogę rozbudować jak będzie potrzeba. Także nie sugeruj się moją opinią bo każdy inaczej odczuwa ciepło.

 

Witam,dzisiaj rozmawiałem z hydraulikiem na temat jaki kocioł wybrać ja chciałem Bunderusa ale hydraulik powiedział że w zachodniopomorskim jest słaba jakośc gazu i Bunderus nie będzie sobie radził z taką jakoscią gazu jego propozycja to Brotje lub Junkers czy naprawdę Bunderus nie pordazi sobie z gazem o słabej jakości?

Moze zadzwoń do Buderusa w szczecinie i zapytaj czy zagwarantują poprawne działanie pieca :)  Ja już wyrobiłem sobie opinie o instalatorach, zależy co kto chce sprzedać, pierwszego wywaliłem i zakupiłem sam zestaw pieca i nowy instalator go zainstalował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,dzisiaj rozmawiałem z hydraulikiem na temat jaki kocioł wybrać ja chciałem Bunderusa ale hydraulik powiedział że w zachodniopomorskim jest słaba jakośc gazu i Bunderus nie będzie sobie radził z taką jakoscią gazu jego propozycja to Brotje lub Junkers czy naprawdę Bunderus nie pordazi sobie z gazem o słabej jakości?

Ale bzdury :D

Spytaj się go raczej jakie ma autoryzacje. Ja osobiście wolę Junkersa od Buderusa, bo nie blokują ustawień serwisowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką masz duża tą łazienkę, raczej robi się takie pętle żeby dogrzało a dodatkowy grzejnik to dodatkowe kW nawet przy 30-40st. Raczej bym nie robił obiegu pod kaloryfery, a bardziej rozdzielił parter piętro ale po dokończeniu instalacji to tez może nie będzie potrzebne.  Ja jeszcze kiedyś myślałem od dogrzewaniu elektrycznym np. grzałka w grzejniku lub dmuchawa. Instalacje mam najprostsza jaką się da ale zawsze coś mogę rozbudować jak będzie potrzeba. Także nie sugeruj się moją opinią bo każdy inaczej odczuwa ciepło.

 

Moze zadzwoń do Buderusa w szczecinie i zapytaj czy zagwarantują poprawne działanie pieca :)  Ja już wyrobiłem sobie opinie o instalatorach, zależy co kto chce sprzedać, pierwszego wywaliłem i zakupiłem sam zestaw pieca i nowy instalator go zainstalował.

Hydraulik jest ok bo robił instalacje u moich znajomych ale sugeruje żeby zrobić 2 obiegi i dac chyba rozdzielacz ja się na tym nie znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,mam jeszcze pytanie z modulacja mocy zdecydowałem się na  junkers cerapur smart jest 14kw i 22kw modulacja mocy 14kw od 3,3-14kw ten drugi 22kw ma modulacje od 7kw-22kw jak wcześniej pisałem ma tylko jedną łazienkę prysznic 2 osoby w domu  który wybór będzie lepszy 14kw czy 22kw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.