Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Różnicowy-Kiedy Warto A Kiedy Nie


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

@sambor

Czasem trzeba posłuchać dobrej rady by się samemu nie przekonywać.

Pisałeś na poprzedniej stronie o problemach z zaworem.

Jak ten problem rozwiązałeś-nowy zawór,wywalenie zaworu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy - jak stara pompa , nie ruszana, to nie działa zawór różnicowy i jest wymieniany.

Jak była wymiana na nową pompę np z autoadaptem - najgorsze dla takiego zaworu  to sugerowanie demontażu tego zaworu.

Jak ktoś mocno chciał to wymieniałem zawór i była loteria - zamknie, albo nie zamknie.

 

Ale przecież ty chyba nie chcesz zostać hydraulikiem, więc ta wiedza ci nie potrzebna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Wychodzę z założenia,że każda wiedza w życiu jest przydatna.

Widzę,że Ty jednak w tym robisz,więc odpowiedz mi na jedno pytanie-Ty lub ktoś inny.

Czemu zawór różnicowy nie jest montowany na śrubunki a zawory odcinające przed i za obejściem?

Bardzo dużo w sieci widziałem gotowych instalacji oraz tych gotowych obejść i nigdzie nie dopatrzyłem się śrubunków-no może tylko na 2,3 instalacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaworów odcinających nie może być  ze względów bezpieczeństwa - ten zawór różnicowy w starych instalacjach jest jedyną drogą do naczynia wzbiorczego.

Natomiast śrubunki to kwestia gustu i kasy, dawniej jak rura i sam zawór miały po 6/4 lub nawet i 2" to były spore kwoty a teraz przy 1" lub 5/4" to nie ma problemu.

Ponadto teraz same zawory różnicowe są niestety gorszej jakości.

 

Większość kupuje gotowe zestawy pompowo- różnicowe na All lub w innych sklepach w necie a tam jest jedna rzecz ważna - cena i robi się najprościej aby tylko sprzedać.

 

Jakby na takim zestawie były śrubunki i reklama "w celu łatwej wymiany samego zaworu" to każdy kupujący pomyślałby że to kiepski zawór.

A tak to nie jeden raz trzeba było wprost ciąć rurę , gdyż było wszystko pospawane na sztywno i brak możliwości wykręcenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Nie wiem w prawdzie od kiedy jest przepis by naczynie wyrównawcze miało swoją osobną rurę,ale te instalacje które widziałem w sieci są z 2010-2014 i żadnych śrubunków na zaworze różnicowym nie ma.

Poza tym chyba lepiej wydać te 30zł na śrubunki niż potem ciąć,ale co kto woli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Bardziej chodziło mi o to,że instalacje od 1948r są według nowych przepisów (teraz już wiem),więc RB powinna być osobno a wtedy zawory jak i śrubunki można montować na zaworze różnicowym.

Z drugiej strony się dziwię by tak mało osób modernizowało instalacje 70-cio letnie a jeżeli to robią to najwidoczniej niezgodnie z normą bo z tego co czytałem to nawet zawór różnicowy nie może być na RB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Śrubunki mogą,ale czy zawór może być na RB?

Tak myślę,że przecież taki zawór uszkodzony na zasileniu bez osobnej rury do RB jest jak bomba,ale mogę się mylić.

Mam pytanie do Ciebie nie związane z tematem.

Jak według Ciebie montować pompę na powrocie-poziomo czy pionowo?

Wiem,że oś wirnika zawsze musi być poziomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim zaworów nie może być, ponadto sitek, separatorów powietrza, pomp i innych elementów ingerujących w swobodny przepływ wody i gaz€w ( pary wodnej) w rurze RB

 

Pompie wszystko jedno, byle oś była poziomo.

 

PS

Ja bym pompy na powrocie w twojej instalacji nie dawał, ale to już twoja rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Ze względu na wysokość do NW?

 

Ja tą odległość zmienię do wysokości około 180cm,więc myślę,że dla 1-wszego biegu powinno być dobrze,ale nadal przeszukuję internet w celu odpowiedzi czy będzie to poprawne uwzględniając pracę pompki dla 1 i 2 biegu.

Chodzi o to,że to kuchnia,więc chciałbym to zrobić na maxa estetycznie a na zasileniu pompa pionowo i dodatkowa rura tak nie wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znam zawór róźnicowy jak intensywne bębniące ustrojstwo,na szczęście u mnie nie bębni ale u mojego znajomego już tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Ja to widzę trochę inaczej i według mnie coś tam wniósł :)

Reasumując:

Na pompie elektronicznej można sobie odpuścić zawór różnicowy,natomiast na pompie standardowej można pomyśleć o tym zaworze.

Montaż jedynie w pionie.

Chociaż ja osobiście myślę,że duże znaczenie ma również rozmiar rur.

W każdym bądź razie dziękuję za dyskusję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz zawór różnicowy to pompa na 1 biegu może go nie przełączać w tryb blokady , dasz na drugi to będzie przełączać, ale też może wyrzucić wodę z naczynia - nie można zjeść ciastka i jednocześnie go mieć.

Na dodatek zawory różnicowe są często głośne - bardzo dobra opcja dla pompy zamontowanej w mieszkaniu  :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Wiem,wiem.

Wiadomo,że to nie jest dobra opcja w mieszkaniu jak i kotłownia w łazience/kuchni,ale często się z tym spotykałem i nie wygląda to tragicznie-tylko dziwne,że tam gdzie byłem to te piece były dość małe około 40 na 50 a te co Wy proponowaliście i ten co ja wybrałem to już monstrum bo aż 44 na 83,ale coś za coś,mniejsza o to.

Czytałem właśnie,że na 1 biegu nie zawsze ten zawór działa prawidłowo.

Tak z ciekawości.

Wiem,że zawór jest głośny w momencie załączenia/wyłączenia pompki,ale chyba tylko wtedy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak napomknę tylko bo rozmawialiśmy o pompach elektronicznych.

Plusem pompy alpha 2 o którym nikt nie pisze jest możliwość zrównoważenia instalacji hydraulicznej za jej pomocą-na ile to skuteczne to nie wiem,ale myślę,że bardziej niż regulacja na "oko".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Nie,to o czym ty piszesz to autoadapt a ja piszę o równoważeniu instalacji.

 

Nie mam tej pompy,ale z filmików wynika (grundfosa),że nastawy robi się właśnie za pomocą pompy bez żadnych nastaw wstępnych.

 

W grundfosie alpha 3 jest to już całkiem udoskonalone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jamjestcichy...nawet taka firma jak Grundfos nie jest w stanie swoją pompą obalić prawa Pascala :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.