Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Własnej Roboty Kolektor Solarny?


han61

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!

Od pewnego czasu ze względu na stan zdrowia nie zajmuje się ogrzewaniami, ale siedząc bezczynnie w domu pomyślałem z założeniu sobie kolektora słonecznego na c.w.u. Ze względu na niską rentę koszty mam ograniczone, dlatego myślę o wykonaniu konwektora samodzielnie, jako że wiele potrzebnych części już posiadam. Zastanawia mnie tylko jakie rozwiązanie będzie korzystniejsze: umieszczone między dwoma szybami 2 grzejniki panelowe o wym. 1400x450 mm, czy lepsza będzie harmonijka z 35 rur miedzianych o dł. 1 m każda - plus załamania i przekroju fi 15? Przy zakupie jednego z tych elementów, cena jest podobna z ewentualną niewielką różnicą. Zamiaruję zastosować dwuwężownicowy zbiornik na c.w.u. o pojemności 300 l. Proszę o podpowiedź jakie rozwiązanie będzie leprze i czy taki solar da radę zaspokoić zbiornik 300 l na potrzeby 4 osób.

Pozdrawiam: han61

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś z 4 grzejników ,chyba 900X600 połączone po 2 szeregowo,grzał całkiem spoko.Tylko niestety skończyła go woda,spuszczałem na zimę a grzejniki stalowe i po paru latach wypadły dziury.Jeżeli mógłbym coś doradzić to tak,grzejniki możesz kupić używane lub niby nowe starego typu/mają podejścia z jednej strony/.Rurka 15 wydaje mi się za gruba,wystarczyłaby 10 ale chyba cena wyższa od grzejników.Poza tym przy grzejnikach nie będzie problemu z pomalowaniem na czarno i mat.Gdyby udało ci sie kupić o długości 2000x600 byłoby git.Może tylko będzie potrzebne przerobienie podłączeń gdyby były z jednej strony.

I konieczne płyn,może być samochodowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem wzór na wyliczenie wielkości naczynia wzbiorczego i wychodzi mi że minimum to 18 l, a najlepiej to 25 l i takiego będę szukał. Jeśli chodzi o solar płaski to będą 2 grzejniki 1400 x 600 mieszczące po ok. 5 l glikolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podepnę się do tematu

Który kolektor jest sprawniejszy

Powietrzny - w kolektorze jest ogrzewane powietrze króre jest pompowane do domu, czy

wodne - czyli rurki w kolektorze z cieczą, które następnie ogrzewają wodę w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po komunii bede bral.sie za budowe solarka mam juz zbiornik, a panele beda z grzejnikow na obrotowej podstawie ktora sledzi slonce .Postepy napewno wrzuce na forum

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na elektrodzie jest watek "Kolektor za 1500" warto tam zagladnac ;)

Moj zbuduje z profila C do suchej zabudowy na dol blacha ocynk pozniej welna, absorber z folii alu na to grzejnik i szyba calosc wyladuje w ramie wyspawanej z katownika.

Na zbiornik 300L potrzeba okolo 6m2 grzejnika ja mam okolo 4m2 ale bedzie wedrowal za sloncem to uzyskam moze wieksza sprawnosc i bedzie git;)

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą szybę by mozna nakleic folie "lustro weneckie" przyleic na częścia odlaskowa do wnetrza tam aby promienia sloneczne wpadaly a promieniowanie sie odbijala od filii, tylko nie od srodna - za duza temp, tylko od wewnątrz lub jeszcze jedną szybe nalozyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w jakim celu? W tym wszystkim chodzi o to aby jak najwiecej promieni ir trafilo do srodka, dlatego nie stosuje sie szyb z okien zespolonych bo one ograniczaja ich wnikanie

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyliście ile taki kolektor będzie kosztował? Na allegro są polskiej produkcji za 700 zł.

 

Takie domowej roboty jeśli są zrobione z odpadków i grzeją tylko latem  to są OK.

 

Sam zrobiłem z grzejników 900x900 , wyszły dwa panele 900x1800 ale jak teraz liczę ile muszę dokupić to nie opłaca się tego robić

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego rumunn9r między białym a czarnym musi być próżnia lub ewentualnie warstwa powietrza co by ciepełko nie uciekało poprzez szybkę na zewnątrz . Koniecznie ta warstwa powietrza musi być separowana od powietrza zewnętrznego i w tym celu jest właśnie szyba, innej roli ona nie pełni . poz .Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w jakim celu? W tym wszystkim chodzi o to aby jak najwiecej promieni ir trafilo do srodka, dlatego nie stosuje sie szyb z okien zespolonych bo one ograniczaja ich wnikanie

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Z tego co wiem

szyby zespolone maja ochronną warswę, zreszta przestrzeń jest chyba wybełnona szlachetnym gazem (wątpie w to, że jest całkowita próżnia, bardzo duze naprężenia 1 kg/cm2, nie wiem jaka szyba 1m2 by wyrzymala taki nacisk do wewnątrz)

Więc chodzi o to, aby to ciepło wpadło, ale aby je "uwięzić"

 

Za jaki taki okres czasu taki kolektor może się zwrócić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego genesis72 cały wic polega na tym że ciepło ze słońca, przebywa drogę 150 mln km w próżni i nie dociera do wnętrza kolektora. Dociera do niego zaś promieniowanie elektromagnetyczne, zostaje ono absorbowane przez powierzchnię najlepiej czarną i wtedy już może uciec dlatego stosujemy izolator; fabrycznie próżnię amatorsko powietrze. W skrócie ciepło "wtórne" wytwarzane jest w środku kolektora. Tylko po co ja się mądrzę jak to wszystko możesz znaleźć w sieci. poz . Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że to wtórne ciepło zostaje w kolektorze?

Czy powierzchnia typu czarny mat lakier lepiej absorbuje to promieniowanie, od np. czarnego proszku z tonera do drukarki laserowej lub sadzy?

Z tego co czytam, ciała prawie doskonale czarne to sadza

Toner (proszek barwiacy) jest chyba bliska pochodna sadzy, wiec również powinien miec taką właściwość?

Czy dobrze myślę?

Próżnia to -1atm=1kg/cm2

czyli jak kolektor ma np 1 m2=100 cm2 to gdyby była próznia to nacisk na powierzchnię kolektora byłby ok 100kg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.