Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pierwsze Centralne Ogrzewanie-Jak Się Do Tego Zabrać,na Co Zwrócić Uwagę,koszty...


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

@sambor

W kuchni nie mam odpływu jak zrobić a w łazience może to leciec do wanny.

Jeszcze zastanawiam się nad zrobieniem wnęki w suficie w łazience aby zbiornik tam się zmieścił.

Rury od pieca idą pod sufit podwieszany.

Apropo rur-czy odpowietrzenie rur muszę zribić tak jak @stasiu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Rozummiem.

Odpowietrzenie też nie jest potrzebne przed grzejnikami z racji tego,że część rur będzie puszczana poniżej poziomu pieca (ten cyc)?

 

I jeszcze mam pytanie dotyczące zaworu bezpieczeństwa.

Z tego co czytałem wejście do zaworu bezpieczeństwa powinno mieć taki sam rozmiar jak rura do nw,ale szukam,szukam i nie mogę znaleźć zaworu o rozmiarze 1" 1.5 bar.

Są jedynie 1/2"

Chciałem dać zawór wraz z manometrem na rurze do nw-na trójniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie.

 

Czy wysokość rury na której jest pompa ma jakieś znaczenie?

Bo chciałbym od razu z zasilania pociągnąć rurę na sam dół i wtedy dopiero tam umieścic pompę.Od zasilenia do pompy będzie jakieś 70-80cm

Plusem byłoby schowanie rur oraz to,że na drodze pompy w zasadzie nie ma żadnych załamań jak ma to miejsce z pompą,która wychodzi górą.

 

Przed pompą dam zawór z filtrem a za sam zawór-czy coś jeszcze?

Planuję jeszcze dokupić zwykły sterownik pracy pompy.

Rysunek przedstawiający położenie pompy-czy oba położenia pompy są prawidłowe-góra/dół?

312a0bk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejne pytanie.

Czy latem bojler będzie dogrzany grawitacyjnie,gdy zastosuję ten schemat wyżej?

Chodzi o to czy w razie braku prądu zadziała grawitacja i pompka nie będzie przeszkadzała w tym,czy trzeba zrobić obejście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zaworem zwrotnym to jest taka sprawa:

Jak go nie dasz to masz praktycznie pewną grawitację do bojlera, ale znowu bojler będzie rozładowywany przez zimny kocioł.

Jak dasz typowy sprężynowy to nie masz grawitacji na bojlerze

jak dasz klapowy zawór zwrotny to praktycznie jakby go nie było  - one kiepsko trzymają i wymagają starannego montażu z poziomowaniem osi obrotu klapki.

Najlepszy będzie zawór różnicowy kulowy zamontowany na poziomym odcinku rury zasilającej do bojlera.

 

Jeżeli będzie czyste sitko to pompa nie utrudnia grawitacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Czyli obejścia pompy robić nie trzeba bo w razie braku prądu ciepło będzie odbierane przez bojler (grawitacyjnie)?

Zawór kulowy zamontuję zaraz przed samym wejściem do bojlera,ponieważ tam rury będą szły poziomo,natomiast przed tym zaworem dam odpowietrznik automatyczny oraz zawór odcinający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Masz prawo nie rozumieć bo faktycznie głupote napisałem.

Miało być tak.

Zawór różnicowy dam zaraz przed wejściem do bojlera,natomiast przed tym zaworem dam odpowietrznik i zawór kulowy.

Od lewej-zawór różnicowy,odpowietrznik,zawór kulowy

24qpml1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam pomyliłem się ,ale już poprawiłem - zaw różnicowy musi być w pionie, a  w tamtym poście przeniosło mi z poprzedniej linijki - tam pisałem o klapowym, który musi być w poziomie.

Odpowietrznik najlepiej na zakręcie rury a zawór tak aby był prosty dostęp do niego.

Masz poprawiony rys poniżej.

post-18578-0-92526800-1521473977_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim podłączeniu nie będziesz miał wcale grawitacji masz syfon na zasilaniu zbiornika.. Musisz miec pompę powyżej ,lub na równi z wyjściem zasilania z kotła,

Zrob instalacje zgodnie z projektem stasia .Daj pompke na powrocie.Ten projekt wykonali i sprawdzili  ludzie ktorzy się pod nim podpisali i biorą za to odpowiedzialność.Identyczny projekt masz w dtr-ce moravi . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@henryk1953

Myślę nad zw w łazience,więc pompa musi iść górą,a tak nawiasem mówiąc @stasiu instalacji nie zrobił według projektu z tego co pamiętam-a zapłacić musiał.

W takim razie obowiązuje rysunek nr 2 aby grawitacja działała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@henryk1953

Nie wybrałem,nadal czekam na odpowiedzi od producentów.

Moravia jest słabo dostępna i chyba trochę droga-3300zł

Narazie jestem za piecokuchnią kamen,ale czekam na odpowiedź w sprawie miarkownika ciągu.

Znalazłem jewzcze polskiego producenta kotłów,w którym jest miarkownik,blacha o grubości 6mm,ale czekam aż prześle mi przekrój kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie wiem czy to istotne patrząc na to,że chciałbym bojler na grawitację,ale bojler kospel dwupłaszczowy ma powrót na dole zaraz przy zasileniu zimną wodą i z tego miejsca ta rura powędruje pod sam sufit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@henryk1953

Myślę nad zw w łazience,więc pompa musi iść górą,a tak nawiasem mówiąc @stasiu instalacji nie zrobił według projektu z tego co pamiętam-a zapłacić musiał.

W takim razie obowiązuje rysunek nr 2 aby grawitacja działała.

Przecież mogł iść po zwrot pieniędzy. powołał by się na opinię z forum ze ten projekt jest niezgodny z normą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy odcinek RB  z kotła pionowo w gorę przy 3m to będzie 30 cm. dopiero wtedy mozesz zamontować łuk aby skręcić rurą w dowolną stronę,Na tym odcinku (30CM) Możesz wstawić trójnik i dalej pompka. Odejscia  na pompkę z RB robi się tylko na pionowych odcinkach RB  (para zawsze kieruje się do góry,)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.