Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pierwsze Centralne Ogrzewanie-Jak Się Do Tego Zabrać,na Co Zwrócić Uwagę,koszty...


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

@tajne

I chyba tak zrobię,ponieważ na grzejniki wyliczyło mi razem około 5100W (z łazienką) bez bojlera.

Od początku pisałeś dobrze.

Chociaż ta moravia 9106k ma jeszcze mniejszą moc tylko nie wiem jak tego dokonać.

Z instrukcji

 

Spalanie :

Szanowny kliencie proszę pamiętaj , że moc nominalna urządzenia zależy od ilości spalonego paliwa na godzinę 1 kg suchego drewna spalonego w ciągu 1 godziny daje nam ok. 4 kW mocy nominalnej, więc jeśli spalimy 3 kg drewna to otrzymamy moc na poziomie ok 12 kW

 

I ten defro też ma moc 2.7-9kW

I z tyłu jest klapka,więc wychodzi na to,że miarkownik ciągu też idzie podpiąć.

https://www.defro.pl/p,110,piecokuchnia-asia.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej opcji zeby budynek miał  czterech wlaścicieli i nie miał zarządcy .Od kogoś te mieszkania zostały wykupione (pytanie czy wszystkie) ,jezeli nie powstała wspólnota to te budynki nadzoruje administracja gminna , lub osoba (firma) przez nią wskazana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@henryk1953

No teraz to zasiałeś ziarno wątpliwości.

Jedno mieszkanie chyba jest gminne,ale głowy uciąć sobie nie dam,natomiast pamiętam jak dwa lata temu trzeba było komin przebudować to musieliśmy robić to we własnych zakresie-gmina nie miała nic do tego.

Administratora na bank nie ma-od 30lat nikt nie przyjeżdzał.

@ksieciunio

Dokładnie taki sam zapis rodzice mają w dokumentach,podzielony dom,droga,ogródki.

Nic tam nie jest wspomnianie o zarządcy,administratorze itd.

Mieszkania są bezczynszowe,więc chyba nikt za darmo by się nie opiekował domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisałem ze kazdy budynek w Polsce musi mieć osobę (instytucję) odpowiedzialną za zarządzanie budynkiem .(taki jest wymóg prawny.W twoim przypadku jak i w przypadku kolegi takim zarządcą jast poprzedni właściciel ktory sprzedał te mieszkania , on miał prawo i obowiązek zwołać zebranie nowych włascicieli i z nimi zadecydować kto będzie zarządzał tym budynkiem .Jezeli tego nie zrobł(bo nie znał prawa) to on odpowie na przykład za nieprawidłowy nadzór nad budynkiem.Inspektor budowlany moze go ukarać grzywną np. za brak kontroli kominiarskiej , ktos te przeglądy musi zlecać.

Ja mam kilka mieszkań wlasnościowych jedne są w wspólnotach a to w którym mieszkam administruje spółdzielnia.Jeżeli wspólnota (spółdzielnia) administruje budynkiem zgodnie z prawem ,to ja wiem ze w takim budynku długo pomieszkam .Mam jedno takie mieszkanie w którym wspólnota pobiera tylko opłatę za wodę i wywóz śmieci ,to jest taki budynek jak wasz.  Nikt  nie zbiera na fundusz remontowy   takiego lokum nalezy się pozbyć jak najwcześniej Kto zapłaci za remont kominów ,albo dach  jak będzie przeciekał .Kto weżmie kredyt i na kogo jak zajdzie taka potrzeba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@henryk1953

Sorry,ale to myślenie jest typowego Polaka.

Mieć wszystko,wymagać od każdego,ale nie od siebie.

Kto zapłaci za dach itd.

Odpowiem Ci-my lokatorzy.

A kto płaci za dach jak sam budujesz dom?

Nawiasem mówiąc,poprzedni właściciel nie żyje.

Jeszcze wspomnę,że 2-3 lata temu spalił się dach w takim samym budynku i gmina,zarządca (którego brak) nawet złotówki nie dali na odbudowę dachu.

Jesteś pewny,że ponad 30 lat temu były takie przepisy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli poprzedni  właściciel nie żyje ,i nie ma prawnych spadkobierców to taki budynek przechodzi na własność i pod nadzór gminy.Powtarzam jeszcze raz 
Każdy bydynek musi miec kogoś kto będzie tym budynkiem zarządzał. Takie zarzadzanie wiąze się z odpowiedzialnościa karną i cywilną.Dlatego odpowiedzialne wspólnoty taki nadzór powierzają wyspecjalizowanym firmą. Rzadko robią to w swoim zakresie,

A to ze ludzie w administracji  prawa nie znają ,to ich nie zwalnia od odpowiedzialności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@henryk1953

To mój ostatni post na ten temat bo to nie forum prawne.

Nie mam zamiaru Cię przekonywać,możesz mieć rację,ale ja nie jestem prawnikiem by to stwierdzić i patrząc w perspektywie ubiegłych lat i remontów sądzę,że mój zarządka leci sobie w kulki :)

 

Luknij jeszcze na ten zapis:

"O ile właściciele lokali nie uregulowali sposobu wykonywania zarządu w sposób umowny ustawa odsyła do kodeksu cywilnego, z którego wynika, że zarząd tworzą wszyscy współwłaściciele i jest to zarząd osobowy"

 

Bardziej interesuje mnie instalacja c.o.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A ja z uporem maniaka ;). To tylko taka wstawka z ciekawosci,autor miał fajny pomysł,możnaby rozwiazac sprawę wymiennika w inny sposób,ale tu nie jest tak zle,opał nie styka sie bezposrednio z wymiennikiem,żar jest nieco niżej,a szamot dopala paliwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@panstan

U mnie to nie przejdzie.

Drugi raz nie zaryzykuję wynajmując zduna a też jestem pewny,że koszt będzie wyższy niż kupno pieca.

Dużo czytałem w weekend o podłączeniu c.o i schematach.

Może dziś lub jutro narysuję schemat a Wy ocenicie.

Oczywiście grubości rur nie uwzględnie.

Zawaze to krok w przód...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat masz podany w linku tej kuchni i chyba ta kuchnia będzie najczyściej spalać opał bo to dolniak ,ma fajnie rozwiązany ruszt poziomo pionowy i krótki obieg spalin przydatny do rozpalania i załadunku .Jakie mają być te kaloryfery jaki rodzaj typ ,czy instalacja ma działać też na grawitacji czy tylko z pompą ,czy jedno i drugie .Na schemacie jest przygotowane pod grawitacje z zaworem różnicowym i pompę https://piecepolska.pl/moravia-kociol-kuchenny-9106-bialy-z-plaszczem-wodnym-moravia-o_l_269.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcus312

Kaloryfery wstępnie patrzyłem-purmo c32 i w drugim pokoju purmo c33

Instalacja będzie taka jak na schemacie myślę,chyba najprostsza.

Zbiornik wyrównawczy bym dał na strych tylko nie bezpośrednio nad piecem a dopiero z 6m w bok bo od tego momentu zaczyna się Nasz strych-czy to problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie grzejników jak chcesz zrobić od dołu rury ukryte w progu podłogi czy pion do góry i gałązki do grzejników zasilanie dolne czy górne .Zbiornik może być na strychu najlepiej z odprowadzeniem przelewu do ścieku .Trzeba mieć też na uwadze czy zbiornik wyrównawczy nie zamarznie w zimie na tym strychu .Rurki miedziane wystarczą od pieca fi 18 mm i na gałązki do grzejników  fi 15 mm ,jak chcesz grawitacje to spady w kierunku pieca najlepiej 1 cm na metrze ,ale ważne że będzie jakikolwiek spad ,Można zrobić też początek instalacji na rurach fi 22 zasilanie do bojlera i obieg pompy potem ze stopniować na 18 i 15 .Jak zrobisz zasilanie dolne to można dać odpowietrzniki automaty po przeciwnej stronie grzejnika  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcus312

Ja raczkuję w tym temacie,więc miej to na uwadze :)

Teraz się zastanawiam czy czasem nie popełniłem błędu pisząc o tym jaką chcę instalację.

Piec i grzejniki są na tym samym poziomie a z Twojego opisu wynika,że piec jest pod grzejnikami.

 

Nad zasilaniem się nie zastanawiałem,ale raczej górne/boczne.

Z tymi rurkami od pieca tak myślałem,że od pieca dam fi 18 mm a na grzejniki fi 15mm (długość jednej z rur to 17m)

I tutaj pojawia się problem,ponieważ nie jestem w stanie uzyskać spadek,ponieważ gdybym puszczał dołem to bym musiał część rur puścić pod podłogą a potem już na normalnej wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety aż o tyle względem kuchni nie będę w stanie obniżyć,bojler jest w łazience i kończy się prawie na wysokości sufitu w kuchni,który był obniżany.

Nad kuchnią również nie mam strychu a dopiero w łazience.

Czyli najlepiej by było,gyby naczynie było umiejscowione nad piecem w najwyższym punkcie instalacji?

Jak to przeskoczyć i co jeszcze jest nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.