Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pierwsze Centralne Ogrzewanie-Jak Się Do Tego Zabrać,na Co Zwrócić Uwagę,koszty...


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

@sambor

Dobiłem do 25 strony tematu i mam dość :D

25 stron i instalacja nadal nie działa jak powinna.

Odechciewa się centralnego.

Tam na stronie 5 lub 6 jest projekt wykonany przez osobe z uprawnieniami jak zrobisz tą instalację zgodnie z tym schematem to będzie działała prawidłowo i będzie to instalacja najtańsza,

Co do piecokuchni - jak masz możliwość zamontowania kotła w piwnicy ,to go tam zamontuj ,To jest lepsze rozwiązanie niż piecokuchnia,

Co uzyskasz -tańszy kocioł i lepsze spalanie ,rodzicom  łatwiej zejść do piwnicy i dołożyć do kotła niz wnosić węgiel do góry ,będzie też łatwiej utrzymać czystość w mieszkaniu.Jak duzy to ma być kocioł zależy od powierzchni jaką ma ogrzewać .Pytanie - jaka to jest powierzchnia? -policz wszystkie pomieszczenia ,bo według ciebie to tylko pokoje i ewentualnie kuchnia ,co z łazienką i przedpokojem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Mógłbyś spojrzeć na tę pieco kuchnię,jest tam pokazana budowa pieca,wymiary itd

http://www.kalvis.pl/?akcja=strony&s=56

@henryk1953

Widziałem ten projekt,ale z tego co pamiętam mieliście zastrzeżenia do niego.

Poza tym ja sam nie chcę robić czegoś czego nie umiem,ale o tym zaraz.

 

Pieca,niestety nie jestem w stanie zamontować w piwnicy,nie ma tam komina,piwnica jest mała.

Poza tym rodzicom łatwiej jest wnieść węgiel do domu niż do piwnicy,której wejsie jest z boku budynku.

Z tym noszeniem to się nie martwię bo nie jest to uciążliwe,pomieszczenie gospodarcze mamy blisko a żeby wejść do mieszkania trzeba pokonać 6-7 schodków.

 

Pytasz o powierzchnię grzania.

Jest to 45m2

Kuchnia i korytarz będzie ogrzane samym paleniem w piecu a z tego co czytałem to ta pieco kuchnia przez fajerki traci 1-2kW.

W łazience w tym momencie od bojlera jest ciepło a w większe mrozy jest tam grzejnik elektryczny-rzadko.

I teraz mam pytanie do Was by nie pisać kilka postów pod rząd.

Jaka cena według Was jest uczciwa by zapłacić fochowcowi za:

-podłączenie pieca

-zrobienie całej instalacji,podłączenie pompy,podłączenie się do starego bojlera-nie liczcie grzejników i pociągnięcia rur do nich (sam to zrobię)

-bez materiałów bo ceny są różne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor

Pewnie bym zrobił sam,ale czasu mieć nie będę,więc siłą rzeczy fachowiem musi być.

A i by się też przydały jakieś papiery na montaż.

Inwestycja w zachodniopomorskim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poza tym nie ukrywam,że zrobienie instalacji na ten moment jest dla mnie skomplikowane.

Chociaż robiłem sam hydraulikę w domu rodziców to i tak mam obawy.

Nie wiem jakie rury,jaka moc grzejników,jaki układ-otwarty/zamknięty itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej to zapłać za projekt  -to wyeliminuje wszelkie twoje wątpliwosci co do schematu i doboru grzejników. Podałem ci najtańszy schemat i sprawdzony w tysiącach tak małych instalacjach etażowych.W podanym wątku kolega zafundował sobie instalację z dwoma pompkami ,zaworem 4d i termostatami przy grzejnikach.Tak też można  bo kto bogatemu zabroni.

Policz ile go to kosztowało ,a ile jak by zrobił zgodnie z projektem.

Co do piecokuchni - jak już na nią się zdecydujesz to powinna mieć długi obieg spalin ,oraz możliwość zamontowania miarkownika ciągu ,oraz żeby było łatwo zmieniać obieg krótki na długi .Zobacz na  piecokuchnię  morawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@henryk1953

Wczoraj już ją patrzyłem bo właśnie ją polecałeś innemu koledze.

Mam takie pytanie-jak palić by uzyskać moc 4kW,ptam ponieważ piszą tak.

 

Spalanie :

Szanowny kliencie proszę pamiętaj , że moc nominalna urządzenia zależy od ilości spalonego paliwa na godzinę 1 kg suchego drewna spalonego w ciągu 1 godziny daje nam ok. 4 kW mocy nominalnej, więc jeśli spalimy 3 kg drewna to otrzymamy moc na poziomie ok 12 kW

 

Rozumiem,ale to oznacza,że mam ważyć drzewo/węgiel by uzyskać moc 4kW czy jakoś rozwiązuje się to sterownikiem lub czymś podobnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego zaproś fachowca niech ci narysuje schemat  i srednice rur ,niech ci policzy moc grzejnikow i poda miejsca ich montażu. niech policzy jaką moc powinna miec piecokuchnia - wtedy z tym wszystkim pochwal się na forum .Koledzy to ocenią ,powiedzą co poprawić. Pytałem cię o powierzchnię całego mieszkania ,a ty swoje ze kuchnia i przedpokój oraz łazienka to będzie ogrzewana-przez co? Czy tak trudno podać całą powierzchnię mieszkania ? Jak jej nie znasz ,to zapytaj rodziców ,oni na pewno to wiedzą.

Jak będziesz juz miał te schematy i wyliczenia to wtedy sie do tego odniosę.Teraz ta dyskusja do niczego nie prowadzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@henryk1953

Bez urazy,ale pisałem już czym co będzie ogrzewane,więc jak widzisz sam nie doczytałeś o tym ...

 

Nie rozumiem Twoich złośliwości...

 

Jeżeli coś co piszę się nie zgadza to wystarczy o tym napisać a nie niepotrzebnie komentować.

Jak narazie wygląda to tak-wiem,ale nie powiem...

 

Załatw fachowca itd.

 

Ok,zrobię to,ale sam widziałeś w wielu tematach jak fachowcy wykonują robotę.

 

Powierzchnia całego mieszkania to 66m2

Przedpokoju nie ma-jest jedynie korytarz (wejście od dworu)po boku łazienka a na wprost kuchnia-pokój 1-pokój 2

Napisałem,że kuchnia będzie ogrzewana piecem bo z tego co czytałem to wystarczy-do tej pory wystarczało.

Łazienka ogrzewana była grzejnikiem elektrycznym,ale bywało to bardzo rzadko,ponieważ sam bojler ogrzewał łazienkę.

 

Jeżeli ktoś nie chce pomagać to przecież nie musi a za ewentualną pomoc z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka tu pomoc - jak nie trzeba gotowego oficjalnego projektu to w temacie który podawałem masz projekt, dostosować tylko trzeba grzejniki i ew rury i to wszystko.

Zaw 4-D nie potrzeba, 1 pompa i to wszystko.

 

Najważniejsze to rodzaj rur do CO, reszta to pryszcz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na http://cieplowlasciwie.pl/ możesz obliczyć przybliżoną moc grzejników.

Aż tak koniecznie chcesz to paliwo stałe?
Przynieś,wynieś,pozamiataj,kurz.

Może lepiej jakieś inne mniej obsługowe ogrzewanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tajne

No nie aż tak bardzo,ale innego wyjścia nie mam.

Gazu nie ma a zbiornika na olej nie będzie gdzie postawić.

Naprawdę już wiele czytam o ogrzewaniu elektrycznym i najtaniej wychodzi ogrzewanie węglem/drzewem.

Polecane są klimatyzacje kanałowe,ale przy minusowych temperaturach rachunki idą w górę a koszt montażu będzie podobny do kosztu montażu c.o.

Do tego trzeba dodać koszt ogrzania wody.

Posiłkuję się internetem.

 

Poza tym tak jak pisałem-obsługa tego pieca nie będzie problemem.

Nawet teraz patrząc na schematy instalacji c o montaż nie wydaje się być bardzo trudny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Z tą klimatyzacją jesteś w błędzie i to dużym , pomyśl ile dni ogrzewasz w plusowe temp a ile w mrozy zwłaszcza poniżej -15 ile 5,10,15 dni max natomiast ponad połowa roku to plusowe temp ale nie przyjemne i w takie dni niestety ale nie ma nic tańszego w ogrzewaniu jak byś nie liczył , mówiłem ci już że klima np 5 KW bierze ok 1,5 KW prądu ale to trwa tylko 1-2 godz zanim zagrzejesz pomieszczenie po zagrzaniu klima pobiera ok 200-600w prądu tylko do utrzymania temp , pokaż coś tańszego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel,drewno będzie opłacalne pod warunkiem,że będzie spalane z minimum 60% sprawnością a nie kiszone,zdymiane.
Jak sprawność będzie poniżej 60% węgiel jest nie opłacalny.

Prąd pewnie wyjdzie taniej,bo wątpie,żeby tam było 60% sprawności jeszcze przy starszych palaczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam mówiłeś ze zostawiasz piece kaflowe, dziwi mnie ze do tego chcesz dokładać CO, cały syf z tym związany.

Ja bym zrobił jak berthold mówi, ew.piece akumulacyjne, a na zimne dni by zmniejszyc rachunki piece kaflowe rozpalac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold61

Masz rację,że jest to bardzo tania alternatywa dla c.o,ale sądząc po tym co wyczytałem w sieci nie najtańsza-mogę się mylić bo patrzę tylko by ogrzać małą powierzchnię.

Producent podaje roczne zużycie na poziomie około 1200kWh-mało,tylko nigdzie nie widzę ile to jest godzin pracy klimatyzacji,może Ty wiesz?

A ile w mrozy taka klima musi pracować,ile godzin dziennie?

Poza tym trzeba dodać koszt ogrzewania wody.

Nadal biorę klimę pod uwagę.

@tajne

Dlatego właśnie szukam takiego pieca by nie kisić opału-to Twoja sprawka :)

Dlatego piszę o pieco kuchni bo wyczytałem,że przez fajerki traci ona około 2kW (więc mamy 7.5kW-2kW straty=5.5kW) a i rodzice często gotują.

@ksieciunio

To co proponujesz mija się z celem.

Chcę c.o lub ogrzewanie elektryczne nie po to by w mroźne dni palić w piecu kaflowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdze ze masz w nich palić, ale skoro juz sa to mozna przyoszczedzic na prądzie w duze mrozy. Jednak dziwi to ze przy malym mieszkaniu montujesz CO gdzie stoja juz piece.

Co do grzania wody cwu to mozna grzalke założyć do bojlera. Ja tam mam na lato, 30minut grzania spokojni starcza dla 3 osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie CWU prądem w lecie wyjdzie taniej niż kiszenie paliwa stałego w celu podgrzania CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ksieciunio

Chciałbym zamontować c.o lub coś innego z tego względu,że rodzice mają już swoje lata i nie chcę by się męczyli rozpalając dzień w dzień w 3 piecach.

W tym jednym piecu i tak by palili chociażby po to by obiad ugotować.

@tajne

Weź jeszcze pod uwagę to,że podczas grzania w piecu będzie gotowany obiad,więc gazu się nie traci.

Gdyby był piec mniejszy to myślę,że inaczej by to wyglądało.

Sporo mam wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę piecokuchnię 7kW Ogniwo,niestety nie znalazłem aktualnych ofert sprzedaży,najlepiej zadzwonić bezpośrednio do producenta czy jeszcze mają na stanie.

Ma wszystko co trzeba do czystego palenia od góry,przyzwoity i wydajny pionowy wymiennik.

 

                                                    post-50212-0-79676700-1520798244_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kolanin

To już kolejny piecyk brany pod uwagę :)

Najbardziej odpowiadają mi te dwa.

Ten bo ma muarkownik ciągu

 

https://piecepolska.pl/moravia-kociol-kuchenny-9106-bialy-z-plaszczem-wodnym-moravia-o_l_269.html

 

I ten,bez miarkownika,ale moc jest mniejsza

 

http://www.kalvis.pl/?akcja=strony&s=56

 

Oraz teraz ten co Ty poleciłeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bierz tą o mniejszej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.