Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Kotła, A Dofinansowanie - Wasze Doświadczenia


Rekomendowane odpowiedzi

Ponad dziesięć lat temu też starałem się o dotacje i przebiegało to zupełnie bezproblemowo. Jedynie trzeba było się w wyznaczonym terminie zgłosić do operatora wyznaczonego przez miasto który tym się zajmował, zakładu energetyki cieplnej. Było wyznaczonych kilkanaście firm, producentów kotłów które brały w tym udział i które prezentowały swoje kotły na hali tego operatora. Po wybraniu producenta i typu kotła kontaktowało się z instalatorem, instalującym tego typu kotły, na wizytę umawiał się kominiarz dokonujący przeglądu instalacji kominowej ( przy okazji pokazał mi kilka rzeczy które były wadliwe a na które nie zwraca się uwagi jak przejmuje się starszy dom i "od zawsze tak było"). Dostawa kotła i montaż w wyznaczonym terminie czyli kwiecien 2008. Po dziś dzień kocioł służy i jestem z niego zadowolony.

Kocioł z podajnikiem kupiłem i zamontowałem za niecałe 4 tys. zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość berthold61

Od września ma ruszać nowy program i gminy nie mają nic do tego (może i dobrze ) kryterium dochodowe ma być brane pod uwagę jak mniej niż 1,6 tys na łebka w rodzinie to do 90% dofinansowania ,kotła,docieplenia a najmniejsze dofinansowanie 40% w przypadku dużego dochodu , zgłoszenie internetowe ogólnopolskie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym nowym dofinansowaniu skoro napisałeś że jest ogólnopolskie.  Wczoraj sprawdzałem jest Tylko przejście na kocioł olejowy lub gazowy 50% kosztów nie więcej niż 3000 zł. poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Ja otrzymałem w sumie z dotacji 9500 zł. 6000 zł z gminy oraz 3500 z programu "Stop Smog". Dotacja z gminy była załatwiona w tydzień bo byłem w pierwszym dniu składaniu winsoków 25 na liście rezerwowej a za kilka miesięcy zadzwonili czy jestem zainteresowany. Z "Stop Smog" wszystko pocztą wysyłane raz musiałem tam jechać żeby zweryfikować tożsamość, w domu nikt nie był wystarczyło wysłać zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3) dla inwestycji, o której mowa w §3 ust. 1 pkt 3) – 50% poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 3.000,00 zł.

3. Przyznanie dotacji dla inwestycji, o której mowa w §3 ust. 1 pkt 1) następuje pod łącznie spełnionymi warunkami:

1) nieruchomość położona jest na terenie, na którym w ciągu 5 lat od daty złożenia wniosku, nie przewiduje się budowy kanalizacji sanitarnej,

2) do budowy wykorzystane będą wyłącznie urządzenia nowe, posiadające aprobatę techniczną stosowaną w budownictwie wg obowiązujących przepisów prawa budowlanego lub urządzenia zgodnie z normą PN-EN 12566-3:2005+A2:2013 .

4. Przyznanie dotacji dla inwestycji, o której mowa w §3 ust. 1 pkt 3) następuje pod łącznie spełnionymi warunkami:

1) dofinansowanie przysługuje tylko i wyłącznie na zakup nowego kotła gazowego lub olejowego, przy czym urządzenie musi być fabrycznie nowe (nieużywane), posiadające atesty dopuszczające go do powszechnego użytku z przyznaną gwarancją,

2) piec lub kocioł wykorzystujacy paliwa stałe ulegnie trwałej likwidacji.

§ 10. 1. Udzielenie dotacji następuje po pozytywnej weryfikacji wniosku i pozytywnej decyzji Wójta.

2. Udzielenie dotacji celowej następuje na podstawie umowy.

3. Wypłata dotacji następuje na podstawie przedłożonych przez wnioskodawcę dokumentów, wymaganych zapisami zawartej umowy.

Rozdział 3.
Sposób rozliczenia dotacji

§ 11. 1. Podstawą rozliczenia dotacji będzie złożona przez Wnioskodawcę  informacja potwierdzająca realizację inwestycji, do której Wnioskodawca zobowiązany jest dołączyć kserokopię faktury oraz dowód uiszczenia opłaty za fakturę, dokumentującą poniesione koszty w roku kalendarzowym, w którym Wnioskodawca ubiega się o przyznanie dotacji.

2. Wszystkie kserokopie należy potwierdzić za zgodność z oryginałem w obecności pracownika urzędu a oryginały przedstawić do wglądu.

3. Jeżeli wnioskodawca nie zrealizuje inwestycji w wyznaczonym w umowie terminie lub nie dokona rozliczenia, nie otrzyma dofinansowania.

Skopiowane z BIP .poz Hermogenes

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 22.08.2018 o 09:37, Ptaszniko napisał:

Niedługo koniec sierpnia a audytu z gminy jak nie było tak nie ma. Zaczynam się stresować czy zdążę z tym wszystkim do października.

Niestety audyt do dnia 31 sierpnia się nie odbył a był to ostateczny termin na jego zrobienie którym posługiwała się gmina. W mojej gminie kompletnie nic nie wiedzą, ludzie z kosmosu, co zadam pytanie nigdy nic nie wiadomo. Zadzwoniłem do innego Urzędu Gminy i pani była bardziej zorientowana albo przynajmniej takie wrażenie sprawiała. Faktycznie jest problem z tymi audytami budynków, powiedziała żeby być cierpliwym bo to Urząd Marszałkowski wynajmuje firmę zewnętrzną i jeśli jest nawarstwienie domów do oglądnięcia to tak jak w tym przypadku jest kłopot. Zadając jej pytanie czy jest szansa na załatwienie spraw papierkowych przed zima stwierdziła ze niestety nie czyli mogę się szykować że zostanę w zimie bez ogrzewania.

Gdybym kuźwa wiedział że nie dostanę dofinansowania to bym nie czekał tylko poszedł pożyczył pieniądze i robił tą kotłownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Ptaszniko napisał:

Gdybym kuźwa wiedział że nie dostanę dofinansowania to bym nie czekał tylko poszedł pożyczył pieniądze i robił tą kotłownie

Polak jak zwykle mądry po szkodzie:( Mój wójt zapowiadał,że są dotacje,szmery bajery i gówno z tego.Napaliłem się i musiałem zrobić na własny koszt bo brakło kasy:( Ale sory taki mamy klimat.Co dobre mam kocioł z podajnikiem czysto w kotłowni zaglądam raz na tydzień i mam czas dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałem w 2017  udzial w programie Smog Stop w woj. slaskim z Wojewodzkiego Funduszu Ochrony Srodowiska....było do rozdysponowania 4.5 mln zł.Zglosiło wnioski na termomodernizacje domu i wymiane zrodła ciepła 4200 osob!!

Wniosek moj  zostal wstepnie zatwierdzony w maju 2017, w tym tez roku ocieplilem dom i strop nad pietrem.Kocioł na ekogroszek wymienilem w kwietniu br roku, termin wymiany mialem do konca maja 2018 a 30 czerwca br. całkowite rozliczenie sie z fakturami.Kazde przekroczenie terminu grozi utrata dotacji a wiadomo jak dzis jest z firmami budowlanymi i usługami wykonujacymi co.

Najpierw trzeba zainwestowac dziesiatki tys. w ocieplenie np.domu pietrowego,wymiane stolarki , ocieplenie stropów.... i wymiane pieca na 5 klase a dopiero po przedstawieniu oryginałow faktur na ocieplenie i wymiane pieca w Funduszu i kopii faktury na wymiane pieca w Urzedzie Miasta(tez staralem sie o dotacje na wymiane pieca co w miescie, jedno nie wyklucza drugiego), protokoły odbioru, złomowania ....trzeba czekac na gotowke na koncie.Miasto wypłacilo 2600 zl po 30 dniach , na pieniadze z Funduszu czekałem dłuzej bo ponad 2 mce po oddaniu faktur ale i tak w sumie dostalem za ocieplenie domu i wymiane pieca zwrot ok. 9200 zl.

Dobre i to,bo mam nowy kocioł  za jedyne 2000 zl wydane na robocizne ,montaz i czesci(całośc 11200 zl)

Wiekszosc ludzi  bedzie miala problem z  programem rzadowym , bo najpierw pieniadze na termomodernizacje i wymiane kotla trzeba miec,zeby moc zapłacic firmie .Dopiero potem zwrot...

"

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się wydaje że te dofinansowania na wymianę pieców to czarna magia. Ja to zrozumiałem tak: w 2018 r. kupuję piec i go podłączam a do końca 2019 r. mam ocieplić budynek żeby nie wracać dotacji. Chociaż w piątek jak rozmawiałem z kobietą z jednej z gmin w swoim powiecie to nawet jakby audyt odbył się we wrześniu to nie zrobię kotłowni na tą zimę bo po prostu jest za późno. Niech ich szlag...
To jakie są dalsze kroki po audycie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed audytem wiem jakie kroki. Jedyna alternatywa wypiąć tyłek na coś co dadzą prawą ręką a odbiorą lewą. Ludzie zrozumcie że rząd czy Gmina nie ma SWOICH pieniędzy tylko WASZE. Gorzej jak nie ma nawet Waszych i zaciąga pożyczki na spłaty przez Wasze dzieci. poz Hermogenes 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lud pisiorski wierzy, że 500+ finansują złodzieje. Tak im napisano na plakatach. Z drugiej strony minusowanie za dygresje ekonomiczne na forum o ogrzewaniu...... a, powstrzymam się w niedzielę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem kocioł w 2016r. Jak poszedłem do gminy zapytać o dofinansowanie to patrzyli na mnie jak na ufoludka.

Więc grzecznie ukłoniłem się do stóp, podziekowałem za "rzetelne" informacje których mi udzielono i ... kupiłem za swoje.

Teraz jest więcej programów i jak ktoś jest "na kupnie" to jednak warto próbować wyszarpać coś dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Ptaszniko napisał:

Coś mi się wydaje że te dofinansowania na wymianę pieców to czarna magia. Ja to zrozumiałem tak: w 2018 r. kupuję piec i go podłączam a do końca 2019 r. mam ocieplić budynek żeby nie wracać dotacji. Chociaż w piątek jak rozmawiałem z kobietą z jednej z gmin w swoim powiecie to nawet jakby audyt odbył się we wrześniu to nie zrobię kotłowni na tą zimę bo po prostu jest za późno. Niech ich szlag...
To jakie są dalsze kroki po audycie?

To na podstawie którego audytu Ci kocioł dopierają? Bo przecież po ociepleniu zapotrzebowanie na moc spadnie i kocioł znów będzie za duży?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na podstawie którego? Przecież jest jeden audyt przed zakupem pieca. Fakt faktem nie zastanawiałem się nad tym jak jest dobierana moc kotła przy nieocieplonym budynku a gdy ów budynek trzeba będzie docieplić by dotacji nie trzeba było zwracać. Coś mi się to dziwne wydaje żeby audytor dopuścił 50-letni budynek do udziału w projekcie bez żadnego ocieplenia a potem mieć dajmy na to rok czasu na termomodernizację. No ale taką informację mam z gminy.
Wychodzi mi według wyliczeń kalkulatora internetowego podajnikowiec na poziomie 11/12 kW. Wszystko na to wskazuje że będę polował na Skampa-PV 13 kW. Tłumaczono mi że w takim wypadku lepiej mieć piec większy niż za mały i że to żaden problem. Nie wiem tylko co z tą wielkością pieca jak budynek się trochę dociepli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie (Wielkopolska) dostałem z PONE 4000zł. Bez żadnych audytów. Wymagano jedynie certyfikatu o 5 klasie kotła, oświadczeniu że jestem właścicielem domu, faktury za piec i robociznę oraz ze złomowiska że zutylizował stary kocioł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.