Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Kotła, A Dofinansowanie - Wasze Doświadczenia


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Chciałem zapytać jak u Was przebiegało dofinansowanie na kotły?

 

Zamierzam jednak wymienić starego śmieciucha na kocioł V klasy, złożyłem stosowne papiery do gminy, przeszedłem audyt ale gmina nie dostała dofinansowania (znajduje się na liście rezerwowej).

Tylko nawet jak gmina dostanie pieniądze, to nie wiadomo czy sama nie zrezygnuje z programu z uwagi na to, że tak naprawdę niewiele ludzi może z niego skorzystać!

 

Warunkiem (przynajmniej w mojej gminie) jest odpowiednia termomodernizacja obiektu, a mianowicie: wymiana okien, drzwi, bramy garażowej (jeśli jest garaż w obiekcie), ocieplenie domu, ocieplenie dachu. Jak jest u Was?

 

Ja po audycie energetycznym i ociepleniu starego domu styropianem grafitowym Austrotherm 20 cm - 0,031, ociepleniem dachu wełną czy pianą o równie dużym współczynniku, wymianie okien na 3 szybowe, wymianie bramy garażowej i drzwi na bardzo dobre termicznie zmieściłem się ledwo ledwo w kryteriach audytu energetycznego i mogłem przystąpić do programu. Decydowała o tym 0,1 punktu! Z wszystkich zabiegów termomodernizacyjnych nie mam tylko ocieplonych fundamentów i podłogi na gruncie, bo po prostu mam tam kafelki i nie chce demolować parteru.

 

Z uwagi na tak restrykcyjny audyt i wykonane obliczenia zaledwie ze 100 osób kwalifikuje się tylko 20 - oczywiście jak wykonają wszystkie niezbędne zabiegi, a to koszt niemały, bo przynajmniej 70 tys. zł, oczywiście duży wpływ ma tutaj wielkość domu ale pieniądze są ogromne żeby dostać 4-5 tysi za piec :) Także pomimo tego że pieniądze na wymianę piecy są bardzo mało osób z nich może skorzystać.

 

Chciałem zapytać jak jest w Waszych gminach, jak przebiegają dotacje, czy też musieliście ocieplić cały dom po wykonaniu audytu energetycznego? Ja przynajmniej tak miałem w małopolsce, gdzie Władze walczą ze smogiem uchwałą antysmogową i pieniędzmi podatników, gdyż:

  • do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych,
  • do końca 2026 roku trzeba będzie wymienić kotły, które obecnie spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

też złożyłem dokumenty o  dofinansowanie i dostałem taki papier podobno ma tylko ktoś przyjść i porobić zdjęcia a jak będzie to zobaczymy

muszę się dowiedzieć

a jak u innych forumowiczów ?

Z jakiego województwa jesteś?

U mnie też byli, robili zdjęcia domu potrzebne do sporządzenia całego audytu energetycznego i na podstawie niego informują czy dom spełnia kryteria, jeśli nie to trzeba ocieplić i dopiero po ociepleniu oczywiście jak gmina dostanie dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego można "coś" dostać.

 

Nie wygląda to kolorowo, więc zastanawiam się czy oby na pewno ceny kotłów podajnikowych 5 klasy zdrożeją skoro tak naprawdę tylko nieliczni się na to załapią (przynajmniej w małopolsce).

 

A co do wymiany i podanych terminów w uchwale antysmogowej również uważam że to utopia, kto komu nakaże zakupić kocioł kl. 5?

Już to widzę jak babcia lat 70 wykłada 10 tys. z emerytury na kocioł ;) Chcą to niech jej kupią :) A śmieciuchy były i będą, jak nie oficjalnie to zawsze będzie można gdzieś dostać samoróbkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Pewnie że nawet 2030 rok dalej bedą kopcić stare kotły , jak zabierają się od dupy strony , najpierw trzeba wprowadzić 4 klasę na 10 lat i dopiero potem wprowadzać 5 tą wszystko po kolei a u nas byle dureń siup chop byle palnąć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie widać wyciskanie pieniądzy pod pretekstem ekologii.

 

Byle jaki kalkulator w sieci pokaże wam jaki bezsens jest dawać 20cm styropianu na ściany albo powyżej 30cm wełny na dach, ponieważ powyżej 15cm na ściany i 30 na dach każdy dodatkowy cm grubości izolacji bardzo mało daje przyrostu zysku do nakładu. Słowem NIGDY wam się to nie zwróci ani w żaden sposób pozytywnie nie wpłynie na ekologię nawet w odniesieniu na jednostkę paliwa. Nawet nie wspominam o błędzie tych kalkulatorów, z których korzystają urzędnicy bo wiadomo, że w grę wchodzi poprawność montażu i wiele innych rzeczy stąd takie głupoty wychodzą na audytach.

 

W tym momencie (15, 30) zysk może zwiększyć jedynie rekuperator z odzyskiem ciepła ale tutaj wchodzi znowu koszt energii elektrycznej, która zacznie zaraz drożeć nawet będzie dwa razy droższa bo nie ma nowych elektrowni oraz koszty serwisu, montażu, niezawodności itd.

 

Słowem w naszym klimacie nie mamy niestety dużego pola manewru w zime trzeba się ogrzewać i tego sie nie zmieni docieplenie budynków tylko do pewnego stopnia daje poprawę a ze względów ekonomiczno społecznych ludzie korzystają z najtańszego paliwa i to obowiązuje każdego nawet bogatego Niemca czy Norwega. U nas najtańszy jest węgiel i nawet jeśli jego cena wzrośnie to nie oznacza, że ludzie przejdą na gaz tylko po prostu będą spalać śmieci, meble, oleje i szmaty skoro najtańsze paliwo będzie poza zasięgiem. Tu już dużej filozofii nie ma.

 

Dalej sięgają po nasze pieniądze bo przecież sami sobie wypłat nie odejmą żeby zmniejszyć podatki i akcyzy na czyste paliwa. Trzeba zwolnić co najmniej 200 tysięcy urzędników żeby zlikwidować smog wtedy obciążenia podatkowe, które szły na wypłaty urzędnicze spadną i będzie można obniżyć akcyzę na gaz czy prąd. W tym kraju niestety tego w TV nie usłyszycie bo wybory niedługo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był nie na temat. Nie dyskutujemy tutaj na temat preferencji politycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to jakiegoś "szału" dofinansowań na razie nie ma, przynajmniej na forum cisza. Szczerze mówiąc myślałem, że będzie jakieś większe zainteresowanie Waszymi bojami z gminami czy WFOŚiem, przynajmniej w województwie w jakim mieszkam gdzie nie jest to takie proste.

 

Z tego co wiem to cały Kraków przechodzi na gaz i tam dofinansowania są konkretne na kocioł i zmianę całej instalacji - wiem to z pewnego źródła, bo kolega dostał straszne pieniądze od miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Złożyłem papiery w powiecie na dofinansowanie. Jedyne wymagania to wykazać efekt ekologiczny po zmianie kotła, umotywować wybór produktu przedstawiając oferty alternatywne i podłączyć kosztorys. Zwrot do 50 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ale to tylko kilka gmin dotuje natomiast 99% ma to gdzieś bo nie ma pieniędzy , już wydano ponad 3 mld na system czujników no ważniejsze jest wiedzieć jakie powietrze niż by było bardziej czyste . u mnie w gminie nna pytanie o dotacje popatrzyli na mnie jak na głupka a jedna babka nawet bąkła że my jesteśmy gminą rolniczą noł koment :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest podobnie. Nie ma żadnych dotacji na ten cel. Jako ciekawostkę powiem, że burmistrz sam opowiadał, że na każdego bezdomnego psa, którego gmina ma obowiązek odstawić do schroniska musi rocznie zabulić 1000 złotych. Czyli jak trafi się suka z 9 szczeniąt, to roczny koszt 10 tyś. i tak co roku aż do naturalnej śmierci albo adopcji. W sumie niezły interes. Tak wydawane są publiczne pieniądze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim,

Została mi przyznana dotacja na piec. Procentowo wygląda super bo 60% pokrywa Gmina. Tylko, że kwota od której liczone są procenty wynosi 12 000 zł. Dzwonię teraz po wykonawcach i każdy mi mówi, że nie ma szans zmieścić się w tej wkocie. I czy to prawda? Jeżeli kocioł na ekogroszek to kwota do 9 000 zł to jakie są koszty montażu? Prawie połowa kwoty kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pewnie zalezy jak mocno trzeba ingerowac w instalacje wiec to idywidualna sprawa

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli koszty tych nowoczesnych kotłów,instalacji,montażu wzrosną,to czesciowo nastąpi powrót do starych,sprawdzonych metod ogrzewania,w wersji nowoczesnej rzecz jasna. Mówie o piecach akumulacyjnych,kuchniach kaflowych,piecach lub kominkach dgp. Nie zawsze mozna taki postawic (rozkład pomieszczen ),ale na etapie budowy mozna zaplanowac miejsce pod piec.Piec na drewno. Koszt na dom 100-120 m na pewno mniejszy niz tradycyjne wodne ogrzewanie,choc i wodne mozna podpiąc w granicach rozsądku poprzez wymiennik. Nie mowię o kominkach z płaszczem wodnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Cześć

U mnie w gminie (małopolska) dotacja do wymiany starego kotła wyniosła 450zł do kW. Kwota wynikała bezpośrednio z audytu energetycznego który został przeprowadzony. Wynikało z niego że potrzebuję 17kW. Dodatkowo dofinansowana jest modernizacja instalacji pod nowy kocioł w wysokości 6000zł. Z informacji jakie do mnie docierały to ludzie nie pchali się oknami do urzędu po dotację.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odgrzeję trochę kotleta.

W gminie Alwernia w małopolsce załapałem się na program wymiany kotłów w ramach PONE.

Z audytu energetycznego wyszło że załapałem się na styk (149,9 na 150 pkt).

Wyliczona moc kotła to 18,8kW więc upatrzyłem sobie Galmet Galaxia KWE 18kW
i tu zaczynają się schody ponieważ gmina narzuciła tak absurdalne wymagania co do wykonawców (instalatorów)
że jest ich na liście aż 10.

Na dodatek wymyślili sobie że wykonawca ma wystawić kompleksową fakturę za wszystko czyli nie mogę sobie kotła ani osprzętu kupić samemu a zlecić tylko podłączenie. Zgodzili się tylko na ewentualny demontaż starego kotła na własną rękę ale też z kręceniem nosem...

A jak u Was doświadczenia z gminami?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, LordFalcon napisał:

,,,, tu zaczynają się schody ponieważ gmina narzuciła tak absurdalne wymagania co do wykonawców (instalatorów)
że jest ich na liście aż 10. ,,,,

Ciekawe co to są za absurdalne wymagania ?.

Zapewne dana firma instalatorska nie może zalegać z płatnościami na rzecz gminy, Urzędu Skarbowego, czy też ZUS-u.
Legalnie zatrudnia pracowników i opłaca w terminach wynagrodzenia pracowników oraz należne podatki. Pracownicy mają aktualne badania lekarskie.

Przeważnie firma instalatorska w programach PONE musi zapewnić 5-letnią gwarancje za wykonaną pracę oraz zainstalowany sprzęt.
 

ps.
Jak wejdziesz na stronę stronę z programem PONE, to znajdziesz tam taką informację: 

Lista wykonawców
Lista jest aktualizowana na bieżąco o nowe zgloszenia dokonywane przez Wykonawców.

ps2.
Możesz nakłonić znajomego instalatora by przystąpił do programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego co piszesz dodatkowo początkowo wykonawcy musieli być ubezpieczeni na conajmniej 50000zł, docelowo po kilku interwencjach zmniejszono tą kwotę do 20000zł.

Z jakiej racji Panie Andrzeju to firma instalatorska ma zapewnić 5 letnią gwarancję na zainstalowany sprzęt?

Poza tym w mojej kotłowni jedyny sprzęt który będzie wymieniany to kocioł, reszta instalacji jest przygotowana przeze mnie kilka lat temu pod m.in. ochronę powrotu za pomocą zaworu 4-D.

Poza tym w zapisach uchwały gminnej dotyczącej PONE nie doszukałem się żadnej wzmianki o 5 letnim wymaganym okresie gwarancyjnym, jest tylko informacja o tym że inwestor ma przez 5 lat użytkować jako jedyne źródło ciepła to zamontowane w ramach programu oraz utrzymać w sprawności na własny koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymagania co do wykonawców to normalne wymagania na przetarg, więc nie powinno być zdziwienia.

Dobrze że nie kazali przedstawić zaświadczenia o niekaralności dla właściciela i pracowników każdej firmy, oraz referencji z podobnych robót do 5- ciu lat wstecz..

Natomiast ciekawa sprawa jest z gwarancją na całość = 5 lat, mam pytanie co jest jak kocioł wybrany ma gwarancję mniejszą - 3 lub 4 lata?

Co w przypadku jak do otrzymania gwarancji potrzebna jest wizyta autoryzowanego serwisu i kto ma płacić za ten serwis?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, LordFalcon napisał:

,,,, Poza tym w zapisach uchwały gminnej dotyczącej PONE nie doszukałem się żadnej wzmianki o 5 letnim wymaganym okresie gwarancyjnym, ,,,,

 

Godzinę temu, sambor napisał:

,,,, Natomiast ciekawa sprawa jest z gwarancją na całość = 5 lat, mam pytanie co jest jak kocioł wybrany ma gwarancję mniejszą - 3 lub 4 lata? ,,,,

U mnie w gminie w latach 2007-2010 (realizacja programu PONE) gwarancja za całość wynosiła 5 lat.
Gwarantem była firma dokonująca instalacji. 

Spojrzałem w dokumenty i dopisze co musieliśmy przedłożyć w ramach programu PONE.
-  niezaleganie z opłatami na rzecz gminy
-  umowa o odprowadzanie ścieków + brak zaległości płatniczych
-  umowa o wywozie odpadów komunalnych + brak zaległości płatniczych
-  opinia zakładu kominiarskiego, wraz z planem kominów 
-  plan działki z Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej
-  tytuł prawny do nieruchomości, odpis z księgi wieczystej (tu były największe trudności, sprostowanie różnych błędów (ponad 6 miesięcy biegania))
-  karta inwentaryzacji domu (to można było wykonać samemu)
-  uproszczony audyt energetyczny 
-  kosztorys z firmy instalatorskiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, LordFalcon napisał:

i tu zaczynają się schody ponieważ gmina narzuciła tak absurdalne wymagania co do wykonawców (instalatorów)
że jest ich na liście aż 10.

Na dodatek wymyślili sobie że wykonawca ma wystawić kompleksową fakturę za wszystko czyli nie mogę sobie kotła ani osprzętu kupić samemu a zlecić tylko podłączenie. Zgodzili się tylko na ewentualny demontaż starego kotła na własną rękę ale też z kręceniem nosem...

I całe szczęście, że tak sobie to wymyślili.

5 godzin temu, Andrzej_M_ napisał:

Ciekawe co to są za absurdalne wymagania ?.

Lista wymagań:

1.     Dokument potwierdzający do występowania w obrocie prawnym,

2.     Aktualne zaświadczenie o niezaleganiu z należnościami wobec ZUS, Urzędu Skarbowego (z datą nie wcześniejszą niż 3 miesiące od daty złożenia oferty),

3.     Wykaz prac wykonanych przez Wykonawcę modernizacji (wymiana starych źródeł ciepła) w ilości minimum 5 potwierdzony pisemnymi referencjami,

4.     Dokumentacja potwierdzającą przygotowanie zawodowe do realizacji robót i montaży objętych Programem oraz stwierdzające prawo do wykonywania zawodu (np. certyfikaty ze szkoleń, świadectwa ukończenia szkoły itp.)

5.     Autoryzacja minimum 1 dostawcy urządzeń, których urządzenia zostaną zakwalifikowane do udziału w Programie wraz z oświadczeniem producenta o solidarnej odpowiedzialności za dostarczone urządzenia,

6.     Polisa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej kontraktowej na minimalną wartość 20.000 PLN.

Nie widzę tutaj nic nadzwyczajnego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.