Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinia Na Temat Schematu


legwan

Rekomendowane odpowiedzi

wyszło że bufor ale ta moja kotłownia wielka nie jest. zależy mi aby rozdzielacze były bez układów mieszających .wszystko żeby było w kotłowni pompy mieszacze itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak myślę o 400l buforze ale wszędzie wskazują 2000l sam nie wiem. postawiłem mały domek dla mnie i żony w sam raz .u góry będę grzał łazienkę i lekko pokoje więc myślę o podłogówce 4 obwody na dole salon z kuchnią i przedpokój  3 obwody podłogówki w garażu nie planuje ogrzewania bo podobno to źle dla auta .wszystko sterowane z jednej pompy dół i góra. plus cwu. proszę o mały schemat dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej masz schemat tylko zamiast bufora jest sprzęgło (układ zamknięty). CWU można wpiąć przed bufor jak i za bufor.

Bufor u Ciebie nie ma za zadanie magazynować energii dla całego domu, ale zbierać tylko nadwyżkę z pieca (do tego nie trzeba 2000L). Spowoduje to, że piec pelletowy nie będzie się dusił, tylko rozgrzewał bufor paląc się na full, po czym się wygasi. (lepsze spalanie, mniejsze zużycie grzałki i większa stabilność za piecem).

Co do instalacji - musisz być świadom:

1. Nie wiem czy jest jakiekolwiek logiczne wyjaśnienie, że podłogówka szkodzi samochodowi - zwłaszcza jak ten w lato stoi na rozgrzanym asfalcie

2. Poddasze ma inne zapotrzebowanie niż parter - musisz to uwzględnić albo w sterowaniu albo w gęstości rur w podłodze. Jak tego nie zrobisz to na górze może być chłodniej niż na dole.

3. Im niższa temp. zasilania tym dla zdrowia lepiej - powoduje to jednak, że ciężko osiągnąć wyższą temp. w łazience bez grzejnika. Niższa temp. to mniejszy rozstaw, mniejszy rozstaw = więcej rury. Więcej rury = więcej obiegów.

4. Dłuższe pętle wymagają mocniejszej pompy
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie naucze się żeby po załadowaniu trzeba kliknąć załącz plik...

Tylko przy pelletowym piecu temp. zasilania może sięgać 75 stopni - więc można się oparzyć na grzejnikach - dlatego też stosuje się zawór termostatyczny by obniżyć temp. zasilania do np. 55 stopni. Powyżej 60tki grzejnik już mocno parzy. Na grzejniki głowice termostatyczne.

Jak nie masz tynków to możesz wyprowadzić kable pod sterowanie pokojowe jakbyś był niezadowolony (niedogrzane poddasze). Nie musisz tego robić, ale kabel w ścianie za pare zł można mieć.


 

post-41236-0-62932100-1519976681_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Dołączę się do fajnego rysunku Kolegi.

Mam zmienić kocioł, z różnych względów  padło na kocioł na pellet. I mam z tym sporo obaw, bo o ile kotły zasypowe w różnych konfiguracjach w miarę ogarniam, to kotły na pellet mnie wręcz przerażają (bliżej nieznany sposób działania algorytmu sterowania).

Mam w związku z tym pytania.

Mój układ jest stosunkowo prosty: kocioł, c.w.u. i jeden obwód z grzejnikami bez termostatów.  Chciałbym regulować temperaturą zasilania układu C.O. według znanej mi dokładnie krzywej pogodowej (plus drobna korekta na pokojówce). Producent zaleca zawór 4drogowy, ale po kilkuset przeczytanych postach nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania i chciałbym zastosować układ jak na rysunku, z VTC i zaworem 3D.

1.Zastanawiam się, bo wyczytałem że są różne problemy z zakłóceniami pracy kotłów  przy załączaniu się obwodu c.w.u., czy można też oprócz układu na rysunku, podpiąć się z c.w.u. za sprzęgłem (oznaczenie A), czy to być coś zmieniło w pracy kotła na plus?

schemat2.png.2e1258cc6ff28dd074c56a8782613304.png2. Czy dałoby się to zrealizować na dwóch pompach? Myślałem o połączeniu w szereg kotła i c.w.u. potem na VTC , pompa i znowu kocioł. Zbiornik c.w.u. dałbym rzędu 80-100L, a za nim, na instalację c.w.u., zawór termostatyczny typu  AFRISO ATM. Taka ilość wody o temperaturze rzędu 75st w zupełności by wystarczyła, nawet dla większej rodziny. I tak przed samymi odbiorami (łazienka) mam przepływowe ogrzewacze wody, i zbiornik c.w.u. (przy  węglu) służył mi do wstępnego ogrzania wody (np. do 39st).

3. Czy mając obok c.w.u. tylko jedną pętlę C.O. powinien się w C.O. znajdować zawór zwrotny? Mam sporą części instalacji na 2calach (nie, nie będę tego zmieniał). Zastanawiam się czy jest to potrzebne.

4. Czy zawór VTC  60stopni to nie będzie za dużo? Czy wystarczy 55st?

5. Jak najkorzystniej ustawić załączenia się poszczególnych pomp.  Przy VTC 60stopni, pompa kotłowa np. od 65? A nastawa na kotle 75? Czy jest określona jakaś optymalna delta pomiędzy wkładką VTC, a temperaturą zadaną na kotle?

6.Nie do końca ogarniam jak będzie się odbywał algorytm sterowania, czy zastępując standardowe rozwiązanie 4D zaworem 3D (w przedstawionym układzie) sterownik będzie potrafił zrealizować taki sposób grzania? W większości przypadków czytam, że po dojściu do zadanej wartości sterownik wygasza kocioł. Jak dla mnie jest to jakaś masakra.    

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To w takim razie pytanie dodatkowe. Zakładając, że miałbym końcowo instalację z obiegiem c.w.u. za sprzęgłem, to czy nie powinienem mieć w jakiś specjalny sposób dobranych pomp? Tzn. czy pompa kotłowa nie powinna mieć większą wydajność niż pompa C.O.?

Myślałem o pompach:

- kotłowa   - LFP PCOW 25/40A 25POr40a,

- C.O. -  EXPERIA L 25/40 ALPHA 2L.

Prosiłbym o podpowiedź w tej sprawie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1 - bzdura. zostaw tak jak na rys, czytasz nie bajki co trzeba.

Ad2 - jeszcze większa bzdyra, zostaw jak na rys

Ad3 - zaw zwrotny przy zaw 3-D powinien być na powrocie  między  między sprzęgłem a zaw 3-D np tam gdzie jest ten X

Ad4 - to zależy od wymaganej temp powrotu wg mnie 55 wystarczy.

Ad5 -  pompa powinna startować dużo wcześniej niż temp VTC  np przy VTC55C pompa startuje od 48 lub 47C

Ad6 - dobrze czytałeś - po co się ma palnik palić jak jest za wysoka temp wody, przecież szkoda paliwa, oszczędność jest wtedy jak się palnik nie pali.

Ad poprzedniego postu - na pompę kotłową i CW daj LFP PCOW 25/40A 25POr40a,, na CO tą którą podajeszz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ kocioł jest w układzie zamkniętym to zgodnie z przepisami dla tego typu instalacji na załączonym schemacie brakuje urządzenia do odprowadzenia nadmiaru ciepła w razie "W" czyli wężownicy schładzającej lub zaworu schładzającego dwufunkcyjnego typu np.Regulus DBV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Tak, będzie wężownica.

To, chyba, ostatnie pytanie. Czy stosowanie zaworu termostatycznego (np.AFRISO ATM) za C.W.U. ma sens? Jak jest tego żywotność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.