Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinia Na Temat Schematu


legwan

Rekomendowane odpowiedzi

Co ludzie mają z tym zaworem 4D...

Działać pewnie by coś tam działał, ale nie za dobrze.

Masz tylko podłogówkę? Tylko 7 pętli na dom? Jak długie są pętle?
Podejrzewam, że jak będziesz sterować parter i poddasze razem z jednego zaworu to będzie bida. Planujesz termostaty na podłogówkę?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego zawór 4d do kotła na pellet to już całkiem niewypał. Porzuć ten pomysł jak nie chcesz kłopotów.

Jak wyżej kolega wspomniał jeden mieszacz na dwa piętra to też nie bardzo- ciężko będzie wysterować.

Do układu zamkniętego oprócz grupy bezpieczeństwa potrzebne urządzenie schladzajace- zawór DVB lub wężownica.

W złym miejscu zawór zwrotny podłogówki

Zawór zwrotny w obiegu kotłowym uniemożliwi obieg grawitacyjny który nawet bez niego będzie mało prawdopodobny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sama podłogówka dom 90 m2 obwody do 100 m każda  przeważnie 70-80 m .Czy możliwe jest zawór trójdrożny termostatyczny i pompa w kotłowni a rozdzielacze na piętrze i parterze.Dzięki dam zawór DVB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co się bawić w 4D?

Dla zaworów mieszających im większa różnica temp tym lepiej (w odpowiednim zakresie) to stopniowanie zaworów jest ogólnie do d... Na peleciaku bez bufora bedzie histereza z 20 stopni, więc pewnie z 70-50 lub 75 do 55, 4D zakosi z 10-15 stopni, na 3D trafi chłodniejsza i pytanie czy to starczy - po co se tak życie utrudniać...

Druga rzecz chcesz sterować podłogę zaworem termostatycznym? Masz siłowniki? Jak nie to nie ma to jak wydać 10-15 tys. na kocioł pelletowy i mieć podłogę sterowalną z obsługą poziom średniowiecze... Będziesz ganiać i kręcić kurkiem za każdym razem co słońce przygrzeje?

Majster - jak nie chcesz dawać siłowników do podłogówki:

Daj pompę kotłową, zamiast 4D - daj 2 zawory 3D (podłoga, parter osobno) i 2 siłowniki jeśli sterownik to obsługuje - tym sposobem masz święty spokój i zapominasz o ogrzewaniu na czas dosypywania pelletu.

Coś jak schemat standardowy kolegi odpowietrznika:

 

Jak będziesz dawać siłowniki - to możesz to puścić na jednym zaworze termostatycznym - bo i tak to siłowniki zadbają o temp.

 

post-41236-0-20669900-1519907864_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na to że to pójście w koszty ale kto bogatemu zabroni,będzie działać)Żeby dla 7obiegów podłogi dawać 2x3D i 2pompy)

Mała poprawka do konstytucji) to nie jest mój schemat może często go podaje tu na forum dlatego stał się "mój"  ;)

Żeby tylko prawowity autor tego schematu nie pozwał mnie w końcu do sądu o naruszenie praw autorskich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, myślałem że jest Twój :)

Ja tam nie rozumiem - czy instalator nie potrafi z kimś porozmawiać i wytłumaczyć mu, że jak zrobie to tak - będzie taniej, ale kręcisz pan kurkiem. Jak nie chcesz kręcić kurkiem to zrobię to drożej, czy to ludzie mają totalnie w d...ie.

Dziś słyszałem o gościu który dał 14 tys. na piec pelletowy i ryczy, że mu pelletu nie spala, a na podłogówkę musi puścić 45 stopni bo zimno. 14 tys na kocioł ale na rurki w podłogę tych parę złotych było żal?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo teraz więcej wiem i rozumie czyli schemat odpowietrznika tylko podłogówka góra dół na jednej pompie?

Jak chcesz sterować podłogówką - zawory termostatyczne na pętlach z termostatami mierzącymi temperaturę w pokoju czy całą pętlę chcesz regulować jednym / dwoma zaworami dla całego rozdzielacza?

 

Nie można powiedzieć Ci co masz zrobić jak nie wiemy czego chcesz? Co zakładałeś z instalatorem przed laniem betonu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sterowanie całym rozdzielaczem to mały domek 90m2 powierzchni nie myslałem o sterowaniu pokojowym . to mały domek na starość idę na emeryturę chciałbym aby te dwa rozdzielacze były sterowane zaworem trój drożnym termostatycznym z kotłowni. Na tak mały domek tyle pomp to jak w pompowni za odp dzięki myślałem o sprzęgle

ale przykotle 12 kw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od początku.

1. Czy masz już kocioł (lub coś wybranego na oku). ? Pytam bo jak już masz to po ptokach, jeśli nie i wybrałeś coś za 15 tysi to może lepiej kupić tańszy i jakiś mały bufor do tego.
2. Zawór termostatyczny - źle pojmujesz.

W zaworze termostatycznym temp. jest stała - co za tym idzie w domu jest albo za ciepło albo za zimno. Potrzebujesz zaworu mieszającego z siłownikiem - który kręci tym kurkiem w zależności od temperatury na zewnątrz.
Minus jest taki, że w pelleciaku będziesz mieć niestałą temp. zasilania od kotła więc żeby utrzymać odpowiednią temp. za zaworem - siłownik będzie się kręcił dosyć często. Jakby był bufor - to rzadziej (patrz punkt pierwszy).

Jak będziesz mieć jeden zawór to przy takiej samej temp. w 2 rozdzielaczach może być za zimno na poddaszu (może ale wcale nie musi) - ale to też da się poprawić - ustawisz temp tak żeby było dobrze na górze a do rozdzielacza na dół założysz jakiś termostat który odetnie pętle dolnego rozdzielacza by nie przegrzać parteru.

Sprzęgło samo w sobie nie ma sensu bo tu będzie tylko jeden obieg. Bufor to właśnie takie duże sprzęgło.

Wypełnij jeszcze:

http://cieplowlasciwie.pl/

http://cieplowlasciwie.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz racje. Najpierw jaki kocioł i co on potrafi w kwesti sterowania. Potem jak autorowi zależy na regulacji to wtedy i czy na pewno jeden obwód góra z dołem. Ja bym wolał mieć jednak regulacje. I wtedy wiemy czy sprzęgło czy ewentualnie bufor jeżeli kocioł nie radzi sobie dobrze z modulacja. No chyba ze ktoś lubi bufory. Co do zaworu termo to mam u siebie tak podłogę i nie narzekam. Cały czas ta sama temperatura w obieg. Nie robi się ani za gorąco ani za zimno. Jak idą mrozy to zmieniam bieg pompki i tyle. Ale wolałbym oczywiście zawor z siłownikiem. Tylko mój kocioł tego nie ogarnia i sobie darowałem a nie chciałem kolejnych sterów.

Powiedz kolego jaki kocioł będzie latwieh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie schemat z pompą kotłową - ten pseudo odpowietrznika - do kotła na pellet jest zły.

Do węgli jest Ok, ale do drewna, szczególnie do pelletu nie powinien być stosowany.

Takie jest moje zdanie i nie pytajcie dlaczego.

A ja lubie wiedzieć dlaczego... 

 

Poza mniejszymi wahaniami temp dla układu nie widzę różnicy. W efekcie jedyne co tu się będzie różnić to zużycie siłownika (i może niedokładność sterowania jakby kocioł grzał szybciej niż siłownik reagował). 

 

Ogólnie układy węglowe i pelletowe różnią się tylko tym że w węglaku jest temp. stała na piecu, tutaj mamy skoki temp (kształt piłozębny - palenie, gaszenie i histereza z 25 stopni). Przy takim układzie lepiej jest mieć czynnik buforujący - bufor, sprzęgło, sam zawór 4D też nam ten przepływ rozdzieli powodując mniejsze wahania temp za powiedzmy to tym czymś rozdzielającym obieg. 

Do pelletu schemat z buforem zawsze będzie najlepszy i tu nie ma 2 zdań. 

 

Ten schemat w innych warunkach pewnie by się nie nadawał, ale w wypadku mimialnego poboru mocy taki zły moim zdaniem nie jest.

Jedno jest pewne - zawór termostatyczny (stała temp.) na podłogę odpada. 

 

Co do kotła - bez palnika samoczyszczącego bym nie brał.

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/25733-kocio%C5%82-na-pellet-do-10-tysi%C4%99cy-z-palnikiem-samoczyszcz%C4%85cym-lista/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, tutaj mamy skoki temp (kształt piłozębny - palenie, gaszenie i histereza z 25 stopni). Przy takim układzie lepiej jest mieć czynnik buforujący - bufor, sprzęgło, sam zawór 4D też nam ten przepływ rozdzieli powodując mniejsze wahania temp za powiedzmy to tym czymś rozdzielającym obieg. 

Do pelletu schemat z buforem zawsze będzie najlepszy i tu nie ma 2 zdań. 

 

 

No i niezła ta piła będzie w tym przypadku . Zanim się kocioł rozpali to już będzie wygaszał . Za mały układ i za mała powierzchnia do ogrzania żeby to płynnie działało a kocioł nie startował co chwile i wygaszał bo więcej peletu wysypie na czyszczenie palnika niż przy pracy . 

Bufor i  ewentualnie 3d  dla ochrony powrotu chociaż przy buforze to ladomat lepszy . Mniej startów , mniej wygaszeń , mniej niedopału w popielniku . 

i tu szogun masz rację .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.