Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolektor Solarny- Swojego Pomysłu


lukas87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was :)

Jakoś mnie wzięło na kolektorek a że jest zima czasu więcej to zacząłem rzeźbić. Trochę o budowie płyta  osb 15mm + 5cm wełny + ekran (taki co się daje za grzejniki z podbiciem styropianowym) boki to deski 15cmx2cm jedynie co mi brakuje to szyby hartowanej :( ale się zamówi) to coś ma grzać 120l dwupłaszczowy bojler, grzejniki 3szt i tu ciekawostka są nowe!! jeszcze plastykowe korki były zakupił je śp ojciec i przeleżały na strychu. Wymiary kolektora zewnętrzne to 209cmx174xm połączenia pex 20 z wyjśćiem na 1/2. Zobaczymy co z tego wyjdzie.....

post-45184-0-80935100-1519680790_thumb.jpeg

post-45184-0-88969200-1519680806_thumb.jpeg

post-45184-0-99920900-1519680820_thumb.jpeg

post-45184-0-73389900-1519680833_thumb.jpeg

post-45184-0-22443400-1519680842_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Super jakby tak każdy się wysilił choć trochę i zabudował jaki kolwiek kolektor do podgrzewania wody w bojlerze to znikło by kopcenie w lato na grzanie wody   :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam, Panowie jestem tu nowy przepraszam jeśli napisze coś mało fachowo. Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu z kolektorem. tyle tytułem wstępu a teraz do rzeczy. Zbudowałem kolektor do podgrzania wody z grzejnika który dał mi dwa panele 220 x 90 wykonałem obudowę z izolacją 10 styropianu i podłączyłem do istniejącego układu o wymuszonym obiegu wszystko to przykryłem oknem. Niestety temperatura jaka osiągnąłem to 45 c. Gdzieś na forum przeczytałem że nie należy używać okien zintegrowanych a niestety ja takie wykorzystałem. Bardzo proszę o opinie fachowców- teraz pracuje terma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie musi być wina okien. Być może z takiego metrażu kolektora na taki litraż baniaka po prostu tyle wyjdzie i koniec. Jeśli chcesz zweryfikować wpływ okien, możesz je zdjąć i zastąpić tymczasowo np. przezroczystą folią stretch. U mnie sprawowało się takie coś swego czasu podobnie jak pojedyncza szyba okienna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz racje ale z tego co obserwuję w sieci nie widziałem kolektora z podwójną szybą a mi już brak pomysłów co można poprawić. Zmniejszyłem kont pochylenia, zmniejszyłem dystans paneli do okna i dalej nic. Zastanawiam się czy jeżeli okno jest plastikowe z dwiema szybami nie ma to wpływu na przenikliwość promieni słonecznych. Pomysł na zdjęcie jest dobry  ale nie jestem w stanie tego zrobić sam - duża masa i rozmiary. Zastanawiam się czy może po prostu wyciąć jedną szybę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy jest 120, czy 220 litrów nie ma większego znaczenia. Liczy się to ile wody zużywasz, i jakie są straty ciepła. Co do okien dwuszybowych, to raczej są napylane czymś co odbija promieniowanie, więc nie są one raczej dobre przy kolektorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich obliczeń wynika że jeżeli udało by się uzyskać temperaturę 60-65 w w kolektorze przez 3-4 godziny to pokryje 80-90 procent potrzeb domowników a resztę załatwi grzałka. Dziś pozbawiłem jedno skrzydło jednej szyby, jutro rano montaż i zobaczymy co to da.

 

 

straty ograniczyłem jak mogłem, izolacja układu, odległość od budynku 2 m zbiornik w łazience nie dalej jak 3 metry od ściany budynku też izolacja rurek w całości poza ścianami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój kolektorek działa już dłuższy czas i nigdy nie narzekam na brak ciepłej wody, moj 3,5m2 kolektor z baniakiem 300l ogrzewa wodę do 65C w słoneczny dzień, przeważnie oscyluje koło 50C i tyle wystarcza mi :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.