Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Kondensacyjny A Stara Instalacja


mark266

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

od czerwca 2020 jestem posiadaczem kondensata vaillant. 

Grzejniki parter stal, piętro żeliwo. Budynek lata 80. Mur 40cm 2warstwowy z pustką powietrzną, nieocieplony. 

Kocioł wpięty w starą instalację poprzez wymiennik. Tu też powstaje problem. Czy taki sposób instalacji jest prawidłowy? Instalator stwierdził że musi tak być żeby nie zasyfić pieca. W tej chwili piecem steruje pogodynka a sterownik pokojowy jest zamontowany na kotle. Przy aktualnej pogodzie ( - 10) nie jestem w stanie ustawić krzywej, żeby jednocześnie dogrzać piętro i zapewnić powrót poniżej 57C. Czy w takim przypadku nie lepiej byłoby się pozbyć wymiennika i żeby powrót z instalacji (na oko 40C) wracał do kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, sambor napisał:

Pewnie jest źle dobrany wymiennik i biegi na pompach.

Najlepiej wywal ten wymiennik, daj dobry filtr przed kotłem i będzie OK.

Oczywiście instalacja CO musi być w układzie zamkniętym.

Obroty pompy w kotle ustawione na auto i to aktualnie jest 15% , manualnie mogę zmienić w przedziale 53%-100%.

Pompa na zasilaniu za wymiennikiem ustawiona na najniższy bieg. 

Co do wymiennika, trudno mi określić jego parametry. Wymiary zewnetrzne z izolacja to około 30x15x9.

Skoro nie mogę obniżyć obrotów pompy kotła. To mam zwiększyć bieg pompy na instalacji a jednocześnie obniżać krzywą?

W tej chwili zasilanie kotła 63C powrót 60C. Zasilanie za wymiennikiem 61C powrót przed wymiennikiem na oko 50. 

Wymiennik jeszcze do wiosny zostawie a póki co chciałbym skorzystać z kondensacji aczkolwiek nie wiem nawet jakie ona daje oszczędności przy aktualnym spalaniu średnio 12m3 na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, lukaszdor napisał:

Kocioł wpięty w starą instalację poprzez wymiennik.

 

21 godzin temu, lukaszdor napisał:

Instalator stwierdził że musi tak być żeby nie zasyfić pieca.


U nas jest ta sama sytuacja... I też mamy zamiar to przerobić na wiosnę dlatego pytałem jakimi średnicami rur najlepiej podłączyć kocioł do starej instalacji. Kocioł Vaillant Ecotec 24.5 kW mocy znamionowej, podłączony przez wymiennik 30 płyt, (25 kW wg producenta), o powierzchni wym. ciepła 0.36 m2. Temperatura wody zasilającej grzejniki, jaka wychodzi z wymiennika płytowego jest ok. 8 stopni niższa niż temp. do jakiej podgrzewa wodę kocioł (mierzona na rurze zasilającej przy kotle) w czasie jednego cyklu grzania, który trwa ok 30 minut. Po dopłynięciu wody do ostatniego pionu ma ona nawet 10 stopni mniej niż temp. na kotle. Dodatkowo delta T (zasilanie - powrót)) w tym krótkim obiegu pierwotnym (kocioł - wymiennik - kocioł) wynosi około 7 stopni co wydaje mi się wpływa dość niekorzystnie na intensywność kondensacji i na zużycie gazu. Kocioł w trakcie cyklu grzania, (mniej więcej 30 minut) stopniowo podnosi temperaturę i często, choć nie zawsze, przekracza 65 stopni co powoduje że przy delcie równiej 7 mamy na powrocie do kotła 58 stopni i wtedy już chyba kondensacja jest słaba lub nie zachodzi. Przy ostatnich mrozach chodził na max. parametrze 75 stopni. Pompa w obiegu wtórnym chodzi na 1 biegu (P=46 W, wys. podnoszenia 3 m, 22 l/min.)
Co ciekawe odnośnie wymiennika, producent podaje, że jest on do 25 kW. Ma 30 płyt, złącza 3/4" i pow. wym. ciepła 0,36 m2. Natomiast inny znany producent wymienników dla swojego wymiennika do 25kW ma parametry: 20 płyt, 1" przyłącza i powierzchnię wymiany ciepła 0,6 m2. Prawie 2 razy większa powierzchnia wymiany ciepła... I tu wydaje mi się jest powód dość dużego zużycia gazu.

Dlatego na wiosnę chcmy to przerobić. Miałem plan żeby przepłukać instalację środkiem Sentinel X400 żeby pozbyć się zanieczyszczeń ale po odpuszczeniu trochę wody z instalacji leci ona czysta prawie jak z kranu, dlatego raczej ograniczę się do przepłukania bieżącą wodą i zalania, po przeróbce, inhibitora korozji Sentinel X100. Dodatkowo na powrocie przed kotłem zainstalowany zostanie filtr cząstek stałych z separatorem powietrza Flamco Xsteam.


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.