Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Starego Kotła Na Piecyk Na Pellet Z Płaszczem Wodnym


traceron

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Przymierzam się do zmiany pieca starego kopciucha, który służy mi już ok 23-24 lata.
Jest to piec Usługa Olsztyn 1,2m nie wiem ile to kw. teraz. W piecu było palone drewnem przeważnie sezonowanym (zdarzało się i nie dosuszone ale rzadko).
Instalacja stara grawitacyjna, po podniesieniu pieca została dodana pompa na powrocie ok.20lat temu, grzejniki żeliwne żeberka i w jednym pokoju po remoncie grzejnik aluminiowy.
Ogrzewane jest 96m2  250m3 w  1/2 starego domu 100 letniego, dom jest średnio ocieplony ( tak ja uważam nie były robione pomiary).

Z racji tego że nie posiadam w domu miejsca na kotłownię piec stoi w kuchni, ichciałbym zmienić na piecyk na pelet z płaszczem wodnym.
I teraz pytanie do szanownych forumowiczów o dobór takiego piecyka do mojego domu.

Byłem na Budmie w Poznaniu i tam padły propozycje od dystrybutorów piecy, polecono mi piece ;

Edilkamin Mito Idro 16 kW
RED Malva 12
Rawelli HRV 100 TOUCH

Jak to się ma do starych instalacji, czy trzeba zmieniać grzejniki? czy wystarczy wstawić termostaty bo nie są założone,
rury są na zasilaniu 2cale rozprowadzenie 1 cal i do grzejników 0,5cala.

Co trzeba zrobić żeby to działało?
Z góry dziękuję za pomoc i rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.olx.pl/oferta/piec-na-pellet-red-malva-12-montaz-CID628-IDq2mZN.html

Spoko to bez problemu będzie działać trzeba dołożyć tylko termostat pokojowy. Grzejników nie musisz zmieniać będzie działało na tych które są. Mogę też zamontować inne piecyki. Mito Idro w tym wypadku bym sobie darował bo on ma nadmuch którego nie da się wyłączyć i w kuchni przy działajacym piecyku bedziesz upieczony jak kurczak na rożnie. Ale z edilkamina mogę Ci dobrać coś innego z wyłączanym nadmuchem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o dobranie odpowiedniego pieca do mojego domu. Czy te 12 kw nie będzie za mało w czasie dużych mrozów.

Jak to będzie się miało do zużycia pelletu w takim domu?

Czy założenie termostatów na grzejniki zmniejszy zużycie?

@SanitSystemm  zależy mi też na cichym piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malva spokojnie wystarczy - co do zużycia pelletu to trudno powiedzieć przy takim zasobie informacji to wróżenie z fusów. Termostaty mozesz sobie odpuścić i tak trzeb do tego typu produktów zainstalować termostat pokojowy. Malva jest cicha, ogólnie piecyki są ciche. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może ten piecyk pracować w układzie otwartym?

No i nie mam dopływu powietrza z zewnątrz, ale pale śmieciuchem ponad 20 lat i nie odczuwam  braku powietrza.

 

Jaka jest różnica między Malwą a Rawelli hrv 100 ceny podobne.

A z Edilkamina co byś polecił i w jakiej cenie by był ten piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tak zrobić żeby działał ale lepiej jest zamknąć układ. 

Tak z grubsza np lepsza modulacja 

Hrv moc wodna od - 3,8-10,1

Malva - 2,2 - 10,2

No i np gada do Ciebie po Polsku. No i spełnia wymagania normy Ecodesign 2022. A żeby wyszukać wiecej różnic musiałbym się dokładnie wczytać w instrukcje Ravelli. 

Z Edilkamina to tak żebyś miał pożytek to chyba najlepszy byłby idropoint i zarazem najtańszy.

http://www.sanitsystem.pl/id,2088/prod,piec-na-pellet-edilkamin-idropoint-9-kw-+-montaz

To tak na pierwszy rzut bo wybór w edilkaminie jest spory. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tak zrobić żeby działał ale lepiej jest zamknąć układ. 

 

 

To znaczy że spada sprawność piecyka?(jeżeli tak to ile procent w przybliżeniu).

Jaki wpływ ma brak dopływu powietrza z zewnątrz na prace pieca. Wszędzie piszą że potrzebny jest dopływ powietrza z zewnątrz. 

Czy nie będzie problemem podłączenie piecyka w starą instalację, gdzie zasilanie mam 2cale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest podłaczony piecyk i kocioł gazowy do starych rur 2 cale. i działa super. To nie chodzi o utrate sprawnosći bo ta bedzie niewielka ale o natlenianie instalacji lepiej ten układ zamknąć te urządzenia są przystosowane do pracy w układach zamknietych i tak powinny być instalowane. Oczywiście ze dopływ powietrza jest istoty - jeśli coś ma kominem wylecieć to jakoś się do kotła musi dostać w ten czy inny sposób. Na twoim miejscu bardziej bym zwrócił uwagę na komin - z jakiego materiału jest jesli tylko ceglany to pierwsze co robisz to wkład kominowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do komina,komin w środku domu słabo ocieplone ostatnie 2 metry,  teraz średnia temperatura na piecu ok.50 st.C.

Komin czyszczony raz do roku i były problemy w przypadku wilgotnego drewna, jak jest suche to ok.

CZy wkład jest konieczny, remont kuchni nie jest w planach tylko wymiana pieca.

 

@SanitSystem

Jak jest z awaryjnością tych pieców i serwisem? czy montowałeś takie piecyki i służyły jako jedne źródło  ciepła w domu.

Bo w razie awarii przy 20 stopniowych mrozach może być lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja zapadła w nowym sezonie grzewczym będzie piecyk i wkład kominowy. Dziś był kominiarz czyścił komin i podpytałem go co zrobić. Oczywiście polecił frezowanie i wkład fi 140mm-160mm komin ma 8,2m.

Jaki fi komina wybrać do takiego piecyka na pellet?

 

@SanitSystem  Jak możesz powiedzieć jak się ma sprawa do piecyków należących do jednego producenta MCZ, RED i CADEL

MCZ hydromatic ma samoczyszczący się ruszt i system activ+

Czy MCZ to jest Premium, Red średnia klasa a Cadel budżetowa.

No i jeszcze EdilKamin

Czym to się różni oprócz obudowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym piecyk optymalny dla mnie i do mojego domu.

Czasami wyjeżdżam w delegacje i chciałbym żeby domownicy nie mieli problemów z obsługą.

Przypadł mi piecyk Malva 12kw który u Ciebie jest w rozsądnych $.

 

Widzę że masz dużą wiedzę w tym temacie, chciałbym się dowiedzieć z czego wynikają różnice w piecykach i cenach MCZ, RED, Cadel, czy edilKamin (model z płaszczem wodnym).

Czy warto dopłacić do systemu Activ+ ,czy do autoczyszczenia rusztu?

Której firmy piecyki są najmniej awaryjne?

MCZ jest najdroższy a Cadel najtańszy, czy kupując piecyk tańszy tylko pozornie oszczędzamy, by wydać potem pieniądze na serwis i konserwację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty byś polecił tak żeby było dobre do mojego domu i nie wydrenowało kieszeni za bardzo.

Nie znam się na tym i dlatego szukam pomocy na forum.

Z tego co widzę i czytam niewiele osób w ten sposób ogrzewa domy.

Ktoś jak instaluje taki piecyk to jako wspomaganie już istniejącej instalacji jak Ty bądź się zabezpiecza w razie awarii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najlepiej to w zamiast piecyka zainstaluj sobie kocioł jak ma stać w kuchni to albo malva albo któryś z kotłów piecyki nie są izolowane grzeją przez szybę a jeszcze do tego duża część modeli ma nadmuch od przodu urządzenia i może się okazać że będziesz miał w kuchni trochę gorąco. A kociołek izolowany wiec ciepło oddaje do instalacji. No chyba że kuchnię masz bardzo dużą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam. Podłączę się do tematu. Obecnie posiadam kominek z płaszczem wodnym, w którym palę od 9 lat. Kto używa kominka jako jedyne źródło ciepła wie jakie to uciążliwe. Postanowiłem więc wymienić go na coś automatycznego. Ponieważ nie mam miejsca na kotłownię piec będzie stał w salonie. Wybór padł na Edilkamin Indropoint 11kw ponieważ jest najtańszy i ma małą moc grzewczą. 

Pytanie do SanitSystem:

1. Czy jest to piec godny uwagi (wady, głośność pracy itp.)

2. Jaki jest czas oczekiwania u Ciebie na montaż?

3. Jak z serwisowaniem piecyków, czy macie jakieś punkty serwisowe w kraju. 

Pozdrawiam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To taka tańsza wersja z prostym sterownikiem ale ogólnie spoko fajnie działa w miarę cichy, montaż a to zależy ile w danym okresie mamy zleceń i dostępności piecyka w danym czasie. Są różne punkty serwisowe edilkamina w PL ale z zasady te piecyki które sprzedajemy sami serwisujemy, ale oczywiście możesz wybrać sobie dowolnego serwisanta edilkamina, chociaż z tego co wiem to chyba jesteśmy jednymi z lepiej wyposażonych serwisów w części zamienne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.