Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Gazowy Zamiast Miałowego 75M2


Ksieciunio

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że mam dosyć swojego ogrzewania (brak stałej temp.)popiół, syf, smród, walka ze sprzedawcami, słabej jakości węgiel - idę w ogrzewanie gazowe, tylko nie wiem czy do końca dobrze robię.

 

Mieszkanie na piętrze w kamiennicy 75 m2.

Piwnica - piec miałowy Zębiec 16kw + zbiornik CWU, rury ktoś poprowadził w luce ścian ?

parter - mieszkanie sąsiada

strych - nie ogrzewany, nie ocieplony - wspólny

stropy drewniane z czymś jak glina, żwir - coś dziwnego.

ściany nie ocieplone z luką powietrzną.

 

Kiedyś myślałem nad piecem z podajnikiem na węgiel, ale po przeliczeniu ile bym musiał dać za piec (defro, zębiec) plus osprzęt, plus wyprostować komin (razem z sąsiadem), poprowadzić rury w kominie wentylacyjnym - totalnie się to nie opłaca.

Dlatego padło na ogrzewanie gazowe ? Plan jest taki

Przyłącze gazu do domu z drogi - myślę max 3 tyś.

Piec -  Termet 2 F ecocondens silver 20, zamontowany w łazience z kominem przez ścianę

W/w termet będzie odpowiedni ?

Najważniejsze pytanie, czy da się podłączyć do istniejącej instalacji która ma około 7 lat - cała z miedzi żeby piec gazowy działał jako główny, a jeśli "zabraknie" gazu móc odpalić stary kocioł zębca ?

 

Kolejny plan na wiosne to ocieplić sufit, mam już obniżony ale muszę go zerwać ocieplić i zrobić na nowo ponieważ teraz mam duże straty.

 

Info ze strony ciepło właściwe.

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3alb

 

jeśli zrobie ocieplenie sufitu

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3csi

 

Ile takie ogrzewanie będzie mnie kosztowało ? Obecnie od października do dzisiaj spaliłem 2 tony węgla Orzech II, w tamtym roku 3,5 tony miału.

 

 

post-77466-0-95370800-1516648238_thumb.jpgpost-77466-0-11703800-1516648246_thumb.jpgpost-77466-0-99309600-1516648257_thumb.jpgpost-77466-0-68732300-1516648269_thumb.jpgpost-77466-0-25622200-1516648286_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączyłem chyba zły link

 

teraz odpowiedni - http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3czf

 

Ponieważ mam zamiar ocieplić strop 15cm wełna od strony mieszkania, Pomimo tej zmiany uważasz że zapłacę około 4 tyś.zł za sezon ?

 

Takie dane po zmianach które chę przeprowadzić

 

10,7kW – maksymalna moc grzewcza //  5,4kW – przeciętna moc grzewcza // 15kW to niezbędna moc grzewcza (C.O. + CWU) // Kocioł gazowy: > 18kW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś się decydował na kocioł gazowy to myślę że należałoby zacząć od tego czy twoja łazienka spełnia wymogi techniczne "kotłowni" czyli wentylacja,kubatura.

Prawie wszystkie kotły gazowe pracują w układzie zamkniętym a twój kocioł węglowy powinien pracować w otwartym.

Nawiasem mówiąc na chwilę obecną twoja instalacja jest niebezpieczna.Chcąc korzystać z obu źródeł ciepła należałoby zastosować np.wymiennik płytowy ale czy technicznie da się to zrealizować?przy założeniu że oba kotły są w dwóch różnych pomieszczeniach znacznie od siebie oddalonych.Teoretycznie można by "ręcznie sterować" bez wymiennika przy pomocy zaworów odcinających kocioł który w danej chwili nie pracuje ale nie wiadomo jak skonstruowana jest instalacja i to moze być niebezpieczne w przypadku gdyby się zapomniało otworzyć zawory przy kotle węglowym chcąc w nim palić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6,3 m2 i wysokość około 2.6, wentylacja obecnie jest grawitacyjna, ale będzie wentylacja mechaniczna ponieważ ktoś kiedyś zrobił źle wentylacje (zdjęie nr 1).

 

 

Nawiasem mówiąc na chwilę obecną twoja instalacja jest niebezpieczna.Chcąc korzystać z obu źródeł ciepła należałoby zastosować np.wymiennik płytowy.

Chodzi o taki wymiennik płytowy jak na zdjęciach z kotłowni ? Z takim wymiennikiem oba układy mogą pracować jednocześnie ? Bo nawet o tym nie myślałem.

 

 

Prawie wszystkie kotły gazowe pracują w układzie zamkniętym a twój kocioł węglowy powinien pracować w otwartym.

Mój kocił miałowy pracuję w układzie otwartym, chyba że się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przyjrzałem się dobrze zdjęciom.Rzeczywiście jest wymiennik płytowy.

Masz kocioł węglowy w "układzie otwartym" a instalacja jest w zamkniętym czyli możesz do niej podłączyć kocioł gazowy.

Ale nadal podtrzymuje że instalacja jest niebezpieczna  ponieważ rura do naczynia wyrównawczego powinna iść bezpośrednio z kotła i nie powinno być na niej żadnej armatury a u ciebie tak nie jest,do poprawki) i naczynie powinno być wyżej niż bojler

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nawet jak bym miał  zaoszczędzić  1200-1500  rocznie   wolał bym  gaz   włączasz i grzejesz  a nie  latanie  do pieca , sprzątanie  noszenie  węgla.

Jesli masz  wysoki  sufit  to tak ocieplił bym  wełną   jeśli niski  poszukał bym  rozwiązania  z  styropianem  lub  styrodurem. Jesli  dom nie  ocieplony  można  jeszcze  od  środka ocieplić  takie  płyty  jakby  beton komórkowy   isovera    ściany   które  sa  zewnętrzne i  wtedy  gazem  powinieneś  ogrzać  z  wodą  użytkową  w  granicach  2500-3000  za  sezon   a  wygoda  że  hej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale nadal podtrzymuje że instalacja jest niebezpieczna  ponieważ rura do naczynia wyrównawczego powinna iść bezpośrednio z kotła i nie powinno być na niej żadnej armatury a u ciebie tak nie jest,do poprawki) i naczynie powinno być wyżej niż bojler

Odpowietrznik - zasilanie do naczynia idzie od pompki jak na zdjęciu, co sugerujesz, jak to powinno wyglądać, bojler z 30 cm niżej zamontować  ?

post-77466-0-89254700-1516725479_thumb.jpg

 

@Cmatix - moje mieszkanie ma w sumie ponad 2.85 metra wysokości, tylko ze jest obniżony sufit o około 15cm.(bede to rozwalał, dam wełne i ponownie płyta gk).

 

 

od  środka ocieplić  takie  płyty  jakby  beton komórkowy   isovera    ściany   które  sa  zewnętrzne i  wtedy  gazem  powinieneś  ogrzać  z  wodą  użytkową  w  granicach  2500-3000  za  sezon   a  wygoda  że  hej.

Lepiej dać 5 cm styropian czy lepiej w domu dać ten beton komórkowy, nie ukrywam, że wole na zewnątrz, tylko że mieszkam na piętrze i muszę się z sąsiadem dogadać by razem to zrobić.

 

Co do wygody to na tym mi zależy najbardziej, teraz jak mam iść i rozpalać to chory jestem.

O zostawieniu obecnej kotłowni myślę tylko w kontekście jeśli będzie jakaś awaria gazu, lub zabraknie, cokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowietrznik

Można wiedzieć co ten zawór roznicowy tam przeszkadza? To co narysowales to jest praktycznie to samo co autor ma zrobione w kotłowni.

Pozdro

 

Odpowietrznik

Można wiedzieć co ten zawór roznicowy tam przeszkadza? To co narysowales to jest praktycznie to samo co autor ma zrobione w kotłowni.

Pozdro

"Praktycznie to samo" robi ogromną różnicę.Odpowiedziałem już na to pytanie w poście #6 i powtórze żadnych zaworów na rurze do naczynia tak stanowi norma.Jak nie wierzysz to spytaj innych forumowiczów ja sobie tego nie wymyśliłem.Tu na forum co druga instalacja układu otwartego jest błędnie wykonana.Bardzo często instalatorzy beztrosko ledwie wyjdzie z kotła to od razu buch zawór różnicowy.Rura stal 1" lub Cu 28 bezpośrednio do naczynia od niej na trójniku  w bok  to już róbta co chceta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co ten zawór różnicowy też zlikwidować ? Niestety ja się na tym nie znam tak jak wy a na dodatek mieszkanie kupiłem już z taką instalacją więc nawet nie wiem kto to robił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak powinno wyglądać, że pompa za trójnikiem z którego idzie na zbiornik wyrównawczy ? Druga pompa za wymiennikiem płytowym ma być na zasilaniu czy powrocie ? Obecnie na powrocie jest.

post-77466-0-10663200-1516747182_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do instalacji w domu może być tak jak na rysunku poniżej ? Oczywiście filtr też musi być przed pompką. Głownie chodzi mi zeby piec gazowy chodził jako główny i tylko w skrajnych warunkach odkręcić zawory przed wymiennikiem i palić w piecu w kotłowni.

 

post-77466-0-96952900-1516787900_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brakuje zaworów zwrotnych na obu rurach z kotła gazowego, ponadto brakuje naczynia przeponowego i grupy bezpieczeństwa na inst za wymiennikiem

Troszku nie rozumiem stwierdzenia brakuje ZZ na obu rurach kotła gazowego)Na zasilaniu OK bo żeby kocioł węglowy nie grzał gazowego ale na powrocie ZZ coś daje?

post-32948-0-45088400-1516872552_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo.

Czy można by dać  wym.płytowy w rurę powrotną  od kotła  gazu? Wtedy mogłaby być tylko pompa obiegowa od kociołka gazowego, a sterowanie byłoby jedno;

jak grzać będzie kocioł miałowy, to automatycznie zwiększy temp. na gazowym, który mógłby się wyłączać sam, bo miałby zbyt wysoką temp. na zasilaniu.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co za dużo to nie zdrowo, poza tym piec węglowy to będzie ostateczność, ew.jak będą duże mrozy by zaoszczędzić na gazie :D

 

Co do kotłów to jakiej marki / modelu szukać ? Byłem dzisiaj w okolicznym sklepie i gość zachwalał termeta silver był po 3400zł., znowu tutaj na forum poczytałem ze niby bez rewelacji te piece.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co za dużo to nie zdrowo, poza tym piec węglowy to będzie ostateczność, ew.jak będą duże mrozy by zaoszczędzić na gazie :D

 

Co do kotłów to jakiej marki / modelu szukać ? Byłem dzisiaj w okolicznym sklepie i gość zachwalał termeta silver był po 3400zł., znowu tutaj na forum poczytałem ze niby bez rewelacji te piece.

Ja mam silevera teraz pierwaszy sezon, też przechodziłem z węglowego na gaz. Kocioł jak na razie sprawoje się bardzo dobrze, grzeje na dwa obiegi podlogowka i parę grzejników, prosty kociołek bez zbędnych bajerów modulacja działa idealnie, teraz jeszcze obnizylem moc Max do 10 kw żeby trochę dłużej rozgrzewalo instalację. Z mojej strony mogę polecić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.