Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kociołek Stalmark Ekosilver Pellet Początki


kapifranio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam   wszystkich, zakupiłem  Stalmark Ekosilver 19KW na pellet  szukałem po wszystkich forach ale nie znalazłem informacji użytkowników tego kotła. Szukam jakich kolwiek informacji  o spalaniu tego kotła, nastawach naprawdę cokolwiek.

Dom 180m  ocieplony 15cm styro  w domu  same grzejniki  - sztuk 13 ,bez podłogówki, zawór 4D , chodzi samo CO, CWU nie załączam bo nie ma po co jeszcze nie zamieszkany więc narazie wygrzewanie ,dopiero zaczął pracować pare dni  ale już okopcone dżwiczki, jak go wstępnie ustawić? Wiem że  na początku ekonomicznie nie będzie, czy na wygrzewanie takie  nastawy mogą być:

 

Moje nastawy:

Temp zadana 65

Temp zaworu 45

Histereza -2

Pompa  CO załącza się przy 42

czas podawania - 5sek

Przerwa podawania - 14

siła nadmuchu - 60 bieg

Praca podtrzymania - 4sek

Przerwa w podtrzymaniu - 20sek

Wentylator w podtrzymaniu - 30 bieg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć - mógłbyś napisać jak się sprawuje Twój kocioł? Wiem, że krótko go użytkujesz, ale może masz jakieś pojęcie o nim? Pytam, bo jestem na etapie zakupu kotła i Stalmark Silver bardzo by mi odpowiadał - ale informacji użytkowników o nim całkowicie brak. Wszelkie info będzie niezwykle cenne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Panowie macie serwis kotła.  Niestety polscy producenci mają to do siebie że do wszystkiego wewalają sterowniki Techa i kliencie martwsm się sam. Dlatego lubię włoskie konstrukcje. Ekosilver ma przynajmniej taki plus że przy odpowiednim ustawieniu to calkiem sprytny i bezobsługowy kocioł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć że posiadasz Ekosilvera? Lub masz z nim styczność? 

Zastanawiam się nad właśnie Ekosilverem lub Lazarem SV Ten drugi to bardziej sprawdzona konstrukcja- juz kilka dobrych lat na rynku a stalmark to chyba stosunkowo nowy produkt. Chybaże jeszcze cos innego w przedziale 15-18kw

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od początku ( kiedy kupiłem nowy piec defro) sterowniki techa i jestem bardzo zadowolony. A teraz przy pellecie i też jest super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Bisiasty napisał:

Czyli mam rozumieć że posiadasz Ekosilvera? Lub masz z nim styczność? 

Nie mam, ja jestem fanem innych konstrukcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witaj, Kapifranio podałeś nastawy w zakresie Standard.

Jestem również od niedawna użytkownikiem pieca Eco Silver 24 kW. Jak paliłem w standard do spalał ponad 40-50 kg /doba (co+cwu z okresową cyrkulacją). Przestawiłem na System Modulowany, i wygląda znacznie lepiej - przynajmniej mam znacznie więcej możliwości regulacji.

Sugeruję byś zostawił standard i przeszedł na modulację, załóż temp kotła np. Tk= 65 st. C, histerezę np. 10-15  st C, Tpowr=50 st. C  i reguluj dla 30%,60%, czy 100% w przerwach podawania i wielkościach czy sile nadmuchu. No i  zwracaj uwagę by komora spalania była siwa a nie czarna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem ok niedzieli, mam duży tygodniowy zasobnik na ok 16 worków, wygląda przy tych temperaturyach plusowych dobrze.

Wszedłem w piec Stalmarka chociaż przymierzałem się do Biawaru Białostockiego. Zadzwoniłem do kolegi w Białym byś się dowiedzieć. Da po mi wykonawcę który odradził Biawar bo cienkie blachy i mało sprawdzony 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,   kociołek  chodzi  na  podobnych  ustawieniach  co  wcześniej  troche  został  wyregulowany  spalanie do  -5c  na  zewnątrz  to  jeden  worek  peletu ,   nawet  za  często  nie  zaglądam , czasami  pali  więcej  lub  mniej  co  5 -7  dni  ładuję  podajnik  chodzi  bez modulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
16 godzin temu, vert napisał:

Wszedłem w piec Stalmarka chociaż przymierzałem się do Biawaru Białostockiego. Zadzwoniłem do kolegi w Białym byś się dowiedzieć. Da po mi wykonawcę który odradził Biawar bo cienkie blachy i mało sprawdzony 

Nie cienkie blachy. Tylko wykonawca mal na Stalmarku lepsza prowizje. Tak to sie dzisiaj robi. Stalmark na pewno bardziej sprawdzony . Zwlaszcza ze sterowaniem TECHa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie, zakupiłem Stalmark Ekosilver w lipcu 2018. W sierpniu został zainstalowany wraz z elektroniką. I chodził w trybie ogrzewania letniego aż do października. Potem przeszedłem na tryb pracy pompy równoległe i po kilku miesiącach mogę się podzielić opinią o piecu.

Piec chodzi bardzo dobrze. Dogrzewa się do zadanej temperatury. Zachowuje zadane parametry i nie widzę potrzeby większej modyfikacji ustawień fabrycznych. Jednie nawiew ustawiłem na 65% w trybie pracy. A teraz zauważone minusy:

- czujnik temperatury zewnętrznej - nie wiem po co jest podłączony gdyż i bez niego piec działa rewelacyjnie, być może nie zrobiłem czegoś lub czegoś nie włączyłem, bo nie ma różnicy w pracy pieca czy czujnik jest czy nie

- klapka na palniku - przy gorszym jakościowo pellecie odpada i trzeba ją mocować ponownie

I to tyle. Wbrew zapewnieniom handlowców piec trzeba czyścić od góry (wymiennik) z popiołu, gdyż duże nagromadzenie popiołu uniemożliwi pracę zespołu czyszczącego wymiennik. Robię to raz na miesiąc odkurzaczem i zajmuje mi to równo 3 minuty ;)

Przy montażu była trudność z ustawieniem modułu internetowego gdyż wybrany na piecu kanał nie pokrywał się z kanałem modułu. Ustawiłem go ręcznie co jest dziecinnie proste. Teraz kontroluję piec na odległość i szczerze mówiąc nie chce mi się nawet wyciągać smartfona by coś tam zmienić.

Spalanie - zasobnik pelletu jest na 9 worków a'15 kg i wystarcza w trybie automatycznym na 5-7 dni w zależności od temperatury zewnętrznej, przy temp. w domu ustawionej na 21 stopni. Od sierpnia do dziś spaliłem niespełna 3 tony pelletu, a mam dom 130 m2 średnio ocieplony.

W skrócie to piec jest rewelacyjny i najlepsza rzecz jak jest z nim związana, to brak smrodu węgla, brak popiołu, brak czyszczenia pieca, piękna, czysta kotłownia i przyjemny zapach drewna.

Pozdrawiam.

 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

I w 24KW na standardzie nie zarasta Ci w środku syfem? Możesz pokazać jakieś zdjęcia komory spalania? Dużo lepszym trybem jest modulacja. Tam masz 30/60/100% mocy kotła.
"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo masz pewnie kocioł 2 razy za duży.  Znajomemu to ogarnialem bo ma 14KW na 100m2 nieocieplonego domu i na standardzie miał syf w środku jak przy ekogroszku,  czarne pęcherze sadzy. Na modulacji jest czysto i biało.  Termostat pokojowy odpala kocioł kiedy trzeba. Generalnie w ustawieniach się nie grzebie, chyba że trzeba. Niedawno kupił pellet który mu trochę spiekał aż spadała mu ta zapadka z palnika.  Obniżylem mu dmuchawe na modulacji 100 i 60% po chyba 6 czy 8% i jest git. Jednak ten kocioł jest mocno irytujący i generalnie lubi dobry pellet. Palnik palnikiem, ale jak jest za dużo pyłu to się potrafi przysypać fotokomorka i nie rozpala. Problem z tą krótką gietka rurką pod zbiornikiem. Jeśli pellet jest trochę dłuższy niż certyfikowany do 40mm to potrafi stanąć tam bokiem i zapchac rurę. Trzeba wszystko odkręcić i przepychac. Ślimak już skrzypi, chociaż to pierwszy sezon a serwis w tym problemu nie widzi. Ogólnie kolega bardzo często przesiaduje w kotłowni dzięki takim pierdolom.

Edytowane przez eliks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z podajnikiem też był problem ale jak do tej pory nie odpalił się dopiero 2 razy. Drugie odpalenie załatwiło sprawę. U mnie jest trochę inna sytuacja bo termostatami steruje sterownik główny domu a piecem wbudowany w piec. Kocioł owszem jest przewymiarowany ale dlatego że stanowi backup dla domu obok w razie jakby tamten się rozsypał i tak samo w drugą stronę. Instalacja była zrobiona przed remontem domu gdy w jednym nie było w ogóle pieca. Nie mam dużego doświadczenia jeśli chodzi o ustawianie pieca ale nie wyobrażam sobie jak można nie grzebać w ustawieniach skoro każdy ma inny dom a co za tym idzie potrzeby i oczekiwania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co ty chcesz ustawiać i co ma do tego typ domu? Ja nadal nie wiem jaki masz dom, jaką instalacje i co chcesz tam grzebać?  Chyba że chodzi Ci o temperatury zadane pompy, kotła czy mieszacza. Jedno wiem,  kocioł 24KW montuje się do ocieplonych niewielkich bloków mieszkalnych, dla tego z przewymiarowaniem będziesz miał problem. Jak masz sensownie ocieplony dom to interresuje Cię moc minimalna kotła a nie odwrotnie? Zobacz jaki ja mam domek. W najmrozniejsza dobę tej zimy mój dom potrzebował 7,5KW czyli mniej niż moc minimna Twojego sprzętu. To daje trochę do myślenia co?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Myślę o zakupie kotła ekosilwer 24 kw. Mam takie pytanie do posiadaczy tych kotłów, czy ta cześć ruchoma palnika (nazwijmy to schodek bo przypomina mi to palnik schodkowy) pracuje podczas pracy kotła czy tylko jest uruchamiana podczas procesu czyszczenia a jeśli tak to jak często trzeba ustawiać kocioł na proces czyszczenia w ciągu doby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czytałeś poprzednie posty o mocy kotła?  Parametru czyszczenia nie zmieniasz,  chyba że masz na prawdę słabej jakości pellet, ale to będziesz widział. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.  Jeśli chodzi o przewymiarowanie kotła. Działania palnika na pellet w tym konkretnym kotle polega na cyklicznej pracy.   Czyli się załacza. Osiąga temperaturę. Się wyłącza.  Tak jak palnik w piecu olejowym.   Można ustawić modulację, ale i w tym przypadku, po pewnym czasie, który sobie ustawiamy, palnik powinien być poddany czyszczeniu. Czyli piec się wyłącza.  Czyli przewymiarowanie nie jest groźne, a przerwy między rozpalaniem mogą być dłuższe, bo większa pojemność cieplna jest pieca. A czyszczenie palnika, szufladki palnika, powinno być bo jak za dużo popiołu w korytku się zbierze, to mogą powstać spieki. Po za tym z małym piecem są problemy, bo jest bardziej wrażliwy na jakość pelletu,  to nie jest piec  na węgiel, tylko mamy urządzenie które się załącza i wyłacza. samoczynnie.

2 Ustawienie parametrów.   Ja sobie poradziłem w ten sposób, że przy danych parametrach podawania np. 2 sekundy podawania, przerwa 11 sekund  zmniejszałem nadmuch aż do występowania sadzy, czyli czarnego nalotu, czyli mamy za mało powietrza.  Przy czym robiłem to po  dłuższym czasie godzinę, dwie. Wtedy wystarczy trochę zwiększyć nadmuch i mamy dobrany parametr nadmuchu do podawanej dawki paliwa, a jednocześnie nie podajemy więcej powietrza niż potrzeba, bo w ten sposób mamy straty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.