Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Pieca-Pomoc


Pablo007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Mam ogromną prośbę o pomoc: niedługo czeka mnie wymiana instalacji, grzejników żeliwnych i pieca  CO, a jako że nie mam pełnego zaufania do moich "miejscowych instalatorów" CO więc proszę o pomoc w doborze kotła i osprzętu kotłowni. Przedstawię teraz jak będzie wyglądać nowa instalacja:

Parter: w kuchni i korytarzu - podłogówka w sumie 15,5 m2, salon - 2 grzejniki Brugman K22 600x1200, łazienka - grzejnik drabinkowy 550x1400, przedpokój - grzejnik aluminiowy 5-cio żeberkowy nova florida, ganek - grzejnik aluminiowy 10-cio żeberkowy nova florida.

Piętro: 1 pokój - grzejnik Brugman K22 600x600, 3 pokoje po 1 grzejniku Brugman K22 600x1200, korytarz - grzejnik aluminiowy 10-ci żeberkowy nova florida.

Poddasze: pokój - grzejnik aluminiowy 10-ci żeberkowy nova florida, pokój - grzejnik aluminiowy 15-sto żeberkowy nova florida, korytarz - grzejnik aluminiowy 10-ci żeberkowy nova florida.

Planuję jeszcze zasobnik CWU 200-300 l, a całą instalację wykonać w miedzi (jeden pion mam już zrobiony) opartą na grawitacji w razie "W" z naczyniem zbiorczym na strychu powyżej poddasza.

Grzejniki aluminiowe kupione dwa lata temu więc chciałbym je zostawić.

Mój dom to budynek z lat 70-tych (pustak+pustka+cegła) ocieplony styropianem 5, poddasze ocieplone wełną mineralną 15, powierzchnia do ogrzania:170-180 m2, a z obliczeń na stronie: ciepło właściwe wyszło, że piec powinien mieć 16kW.

Interesuje mnie kocioł w miarę mało obsługowy(raz na kilka dni) i oczywiście ekonomiczny dla kieszeni. Bardzo proszę o wskazówki także jaki osprzęt zastosować (pompy, zawory 3d, 4d itd.) aby całość dobrze funkcjonowała.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc, a ponieważ zaczynam dopiero przygodę z CO proszę o wyrozumiałość i konkretne porady.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

Przeglądając i analizując oferty producentów pieców z rusztem zastępczym, bo taki chciałbym mieć, wybrałem takie typy (kolejność przypadkowa):

1. Galmet KWPD 17 kW.

2. Krzaczek SKP Eco Multi 18 kW.

3. Rakoczy Multimax 16 kW.

4. Sas Multi 17 kW.

Bardzo proszę o opinie, argumenty "za i przeciw" oraz może nowe sugestie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym Ci doradził ale sam jestem laikiem. Ja osobiście wybrałbym sas ale w swoim piecu chciałbym palnik obrotowy. Ogólnie palenie Ekogroszkiem wymaga cierpliwości, uwagi i wcale nie jest takie proste. Coraz częściej myślę o przejściu na gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrotowa retorta obraca się podczas podawania węgla i zrywa przy tym spieki jak masz kiepski węgiel. Ja osobiście mam stałą pancerpol i za miesiąc zamierzam przerobić na obrotową. Kiedyś czytałem dużo o zaletach kotłów które mają póki pionowe ale jak jest w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na pewno nie brał bym kotła z awaryjnym rusztem wodnym, tylko gromadzi się sadza (tak mam ja kocioł viadrus i moi rodzice kocioł malina) co najwyżej skusił bym się na awaryjny ale takie raszki żeliwne wkładane. Do mnie jakoś ten sas najbardziej przemawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez półtora roku byłem użytkownikiem kotła Galmet KWPD M 22kw z obrotową retortą, wybrał mi go instalator, nie za bardzo się kiedyś orientowałem w szczegółach dot. rodzaju rusztu awaryjnego. Moje wrażenia dot. samego kotła były pozytywne. Ale szukaj Modelu Galmet KWP M 17 kw (bez D-oznaczenie rusztu wodnego), tam jest ruszt awaryjny żeliwny wyjmowany w zależności od potrzeb. U mnie było własnie bardzo dużo sadzy przez ruszt wodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KIlka podstawowych pytań:

- w jakim rejonie mieszkasz - czy w ogóle możesz zastosować kocioł z rusztem dodatkowym.

- czy jest prawidłowe zabezpieczenie obecnego kotła zbiornikiem otwartym - prawidłowe, tzn. rurą stalową, co najmniej DN25 bezpośrednio z kotła a nie z któregoś z pionów

- Czy brany jest pod uwagę układ zamkniety?

- piszesz o wymianie instalacji : czy obejmuje ona również rury - jesli nie-to jakie są obecnie w instalacji

- jak wysokie jest pomieszczenie, w którym będzie stał kocioł? Czy jest to piwnica i czy rury zasilania i powrotu sa nisko, czy pod stropem?

- wypełnij solidnie to: http://cieplowlasciwie.pl/start i podaj link do wyniku

 

Tyle na początek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dom to budynek z lat 70-tych (pustak+pustka+cegła) ocieplony styropianem 5, poddasze ocieplone wełną mineralną 15, powierzchnia do ogrzania:170-180 m2, a z obliczeń na stronie: ciepło właściwe wyszło, że piec powinien mieć 16kW.

Interesuje mnie kocioł w miarę mało obsługowy(raz na kilka dni) i oczywiście ekonomiczny dla kieszeni. Bardzo proszę o wskazówki także jaki osprzęt zastosować (pompy, zawory 3d, 4d itd.) aby całość dobrze funkcjonowała.

 

Proponuję Skam-PV 20 z palnikiem rurowym - ma wysoką sprawność, 5 klasę a od biedy na stalowym rusztodeflektorze można i drewnem napalić choć wejdzie go bardzo mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KIlka podstawowych pytań:

- w jakim rejonie mieszkasz - czy w ogóle możesz zastosować kocioł z rusztem dodatkowym.

- czy jest prawidłowe zabezpieczenie obecnego kotła zbiornikiem otwartym - prawidłowe, tzn. rurą stalową, co najmniej DN25 bezpośrednio z kotła a nie z któregoś z pionów

- Czy brany jest pod uwagę układ zamkniety?

- piszesz o wymianie instalacji : czy obejmuje ona również rury - jesli nie-to jakie są obecnie w instalacji

- jak wysokie jest pomieszczenie, w którym będzie stał kocioł? Czy jest to piwnica i czy rury zasilania i powrotu sa nisko, czy pod stropem?

- wypełnij solidnie to: http://cieplowlasciwie.pl/start i podaj link do wyniku

 

Tyle na początek...

Mieszkam w woj. podkarpackim, w Dubiecku. Obecnie na strychu mam zainstalowane naczynie zbiorcze podciągnięte rurką miedzianą. Układ zamknięty raczej nie chyba, że nie byłoby innej możliwości. Wymiana instalacji obejmuje całość łącznie z rurami w pionach, w piwnicy i w samej kotłowni, gdzie instalacja będzie zbudowana pod nowy kocioł. Piwnica ma wysokość ok 215 cm (odnośnie prowadzenia rur w kotłowni: proszę o wskazówki jak to zrobić najlepiej).

Oto link do wyniku ze strony: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/3980

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć piec 5tej klasy a nie masz wkładu kominowego to zostaje Ci:

SkamPV20
Sztoker +18

 

Reszta klasy piątej zeżre Ci komin - poza tym te 2 kotły są spoko i w normalnych pieniądzach. Reszta klasy piątej jest dużo większa, droższa i wcale nie lepsza.
Albo to albo bezklasowy składak z Allegro po piniądzach - bo jak mam dać te powiedzmy 7-8 tys. to na te piece właśnie (piąta klasa, serwis, dobry sterownik i święty spokój), albo dać 5,5 tys za składaka i być świadomym jego wad (dobry składak i tak jest lepszy od połowy kotłów na rynku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze "stary" RBR 17 kW. Pisząc stary, mam na myśli z palnikiem Ekoenergii lub Batory, bo na temat tego nowego palnika nic nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoję również przed zakupem kotła 5kl + ekodesign.

Również myślę nad Sztokerem + 12 lub Skampem 13 z palnikiem sv200.

Chętnie wysłucham opinii użytkowników i nie tylko : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na niektóre "składaki", to mam wrażenie, że dołożenie palnika peletowego jest sposobem na pozbycie się leżaków magazynowych śmieciuchów. Taki zabieg oczywiście piątej klasy z niego nie zrobi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem chyba lepiej dołożyć palnik do własnego pieca jak jest w niezłej kondycji niż kupować wungloka 5ta klasa za 10-11 tys.
To już dla mnie przegięcie.

Co ciekawe ten ulep grizzly niby 5tą klasę ma - wygląda że spaliny będą wysokie co też winno być OK dla komina, ale gorzej dla portfela :D

Ale z obrotówką można w to iść...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co jest prawdą ale to 4 klasa,tak przedstawia tabelka:

 

 

                                                 post-50212-0-73245100-1516283703.jpg

 

 

niestety nie można powiększyć...

podaję link do strony:

                       https://www.emag.pl/ekologiczny-kociol-piec-co-z-palnikiem-na-pellety-ecoline-grizzly-pellet-5-16kw-7328/pd/DQV4TDBBM/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_term=&utm_campaign=DSA_All_Website&cmpid=60056&gclid=EAIaIQobChMIwIPPgdTh2AIVw6sYCh187QylEAAYASAAEgJVbfD_BwE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie raz ma raz nie ma:

https://www.olx.pl/oferta/najtanszy-piec-5-klasy-emisji-na-pellet-eco-grizzly-CID628-IDq69fW.html#b929032709

 

Ciekawe co z tym... W każdym bądź razie niedrogi pelleciak z palnikiem KIPI. Brzydki jak noc, ale to 7500 nie dwa razy więcej.

W sumie do 10 tys to praktycznie wyboru nie ma a i palniki ubogie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak podejrzewałem,że konstrukcja podobna do sierściucha Cichewicza,link OLX potwierdził moje przypuszczenia.

Żeby pozbyć się zapasów albo utrzymać dotychczasową produkcję tych gniotów,wpadli na pomysł żeby robiły za 5 klasę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko , że tyłka nie urywa ja bym go nie chciał za darmo , tam pelet w komin idzie. A jaka ma być Pluma.

Kolego @gmaj22 Klasa 5 bo sam palnik ma klase 5 w spalaniu. Nie źle chcą się pozbyć badziewia i jeszcze kasy zarobić, żałosne to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy jest wpis: "• Wysoka sprawność – ok. 90,4% - spełnia wymogi 5 klasy emisji"

 

Z tym że 5 klasa to nie tylko sprawność, ale również emisja. O tym ani wzmianki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.