Skocz do zawartości
  • Witaj na naszym forum o ogrzewaniu!

Na forum znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań związanych z ogrzewaniem. Zachęcamy do rejestracji po której: będziesz miał(a) możliwość pisania postów, zobaczysz wszystkie zdjęcia i schematy, staniesz się częścią naszego forum :) Zapraszamy...

kuncfot

Dołożenie Pompy Ciepła Do Istniejącej Instalacji

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko bedzie prawidlowo działało tylko trzeba zrobic podpiecie pompy z głową. Ja mam a swoim nowym domu pompe o mocy ok 8kW 35/5 ktora grzeje podlogowke 130 m2 2 grzejniki i bojler z wezownica 150 l .Pompa jest zmodyfikowana polskiej produkcji /nie podaje producenta bo uwazam ze źle jest dobrany zawor rozprężny/ .Budynek ma 145 m2 pow grzewczej , pompa powietrze , woda , grzeje do temperatury minus 3 później kociol olej opalowy.

Zuzycie energii elektr.pazdziernik 600 , listopad grudzien po 750, styczen 1000 kWh do tego od czerwca 270 l oleju opalowego .Kotlownia i pompa zostala wykonana samodzielnie , koszt wykonania calkowity 8000 zl bez kotla olejowego

Na koniec sezonu podlicze koszty grzania i zdecyduje czy nie przejsc na gaz i kociol kondensacyjny.

Wymieniajac elementy patrz za ile lat to sie zwroci , bo za 5 bedzie juz mnóstwo producentow i ceny z pewnoscia znacznie spadna.Wszyscy

poroducenci kotlow obecnie maja pompy ciepla.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ceny spadną bankowo na obecne pompy ciepła niech tylko Japońce lub Chińczyki rzucą na rynek pompy ciepła na CO2 z cop około 8

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Te rozwiązania jak połączyć co z czym to ok , a zawory rozprężne znam bo z tym miałem na co dzień styczność

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez SebaC80
      Witam
      W moim domu(oddanym do użytku w 2016) mam CO na ekogroszek. Palę w nim, przez cały rok. Zużycie węgla wynosi u mnie 6T, a może i troszkę więcej. Temperatura na piecu w sezonie grzewczym to 55 st. ( najniższa możliwa do ustawienia - piec Rakoczy Multimax). Prawdopodobnie piec jest przeszacowany jeżeli chodzi o moc (23KW -dom o powierzchni użytkowej 147 m2. ). Niestety wcześniej nie znałem się na tym kompletnie  - do tej pory z moją wiedzą w tym temacie nie jest dobrze -  i zaufałem osobie która mi go poleciła i montowała CO w domu. Zakładam że nikt nie chciał źle. Czy jest sens wymieniać teraz rodzaj ogrzewania na inny jak choćby pompa ciepła? Dom - ściany grubości 25 cm porotherm, ocieplony steropianem 20 cm. Poddasze - wełna mineralna 30 cm) Częściowe ogrzewanie podłogowe(łazienki, kuchnia i wiatrołap) w pozostałych grzejniki panelowe. Dom o powierzchni użytkowej 147 m2.
    • Przez brzydak
      Witam wszystkich buforowiczów :)

Powoli buduję  swój bufor, który ma zawierać w sobie dwie wężownice do solarów i do CWU wykonane z rury karbowanej nierdzewnej .
      Stoję przed dylematem jak ustabilizować je w buforze. Obawiam się że wężownica CWU będzie "skakać" wraz z otwieraniem i zamykaniem kranu co może spowodować jej przetarcie na stalowym rusztowaniu. Przeczytałem że można naciągnąć termokurcze na stelaż , ale czym bezpiecznie przymocować rure do pręta rusztowania.....??? Znalazłem opaski zip "trytytki" do wysokich temperatur tzn. 125*C .

Proszę o poradę.

Pozdrawiam Paweł.
    • Przez daves
      Chciałem zasięgnąć rady forumowiczów w temacie odnawialnych źródeł energii.

U nas w Gminie ruszają dofinansowania w wysokości 60% do OZE. Zapisałem się na pompę ciepła powietrzną (do co i cwu) + fotowoltaikę, ale w sumie nie wiem czy to dobry pomysł gdyż:

- pompa ciepła powietrze woda 9kW + fotowoltaika 6kW = 22500zł wkładu własnego
      - pompa ciepła gruntowa 7kW = 22000zl wkładu własnego

Zarówno zestaw z fotowoltaiką jak i gruntowa pompa ciepła kosztują tyle samo. 

Kilka słów o domu który mają te urządzenia ogrzać:

- dość stary dom drewniany 101m2 powierzchni użytkowej (parter 65m2, reszta poddasze).
      -  termomodernizacja: ocieplenie podłogi styropianem 5+5, na dole na całej powierzchni ogrzewanie podłogowe, wylewka jastrych - zobione
      - poddasze: będzie ogrzewanie podłogowe tylko że w ścianach (pod skosami)
      - ocieplenie całego domu wełną 10cm lub pianką pur. Obicie podbitką drewnianą - to jeszcze w tym roku
      - rolety zewnętrzne.
      - kominek w salonie jako ewentualne wspomaganie ogrzewania

zapotrzebowanie na ciepło oceniam na jakieś 60kW/m2

W przypadku pompy gruntowej, rezygnowałbym z fotowoltaiki. Dodam jeszcze, że wszystko mamy na prąd i korzystamy dużo z drugiej taryfy.
      Ciekaw jestem, co Wy wybralibyście na moim miejscu.
      Pozdrawiam,
      Piotek 

• Przez rymol
      Ile powinno kosztować prawidłowe wykonanie kominka? Jest nowy dom z przewidzianym miejscem na kominek tzn. wnęka o szerokości 75cm i komin systemowy z wlotem na wysokości 2m - w podłodze dolot powietrza z zewnątrz. Trzeba obsadzić wkład, zaizolować i obudować + oczywiście podłączenie do komina i wlot powietrza zewnętrznego. Wykonanie na surowo tzn. estetyka to oddzielna robota. Obudowa z płyty gk.

Jak szacuje się koszt robocizny?
      W jakim przedziale mieści się koszt materiałów (nie licząc wkładu)?
      Jaki wybrać wkład kominkowy (producent) ile na niego wydać żeby nie żałować?

Oczywiście chodzi o to, żeby było dobrze za rozsądną cenę. Pierwszy z brzega fachman zaoferował mi wykonanie tej roboty za kwotę ponad 10 tys. zł - na surowo, wszystkie jego materiały łącznie z wkładem. Nie ukrywam że ta cena jest dla mnie nie z tej krainy.
    • Przez dkrzysiek
      Witam,

Bardzo proszę o poradę w kwestii modernizacji starego domu i wyposażenia go w ogrzewanie. Obecnie planuję wykonać ogrzewanie w oparciu o nadmuch ciepłym powietrzem. Zastanawiałem się nad wykonaniem instalacji w następujący sposób:
      Kominek z płaszczem wodnym + bufor ciepła w piwnicy + nagrzewnica woda/powietrze wraz z wentylatorem i rozprowadzeniem do anemostatów w suficie + zawory, filtry, pompy, sterowniki etc. Opcjonalnie dodatkowa nagrzewnica elektryczna. Być może podłogówka w łazience. Kominek będzie stał w punkcie oznaczonym "1"

Ze względu na finanse na dzień dzisiejszy chciałbym założyć sam wentylator i kanały rozprowadzające tak by wykorzystać "kozy" do ogrzewania całego domu a w przyszłości dołożyć pozostałe elementy instalacji. I tu pojawiają się pytania:

1 - lokalizacja wlotów/wylotów ich ilość. Ściany są po malowaniu więc nie chcę ich kuć. Mogę zrobić nawiewy tylko w suficie. Wstępnie planowałem umieszczenie nawiewów przy oknach (na rysunku kolory pomarańczowy i niebieski). Czy w największym pomieszczeniu nie umieścić dodatkowego wlotu lub wylotu?

2 - Jakie przyjąć średnicę i prędkości wylotowe z anemostatów tak by powietrze nagrzało cały pokój a nie zalegało przy suficie?

3 - jaka średnica rur? Zależy mi na cichej pracy instalacji. Do rozprowadzenia ciepłego powietrza chciałem użyć rur elastycznych izolowanych 200mm.

4 - Jaki wentylator? Z obliczeń mocy grzewczej wyszło mi że wentylator ok 800m3/h powinien wystarczyć. Na razie planuję kupić coś bardzo taniego a w przyszłości wymienić na cichy i lepszy wentylator.

5 - co oprócz podcięcia drzwi zrobić aby zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza w całym domu?

6 - czy ogrzewanie powietrzne powoduje okopcenie ścian w pobliżu wlotów/wylotów?

7- czy ktoś już korzysta z ogrzewania nadmuchowego?

Poniżej kilka dodatkowych informacji oraz schemat pomieszczeń.
      Stan na dzień dzisiejszy:
      -Dom parterowy 7x13m (strop 3m)
      -używany od wiosny do jesieni (weekendowo)
      -Po wymianie dachu i stropu (strop: deska sufitowa nad tragarzami lub regips)
      -Podłoga na poddaszu jeszcze nie jest zrobiona - mogę w łatwy sposób umieścić sprzęt do ogrzewania
      -Brak izolacji zewnętrznej.
      -Ogrzewanie - 2 piece typu koza (zaznaczone na rysunku cyframi 1 i 2)

Plany na przyszłość
      -Izolacja zewnętrzna (ściany + sufit + fundamenty)
      -ogrzewanie centralne
      -używanie całoroczne

https://drive.google.com/file/d/0B91hz5caqt4QeEZsampRRk04YkU/view

Pozdrawiam,
  • Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.