Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dołożenie Pompy Ciepła Do Istniejącej Instalacji


kuncfot

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam następującą instalację:

 

Kominek z płaszczem wodnym w otwartej instalacji - zasila wężownice w buforach c.o. 400l i c.w.u. 300l.

Zbiorniki to:

lemet 400l do c.o. 11.400 ne -emaliowany, parametry wężownicy : 1,65m2 powierzchni, 47kw mocy, 34l/min przepływ, jest jedno wolne wejście 3/4"

lemet -  do c.w.u. nie mam symbolu, emaliowany, 300l, parametry wężownicy pewnie o 1/4 słabsze niż w.w.

 

 

Układ ogrzewania zamknięty zasilany ze zbiornika 400l to: na dole podłogówka ok 60m2, na górze grzejniki 3xc22 600/1000 plus drabinkowy w łazience i podłogówka zasilana z mieszacza kaloryferów, przyduszona aby nie szło dużo wody w podłogę.

 

Czy do tego układu da się bez wielkich przeróbek podłączyć pompę ciepła? Ewentualnie mogę zrezygnować z kominka.

Czy dało by się ją wpiąć np. w instalację c.o. na zasilaniu za buforem? czy zład instalacji jest wystarczający jak pracowały by np. same kaloryfery?

Idealnie było by podpiąć PC do wężownic zamiast bufora ( wtedy PC zasilała by c.o. i c.w.u.) ale czy nie są za małe/za słabe? 

 

Myślę o lg therma 9kw - niby wystarczyła by 7kw ale z racji kaloryferów wolę większą. Zapotrzebowanie na energię to ok 18000kw rocznie co+cwu.

 

Proszę Was o rady

 

dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wezownice sa zasłabe testowalem u siebie. A reszta jest jak najbardziej na miejscu. Ciekaw jestem co lg teraz warta bo wszyscy moi koledzy sie wycofali z montażu klimatyzatorów lg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej sytuacji z kominka bym zrezygnował. Kominek z płaszczem wodnym będzie bardzo dobrą inwestycją tylko w przypadku codziennego użytkowania go do ogrzewania budynku. Jeżeli w Twoim domu kominek będzie użytkowany średnio raz w tygodniu, to płaszcz wodny okaże się tylko problematycznym kaprysem, który nigdy się nie zwróci. Znacznie taniej wyjdzie sama pompa ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest bufor to w bufor sie trzeba wpiąć. chyba że bufor=zasobnik cwu?  pmpa inwerterowa obniży sobie moc aby nie wywalić błedu przegrzania. Cwu trzeba podgrzeać przez wymmiennik płytowy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej było by wpiąć się w bufor, ale ma on mało wejść. Na ten moment jest tylko jedno wolne - cyrkulacja 3/4".

 

Reszta to zasilanie i powrót wężownicy, zasilanie i powrót ogrzewania. 

 

Wymyśliłem sobie, że można by zasilanie z PC wpiąć w wylot z bufora na ogrzewanie a powrót do PC był by z powrotu ogrzewania.

- Jak ogrzewanie by nie chodziło to PC wlatuje w bufor górą wylatuje dołem

- jak chodzi ogrzewanie i działa PC to ciągnie wodę z PC

- jak chodzi ogrzewanie i nie chodzi PC to ciągnie z bufora

 

Działało by to jakoś? a jak nie to jak inaczej połączyć ten bajzel?

 

 

post-43603-0-92634400-1515838110_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ma grzać w 2 taryfie? Pompa sie odszrania to nie pracuje. Jeżeli pompa jest monoblokiem i pracuje na wodzie to przy dużych mrozach i braku prądu pompa umiera amen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ma pracować cały czas nieprzerwalnie a w nocy gdzie sa najnizsze temp to wtedy pobiera wiecej energi czyli w taniej taryfie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko inverter wchodzi w gre lepiej o większej mocy aby wydolił w trudnym dla siebie czasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elfuczi, automatyk, dzięki za odpowiedzi

 

Pompa będzie oczywiście inverter, lg therma v 9kw. 

Zapoznałem się z tematem, im rzadziej odpala tym dłużej pożyje ;)

 

Ostatnie pytanie; czy do w.w. PC można po prostu dać wymiennik płytkowy i bufory/wężownice odbierały by ciepło od wymiennika płytkowego? ok 1m2 wymiennika na 10kw PC liczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa jak zapnie sprężarke nie powinna sie wyłączyć zanim nie nagrzeje,bufora,pomieszczen do zadanej temperatury. Chyba że sie odszrania. Jeżeli temp pompy wzrasta do zadanej a jednocześnie nie ma odbioru ciepła pompa włancza sie i wyłancza często co skraca życie sprężarki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na CO,ale mam pojęcie o chlodnictwie przemysłowym i termodynamice. Im mniej buforów,wymienników i innego złomu,tym niższe zużycie energii. Dobra sprężarka po prostu działa latami i nie nie ma się o co martwić. To co Ci radzą,to brzmi jak otwarcie drzwi w lodówce,żeby się sprężarka nie wyłączyła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak panowie, spręzarka dostaje po dupie w czasie załanczania bo kiepskie ma smarowanie. Posiada grzałke do podgrzewania oleju.zlom w postaci wymiennika czasem sie przydaje po to aby wymiennik pompy nie zamarzl jak ruskie prąd odetna a zdarza sie to w niektórych prownicjach kraju dośc czesto i na dluższy czas. Pompy głównie sie zakłada gdzie nie ma gazu. Co Panowie proponuja w takiej sytuacji? Dotyczy monobloków. Chilery pracują na wodzie lodowej wiec nic sie nie stanie jak będzie postój.wiec wybaczcie że założyłem wymiennik w swojej pc. Malo płace za ogrzewanie wiec jest dobrze i śpię spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet dr viesiek nie przewidział braku prądu w generalnym gubrenatorstwie i w rzeszy skoro bardzo wiele jego wynalazkow poległo od syberyjskich mrozów. Wspomaganie grzalkami kiedy brak prądu mija sie z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli się ktoś zastanawia czy założyć czy nie założyć to przesyłam fotki o pompie ciepła dla budynku niespełna 400m2

post-4676-0-64127200-1516366179_thumb.jpgpost-4676-0-42979600-1516366226_thumb.jpeg

to sa parametry dla 0st na zewnatrz 34st zasilania w budynku 23st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok ok ... ja się zastanawiam bo mam kalafiory :D więc te copy ździebko inaczej będą wyglądać

 

ale skłaniam się do opcji "prosto w rurę c.o." a c.w.u. "na pront" inwestycja w nowy zbiornik zwróciła by mi się po 20 latach chyba.

 

automatyk, widzę, że zakładasz pompy, podjął byś się wyceny samego montażu? tzn. ile mam kasy szykować jak kupił bym sam pompę a zlecał fachowcowi montaż i podłączenie hydrauliczne?

 

ahaaa lg robi właśnie apgrejta thermy v :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej nie kupisz pompy taniej niż ja a my z powierzonego materiału nic nie robimy takie mamy zasady ,my dostarczamy i my dajemy gwarancję adekwatnie 2 ,3 lub 5 lat na pompe z montażem

a COP dla grana na grzenikach moze troszkę spaśc i myslę ze bedzie zblizony do tego z fotki bo to jest z grzania wody cwu gdzie zasilanie było 44st powrót 32st i 0 na zewnatrz

post-4676-0-54321000-1516394627_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli się ktoś zastanawia czy założyć czy nie założyć to przesyłam fotki o pompie ciepła dla budynku niespełna 400m2

attachicon.gifIMG-20180118-WA0000.jpgattachicon.gifreceived_1597528703657194.jpeg

to sa parametry dla 0st na zewnatrz 34st zasilania w budynku 23st

Bajer niesamowity, kiedyś myślałem, że przerobiony klimatyzator i oryginalna pc nie będą się różnić dużo bo czynnik ten sam, zasada przemiany gazów ta sama a tu proszę.

 

Słyszałem w tv ostatnio, że w ramach walki ze smogiem są plany obniżenia ceny energii elektrycznej dość mocno w taryfie nocnej, czy ktoś z Was słyszał coś o tym ?

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jest juz taryfa 12AS  jak masz pompę ciepła albo piec eketryczny lub zuzycie pradu wskazujące na grzanie prądem to bez problemu możesz taka taryfę dostać

u mnie ofertę i dali bez problemu bo widza że rotacja energi u mnie jest spora

klimatyzator a pompa

jesli weźmiesz klimatyzator samsunga wersji artic to masz niemal parametry zbliżone do tej pompy

a pompa to nie tylko sprężarka to wygrzewanie gazów przed wejsciem do sprzezarki ,to upuszczanie goracych par na parownik i płytyta główna większa niz nie jeden komp aby ogarnąć tysiace zależności i dobrać odpowiedni skok zaworu rozprężnego (a jest ok 6000 kroków a samsungu ma być jeszcze więcej  )  no i obroty sprężarki ,obroty pompy obiegowej ,wentylatorów zewnętrznych ,jednym słowem az miło patrzeć jak mało energi potrzeba przy 5 generacji pomp ciepła gdzie gruntowe są juz  daleko w tyle przy takich zimach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.