Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Kotła Na Pellet


szybki76

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry.

 

Od jakiegoś miesiąca śledzę Wasze forum w celu wyboru nowego kotła. Mój mój stary kocioł dogorywa i muszę go wymienić. 

Decyzja o sposobie opalania została przeze mnie podjęta mianowicie kocioł na pellet lecz waham się co do wyboru kotła i jego mocy.

W tym temacie licze na Waszą pomoc i doświadczenie. Krotko opiszę moją sytuacje na zapotrzebowanie ciepła.

 

Mam do ogrzania kamienice z 5 lokalami. Powierzchnia do ogrzania to 360m2, mury 45cm - nieocieplone. Temperatura średnio w każdym lokalu to ~21st C. Okna wymieniowe na nowe dwuszybowe. Dach ocieplony wełna 20cm. Kamienica podpiwniczona z ociepleniem styropianem parteru (chyba 8 cm). Wysokość pokoi to 2,9m na powierzchni 240m2 oraz 2,60 (ze skosami) na powierzchni 120m2. Bojler wody CWU 200l (chcę zmienić na 300l lub dołożyć drugi 200l), który ogrzewa wodę na 9 osób - większość prysznic, sporadycznie wanna.

 

Poniżej link do ciepła właściwego, który pokazuje moje zapotrzebowanie i powiem, że obliczenia pokrywają się z moimi danymi, które zbieram na ciepłomierzach z każdego lokalu. 76 529kWh = 276GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie - i ten wynik się zgadza.

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/33r1

 

I tu mam teraz dylemat w doborze mocy - pierwsza rzecz. Obecnie mam kocioł tłokowy 45kW i uważam, że nie jest właściwie dobrany, gdyż jest za duży na moje zapotrzebowanie. W sumie kocioł tłokowy ma słabą modulacje mocy i kocioł zazwyczaj grzeje na dużej mocy i pali dużo opału.

 

Według ciepła właściwego kocioł powinien mieć 47kW. Maksymalna moc grzewcza 39,4kW. Ja nie chciałbym mieć znów przewymiarowanego kotła jak obecnie, i prosze Was o pomoc.

 

Wybór padł w sumie na dwie firmy Tekla i Lazar. Tekla oferuje kocioł Draco Bio w wersji 35 (33,3 kW) i 50 (47,7kW). Kocioł Lazara  SmatFire 40 (40kW).

Tekla doradza, bym wybrał do mojego zapotrzebowania ich kocioł Bio 50 - nie 35 bo będzie za mały. 

I mam dylemat , który wybrać kocioł. Może macie jakieś inne godne typy do polecenia? Poniżej omawiane modele.

 

Tekla

http://teklakotly.pl/pl/produkt/draco-bio/50

 

Lazar

http://www.hkslazar.pl/produkty,kotly-co-smartfire-152241,9,22.html

 

Proszę Was o pomoc. Z góry dziękuję za komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Przy Defro obawiam się, że 30kW może być za małe a 50kW znów za dużo ale zaraz to przeanalizuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

 

Jeżeli chodzi o Defro to mają kocioł 40kW lecz trochę odpycha mnie od niego cena. Katalogowo wychodzi 23.600 PLN. Chyba nie zmieszczę się w budżecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl jeszcze o Slimpel 40, katalogowo 15400 netto

Hej.

 

Wiesz co mało słychać o tych kotłach. Przypuszczam, że wiesz coś więcej bo taki masz i chyba jesteś ich dystrybutorem. Czy tak nie jest?

Jeśli tak powiedz coś więcej o tym kotle. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się.

Sprzedaje je od paru lat i jeszcze mnie nie zawiodły.

 

Kocioł  z pionowym wymiennkiem płomieniówkowym z zawirowaczami ktore też czyszczą wymiennik. Jest wersja z czyszczeniem dźwignią oraz automatycznie.  Palnik czyszczony automatycznie,  prosty mechanizm ponieważ dno opuszcza się w dół i cały syf spada.  Zapalarka Herz, bardzo żywotna. Najstarszy kocioł który zamontowałem ma już 4 sezon i jeszcze nie padła :)  Sterownik bez wodotrysków steruje pompą CO i CWU , mieszaczem za to ma bardzo dobry  algorytm spalania. Spala słabsze pelletu również, byleby nie było za dużo trociny lub nie był za miękki ponieważ podajnik ma czujnik oporu na ślimaku tak by  nie spalić silika podajnika. 

Czujnik poziomu  paliwa w zbiorniku pelletu służy dodatkowo do sterowania dodatkowym podajnikiem pelletu jesli chcesz dodać większy zbiornik.  Generalnie bardzo fajna , sprawdzona i niezawodna konstrukcja.  Kotły te sa bardzo popularne pod innymi nazwami w Danii, Hiszpanii oraz UK 

To tak w skrócie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się.

Sprzedaje je od paru lat i jeszcze mnie nie zawiodły.

 

Kocioł  z pionowym wymiennkiem płomieniówkowym z zawirowaczami ktore też czyszczą wymiennik. Jest wersja z czyszczeniem dźwignią oraz automatycznie.  Palnik czyszczony automatycznie,  prosty mechanizm ponieważ dno opuszcza się w dół i cały syf spada.  Zapalarka Herz, bardzo żywotna. Najstarszy kocioł który zamontowałem ma już 4 sezon i jeszcze nie padła :)  Sterownik bez wodotrysków steruje pompą CO i CWU , mieszaczem za to ma bardzo dobry  algorytm spalania. Spala słabsze pelletu również, byleby nie było za dużo trociny lub nie był za miękki ponieważ podajnik ma czujnik oporu na ślimaku tak by  nie spalić silika podajnika. 

Czujnik poziomu  paliwa w zbiorniku pelletu służy dodatkowo do sterowania dodatkowym podajnikiem pelletu jesli chcesz dodać większy zbiornik.  Generalnie bardzo fajna , sprawdzona i niezawodna konstrukcja.  Kotły te sa bardzo popularne pod innymi nazwami w Danii, Hiszpanii oraz UK 

To tak w skrócie :)

Witaj,

 

A czy możesz mi podesłać specyfikacje takiego kotła na priv? Jak wygląda sprawa serwisu oraz instalacji kotła? Jak z dostepnością i czasem realizacji? Jakie jest spalanie tego kotła? Na 100% muszę mieć podgląd do kotła online. Bez tego nie chce kotła. Dodatkowo sterowanie z pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, w kwestii doboru mocy kotła. Tekla zaleca bym do moich wymogów wybrał kocioł 47,7 kW a nie 33,3 kW. Z moich wyliczeń potrzebuje jakieś 35 kW. Czy ten kocioł 47,7 kW to nie jest za duży? Wydaj mi się, że 40 kW to byłby optymalny. Co wy na to?

Nie mam doświadczenia w kotłach na pellet. Nie wiem jak działają i czy kocioł nie byłby zbyt przewymiarowany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, nie ma tak dużych żeliwnych w ofercie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej żeby kocioł na pellet był dobrze dobrany. Plus dobra modulacja mocy. To jak z jazdą na autostardzie lepsze ma się osiągi i mniejsze spalanie gdy kocioł pracuje równo bez ciagłych startów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej żeby kocioł na pellet był dobrze dobrany. Plus dobra modulacja mocy. To jak z jazdą na autostardzie lepsze ma się osiągi i mniejsze spalanie gdy kocioł pracuje równo bez ciagłych startów.

Witaj.

 

A co ty byś mi polecił patrząc na dane z 1 posta? Jaką moc kotła pelletowego kupić. Tekla powiedziała mi, że ich kotły najlepiej pracują w przy modulacji ~60%. Ten większy kocioł będzie się mniej wyłączał, mniejszy będzie częściej przechodził w stan spoczynku. Jak myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gratuluje Tekli zagięcia praw fizyki :)  Chyba że przejęzyczenie, kocioł przewymiarowany będzie częściej przechodził w stan spoczynku a mniejszy rzadziej się wyłączał.

 

Możliwe że ich kotły najlepiej pracują na 60% mocy, ale myślę że chodzi tu o ograniczenia palnika.  Często jest tak że palniki polskich producentów nie radzą sobie z pracą z pełną mocą,( plucie pelletem, zużycie paleniska) dlatego  producent zaleca przewymiarowywanie palnika. 

Z naszej praktyki wychodzi że lepiej gdy kocioł modulując stabilnie pracuje na mocy zadanej czyli w okolicy 60 stopni. Im mniej rozpalen tym lepiej, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to gratuluje Tekli zagięcia praw fizyki :) Chyba że przejęzyczenie, kocioł przewymiarowany będzie częściej przechodził w stan spoczynku a mniejszy rzadziej się wyłączał.

 

Możliwe że ich kotły najlepiej pracują na 60% mocy, ale myślę że chodzi tu o ograniczenia palnika. Często jest tak że palniki polskich producentów nie radzą sobie z pracą z pełną mocą,( plucie pelletem, zużycie paleniska) dlatego producent zaleca przewymiarowywanie palnika.

Z naszej praktyki wychodzi że lepiej gdy kocioł modulując stabilnie pracuje na mocy zadanej czyli w okolicy 60 stopni. Im mniej rozpalen tym lepiej,

Witaj.

 

A co powiesz na ten kocioł tj Lazar smartfire 41kW? http://www.hkslazar.pl/produkty,kotly-co-smartfire-152241,9,22.html

Wydaje mi się że jeżeli chodzi o moc to będzie bardziej dopasowany do moich zapotrzebowan. Czy miałeś z nim styczność? Może ktoś inny mial. Dajcie znać. Jest tam inne rozwiązanie palnika niż w Tekli i sam nie wiem czy lepsze. Jutro jak mi się uda to do nich podjade i zobaczę jak to wygląda.

 

Pozdro!

 

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.