Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kiedy Jest Połowa Sezonu Grzewczego.


ded

Rekomendowane odpowiedzi

Jak na paliwo przeliczyć to mnie od 30 09 wyszło 1800kg pelletu i ok 0.8mp drewna

Ten Twój DS jeszcze nawet się nie "dotarł" a co dopiero zamortyzował, hajnówka mojego sąsiada spala tyle w 3-4 dni i pracuje już chyba 24 lata. Pytanie do ekonomistów, czy taka długa żywotność pokryje straty związane z kiepską efektywnością ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ameno25, że oprócz strat na poddaszu w pewnej części swój udział na porównywalny wynik z ubiegłym rokiem może mieć sprawność kotła, która jest niższa (kotły z algorytmem pracy ciągłej) ze względu na mniejsze w tym sezonie obciążenie kotła. U mnie kocioł w sezonie grzewczym nie dostosowuje się do warunków zewnętrznych, pracuje z w miarę podobną sprawnością. Paliwo wg informacji sprzedawcy o tej samej kaloryczności.

 

Ciekawe sambor, że uzyskałeś podobny wynik kg jak w ubiegłym sezonie, a sprawność u Ciebie pewnie nie gorsza. Słabsze paliwo?

Oj na zużycie opału  składa sie duzo czynników .

Jeśli chodzi o temperatury zewnętrze nie kierowałbym sie tylko  tutaj samą temperaturą  , wiatr i słońce robią też swoje oczywiście wiatr wyciąga  a słonce dostarcza ciepła do domu , także przy -10 bezwietrznej pogodzie i słonecznym dniu możemy mniej  potrzebować energii do ogrzania domu niż przy +5 wiatr i pochmurnie .

Co do sprawności kotła to trzeb by tez wziąć  pod uwagę ( kocioł węglowy ) czystość wymiennika w moim ma to ogromne znaczenie , wiadomo że nawet ten sam opał co roku może sie różnić , no chyba że zakupiony jedna partią na 2 sezony , ja w tamtym roku eko miał rokita , w tym roku miał wesoła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Twój DS jeszcze nawet się nie "dotarł" a co dopiero zamortyzował, hajnówka mojego sąsiada spala tyle w 3-4 dni i pracuje już chyba 24 lata. Pytanie do ekonomistów, czy taka długa żywotność pokryje straty związane z kiepską efektywnością ?

Ja nie muszę palić co  dzień ani nawet co drugi - zasadniczo palę jak jest temp poniżej 0 C, inaczej to nawet kocioł się nie rozpędzi.

To drewno co podawałem wyszło na 12 paleń , dając 3,2508 GJ ciepła, drewno mam własne lub z budów, które obsługuję.

 

W sezonie zimowym DS pokrywa ok 1/4 zapotrzebowania domu na ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Informuję, że dn 06 04 2018 zakończyłem sezon grzewczy  - wynik to 30,011GJ z pelletu i 10,8583 GJ z drewna .

Czyli sumarycznie to 40,8693 GJ = 11352,6 kWh - wynik razem z grzaniem CW - 300l do 50C 

W domu prawie 300m2 po podłogach cały czas  21-22C

Przeliczając zużyte ciepło na sam pellet to wyszłoby ok 2,85 tony, czyli nie całe 3 palety.

Sezon trwał 164 dni - od 23 10 17 - 06 04 18.

Połowa sezonu wypadła prawie jak zawsze 14 01 2018.

W tym roku strategia była trochę inna - jak było poniżej zera- czyli praktycznie cały luty to paliłem w DS-ie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie środek sezonu liczonego 01.11 - 31.03 wypadł w okolicach 19 stycznia (42 worki miał 23 MJ/kg), a w ubiegłym roku 16 stycznia (48 worków). Po grudniu i bardzo ciepłym styczniu spaliłem o 4 worki mniej i zapowiadało się pobicie rekordu życiowego. Niestety wyjątkowo zimny luty i marzec dały mi w kość, a dom miał apetyt na wyraźnie więcej. Za to kwiecień, patrząc na długoterminowe prognozy pogody, powinien zamknąć się w 4-5 workach, czyli 45-56,25 zł. Ubiegłoroczny kwiecień pochłonął 7 worków. A od maja po 3 worki miesięcznie na CWU do września, października. Czyli szansa na rekord życiowy wciąż jest, choć nie tak spektakularny jak zapowiadało się po styczniu. A mogło być tak pięknie... Nie ma lekko  :mellow:

 

11.2017 - 7 worków = 175 kg = 78,75 zł

02 - 1

04 - 2

10 - 1

18 - 2

25 - 1

 

12.2017 - 8 worków = 200 kg = 90 zł 

02 - 2

09 - 2

15 - 1

22 - 2

29 - 1

 

01.2018 - 9 worków = 225 kg = 101,25 zł

02 - 2

12 - 3

19 - 2

26 - 2

 

02.2018 - 9 worków = 225 kg = 101,25 zł

02 - 3

09 - 3

23 - 3

 

03.2018 - 9 worków - 225 kg - 101,25 zł

02 - 3

09 - 2

16 - 3

23 - 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Natomiast ja nie mam czym się chwalić bo spaliłem 3 tony węgla od września palone , zeszły sezon to było 2 tony węgla z Marcela a teraz 2 tony z Ziemowita i tona Rydułtowy , została jeszcze tona do spalenia tylko sęk w tym że w czerwcu zamieniam na podajnikowca bo stoi już w piwnicy , zobaczymy ile ten wyszarpie opału na następny sezon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon grzewczy zaczyna się wtedy gdy w chałupie robi się zimno może to być listopad-kwiecień  zależy do pory roku lepiej mieć więcej opału niż późnej latać szukać i dopłacać bo nie starczyło. Mówię to ze swojego przykładu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Środek sezonu licząc spalone GJ (dwa rodzaje grochu) wypadł 19-stycznia.

W ramach ciekawostki podaję jakie były u mnie średnie temperatury zewnętrzne dla poszczególnych miesięcy obliczone na podstawie statystyk sterownika.

paź 2017 8,93 stC (od 4 do 30 paź)
lis 2017 3,39 stC
gru 2017 1,37 stC
sty 2018 1,00 stC
lut 2018 -3,60 stC
mar 2018 0,58 stC
kwi 2018 12,67 stC (od 1 do 23 kwie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Już jest :) Patrząc na tegoroczne spalanie: będzie rekord! :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie, od września do dziś zutylizowałem niecałe 9mp drewna. Ogrzewanie: grzejniki, 360m2 po podłodze.

Na początku spaliłem  ~3,5mp sosny, później około ~5mp brzozy i ~1mp czeremchy.

Zostało mi jeszcze około 10mp buku, 5mp jesionu, 7mp brzozy, 3mp klonu, 2,5mp czeremchy, 1mp dębu. Na mocne mrozy, jeszcze jest kocioł vailanta w tym sezonie jeszcze nie odpalany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Czyli połowa 2019/2020 za nami? Zgadza sie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wypada(ła) połowa sezonu grzewczego?
https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=350190560&par=hdd&max_empty=2&XwiPLmOtd_ZFa=mK*v8ijupJGoV&erhAPgHQklBc=J3mwQcX%40te1V&jYabgBAoRlVmxM=Wia%40jSRsYInwOh&XwiPLmOtd_ZFa=mK*v8ijupJGoV&erhAPgHQklBc=J3mwQcX%40te1V&jYabgBAoRlVmxM=Wia%40jSRsYInwOh

Zmień se miejscowosc i se policz ;]

Oczywiście ze to nie jest do końca precyzyjne, bo zyski bytowe, solarne, tylko dla temperatury yyy 19,5*C, gdy masz więcej to nie przeliczysz i takie tam.
Ale chyba nic lepszego nie ma. Bardzo ciekawe dane historyczne.
Myślę że na te chwile grzebać powyżej 15 lat kompletnie nie ma sensu.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niecałe 1300kg opału spalone, jest połowa sezonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Fajnie poczytać wątek taki jak ten Gdybyście byli zainteresowani zapisami temperatur od grudnia 2016, to zapraszam www.kochowka.blogspot.com

Wrzucam dane z mojego sterownika. Mieszkam między Olsztynkiem a Mławą, III strefa klimatyczna.




Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy tam na nizinach macie łatwo z ogrzewaniem , u nas w górach powyżej 700m npm już 2 razy spadł śnieg i  trzy noce poniżej Zera.

Jade w doliny do Żywca to zawsze  3'C cieplej niż u nas .  To wszystko to i tak  pikuś  bo jeszcze 30lat temu śnieg zalegał od początku Października do końca  Marca  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.10.2020 o 07:42, papen76 napisał:

Mieszkam między Olsztynkiem a Mławą, III strefa klimatyczna.
 

Nidzica? Waplewo? Mieszkam niedaleko. Mamy 4 strefę a nie trzecią. U mnie 2 razy 0 z rana, mrozu jeszcze nie było, ale gorszy jest ten nieustanny wiatr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz rację. IV strefa. Nidzica. Jakieś te mapy niewyraźne.
PS. Dziś wrzucę październik 2020.
e624b5af65276b85c4c1106a0d37b4ba.jpg&key=54f24191627617013fde22684f55ef2746dd25e7d4dff3cf50887a143e4d0228

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.