Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocieplenie Poddasza Nieużytkowego Wełną Czy Trzeba Kłaść Płytu G-K?


Grzesiekz182

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie :D

Towaru po którym fajnie się chodzi 2-3 razy w roku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komfort i bezpieczeństwo przemawia za wylewką.

Koszt wykonania 5cm wylewki oraz przykrycia podwójną płytą OSB na stelażu (bo to ma sens) może nie być tak dramatycznie różny.

 

PS1. 5cm wylewki może być za mało. Chyba że autor tematu uparł się i chce dać 10cm ocieplenia na strop...

PS2. Chodze na strych powiedzmy raz w tygodniu. Nie mam wylewki ani OSB tylko "goły" styropian. Jedyne co zrobiłem to wydeptałem brudną ścieżkę.

 

Moja sugestia: połóż te 10cm i nic nie rób. Jak Ci koszty ogrzewania wzrosną do dramatycznych to będziesz miał możliwość poprawienia tego błędu i dołożysz kolejne warstwy docieplenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goły styro to błąd, coś trzeba na nim polożyć żeby go nie wydeptać.

Nie trzeba stelaży, wystarczy bezpośrednio na styro położyć OSB, deski czy co tam komu lepiej i tego już nie wydepta i się nie ugnie pod stopami.

Trzeba tylko tak zrobić by myszy nie wlazły :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda! Ale na ten beton teraz mnie nie stać :(

 

Ale co on wydepta? Brudną scieżkę? Cytuje: "z poddasza będę korzystał sporadycznie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

miałem leżeć dwie płyty styro fasadowe grafitowe i przez kilka miesięcy po tym każdy latał siadał auto naprawiał i diabli widzą i ta płyta po omyciu pewnie jak nowa nie wygnieciona by wyglądała więc wyobrażam sobie położenie bezpośrednio na styropianie płyt OSB 22mm i daję głowę że to nawet w mieszkaniu powinno dać radę chociaż nie sprawdzałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold61, u teściów tak zrobiłem w starej chałupie, 10cm styro, na to OSB, podkład i panele. Tam by auto mogło zaparkować :P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bym nie lał wylewki jeśli sporadycznie tam chodzisz, wolał bym deski z przerwami kilku cm żeby ew wilgoć miała miejsce i szansę szybko odparować. Za kilka lat jeśli będziesz chciał dołożyć izolacji to będzie naturalne jej pogrubienie a nie "kanapka" z buetonem w środku.

Witam,chodzi mi o to że jeśli dam styropian i wylewke wtedy izolacja będzie chyba lepsza niż styropian i płyty OSB,bedzie to chyba bardziej szczelne więc mniej mostków  termicznych lepsza izolacja,mam już wyłaz na poddasze i żeby teraz tam włożyc płyty OSB będzie problem,jak bedzą mi robić posadzki na partrze za jadnym zamachem mogą zrobić wylewkę na poddaszu,a co z myszami słyszałem że lubią skubać styropian?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beton jest świetnym przewodnikiem, więc nie poprawi izolacji... OSB są też polowkowe (2500x625mm), może takie łatwiej wnieść? Weź też pod uwagę wytrzymałość stropu, beton to jest jednak ładne kilka(naście) ton...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pozwolę i ja się wtrącić do tematu bo podobny mam dylemat - może ktoś dobrze zorientowany w temacie doradzi mi bo czytam wypowiedzi szanownych kolegów i też mam dylemat wełna czy styropian na strychu?

Dom piętrowy z lat 70-tych i wtedy strych ocieplany był trocinami, część tych trocin już się pozbyłem i mam zamiar położyć - no właśnie co lepiej? Strych nie użytkowy - jak bym rzekł, ale ocieplenie sufitu dużo by dało bo dla porównania cieplej jest na parterze niż na piętrze. Styropian 30 cm, a może wełna - może trochę drożej ale jakieś takie cieplejsze wrażenie i skoro nie użytkowe poddasze - strych i zbierać te trociny czy na wierzch dać ocieplenie.

 

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beton jest świetnym przewodnikiem, więc nie poprawi izolacji... OSB są też polowkowe (2500x625mm), może takie łatwiej wnieść? Weź też pod uwagę wytrzymałość stropu, beton to jest jednak ładne kilka(naście) ton...

A ile może ważyć wylewka 5cm+10cm styropianu 120m2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze z googla:

Beton 1m3 = 2,200 kg.

przykład powierzchni - 1m2 o grubości 10cm = 220 kg.

Czyli w Twoim przypadku sam beton to jest 13ton...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cienka, może pękać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4cm na poddaszu nieużytkowym powinno być ok,policzyłem koszty płyty OSB 18mm potrzebuje około 39 płyt na 120m2 cena za metr 25złx120m2=3000 wylewka 27zł za metr 27x120=3240 róznica niewielka a dużo mniej roboty ekipa przyjerzdza i robi całość 1-2 dni ja położę styropian sam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OSB 18 to zaszalałeś z grubością, skoro tam nikt nie będzie chodził ;)

Zrób jak uważasz, ja bym dał styro, OSB 10mm i tyle. Albo nawet OSB tylko na drogi komunikacyjne, skoro będziesz dawał styropian.

 

Możesz lać beton, tylko upewnij się czy strop to wytrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My zrobiliśmy Pianę PUR i jesteśmy bardzo zadowoleni. Jeśli chcesz kłaść wełnę samemu to bardziej się opłaca. Jak ma go robić firma to Cena za pianę jest 10zl wyższa na m2, ale jakość docieplenia i trwałość jest NIE DO PORÓWNANIA- mieszkamy w szeregowce i kiedy nasz dach jest jeszcze pokryty śniegiem to u sąsiadów topnieje od cieplej dachówki...

 

Wykonawca mówił nam ze to lipa i ze jest do niczego bo nie chciał kasy za robotę stracić.. wcisnął wełnę sąsiadom i lipa- kładli grubo roockwoola na zakładkę. U nas jest 20cm PUR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zaczynasz kombinować, sorki za określenie masz strych nieuzyrkowy będziesz chodził po nim sporadycznie więc po co wylewka? Koledzy doradzają jak najwięcej jak się da i ja też jak pisałem wcześniej najwięcej ucieka ciepła przez strop więc albo dajesz wełnę na legacy albo styropian twardy, wybór zależy OC Ciebie. Tylko nie pisz później że za dużo zużywasz na ocieplenie. Ja na Twoim miejscu nie dawał bym ocieplenia dachu tylko skupił się na stopie. Daje 30cm choć by nawet styro twardy nie obciążam stropu i jest ok. Inaczej jest jak ktoś ma użytkowe poddasze ale to inny temat. Koledzy dobrze radzą a wybór i tak pozostaje Tobie. Spokojnych i Zdrowych Świat życzę. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam że dach/więźba najlepiej się "trzyma" jeśli jest przewiewana i nie ma tam żadnej wełny, piany itp...

Własnoręcznie rozbierałem dwa stare domy, jeden 140-letni a drugi ok 70-letni, uwierzcie że drewno było zdrowe jak rydz oprócz tych miejsc gdzie nikt nie łatał dachu i ciekło.

Słabe ocieplenie stropu oraz dobre ocieplenie dachu powoduje że kubatura "ogrzewana" trochę się zwiększa o ten stryszek, zupełnie niepotrzebnie jeśli nieużywany.

Oczywiście jeśli mamy pomieszczenia mieszkalne na poddaszu to całkowicie zmienia sytuację, tu już musimy dobrze zaizolować dach, albo jeśli na stryszku musi być powyżej zera (rekuperator itp).

W przypadku strychu nieużywanego nie widzę ekonomicznego sensu ocieplenia dachu a ocieplając dokładnie strop znacznie zmniejszany kubaturę do ogrzania a więc i koszty ogrzewania.

To mój punkt widzenia ale każdy może mieć inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiesz o przemarzaniu ścian, o mostkach jakie się zrobią od ściany kolankowej jeśli jest itp itd.

Jeśli chcesz mieć zapotrzebowanie 240kwh/m2/rok tak jak w starych domach o których pisałeś to nie ma problemu ;) U nas teraz jest 30kwh/m2/rok widać różnice?

 

Tesciowa płaci w starym budownictwie za gaz ponad 5000zl za sezon grzewczy w starej kamienicy 60m2. My za sezon grzewczy płacimy 2300pln za cały dom 170m2

 

Jak chcesz mieć tani dom w użytkowaniu to nikt ci nie powie żebyś ocieplil tylko strop. Efektywne ocieplenie dachu wełna to około 30cm dobrej wełny lub 20 piany, ułożysz tyle na stropie?

 

W starym domy mieliśmy ocieplony sam strop bo tak dziadek (budowlaniec) powiedział. Powiedzial tez żeby nie ocieplać domu styropianem „bo go myszy wpie***dola” ;)

Nie polecam, w lato od strychu było gorąco nie do wytrzymania w zimie ciągnęło chłodem.

 

Ogólnie to każdy robi jak chce, ale na izolacji domu się nie oszczędza, to czego nie wydasz dziś będziesz płacił przez kolejne 30lat- powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,ja chce polożyc 10cm styropianu i dac wylewkę,na dach 20cm wełny i folię ale jakoś na tym forum wszyscy odradzają wylewke betonowa doradzają dac wełne i płyty OSB koszty są podobne przy wylewce mniej roboty bo jak będą robic mi podłogi na pateze to zrobią to za jednym zamachem,styropian i wełne będę kład sam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.