Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocieplenie Poddasza Nieużytkowego Wełną Czy Trzeba Kłaść Płytu G-K?


Grzesiekz182

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,chodzi mi ocieplenie dachu wełna miedzy krokwie ale równięż chcę ocieplić strop betonowy kierownik zalecił 10cm styropianu i wylewę ale nie wiem czy toma sens bo z poddasza będę korzystał sporadycznie wrzuce tam pare gratów czy wtedy mogę połozyć wełne i nie muszę przykrywac tego płytami OSB?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem żadnym ekspertem ale z tego co się czyta na forach najwięcej ciepła ucieka przez strop. Daj tyle ile możesz. Potem OSB i będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W

 

Witam,chodzi mi ocieplenie dachu wełna miedzy krokwie ale równięż chcę ocieplić strop betonowy kierownik zalecił 10cm styropianu i wylewę ale nie wiem czy toma sens bo z poddasza będę korzystał sporadycznie wrzuce tam pare gratów czy wtedy mogę połozyć wełne i nie muszę przykrywac tego płytami OSB?

 

Zastanów się i porozmawiaj ze swoim kierownikiem raz jeszcze na temat sensu takich prac. Jako to projekt że przewiduje takie rozwiązanie?

 

Jeżeli nad pomieszczeniem użytkowym (np. jest to parter) znajduje się pomieszczenie nieużytkowe (strych) to powinno być to pomieszczenie wentylowane. Nie robi się szczelnie zamkniętych pomieszczeń bez możliwości wymiany powietrza.

Z tego powodu sens układania 10cm ocieplenia na stropie w pomieszczeniu nieogrzewanym i wentylowanym jest pomysłem... no sam wiesz jakim. Ni to ocieplenie ni jego brak!

Jeżeli jest to strop żelbetonowy monolityczny to o tyle lepiej że nie powinno być problemu z zawilgoceniem izolacji.

Jeśli rozumiesz, że 10cm na stropie to za mało więc lepiej ułożyć więcej. Ile? W moim projekcie architekt policzył że 25cm. Ja dałem 30cm.

Jeżeli rozumiesz, że lepiej jest ułożyć 30 cm na stropie to ja się pytam po co docieplać krokwie wełną...? Co to ma docieplać skoro po obu stronach tej wełny panuje taka sama temperatura.

 

Nie da się mieć ciastko i zjeść ciastko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W

 

Witam,chodzi mi ocieplenie dachu wełna miedzy krokwie ale równięż chcę ocieplić strop betonowy kierownik zalecił 10cm styropianu i wylewę ale nie wiem czy toma sens bo z poddasza będę korzystał sporadycznie wrzuce tam pare gratów czy wtedy mogę połozyć wełne i nie muszę przykrywac tego płytami OSB?

Jeżeli będziesz korzystał sporadycznie to ocieplanie dachu jest bez sensu.Ociepl strop bo tam ci będzie ciepło uciekać.Ale jeżeli już się zdecydujesz na ocieplenie dachu to między krokwie wełna i na to musisz dać folię paroizolacyjną.Płyt GK czy OSB ni musisz dawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się i porozmawiaj ze swoim kierownikiem raz jeszcze na temat sensu takich prac. Jako to projekt że przewiduje takie rozwiązanie?

 

Jeżeli nad pomieszczeniem użytkowym (np. jest to parter) znajduje się pomieszczenie nieużytkowe (strych) to powinno być to pomieszczenie wentylowane. Nie robi się szczelnie zamkniętych pomieszczeń bez możliwości wymiany powietrza.

Z tego powodu sens układania 10cm ocieplenia na stropie w pomieszczeniu nieogrzewanym i wentylowanym jest pomysłem... no sam wiesz jakim. Ni to ocieplenie ni jego brak!

Jeżeli jest to strop żelbetonowy monolityczny to o tyle lepiej że nie powinno być problemu z zawilgoceniem izolacji.

Jeśli rozumiesz, że 10cm na stropie to za mało więc lepiej ułożyć więcej. Ile? W moim projekcie architekt policzył że 25cm. Ja dałem 30cm.

Jeżeli rozumiesz, że lepiej jest ułożyć 30 cm na stropie to ja się pytam po co docieplać krokwie wełną...? Co to ma docieplać skoro po obu stronach tej wełny panuje taka sama temperatura.

 

Nie da się mieć ciastko i zjeść ciastko.

 

Jeżeli będziesz korzystał sporadycznie to ocieplanie dachu jest bez sensu.Ociepl strop bo tam ci będzie ciepło uciekać.Ale jeżeli już się zdecydujesz na ocieplenie dachu to między krokwie wełna i na to musisz dać folię paroizolacyjną.Płyt GK czy OSB ni musisz dawać.

Witam,no właśnie o to mi chodzi że jeżeli ocieplę dach wełną to chyba zalecane jest dać dwie warstwy pierwsza w krokwie a druga warstwa montowana na profile lub łaty drewniane jak widzę to zazwyczaj wszyscy kładą jeszcze płyty g-k lub osb ale mam już wyłaz na strych i może być problem żeby włożyć tam coś większego oraz widziałem gdzieś że na strychach nieużytkowych jest sama wełna nie przykryta niczym czy tak można to zostawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się i porozmawiaj ze swoim kierownikiem raz jeszcze na temat sensu takich prac. Jako to projekt że przewiduje takie rozwiązanie?

 

Jeżeli nad pomieszczeniem użytkowym (np. jest to parter) znajduje się pomieszczenie nieużytkowe (strych) to powinno być to pomieszczenie wentylowane. Nie robi się szczelnie zamkniętych pomieszczeń bez możliwości wymiany powietrza.

Z tego powodu sens układania 10cm ocieplenia na stropie w pomieszczeniu nieogrzewanym i wentylowanym jest pomysłem... no sam wiesz jakim. Ni to ocieplenie ni jego brak!

Jeżeli jest to strop żelbetonowy monolityczny to o tyle lepiej że nie powinno być problemu z zawilgoceniem izolacji.

Jeśli rozumiesz, że 10cm na stropie to za mało więc lepiej ułożyć więcej. Ile? W moim projekcie architekt policzył że 25cm. Ja dałem 30cm.

Jeżeli rozumiesz, że lepiej jest ułożyć 30 cm na stropie to ja się pytam po co docieplać krokwie wełną...? Co to ma docieplać skoro po obu stronach tej wełny panuje taka sama temperatura.

 

Nie da się mieć ciastko i zjeść ciastko.

Witam,myślę że wełnę między krokwie muszę ułożyc bo tam są duże szpary i ciepło będzie uciekać,mam strop z płyty żerańskiej i na pewno są tam mostki termiczne  więć ciepło z parteru domu będzie uciekać na strych i pomyślałem żeby zlikwidować te mostki dam na podłodze na poddaszu 10-20 cm styropianu i zrobię wylewki i w ten sposób zlikwiduje mostki termiczne a może lepiej dać na sufity tynki i to będzie jakaś izolacja ja się na tym nie znam ale chcę żeby w domu było ciepło i nie płacic za ogzrewanie majątku,widziałem że kładzie się też wełnę na strop ale jaeżeli nie zalejemy tego posadzką to i tak chyba będą  mostki termiczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,a powiedz mi jak robi się ocieplenie dachu wełna pomiędzy krokwie trzeba dac dwie warstwy i czy trzeba na to dać płyte OSB lub płyte G-K czy można zostawić tak tą wełna bez przykrycia nie zależy mi na wyglądzie bo to tylko stych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja też ten błąd z braku czasu nadgorliwości i co tam jeszcze zrobiłem , położyłem miedzy krokwiami 15cm wełny potem w poprzek dałem drugie 15 cm czyli razem 30cm tylko sęk w tym że tak de facto grzeję mimochodem ten strych , wmrozy minus 17 stopni na strychu plus 14 bez jakiegokolwiek ogrzewania , mogłem zrobić tylko podłogę byłoby prościej pewnie i taniej ale pozostało by zrobienie jakiegoś porządnego wyjścia na strych bo szła rzeka zimna jak z arktyki czego teraz nie ma a drzwi mam zwykłe bez docieplenia , ktoś wyżej pisał że po co docieplać dach skoro ta sama temp za dachem jak pod dachem  ja się z tym nie zgadzam ma to minusy ale też plusy chciaż drożej wychodzi ,

co do  płyt GK to tego nie musisz robić ale koniecznie musi być folia bo dostaniesz pylicy po kilku latach ona wiecznie będzie pruszyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,czyli jak ułożę dwie warstwy wełny na to dać folię i już nie musze dawać płyt G-K czy wiesz jaka to folia czy ją się przykleja,co masz położone na stropie,jak chcę dodatkowo ocieplić strop 10cm styropianu i wylewka,pewnie będzie tak jak u ciebie że poddasze się samo ogrzeje ale myslę że dodatkowa izolacja nie zaszkodzi a może tylko ocieplić strop dać 20cm styropianu i wylewke ale jeśli nie ocieplę wełną między krokwiami tam będą duże mostki termiczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest strych dwupoziomowy, nieogrzewany,wejscie przez drzwi z klatki schodowej (drzwi ociepliłem). Strop żelbetonowy, "ocieplony" (l.80te) żużlobetonem z domieszką wełny szklanej. Na stropie na razie 15 cm wełny z LMerlin 7 pln/m2 wyszło 500 pln za 70 m2,w najbliższym czasie dam drugie tyle. Po strychu hula wiatr jak to się mówi,jest to poddasze nieużytkowe,pod blachą. Wełna dużo daje,położona bezposrednio na beton. Nie mam na razie legarów,planuję połozyc tylko na "scieżke komunikacyjną" przez srodek,na to kilka płyt osb. Scieżka aby dojsc do drabiny (właz na dach)i dojscie do kominów,gdzie mam wyczystki.

PS. Na wełnę planuję też dać folię paroprzepuszczalną,luzem,ale to już po ułozeniu tej "scieżki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniecie układać te wełny i folie przeczytajcie w jakim celu i w jakim miejscu mają sens stosowania.

To co robi się w pomieszczeniach użytkowych nie zawsze ma sens w nieużytkowych. To co robi się w połaciach dachowych nie zawsze ma sens na stropach.

 

Dobrze jest oglądnąć różne projekty (dobre projekty) i zrozumieć sens stosowania folii paroizolacyjnych, paroprzepuszczalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest położona bezposrednio na beton,na strychu nieuzytkowym. Zastanawiam sie nad jakąkolwiek folią na wierzchu,aby nie pyliła.Akurato wilgoc sie nie martwię,bo jej nie ma i tyle.

Moim skromnym zdaniem dawanie dodatkowego ocieplenia w krokwie pod dach w tym akurat przypadku nie ma uzasadnienia ekonomicznego i izolacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to strych nieużytkowy to po co wylewka, ja sam wchodzę na strych u siebie bardzo sporadycznie.Po co pakować się w koszty daj wełny na strop 15 + 15 jak masz taką możliwość legary i ewentualnie płyty osb ja  bym nie dawał nic pod dach skoro to jest nieużyteczne.

Ale decyzja należy do Ciecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy na strop,tj kolega adik pisze najlepiej 30 cm. Ja mam 15 cm wełny i widac roznicę, planuje dodac jeszcze 15 plus ciąg komunikacyjny z legarow i osb,bo strychu nie wykorzystuję. Jesli dasz styropian to też dobrze,te 15 cm to minimum. Ludzie nie doceniają ocieplenia stropu nad pomieszczeniami mieszkalnymi,zwłaszcza w starszych domach klockach,a to pomaga zaoszczedzic dużo opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja też ten błąd z braku czasu nadgorliwości i co tam jeszcze zrobiłem , położyłem miedzy krokwiami 15cm wełny potem w poprzek dałem drugie 15 cm czyli razem 30cm tylko sęk w tym że tak de facto grzeję mimochodem ten strych , wmrozy minus 17 stopni na strychu plus 14 bez jakiegokolwiek ogrzewania , mogłem zrobić tylko podłogę byłoby prościej pewnie i taniej ale pozostało by zrobienie jakiegoś porządnego wyjścia na strych bo szła rzeka zimna jak z arktyki czego teraz nie ma a drzwi mam zwykłe bez docieplenia , ktoś wyżej pisał że po co docieplać dach skoro ta sama temp za dachem jak pod dachem  ja się z tym nie zgadzam ma to minusy ale też plusy chciaż drożej wychodzi ,

co do  płyt GK to tego nie musisz robić ale koniecznie musi być folia bo dostaniesz pylicy po kilku latach ona wiecznie będzie pruszyć

dodam tylko że zanim tą wełnę położyłem na dachu to ona leżała na betonie na stropie i zimą jak włożyłem ręke pod wełnę to tam było normalnie ciepło wyraźnie ciepło ,  co do foli jaką dawałem na wełnę pod dachem to kupiłem w castoramie taka ciemnożółta , rolka 100m2 czyli 50mb na 2 metry szer dałem coś ok 90zł ,  trzeba to pokryć tą wełną prawie koniecznie bo ona pyli zawsze a otwórz okno i zrób przeciąg to już pylica murowana i zawalone mieszkanie na dole kurzem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to strych nieużytkowy to po co wylewka, ja sam wchodzę na strych u siebie bardzo sporadycznie.Po co pakować się w koszty daj wełny na strop 15 + 15 jak masz taką możliwość legary i ewentualnie płyty osb ja  bym nie dawał nic pod dach skoro to jest nieużyteczne.

Ale decyzja należy do Ciecie.

Witam,licząc koszty wełny,legary,płytę OSB koszty mogą wyjść podobnie do położenia 10cm styropiany i wylanie posadzki,mniej roboty i bardziej szczelnie po zrobieniu posadzki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam tylko że zanim tą wełnę położyłem na dachu to ona leżała na betonie na stropie i zimą jak włożyłem ręke pod wełnę to tam było normalnie ciepło wyraźnie ciepło ,  co do foli jaką dawałem na wełnę pod dachem to kupiłem w castoramie taka ciemnożółta , rolka 100m2 czyli 50mb na 2 metry szer dałem coś ok 90zł ,  trzeba to pokryć tą wełną prawie koniecznie bo ona pyli zawsze a otwórz okno i zrób przeciąg to już pylica murowana i zawalone mieszkanie na dole kurzem

Witam,czyli jak położe wełne pod dachem to przykryc to folią i wtedy już nie trzeba dawać płyty k-g lub osb?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

pewnie że nie trzeba , zawsze można to zrobić jak będzie świeży zastrzyk $$$ ale folia powinna być po pierwsze aby wiatr nie wyciągał ciepłego powietrza przez wełnę a drugie to te paskudne pylenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Grzesiekz182

Jeśli strych nieużywany to na Twoim miejscu skupił bym się bardziej na ociepleniu stropu i nie żałuj izolacji, np 30-35cm styro a na to dechy czy OSB żeby jakoś chodzić, ze wskazaniem na deski ułożone z przerwą kilku cm. Wyłaz strychowy ciepły i finito.

Nie pakowałbym wełny w dach bo i tak nie użytkowyy strych, poza tym dach/strych będzie przewiewany i krokwie nie zgniją.

Jeśli zapakukesz wełnę to nic się nie stanie ale bedzie drożej i wypadało by ją otulić folią bo będzie pylić. A na dwie warstwy i tak potrzebny jakiś stelaż i być może dechy czy KG czy OSB żeby wełna nie spadła. Po mojemu bez sensu i tą wełnianą kasę wolał bym dołożyć do izolacji stropu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bym nie lał wylewki jeśli sporadycznie tam chodzisz, wolał bym deski z przerwami kilku cm żeby ew wilgoć miała miejsce i szansę szybko odparować. Za kilka lat jeśli będziesz chciał dołożyć izolacji to będzie naturalne jej pogrubienie a nie "kanapka" z buetonem w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.