Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar Smartfire 22Kw/400 + Sonda (Wrażenia Po 2 Tygodniach)


LuKaPlum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Mateoo,

ja mogę go polecić bez żadnych skrupułów. Z minusów to tylko to że trzeba raz na 2 tygodnie do niego zajrzeć :).

No i pelletu też nie musisz mieć z najwyższej półki.  Jeśli miałbym go wymienić to tylko na gaz.

Cena energii rosnie dlatego cena pelletu poleci. Pozdr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich.  Również zastanawiam się nad kupnem tego kotła,  tylko zastanawiam się nad mocą  15kw czy 22kw? Dom z lat 80tych ocieplony 10cm styropianem,  okna nowe 3 szybowe,  dach ocieplony 25 cm wełny, instalacja nowa podłogówka i grzejniki. Czy lepiej kupić  większy kocioł który będzie pracował z niższą mocą np.  30% czy lepiej mniejszy który będzie pracował z wyższą mocą? Przy której opcji będzie teoretycznie mniejsze spalanie? Czy jest sens dokupić sondę i regulator pokojowy bo są różne opinie na ten temat.  Z góry dziękuję za informacje. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepiej mniejszy pięc. Łatwiej wysterować go. Co do sondy i regulatora to ja bez tego nim już go dnie kupil. To prędzej bym nie wsadzał do niego żuk oka temperatury zewnętrznej a regulator pokojowy bym brał.

Wysłane z mojego ONEPLUS A5000 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. Czyli lepiej 15kw z sondą i regulatorem pokojowym? Tylko czy napewno sobie poradzi przy takim metrażu? Mam jeszcze jeden dylemat bo będę robił remont i nie wiem czy w pokojach gdzie do tej pory były grzejniki robić podłogowkę czy zostawić grzejniki? Będę też zakładał ogrzewanie na poddaszu i tu też mam ten dylemat? Może lepiej nie kombinować i zakładać same grzejniki i nie komplikować instalacji? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest dokładnie metraż ? Mieścisz się w 160-200m2? Ja mam akurat 150 aktualnie i piec 22kw ale to tylko że względu że jedno piętro jeszcze nie jest ogrzewane i jeden pokój dodatkowo będzie stawiany więc będzie ponad 200m. Z 200m też powinien sobie poradzic 15kw ale taki to był specjalosta że taki doradził a ja w temacie się za późno zorientowałwlem.

Nie znaczy to że jest źle. Ale trzeba go było ustawiać dość skrupulatnie bo na początku wygłaszał się po 20 razy na dobę.

Wysłane z mojego ONEPLUS A5000 przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam też będę zakładał Lazara w tym roku i zdecydowałem się na 22kw plus bufor ciepła 500l przy buforze ten pięć chodzi stabilniej podobno ( tzn nie wygasza się za często ) w moim przypadku 15 jest za mała a 22 trochę za dużo ale po rozmowie z instalatorem Lazara dowiedziałem się że może obniżyć moc kotła z poziomu sterownika (np do 20kw)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

kolego peter80 nie kombinuj tylko wrzucaj kaloryfery. Tak jak radzi cross099 sonda lambda i regulator pokojowy. Do tego pieca na pewno nie dawał bym buffora z powodu tego że można w nim ustawiać różne parametry np. w standardzie na 30% mocy można mu zmniejszyć podawanie -1,-2, dalej szybko dochodzi do podanej temp. kotła to można mu wydłużyć histereze tak aby po stabilizacji wszedł od razu na 30% mocy, dalej można mu zwiekszyć temp. pieca np. na powyż 80st.c. co w moim przypadku ma problem dotrzec do tej temperatury. Przy podłogówce warto mieć trochę mocniejsze pompki tak aby woda szybciej przepływała. Można ustawić wygaszanie kotła np. w nocy na kilka godzin.  Tak na koniec jeśli mogę się pochwalić  domek 289 m2 podłogówki tylko kafelki spalanie od połowy października do teraz 2470kg temp. w domu śr. 25stC. Do porównania sąsiad ma kopciucha to już 5 tona wegla znikła. Pozdrawiam Wszystkich !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, LuKaPlum napisał:

. Do tego pieca na pewno nie dawał bym buffora z

No właśnie.... jedni zalecają  bufor  inni nie. Gość  co mi będzie  instalował lazara polecił mi bufor, bo piec płynniej chodzi, nie wychładza się szybko. Sasiad ma Lazara 22 z buforem  400l bodajże  i sobie chwali. Podobno  niedługo  ceny piewców  Lazar idą  do  góry  o parę  stów :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich szybkich kalkulacji wynika że ta mała komora spalania w SmartFire bedzie musiała nagrzać swój zbiornik chyba jakieś 100L dodatkowo bufor 400L dodatkowo np. bojler płaszczowy i jeszcze kaloryfery lub podłogówkę. Wydaje mi sie że wystepują tu jakieś straty.  U mnie kocioł pracuje stale na minimalnej mocy tak jak opisywałem wyżej. Minusem tego jest mała temp. spalin jakieś 85stC. Kominiarz był ostatnio i stwierdził że komin jest wilgotny na szczycie i fajnie by było gdyby była większa temperatura spalin. Czyli co w moim przypadku mógłby być kocioł mniejszy czyli 15KW. Wtedy pracował by na większych obrotach. Tak mi laikowi się przynajmniej wydaje :)

Ps. Gdybym handlował buforami to też bym Ci go polecił. Pozdr :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Panowie jeśli kocioł musiał by działać ciągle na 15KW to spalał by ok. 60kg pelletu. O moc to się nie bójcie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzisiaj podczas rozruchu serwisant powiedział że nie można uruchomić Fuzzy Logic w połączeniu z sondą lambda, gdyż producent zablokował tą funkcję w sterowniku ze względu na "jakieś problemy" z ich współpracą. Dla mnie trochę to dziwne bo myślałem że im więcej danych dzięki którym da się zoptymalizować spalanie tym lepiej dla właśnie dla działania Fuzzy Logic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Latopis nie bardzo rozumiem stanu rzeczy, kupiłem kocioł który wg. instrukcji eksploatacji ma posiadać daną funkcję a producent ją dezaktywował. Od dawna FuzzyLogic jest niedostępny w ustawieniach? W takim razie po kiego mi sonda lambda skoro równie dobrze na sztywno można wprowadzić wartości wydajności wentylatora dla całych trzech stanów pracy, 30, 50, 100% mocy? Liczyłem że sonda lambda przyda się własnie podczas płynnego modulowania mocy kotła, po to aby określić wydatek wentylatora dla pracy w stanach pośrednich. Ktoś wie na czym polegał problem i jak jest u Was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników kotła i forum. Do tej pory śledziłem forum o SF  na muratorze ale widzę że to forum cieszy się większą i rosnącą popularnością.  Skopiuję mój post z tamtego forum: W moim przypadku kocioł użytkuję od lutego 2015 roku, dom 183m2, parterówka z poddaszem użytkowym, parter w większości podłogówka około 95m2, pozostałe pomieszczenia na parterze i poddasze w grzejnikach 11 sztuk. Ocieplenie ściany styropian 20 cm grafitowy, poddasze 28cm wełna lambda 38 i jeszcze 15 na sufit podwieszany. Okna w ścianach trzyszybowe  vetrex 82mm i poddasze 7 szt Velux dwuszybowe. Kocioł typowo peletowy HKS Lazar Smaft Fire 22KW, współpracuje z buforem 500l multiwalentym czyli z wewnętrznym zbiornikiem na wodę CWU o pojemności 160l. Dom zamieszkały od marca 2015, w sezonie letnim kocioł podgrzewał wodę czyli włączał się raz na dobę lub półtorej doby pracując na pełnej mocy 100% około 1 godziny co wystarcza na podgrzanie bufora 500l z wewnętrznym zasobnikiem CWU do temperatury 65 stopni dół i 70 góra bufora. W listopadzie piec włącza się 2 razy na dobę po 1 godz. Kocioł ponadto wyposażony w sondę lambda płynnie reguluje nadmuchem w trybie standard. W sezonie letnim koszt podgrzania wody dla 4 osób to około 90 zł, zużywany 13m3 wody ogółem. Ogrzanie domu i podgrzanie wody za listopad 2016 to 260zł. Peletu spaliłem około 300 kg za listopad kupowany po 13,70 za worek Lava. Za buforem dwa zawory trzydrogowe z siłownikiem utrzymują temperaturę w/g pogodówki sterowane z kotła, przy 0 stopni C na zewnątrz podłoga temp. około 24C, a grzejniki 27C. Ogólnie w domu 21C. Mój dom był suchy i wygrzany w trakcie budowy kominkiem, który obecnie używam sporadycznie i tylko okolicznościowo, natomiast jeśli ktoś budował szybko i ma wilgoć w ścianach to spalanie paliwa może być nawet dwa razy większe przez pierwszy sezon grzewczy. Zdjęcie mojej kotłowni nr 27 od góry: https://www.hkslazar.pl/o-firmie,galeria.html#&gid=gallery&pid=27 . Na poprzednim formum na muratorze (wystarczy wpisać w wyszukiwarkę smart fire forum) były już poruszane niektóre tematy i problemy występujące w użytkowaniu kotła, dlatego pozwoliłem sobie zastosować metodę kopiuj wklej z drobną modyfikacją,  Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.