Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar Smartfire 22Kw/400 + Sonda (Wrażenia Po 2 Tygodniach)


LuKaPlum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wole dopytac kolego o zmienie proc mocy kotla masz na mysli

Min moc kotla FL 10%

Max moc kotła FL 90%

Takie mam ustawienia i sugerujesz zmienic np na 60% w max ustawieniach?

 

Dopytuje poniewaz wiadomo nie chce pogorszyc spalania choc lepiej by bylo powiedziec wchłaniania pelletu....

140m powierzchnia do tego cwu 200l i od pazdziernika koncze 5tone.

Niestety dom do nowych nie należy natomiast pozostalo mi go tylko albo aż icieplic sciany w tym roku. Dziekuje pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

tak o te ustawienia mi chodziło. Zmieniam je na bieżąco. Obecnie mam Max 40%, Min 0%. Kilka dni temu w te największe mrozy miałem ustawione Max 75%, Min 0%, Dodam że  Min mam zawsze 0%. 0% to też praca podawanie co 40s czyli super ekonomicznie :). Ustaw sobie temperaturę pieca na 70st. C. Niektórzy mają 75stC też jest oszczędność minimalnie można na 65stC. Po to wymyślono tą regulację mocy by kociołek się nie przegrzewał i nie musiał wchodzic w stan nadzoru a następnie wyłaczać się i od nowa rozpalać. Staraj się tak ustawić moc by kocioł po rozpaleniu i stabilizacji nagrzewał się wolniej. Dodam na marginesie, że do czyszczenia komory warto zastosować papier ścierny o zarnie 40. Rewelacyjnie czyści spieki. Pozdr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Powiedz mi kolego czym sterujesz piec, pogodówką czy pokojówką?

Ja odpuściłem pokojówke poniewaz za dlugi jest czas rozpalania a dom nieocieplony jeszcze. Steruje pogodowka i co ciekawe spalanie mam podobne jak orzy pokijówce.

Wspominasz o czyszcze iu komory spalania. Ja niemialem zadnych spiekow do tej pory. Poprostu popioł i tyle. Natomiast spieki spadaja mi do popielnika w trakcie czyszczenia.

Dużo zmieniasz ustawienia widze ale nie znalazlem odpowiedzi dlaczego serwis odradza ustawiec IFL, jezeli sonda i wszystkie ustawienia wtedy najlepiej sie komponują....dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa i jeszcze....

Wsominasz kolego ze przerw 40sek jest ekonomiczna. Powiedz prosze czy to jest najwieksza przerwa jaka pojawia sie przy ustawieniu IFL np na mocy 40% tak jak masz teraz???

Ja mam standardowe ustawienie ibecnie a przerwe na 30% mam 44sek.

Z licznikow serwis wynika ze najwuecej czasu piec pracuje na 30 potem 50 i pi znacznej rożnicy 100%.

Wzasadzie to wymiennie jest 30 i 50.

Dzisiaj sprobuje Twych ustawien sobaczymy co bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,
ja mam tylko sterowanie pogodowe. Ogólnie to i tak kieruję się prognozą pogody jeśli prognozują mrozy to podkręcam temp. na podłogówce. Podłogówka potrzebuje więcej czasu aby się nagrzać. Jeśli chodzi o czyszczenie komory to u mnie kociołek po dłuższej przerwie postoju czyli powiedzmy jedną dobe nie pracuje. To wtedy nie chce się rozpalić i muszę niestety usunąć spieki. Mój serwisant niczego mi nie odradzał. Mówił że mogę ustawiać do woli przynajmniej go szybciej opanuję :).
 Odnośnie przerwy 40s to musiałbym jeszcze raz to sprawdzić. Ale pamiętam, że trybie standard 30% pracy byla jeszcze bardziej ekonomiczna. Mój SF niestety nie był w stanie cały czas pracować w trybie standard na 30% ponieważ podłogówka potrzebowała więcej ciepła. Dlatego w wiekszości pracował na 50%.
 W trybie IFL kociołek sam dobiera sobie moc. Ty możesz mu jedynie zaproponować w jakich widełkach ma pracować czyli np. Min 0%, Max 40%. Osobiscie uważam, że lepiej pracuję na IFL choć drażnią mnię większe obroty wentylatora.
   Jeśli chodzi o oszczędności to nie wydaję Ci się że masz za duży ten kociołek na 170m2 domu. Ja mam 290m2 podłogówki + 140L CWU i dalej uważam że jest za duży. Pozdr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. No teraz mam obraz pelen Twojej instalacji. Tak podłogówka-ja nie mam-wymaga czasu by podiesc temw domku. IFL od poczatku był zaniedbywalem bo skoro nie wolno to po co, zaciekawiles mnie tym ustawieniem i na bank poprobuje. Zastanawiam sie ze spieki nawet po wygaszeniu pieca sa tak duze ze same nie usuna sie wczasie czyszczenia choc wszystko wynika z jakosci pelletu. Ktora raczej nie ma nic wspólnego z ceną czy renoma firmy. Ja od poczatku sezonu pale olczykiem. W miedzy czasie testuje inne produkty. I powiem szczerze ze olczyk z dostawy na dostawe katastrofa. Popiół przypomina ziemie zasmoloną i zbryloną. Mialem 20 woreczkow pelletu z zatora i musze powiedziec ze naprawde godny polecenia. Obecnie skusilem sie na olimp i ciekawy jestem jakie beda efekty. Do polowy lutego praktycznie do dych nieszczęsnych mrozów od 10.10.2017 wyszlo mi spalanie 2.4worka na dobe. Wiec tragedi nie ma choc caly czas daze do zejscia do 2 workow i moze to głupie ale bez wzgledu na pelet nie bylo różnic jakosci w pracy pieca czy stabilnosci tak wiec przeplacanie chyba nie bedzie potrzebne. Oj moc pieca to ciekawy temat. Mialem puec wegliwy ktory mial tab znamionową na ktorej bylo 22kW wiec instalator zamowil taki mocny piec na pellet, moze sugerowal sie tym ze to nie nowy dom. Natomiast mam ustawienia-jakie parametry wpisac-by piec pracowal na max 15kw. Niestety proba ustawien w czasie najwiekszych ostatnich mrozów pokazala ze w czasie ladowania cwu troche brakowalo ciepla na kotle. No i kociol znaczny czas pracowal na 100%. Mysle odpalic te ustawienia ponownie jak przyjda cieplejsze dni zobaczymy. Jedno co mnie zakoczylo to spalanie bo czy 22kw czy 15kw spalil tyle samo na dobe.

Od dwóch dni zamieszalem i majac ustawiony piec na 22kw w pozycje 30% mocy wpisalem ustawienia z 15kw ktore roznią sie zasadniczo czasem przerey i co?? Rewelacja. Jak bys byl zainteresowany to napisze dokladne ustawienia jak bede w domu bo econet cos szwankuje dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w dniu dzisiejszym :),
jeśli chodzi o instalatorów to podobno wolą zaproponować większą moc kotła, niż za małą. Mój znajomy też chce wymienić z węglowego 25kw na pellet-owy w starym budynku. Instalator mu zaproponować kocioł na pellet min. 35kw :( szczęka mi opadła. Jeśli chodzi o spalanie u mnie to średnio 3 worki na dobę. Czyli ok. 1,9kg/h gdzie przy mocy nominalne czyli moc na 100% producent podaje 4,9kg/h. Uważam że nie jest źle. Zastanawiam się jedynie nad tym czy 15kw który przy mocy nominalnej połyka 3,3kg/h w moim budynku zużywał by mniej pelletu czy tyle samo co 22kw.
Jeśli chodzi o oszczędności to dużo daje podobno bufor ciepła średnio ok. 20%
 Jak możesz to opisz jak zmieniasz te ustawienia chyba że wolisz przez komunikator.
Ile życzą sobie za ten odpad drzewny zwany pelletem w Zatorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj mnie na fb Wójcik Zbigniew to i komunikator wskoczy. Przesle Ci fotki z econeta.

Cena za odpad ( jak wspomne pellet Olczyka ) to to dooiero odpad z odpadu....Zotor ceni sie 1200kg za 1100zł plus transport maja "sąsiada" ktory rozwozi 50zł za palete. Na palecie jest 80szt worka po 15kg. Maja tez pellet sprowadzany z estoni. Wybieram sie jeszcze do nich na probny zakop wlasnie importowanego towaru.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam 

Stoję przed wyborem pieca na pellet i tez jestem przekonany do lazara. Lecz wg wyliczeń OZC potrzebuję kotła o mocy 16kw a Lazar ma piece 15 a następnie 22 kw wiec pierwszy za maly a drugi za duży :/ ? Czy ktoś  się spotkał z przewymiarowaniem pieca? Tzn. Jaki wplyw ma to np na spalanie? Bo w sumie te piece maja modulowaną moc wiec piec bedzie chodził na np 50% wiec spalanie tez polowe niższe? 

Mam do ogrzania 180m2 wszystko grzejniki nowe dom z lat 70 ocieplony styropian 10 okna plastiki dwuszybowe instalacja w większośći nowa miedziana 

Ktoś coś doradzi????

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn.im większy kocioł tym większa minimalna moc(załącznik) od której moduluje poniżej której już nie zejdzie co może mieć znaczenie w cieplejsze dni.Znów maksymalna moc powinna być liczona dla najniższej temp.zewnętrznej w strefie klimatycznej w której mieszkasz,takich dni w zimie będzie parę a czasami wcale)

Lazar.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Panie Bisiasty jak mogę doradzić to proszę brać 15kw. Jak wyżej pisałem u mnie 22kw pracował przez zimę na minimum a domek był nieocieplony. W tym roku go dociepliłem wiec nie wiem czy kociołek będzie więcej na postoju czy w pracy. Po ostatniej rozmowie z serwisantem kazał mi wyjsc z trybu FL i zostawić go na standardowym. Jeśli chce pan 22kw to tylko z buforem. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LuKaPlum dzięki za opinie ! U mnie bufor raczej odpada bo mam tylko grzejniki czyli ogrzewanie wysokotemperaturowe. Sensownym buforem byl byo 3000-4000litrów a nie mam miejsca na tyle  15Kw mam obawy czy da rade jak bedzie -20c na zewnatrz . A z jakiś sensownych piecy z przedziału 16-18kw o sprawdzonej konstrukcji ciężko  znaleźć:/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

tak na szybko mogę proponowac Viessmann EasyPell znajomy chce go kupić. -20c to już niestety nie w polsce :) . Pozdr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viessmann easypel piec chyba i fajny ale miliony monet kosztuje. W tej cenie to mam nadzieje że wymienię piec, kupię wszystkie inne akcesoria i robocizne opłace. 

A co do zim w Beskidzie Małym  to potrafią być mroźne. 

A wracajac do tematu Lazar dobrze spala pellet gorszej jakośći? Bo jak juz zamontuje piec to zamierzam kupować pelet od lokalnych dostawców a jak wiadomo nie zawsze się trafi na dobry materiał 

Pozdrawiam 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym viesmanie easypel było na forum kilka razy, sam kocioł na całym świecie jest sprzedawany pod własną marką EasyPell, tylko w Pl doczepili mu dodatkowo viesmanna aby uszlachetnić markę i usprawiedliwić cenę.

Jego cena od ok 15 tys zł z montażem, czyli nie powala, w stosunku do prawdziwego vieśka na pellet za ok 10tys€.

Kłopotem jest to że do sterownia obiegami trzeba stosować sterowniki innych firm np techa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor dzieki za informacje! Wlasnie gdzies kiedys ogladalem na Internecie ten kocioł i sie zastanawialem co ma wspólnego z viesmannem. Wizualnie wyglada spoko ale z takim paleniskiem spotykam sie pierwszy raz (oprócz retorty) ale w moich okolicach chyba nie ma przedstawiciela co by montował te piece.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam 

 

Mam pytanie sam posiadam w domu kocioł Smartfire 22 i opalam nim dom od września z przerwami ponieważ piec cały czas się wygasza. Temperatura na mieszaczu 45 stopni obniżenie o 10 po osiągnięciu zadanej temperatury przez regulator pokojowy. Na panelu pokojowym 22 stopnie ustawione w dzień i 19.5 stopnia w nocy. Piec pracuje w trybie normalny i aktualnie działa mniej wiecej tak 1h do 2,5h praca 20 minut nadzór następnie wygaszanie i od 10 do 35 minut wyłączony jest i znów to samo. Temperatura na piecu 75 stopni dom ogrzewany grzejnikami. Do instalacji podpięty jest zbiornik CWU 300L. Dzwoniłem do techników z firmy lazar i postanowili skorygować nastawy nadmuchu przy 30% mocy kotła histereze kotła i czas po którym kocioł ma być czyszczony. Nic to nie zmieniło. Co mogę zrobić żeby kocioł się tak nie wygaszał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może podnieś tem za piecu....

Wylancza sie bo kociol osiaga max tam zadaną, przynajmniej ja tak to rozumiem.

Ja mam pogodowke i pokojowke. W dzien 22st w nocy 20, cwu 200l, nie ustawialem obniżeń na mieszaczu choć zastanawiam sie nad tym. 

Przyznam sie ze dziwnie to u Ciebie wyglada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

muszę znowu zadać to samo pytanie. Nie wydaje Ci się że może kociołek ma za duża moc?.  Widocznie nie jest w stanie pracować na jeszcze mniejszym minimum. I niestety często dochodzi do zadanej temperatury. U mnie obecnie jest włączone 50% podłogówki czyli jakieś 145m2 domu temp. na mieszaczu 28st.C na termometrach w pokojach nie schodzi poniżej 25st.C. Obecnie tak ustawiłem histereze że po stabilizacji 8min kociołek przechodzi na moc 30% (tryb standard) i na tej mocy grzeje ok. 1h 30min az dojdzie do zadanej temperatury. Później nadzór i przerwa ok. 2h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może sprobuj tak jak ja mam...100%i 50% pracuje jako 22kW, a 30%jako 15kW

W ostatnim sezonie tak mialem, pracowal caly czas, fakt dom byl jeszcze wtedy nieocueplony. Mysle ze moglbys sprobiwac, jak cos to ustawienia podrzuce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie kocioł wybrany taki ze względu na to że jeszcze mam zamiar poddasze podłączyć pod ogrzewanie co daje kolejne 50m2 i sypialnię z tarasu zrobić i to kolejne 15m2. Stawiam że poddasze nie będzie takie ciepłe jak cały dom więc ok 200m2 będzie. Serwis tworzony że tak jak jest to jest dobrze ustawione. Będę kontrolować sprawę.

Wysłane z mojego ONEPLUS A5000 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam . Mam pytanie, czy ktoś  ma Lazara z buforem ciepla? I ogrzewania  tylko grzejnikowe?? Wiem, że  bufor najlepiej sie sprawuje z ogrzewaniem niskotemperaturowym, czyli  podlogowym a ja mam tylko grzejnikowe. Jak się  wam sprawuje przy  grzejnikach?, tzn jak szybko sie wychładza Z góry dziękuję za odpowiedźi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2018 o 16:01, Latopis napisał:

Witam. Wole dopytac kolego o zmienie proc mocy kotla masz na mysli

Min moc kotla FL 10%

Max moc kotła FL 90%

Takie mam ustawienia i sugerujesz zmienic np na 60% w max ustawieniach?

gdzie to się ustawia? mam kocioł Biawara ze sterem ecomax 860P2 N i nie mam/nie widze nigdzie takich ustawień. Jedynie mam ustalanie przy mocy 100%, 50% i 30% ustawiane przerwy w pracy podajnika w sekundach, prace podajnika w sekundach i wentylator w obr/min. Nie widze tego ani w ustawieniach zwykłych, ani w serwisowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam, szukam pieca na pellet, potrzebuję około 20kw. Mam ponad 210 m2. W tym 160 m użytkowych i 55 piwnic w tym garaż (w piwnicy, zjazdowy). Myślałem nad Lazarem SF 22kw. Czy obecnie go użytkujący polecają? Czy teraz jakby mieli możliwość to zdecydowalibyście się na inny kocioł. Szukam opinii bo jestem jeszcze przed wyborem kotła. Na ociepleniu zarówno dachu jak i fasadowym nie będę oszczędzać, planuje 15cm styropianu grafit z lambdą 0,031 i minimum 30 cm wełny (dach + podłoga strychu). Słucham porad.

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.