Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar Smartfire 22Kw/400 + Sonda (Wrażenia Po 2 Tygodniach)


LuKaPlum

Rekomendowane odpowiedzi

Witam nałogowych palaczy,

od dwóch tygodni posiadam SF22/400 + sonda lambda.  Po ustawieniu wszystkiego przez serwisanta pracuje na razie w trybie standard. Zbiornik 400L wchodzi do niego 17 worków 15kg (255kg). Pierwszy zbiornik został puszczony z dymem po 5 dniach i 3 godzina (ok.2kg/h) sporo ale domek był mocno wychłodzony. Temperatura ustawiona na kotle 75st, utrzymuje ją na poziomie 68-69stC mieszacze na podłogówce są ustawione na 25stC i mniej wiecej tak się wyregulowały po tygodniu. Temperatura spalin 78-85stC przy rozpalaniu do 95stC. Wydaje mi się że to trochę mało w porównaniu z innymi forumowiczami. Obecnie temperatura w domu 20stC, podłoga chłodna. Kociołek pracował większości na 50% mocy aż wczoraj dokonałem odkrycia zwiększyłem w ustawieniach "moc 30%" nadmuch o 5% oraz podawanie o chyba 2% to spowodowało że kociołek przeszedł z mocy 50% na 30% i w większości na tej mocy pracuje nawet do 20min po czym wchodzi na 50% na 3-4min i znowu na 30% ok. 20min i tak cały czas. Po dzisiejszej nocy w zbiorniku pelletu prawie nie ubyło  :)  czyżby jeden zbiornik wystarczy na całą zimę :D .

Przy następnym napełnianiu zbiornika przełączę na tryb Ind. Fuzzy Logic.

 

Nie ukrywam, że jestem  laikiem w tym temacie i w dodatku blokersem :unsure: dlatego proszę o wskazówki jak najlepiej ustawić ten kocioł. Pozdr...

 

 

Ogrzewam domek 290m2 całość w podłogówce,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

 Ja również jestem posiadaczem Lazar SF22KW +sonda. Rozruch nastąpił 31.10.2017 przez serwisanta. Dom do ogrzania to jakieś 180m2, ocieplony. do dzisiejszego dnia spalił ok 1,5 tony. Temperatura na kotle 75  stC na mieszaczu 45stC w dzień, w nocy obniżenie o 10stC, termostat pokojowy ustawiony na 21stC. Przez listopad  chodził w trybie standard ale przestawiłem go Fuzzy Logic i myślę że dużo lepiej chodzi tylko martwi mnie jedna rzecz że go często wygasza. wie wiem czy to normalne. Różnica między tymi trybami to że w standardzie miałem parę alarmów "opróżnij popielnik", popielnik nie był pełny tylko były spieki, a w trybie Fuzzy Logic jest sam popiół. moim zdaniem spalanie chyba nie jest najgorsze tona na miesiąc, 6 worków 20 kg na 3,5 dnia - kupiłem pellet za 600 zł za tonę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cie LazarSF22kwsonda,

tak się składa że pochodzę z Czerwionki-Leszczyn czyli niedaleko. Widzę, że zaczynamy przygodę z SmartFire w tym samym czasie. Ja od początku czyli od 28 listopada do dzisiaj 20 grudnia pracowałem w trybie standard.W tym czasie spalił mi równo 1 tonę.  Budowa nie jest jeszcze ocieplona, mnóstwo mostków termiczny m.in. pod drzwiami tarasu dlatego pochłania ten pellet jak wściekły :). Od dzisiaj przełączyłem w tryb IFL to co zauważyłem, że faktycznie wentylator trzyma nie złe obroty. Przy mocy kotła 10%-20% wentylator kręci na 42% co w trybie Standard moc kotła 30% wentylator kręci 20% to jakieś szaleństwo. 

Jeśli chodzi o wygaszanie to ja mam ustawione 6 godzin i  się tego trzyma. 15 min czyszczenie i znowu rozpala. Alarm " opróżnij popielnik" również wystąpił 2 razy ale podobno to wina pelletu że robią sie spieki a nie trybu standard. Choć może przy tych dużych obrotach wentylatora pellet się szybciej wypala i nie dochodzi do spiekania.

Skąd masz pellet ?

Pozdrawiam...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pellet kupiłem w Wilcza przed Gliwicami. A Ty skąd masz? z mojego punktu to dużo lepiej chodzi IFL niz na standardzie wogole nie ma spieków lepiej go wypala. po nowym roku przełączę go na standard i porównam spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

już kilka osób mówiło mi o Wilczy. Postaram się na nowy rok zamówić tonę do sprawdzenia, obecny pellet zamówiłem na Allegro 849zł/tona w wrześniu. Teraz widzę że za tonę chce 950zł chyba zwariował. Faktem jest że pakowany po 15kg i certyfikaty.  Po dzisiejszym dniu zauważyłem, że Fuzzy Logic wyregulował moc pieca i pracuje na 10%- 18%, temperatura zadana 75stC, spalin 114stC. Wentylator szalej 42%-45% i jest głośny a podawanie pelletu co 25s. Porównując jest oszczędniej niż w trybie standard. Zastanawiam się że jeśli on pracuje na takich mocach to czy te 22Kw nie jest za duże na moje podłogowe C.O. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

ja też mam te myśli czy nie jest za duży, może wystarczyło by 15KW ale instalator zaproponował mi tego. a u Ciebie też jest że często go wygasza? tzn jak mam ustawioną temperaturę na mieszaczu 43 stopnie to jest praca ciągła ale jak termostat pokojowy zadziała to wtedy co chwilę go wygasza. termostat pokojowy mam ustawiony jako obniżenie o 8 stopni. Maksymalną moc kotła mam ustawioną na 60 stopni a minimalną 8 stopni i przy maksymalnej mocy to mam 62% mocy nadmuchu i 153 stopnie temperatury spalin.

 

 

W instrukcji pisze że działając w trybie IFL kocioł dostosowuję się tak żeby nie przechodził w nadzór. a u mnie nie wiem czemu ale rozpala go, nagrzewa go do 80 stopni przechodzi w nadzór a po kilku minutach wygasza go i tak od początku. Nie wiem czy to prawidłowe bo przecież przez wygaszanie wychładza kocioł a to szkoda paliwa na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

ja też mam te myśli czy nie jest za duży, może wystarczyło by 15KW ale instalator zaproponował mi tego. a u Ciebie też jest że często go wygasza? tzn jak mam ustawioną temperaturę na mieszaczu 43 stopnie to jest praca ciągła ale jak termostat pokojowy zadziała to wtedy co chwilę go wygasza. termostat pokojowy mam ustawiony jako obniżenie o 8 stopni. Maksymalną moc kotła mam ustawioną na 60 stopni a minimalną 8 stopni i przy maksymalnej mocy to mam 62% mocy nadmuchu i 153 stopnie temperatury spalin.

 

Witam kolegi z Rybnika,

przy wyborze pieca pomogli mi znajomi instalatorzy oraz fajna stronka CiepłoWłasciwe.pl można tam policzyć zapotrzebowanie energetyczne twojego domu.

I tak mi wyszło że potrzebuję 14kW na C.O i 4kW na ciepłą wodę, czyli 18Kw. Dlatego zdecydowałem się na większy, bo podobno lepiej większy niż za mały :).

       Jeśli chodzi o częste wygaszanie w trybie IFL to u mnie na początku po rozpaleniu i stabilizacji przechodził do pracy czyli 90% mocy, 85% wentylator myślałem że mi odfrunie z kotłowni :). W rezultacie z ustawionych 75stC robiło się 85stC i przechodził w stan chyba nadzoru i czekał aż temperatura spadnie. Kończyło się to oczywiście wygaszeniem pelletu no i czyszczeniem pieca i tak od nowa. Zmieniłem ustawienia i teraz ślicznie chodzi miedzy min. 6% a max. 40%. Teraz po rozpaleniu dłużej dochodzi do 75stC ale nie ma szans żeby ją przekroczył i się wygasił. Myśle że w każdej instalacji są wymagane inne moce, mi obecnie dobrze pracuje w tych. Dodam jeszcze że mam instalację podzieloną na dwa mieszacze i dzisiaj w jednej pompce właczyłem automatyczne odpowietrzanie to trwa ok. 10min. W tym czasie pracował z mocą 8% i przez ten czas temperatura wzrosła na piecu z 75stC na 80stC. Po tym wydaje mi się że wystarczył by mi chyba SF11kw :).

Jeśli chodzi o termostat pokojowy to obecnie mam tylko wypuszczone kabelki. Serwisant mi mówił że jak sobie dobrze poustawiam mieszacze, krzywe, histerezy, harmonogram obniżeń temperatur nocnych itd. itd to nie będzie mi on do niczego potrzebny. Mam się zastanowić a przy następniej wizycie on mi go zainstaluje.

Na tej Wilczy mają jeden rodzaj pelletu?

 

Sorki za składnie zdań i literówki ale to ta późna godzina :). Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @LukaPlum proszę podać wartości ustawień sondy lambda przez serwisanta w Twoim  kotle. 

Prosił bym o wszystkie wartości nie jest ich dużo. Dziękuję.

 

Witam robin60,

z przyjemnością Ci pomogę ale musisz mnie pokierować gdzie to odczytać. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie :)

 

Jestem posiadaczem Lazar SF 15 :) chętnie poczytam i wymienię się z Wami doświadczeniami...

 

Pozdrawiam 

 

Witaj KamilLeon,

będe Ci wdzięczny jak mi napiszesz ile spala ten twój 15kw.

Interesuje mnie ile kg/h. Pozdr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam robin60,

z przyjemnością Ci pomogę ale musisz mnie pokierować gdzie to odczytać. Pozdr.

 

Parametry serwisowe - sonda lambda i tam wszystko jest 

Następnie- Parametry użytkownika- Modulacja mocy- poziom tlenu przy pracy z mocą 100 %-50% i 30 %.

Tak jest w regulatorze ecomax 850. Poszukaj na pewno znajdziesz. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj KamilLeon,

będe Ci wdzięczny jak mi napiszesz ile spala ten twój 15kw.

Interesuje mnie ile kg/h. Pozdr...

 

Chętnie bym odpowiedział ale nie wiem jak to sprawdzić dokładnie :) zasypałem zbiornik kiedyś do pełna 10 worków 15 kg , i spalił mi to 7 dni teraz dosypuje codziennie worek 15kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegi z Czerwionki.

W Wilczej mają tylko jeden rodzaj 6 i 8mm. A masz może hasło do ustawień serwisowych?

 

Witam,

niestety hasła nie mam. 9999 też mi nie wchodzi. Próbowałem wbijać z 20 haseł no i nic się nie zablokowało. Czyli można wbijać do woli. 4 cyfry czyli prawie 10 tyś możliwości. Powodzenia :)

Kolego z Rybnika czy już jesteś po odbiorach kominiarskich. Były jakieś problemy?

Piszesz również, że masz właczone obniżenia nocne o 10stC ale nie mogę znaleźć czy masz podłogówkę czy grzejniki. Skacze po różnych forach i fachowcy piszą że w moim przypadku czyli wszędzie podłogówka (280m2) oszczędniej jest ustawić harmonogram wyłaczeń pieca niż obniżeń nocnych np. nie pracuje od 6.00 do 15.00, pracuje od 15.00 do 6.00. Podobno podłogówka działa jak bufor ciepła. Fachowiec Buderusa pisze "Chwilowe wahania w zapotrzebowaniu na ciepło i tak będzie w stanie skompensować duża masa akumulacyjna wylewki podłogowej". W trybie obniżeń nocnych kociołek jednak cały czas pracuje z temperaturą 75st. Dlatego przy następnym zasypaniu uruchomię ten harmonogram i zobaczymy czy jest oszczędniej i czy temp. pokojowa się nie obniży.

Jeśli chodzi o pellet z Wilczy czy to ten:

    https://www.olx.pl/oferta/pellet-sosnowy-sprawdzony-produkt-w-przystepnej-cenie-CID628-IDpQOLZ.html#bf5784463b

 

Pozdrawiam i Życzę Zdrowych i Wesoły Świąt Bożego Narodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry serwisowe - sonda lambda i tam wszystko jest 

Następnie- Parametry użytkownika- Modulacja mocy- poziom tlenu przy pracy z mocą 100 %-50% i 30 %.

Tak jest w regulatorze ecomax 850. Poszukaj na pewno znajdziesz. Pozdr.

 

Robin60 niestety zapomniałem jutro bede na budowie to sprawdze.

 

Pozdrawiam i Życzę Zdrowych i Wesoły Świąt Bożego Narodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym odpowiedział ale nie wiem jak to sprawdzić dokładnie :) zasypałem zbiornik kiedyś do pełna 10 worków 15 kg , i spalił mi to 7 dni teraz dosypuje codziennie worek 15kg.

 

No właśnie też tak sprawdzam. Zasypuje do pełna czyli 17 worków (po 15kg) = 255kg

 i tak pierwszy zbiornik trybie standard połknął po 108godz. (255kg/108godz=2,36kg/h).

Drugi zbiornik 123godz. (2,07kg/h), przy trzecim zmieniłem parametry w trybie standard. W modulacji mocy na 30% zwiekszyłem nadmuch i podawanie do max. Co spowodowało, że więcej pracował na 30% mocy i spalił zbiornik w 156godz. (1,63kg/h). Czwarty, obecny pali się w trybie IFL zobaczymy jakie będzie spalanie. Ale wydaje mi się że twój 15kw z moim 22kw jeśli chodzi o oszczędność to nie ma najmniejszych szans :)

Zastanawiałem się też nad buforem ciepła. Ale większość fachowców piszę, że przy tak zaawansowanych piecach na pellet i precyzyjnych regulatorach buffor nie ma sensu. Możesz mi odpisać dlaczego ty się zdecydowałeś bo koszt nie mały.  

 

Pozdrawiam i Życzę Zdrowych i Wesoły Świąt Bożego Narodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie to nie jest ten pellet. Oni znajdują się na ul. Miarki 11, 44-189 Wilcza 504 091 495 Firma PW PALTEX. Ja mam podłogówki ok 30m reszta grzejniki 15 szt. Właśnie wczoraj zasypałem pełny zbiornik i wyłączyłem obniżenie nocne a ustawiłem praca na czas. Kocioł pracuje od 9 do 22. zobaczę jakie teraz będzie spalanie.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bufor zdecydowałem się po czytaniu i podglądaniu osób mających takie rozwiązanie, poza tym osoba która jest serwisantem i uruchamiała piece takie u moich kuzynów powiedziala ze to dobre rozwiązanie wiec zrobiłem takowy zakup. Koszt 1800 zł za 1000l używany viessmann

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na bufor zdecydowałem się po czytaniu i podglądaniu osób mających takie rozwiązanie, poza tym osoba która jest serwisantem i uruchamiała piece takie u moich kuzynów powiedziala ze to dobre rozwiązanie wiec zrobiłem takowy zakup. Koszt 1800 zł za 1000l używany viessmann

Gdzie taki bufor można zakupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich w Nowym Roku,

niestety brak chęci i  czasu aby poklikać na forum :). Spalanie- łyka jak frytki z Maca. Włączyłem mu harmonogram wyłączeń (ok. 6 godzin dziennie) ale niestety okazuję się, że jak podłogówka się wychłodzi  to później musi to nadrobić co wychodzi na to samo. Jeśli chodzi o pellet z Wilczej to terminy mają jak w przychodni, min 3 miesiące czekania. Kupiłem na próbę z Zebrzydowic ogólnie oceniam że jest dobrej jakości. Zapach jak prosto z tartaku. Ale jest kruchy i wydaje mi się że szybciej znika mi z zbiornika. Pozdr... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Od 10.10.2017 urzytkuje SF 22kW.

Zastanawia mnie fakt ich kilkoro z Was wspomina o ustawieniu pieca na IFL, a przecierz osobiscie mowil mi kierownik serwisu ze ta opcja jest niedostepna i korzystanie z niej jest niestosowne gdyz piec bedzie po osiągnieciu tem zadanej wygaszal sie i faktycznie tak robi. Na max pracuje i gaśnie.

Pellet z zebrzydowic jest godny polecenia. Jak rownież pellet z zatora, ma może wiecej popiołu ale czystosc trocin super.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam LatoPiS :),

jeżeli masz problem z wygaszaniem się pieca na IFL. To w opcjach masz do wyboru regulację mocy pieca w %. Zmniejsz moc Max z 100% np. na 60% to gwarantuje że nie będzie się wygaszał. Pozdr...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.