Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nawiew Kotłowni


lechumb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Panowie po zwycięskiej wojnie z instalacją hydrauliczną przyszedł czas na kotłownię. Otóż mówią ze pierwszy dom powinno sie budować dla wroga a dopiero potem dla.siebie to może by człek nie wydawał by kupe kasy na pseudo fachowców a po jakims czasie poprawiał znów na własny koszt coś co myślał że zrobione jest dobrze. Przechodząc do sedna sprawy. Moja kotłownia nie ma dopływu powietrza z zewnątrz poza uchylonym oknem co sprawia pizganie po nogach. Chcialbym taki doplyw zrobić. Samo wykonanie nie bedzie problematyczne tylko chcę to prawidłowo wykonać. Kotłownia jak i garaż jest na tym samym poziomie co grunt i ja sobie umyslalem 2 opcje.

 

1. Ciachne dziurę w ścianie w kotłowni na wysokości takiej żeby później rura przeszła mi nad otworem łączącym garaż z kotłownią potem zejdę za piecem przy kominie i tam 30cm nad podłogą zakończę. To by było jakieś 4.4m w poziomie razem z murem i ociepleniem i z 1.5m w pionie. Czy takie coś zapewni dopływ powietrza czy trochę za długi odcinek.

 

2. Ciachnąć dziure w garażu tylko przez ścianę i założyć kratki aby jakiś nieproszony gość się nie dostał. Tylko to rozwiązanie tez będzie wychladzac mi te dwa pomieszczenia.

 

Oczywiście rura 160mm lub prostokąt 100x200mm.

post-66718-0-63789300-1512502229_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony macie racje. Tylko ta zetka nie bedzie wychladzac pomieszczenia tak.jak teraz robi to uchylone okno? Pewnie tak bedzie. Teraz mam wlasnie na tej ścianie pod oknem opał i jak.zrobie zetke to troche powierzchnia skladowania sie zmniejszy, ale coś bede musial wymyśleć. Czyli wystarczy otwor w murze 160 na elewacji zwykla kratka wentylacyjna okrągła(chyba ze coś z daszkiem i siatka) potem kolanko, rura w dół i min 30cm nad podlaga znow kolanko i piwko na fajrant.wszystko moze byc z rur kanalizacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to kotłownia jest poniżej poziomu terenu, że "zetka" jest potrzebna? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jest na tym samy poziomie co grunt. Myślałem tez o tych gotowych nawiewnikach cisnieniowych ale do kotlowni chyba musi być dostęp powietrza ze źródła nie zamykanego. A muszę to zrobić bo kominiarz nie da mi protokołu wizyty i kontroli corocznej układu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To "zetka" nie jest konieczna. Wystarczy coś takiego: http://www.klimatsc.com.pl/pl/Nawietrzaki

Byle nie pod sufitem, a do 30 cm nad podłogą. I większe fi niż 150.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale przeglądając neta tak na szybko to w ofertach sa tylko takie 150mm i chwalą się że max przepływ to ponad 300m3/h ale juz przy 10paskalach jest tylko 124m3/h. Wiec co tu wybrac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie albo robić zgodnie z przepisami albo zostawić uchylone okno.

Przepisy są np tu  https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19876-kot%C5%82ownia-na-paliwo-sta%C5%82e-wymagania-i-mity/

 

Nie może być za nisko wlot, gdyż będzie śnieg lub śmieci wiało, a różnica wysokości daje pewne zabezpieczenie prze tzw "piździeniem" po głowie, ponadto jak będzie wysoko wlot to będzie wprost do wentylacji wiało a nie o to idzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli te ladne gotowe to tylko w pomiszczeniach użytkowych a kotlownia to rura pcv i zetka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Sambor za odnośnik do stosownych przepisów. Jak że przepisy są nieprecyzyjne i niejednoznaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te gotowe moze i ladnie wygladaja ale po głębszym wczytaniu sie w przepisy zrobię tak że na zewnątrz dziura w murze na wys. 2m potem w środku zejde na wysokość 30cm i tam zakończę. Moze elewacji nie uszkodze bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Tylko ta zetka nie bedzie wychladzac pomieszczenia tak.jak teraz robi to uchylone okno? Pewnie tak bedzie...

Będzie. Ale nie ma tragedii.

U mnie przy drzwiach zamkniętych do garażu w kotłowni 28C. Przy otwartych 22C.

Po zamontowaniu zetki 25C - myśle, że jest jakis kompromis

 

 

...do kotlowni chyba musi być dostęp powietrza ze źródła nie zamykanego. A muszę to zrobić bo kominiarz nie da mi protokołu wizyty i kontroli corocznej układu.

Wykonałem ostatecznie ze strychu (wentylowany, niezamykany). Działa. Kominiarz zwrócił mi na to uwagę że brakuje i poradził abym dorobił - dokumenty i tak wypisał...

 

Czyli te ladne gotowe to tylko w pomiszczeniach użytkowych a kotlownia to rura pcv i zetka.

Na zimnej powierzchni kanału może skraplać się woda!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Tylko ze, nawiew powietrza do kotlowni ma byc niezamykalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz to kominiarzowi. Gdyby cos sie wydarzyło ubezpieczyciel bedzie wiedzial czego szukac zeby tylko kasy nie dac. Takie sa realia i to sprawdzone we wlasnym środowisku. "Mądry Polak po szkodzie“

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.