Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Metody Ogrzewania Domu


bartek271

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem posiadaczem domu w zabudowie szeregowej z jednej strony sąsiad przyklejony do całej ściany z drugiej zaś do połowy. Budynek jak to w szeregówce o wysokości 10m. Dom został wybudowany metodą tradycyjną w latach 90tych dokładnie 95 rok zakończenie budowy. Dom nie jest ocieplony styropianem. Powierzchnia użytkowa to około 116m2 plus na poddaszu około 50m2 (poddasze ma doprowadzone grzejniki jednakże obecnie ustawione są na 8stopni) Dochodzi jeszcze piwnica i garaż ale są to miejsca nie ogrzewane. Tak jak wspomniałem wcześniej w domu zainstalowane są grzejniki płytowe, instalacje wykonana jest z miedzi. Dom na dzień dzisiejszy nie posiada pionu dymnego . Do chwili obecnej odm ogrzewany był z PECu (miejskiego przedsiębiorstwa energetyki cieplnej) jakoś ogrzewania domu w stosunku do ceny wychodzi mówiąc grzecznie mizernie. Po zakończeniu tego sezonu chcę zrezygnować z PECu i wejść w inny sposób ogrzewania. I tu rodzi się wiele pytań..... Prosiłbym o wypowiedzi w jaki rodzaj ogrzewania najlepiej zainwestować:

- pellet

- ekogroszek 

- gaz 

- czy ewentualnie jakiś inny 

Jeśli chodzi o kwestie finansowe bardzo zależy mi na tym aby późniejsze  koszty ogrzewania były na możliwie jak najniższym poziomie. Innymi słowy wolę wydać więcej na instalację a późniejsze rachunki związane z sezonem grzewczym płacić w miarę możliwości oczywiście jak najniższe. 

Dodam tylko jeszcze, że w planach jest ocieplenie domu ale nie potrafię określić czy to będzie za dwa, trzy lata być może później (tu też moje pytanie czy fakt związany ze zmianę zapotrzebowania na energię po ociepleniu teraz też trzeba brać pod uwagę i jakie rozwiązanie pozwoli na modulację mocy a nie wymianę kotła po ogrzewaniu)

Wiadomo jak to podczas wizyt w salonach sprzedaży - każdy gloryfikuje swoje rozwiązania, natomiast mi bardzo zależy na fachowej oraz rzetelnej poradzie.

 

Pozdrawiam,

Bartek 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jet nasz i możemy go dowolnie przerobić także z tym nie będzie najmniejszego problemu. Co do jakości ceny i ciepła w domu to wygląda to mianowicie tak:

- stała temperatura w domu przez całą zimę to 18,5 C

- PEC jak pewnie wiecie posiada opłatę abonamentową za przyłącze także cały rok opłaty abonamentowej + grzanie w zimowe miesiące wychodzi ponad 4 000,00 zł na rok 

Przy czym istotnym jest że dom posiada elektroniczne sterowanie temp. Termozawory są otwarte w salonie wiatrołapie i kuchni natomiast w dwóch pokojach, sypialni oraz dwóch łazienkach są przykręcone na mniej niż 18,5 C 

Tak jak wspominałem jest jeszcze poddasze dwa grzejniki ustawione na termozaworach na ok. 10 C 

Ogólnie w mieści w którym mieszkam temat PEC jest mocna uciążliwy dla wszystkich którzy mają takie ogrzewanie. Dodatkowym czynnikiem za zmianą jest również fakt że umowa z PEC uzależnia stopień nagrzania doprowadzanej wody od temperatur panujących na zewnątrz i tak w miesiącach kwiecień oraz październik gdzie bywa już chłodno i przydaje się włączyć ogrzewanie to zgodnie z zapisami umowy PEC puszcza wode która u mnie w domu na wejściu ma około 38 C na grzejniki to trochę mało. Także komfort ogrzewania, ceny itd na prawdę dają dużo do życzenia.

Wypowiedź wyżej sugeruje założenie gazu w perspektywie ocieplenia domu jesteście w stanie mniej więcej oszacować jak wyglądały by ceny za sezon przy docieplonym i nie docieplonym budynku. Zdaje sobie z tego sprawę, że jest mnóstwo dodatkowych parametrów nie określonych w moich wypowiedziach ale przynajmniej szacunkowo jaki to może być rząd wielkości. No i czy faktycznie nie lepiej ekogorszek....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta uwaga o 38 stopniach wskazuje, że masz źle dobrane grzejniki. U mnie w październiku temperatura wody grzewczej była raczej niższa a temperatura w domu wyższa. Po prostu dom ocieplony (ok, mój dom składa się tylko z ocieplenia i płyt G/K ;) ) i grzejniki dobrane do zapotrzebowania na ciepło.

W Twoim wypadku założenie pieca bez termomodernizacji budynku i dobrania po niej / w trakcie odpowiednich grzejników (lub np podłogówki) może spowodować, że otworzysz istną finansową puszkę Pandory. Piec gazowy będzie pół sezonu albo i więcej pracował powyżej temperatury kondensacji i żarł gaz tak, że jeszcze tęsknie zapłaczesz za swoim PECem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem co wspólnego z temp 38 stopni mają moje grzejniki....... 38 stopni to temperatura która wchodzi do mojego domu z węzła cieplnego  przed poprowadzeniem na grzejniki pomiar temperatury wejścia odbywa się tuż przed jej rozprowadzeniem dlatego też nie rozumiem tego... oczywiście w późniejszych miesiącach tych zimniejszych temperatura dostarczana z węzła jest dużo większa. Tutaj raczej według mnie przyczyną jest zapis formalno - prawny umowy i straty ciepła podczas doprowadzania na rurach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak w kwestii uzupełnienia wcześniejszej mojej wypowiedzi nawet przy tych 38C na wejściu z węzła mogę nagrzać do do większej temp niż 18,5C kwestia tego co ustawie na elektronicznym sterowaniu temperaturą. Tylko, że im większa temperatura w domu tym większy obieg wody z PEC i większe miesięczne rachunki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja bym to odłączył w diabły , takie praktyki stosowali jak mieszkałem w bloku , miałem też ciepłą wodę z sieci w cenie 34zł/kubik sęk w tym że ta woda raz miała 40 stopni raz 60 a płacisz za ciepła , ja bym kupił jakiś kocioł ze złomu żeliwny i palnik peletowy najlepiej obrotowy i zwrot kosztów masz po 2 sezonów za wszystko , w obrotowym palniku spalisz nawet pelet przemysłowy po 300/tona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Nie pytaj się o to to nic nie da , ja miałem to samo na blokach non stop walka a oni że to system oblicza a to że firma zewnętrzna to opracowuje , tysiąc wymówek a płacić trzeba , ja na 60m2 mieszkanie w bloku na ogrzewanie sieciowe płaciłem ok 3 tys w czynszu i około 300zł za ciepła wodę w cudzysłowiu oczywiście bo nalewając do wanny to 90% ciepła a reszta to zimna aby szło się wykąpać bez szczyrkaniem zebami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

mam rachunek z PEC na którym mam zużyte GJ oraz przepływy przez wodomierz nie wiem czy to w czymś pomoże ?

Oczywiście że pomoże :) Daj jakie zużycie, jaki okres i ile zapłaciłeś? Jeśli masz pośrednie odpisy ciepłomierza to też podaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Czyli rozumiem, że do kotła zakładam sobie taki palnik i wtedy mogę sobie palić peletem także i tym przemysłowym ? 

Oczywiście do każdego kotła za parę złotych to założysz w otwór drzwiczek załadowczych i już działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że pomoże :) Daj jakie zużycie, jaki okres i ile zapłaciłeś? Jeśli masz pośrednie odpisy ciepłomierza to też podaj.

Poniżej informacje jakie odczytałem z rachunków. Mam nadzieję, że będą przydatne:

 

Metraż domu 115m2

Październik (temperatura w domu 18,5C w tym dwa pokoje łazienka niższa)

Zużyta energia: 4,73 GJ

Zużycie na wodomierzu: 2m3

Opłata: 331zł

Listopad (temperatura w domu 18,5C w tym dwa pokoje łazienka niższa)

Zużyta energia: 8,02 GJ

Zużycie na wodomierzu: 7,0m3

Opłata: 556zł

Grudzień (temperatura w domu 18,5C w tym dwa pokoje łazienka niższa)

Zużyta energia: 11,55 GJ

Zużycie na wodomierzu: 2,0m3

Opłata: 690zł

Styczeń (temperatura w domu 18C w tym dwa pokoje łazienka niższa)

Zużyta energia: 13,95 GJ

Zużycie na wodomierzu: 2,7m3

Opłata: 817zł

Luty (temperatura w domu 18C w tym dwa pokoje łazienka niższa)

Zużyta energia: 12,85 GJ

Zużycie na wodomierzu: 2,3m3

Opłata: 759zł

Marzec (temperatura w domu 18C w tym dwa pokoje łazienka niższa)

Zużyta energia: 5,71 GJ

Zużycie na wodomierzu: 3,0m3

Opłata: 383zł

Kwiecień (temperatura w domu 18C w tym dwa pokoje łazienka niższa)

Zużyta energia: 1,72 GJ

Zużycie na wodomierzu: 3,0m3

Opłata: 173zł

 

Do tego dochodzi jeszcze jakieś 500zł za utrzymanie przyłącza w pozostałe miesiące 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście do każdego kotła za parę złotych to założysz w otwór drzwiczek załadowczych i już działa

Pytanie jest takie czy takie rozwiązanie muszę złożyć sobie samemu (kalibrować i serwisować też) czy zrobi to jakaś firma i zatroszczy się o resztę. Ze względu na zabudowę szeregową raczej nie pozwolę sobie na potocznie zwanego "kopciucha" czy takie rozwiązanie mieści się w 5 klasie emisji zanieczyszczeń nawet przy pelecie przemysłowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogie to twoje ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

No to mamy jakiś obraz.

podliczyłem X- III  czyli sezon grzewczy: zużyłeś 15500 kWh ciepła. zapłaciłeś 3536 zł.

Szacuję: 

ekogroszek zużyłbyś 3,6 tony; pelet  4,4 tony; gazu "50" 1550 m3.

policz x aktualna cena wychodzi to samo / ale byłoby o  1-2 stopnie cieplej w  domu/.

 

Osobiście zostawiłbym sposób ogrzewania taki jak jest, a za pieniążki z nowej inwestycji zrobiłbym  jak najlepsze ocieplenie domu.

wtedy  zużyłbyś tyle samo ciepła , ale zwiększyłaby się temp. w pomieszczeniach.

Pozdro

 

Halo szelest. Koszty ogrzewania raczej mieszczą się w granicach przyzwoitości.

Termoizolacja pozwoli na zmniejszenie zużytego ciepła, i jednocześnie na ogrzewanie poddasza, bo wydaje się,że teraz chyba "ciagnie po nogach", bo ciepełko pcha sie do zimnej góry domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

No to mamy jakiś obraz.

podliczyłem X- III  czyli sezon grzewczy: zużyłeś 15500 kWh ciepła. zapłaciłeś 3536 zł.

Szacuję: 

ekogroszek zużyłbyś 3,6 tony; pelet  4,4 tony; gazu "50" 1550 m3.

policz x aktualna cena wychodzi to samo / ale byłoby o  1-2 stopnie cieplej w  domu/.

 

Osobiście zostawiłbym sposób ogrzewania taki jak jest, a za pieniążki z nowej inwestycji zrobiłbym  jak najlepsze ocieplenie domu.

wtedy  zużyłbyś tyle samo ciepła , ale zwiększyłaby się temp. w pomieszczeniach.

Pozdro

 

Halo szelest. Koszty ogrzewania raczej mieszczą się w granicach przyzwoitości.

Termoizolacja pozwoli na zmniejszenie zużytego ciepła, i jednocześnie na ogrzewanie poddasza, bo wydaje się,że teraz chyba "ciagnie po nogach", bo ciepełko pcha sie do zimnej góry domu.

No właśnie byłem już u kilku sąsiadów którzy ocieplili domy i zostawili PEC. u tych którzy mają kominek z płaszczem jest ok pod warunkiem, że wspierają się kominkiem dosyć mocno. Pozostali gdzie jest sam PEC dalej narzekają. Jedna z Pań podsumowała, że komfort cieplny, rachunki nieco niższe 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.