Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Koszt Ogrzewania Pompą Powietrze-Woda


robwol

Rekomendowane odpowiedzi

Cena komfortu nie jest wysoka. Rożnica w cenie peletu a prądu. No i odpada obsluga. Znam takich co wola doplacic 2000 na sezon aby nie paprac sie weglem lub peletem.co kto woli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elfuczi, sugerujesz że w przypadku pompy (powietrznej) można rocznie dopłacić 2 tys do ogrzewania w stosunku do pelletu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe to tylko słowa klientów, którzy nie chcą syfu w domu(eko wyngiel, pellet, ) Pompa wyjdzie taniej niż pellet w przeliczeniu. Stosunek prąd-trociny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja już wiem ile ciepła potrzebuje mój domek i jest to zakres od 20 -40 kg węgla w zależności od temperatur na zewnątrz . Jeżeli przyjąć że z 1 kg węgla zawiera ok 7,5 KWh to prosto licząc z maxa

40 kg x 7,5 KWh = 300 KWh/dobe

40 kg węgla po 900 zł (cena eko z castoramy) = 36 zł dziennie 

Przy węglu sprawność kotła zasypowego to max 75% czyli faktyczne zapotrzebowanie to 

300 KWh x 75% =225 KWh

Cena 1 KWh w moim rejonie energetycznym  to 0,51 zł ( brutto) co nam daje 

225 KWh x 0,51 zł =114,75 w taryfie całodziennej ( nie mylić z nocną ) 

Jak widać przy stosunku wkładu do zysku 1/1

114,75 zł - 36 zł =78,75 zł o tyle drożej za dzień ogrzewania z prądu przy współczynniku COP =1 

 

To teraz jaki musi być COP dla PC  aby do interesu grzewczego nie dokładać lub dokładać niewiele  w stosunku do uzyskanego komfortu użytkowania  .

 

114.75zł (grzanie prądem ) / 36 zł (opalanie węglem )= 3,19

To proste wyliczenie obejmuje taryfę całodobową czyli z PC dobraną mocą do pracy ciągłej i pełnego obciążenia instalacji w stosunku do pracy kotła węglowego DS pracującego do -20 C (wg zużycia węgla ) 

 

No to jakiej mocy ma być ta PC żeby pracowała przy -20 C 

40kg  x   7,5kwh = 300 kwh x 75% (sprawność ) =225 kwh / 24 h (doba) =9,375 KW 

 

Jak wszystkim wiadomo mrozy po -20 C nie zdarzają się u nas ostatnio zbyt często a co najważniejsze nie trwają dłużej jak kilkanaście godzin nocnych więc dobieranie PC do pełnej wartości raczej mija się z celem a dla temperatur w okolicach zera C i pracy ciągłej PC te wartości należało by podzielić na pół .

 

Te wyliczenia są dla węgla ale spokojnie można je odnieść również dla peletu zmieniając wartości energetyczne paliwa i jego cenę .Nie ukrywam również że do sprawności kotła podszedłem najoptymistyczniej jak mogłem bo faktycznie sprawność 60 % nawet dla podajnikowców  to i tak dużo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa ekonomia kreatywna - aby coś policzyć, trzeba coś pomierzyć a taka żonglerka liczbami bez pokrycia to śmiech na sali.

Podstaw dane z tego tematu do swojej wyliczanki https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13619-ilo%C5%9B%C4%87-ciep%C5%82a-potrzebna-do-ogrzania-budynku/page-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa ekonomia kreatywna - aby coś policzyć, trzeba coś pomierzyć a taka żonglerka liczbami bez pokrycia to śmiech na sali.

Podstaw dane z tego tematu do swojej wyliczanki https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13619-ilość-ciepła-potrzebna-do-ogrzania-budynku/page-3

Czy chodzi Ci o pomiary zyzycia ciepla przez budynek czy pomiary ilosci ciepla wytworzonego z utyluzacji smieci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież napisałem Ci w drugim zdaniu że parametry kotła przyjąłem z max .no to chyba zrozumiałe . Poza tym im wskaźnik sprawności kotła będzie niższy tym wskaźnik COP do porównania również będzie mniej wymagający . W zasadzie jak to już kiedyś przeliczyłem to przy COP = 2 z PC wychodzi praktycznie taka sama kasa ( w eksploatacji ) jak za węgiel oczywiście nie licząc pracy własnej przy kotle węglowym . W przypadku mojego domu to już przy COP = 2,5 mam oszczędności w kasie o wolnym czasie nie wspominając i w zasadzie ocieplenie budynku nie ma tu nic do powiedzenia bo porównujemy 2 systemy grzewcze w identycznych warunkach  tego samego budynku .Co do tych 50% o których wspominasz to w opracowaniu z bloga zawijana który zamieścił jeden z kolegów na forum jest mowa nawet o 30 % sprawności w zakresie pewnej mocy kotła . A tak żeby to bardziej może do niektórych dotarło to z każdego 1000 zł za węgiel praktycznie połowa jest wyrzucana z popiołem i puszczona bezproduktywnie w komin czyli 500 zł  .

Niech mi nikt nie mówi że ogrzewanie węglem jest najtańsze . 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt ogrzewania pompą pow-woda: miniona doba -mój dom- moje ceny:

Pompa wydała 237 kWh ciepła / wg ciepłomierza/;

zużyto 97 kWh en.elektr. /wg podlicznika/ ;  COP= 2,44.

 

I co mówią te moje dane? Nic ciekawego, a raczej koszty przerażające...

ale: średni koszt en.elektr. to teraz  0,39 zł  : 2,44  czyli za  1 kWh ciepła = 0,15 zł.

Węgla spaliłoby się 43-44  kg. płaciłem po 890/tona,

Czyli wyliczona cena 1 kWh ciepełka  z węgla  +/- /+   0,16 zł.

 

I nadal te dane nic ciekawego nie pokazują...

 

Ale  nie chciało się żonie iść napalić , więc chodzi pompa ciepła.

Więc tutaj są największe koszty ogrzewania.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety smog to złożona chmura i nie tylko pyły się w niej znajdują ale w głównej mierze w naszym klimacie to para wodna i kwaśne substancje . To co u nas występuje to smog tzw londyński  czyli kwas i para wodna + pyły ale nie tylko ze spalania . W brew pozorom na niską emisję ma bardzo duży wpływ czystość ulic w dużych miastach . Każde zanieczyszczenie na asfalcie po przejechaniu kilkuset samochodów jest wieleset razy mielone przez koła samochodów  aż osiągnie wielkość gdy jest zdolne do samodzielnego unoszenia się w powietrzu i wraz z parą wodną ( spalanie gazu ziemnego wydatnie ten proces wspomaga ) tworzy zawiesinę mgły która jeżeli nie zostanie rozwiana przez wiatry to spada na miasto i proces się powtarza tylko że pyły po kolejnej obróbce mechanicznej stają się jeszcze drobniejsze . Recepta jest wbrew pozorom  bardzo prosta. Wystarczy posprzątać/spłukać  ulice i chodniki , mniej cementowej kostki brukowej a więcej trawników i drzew bo one bardzo skutecznie wiążą wszelkie lotne pyły aż do pierwszego deszczu . Nieuków palaczy edukować albo zabrać im te śmierdziele skoro nie potrafią z nich korzystać tak jak zabiera się dziecku nóż żeby się nie skaleczyło .

 

dorecho 

Te dane mówią bardzo dużo chociaż może tego nie widzisz ale potwierdza to dokładnie to co napisałem powyżej . PC jest tańsza od węgla przynajmniej w tych warunkach pogodowych . Bez ruszenia palcem masz taniej niż węglem i to na PC powietrznej . Gdyby zmienić dolne źródło było by jeszcze taniej i budynek nie ma tu nic do rzeczy bo tyle ciepła potrzebuje i basta a kasa to kasa nie ważne komu płacisz byle było taniej  . Na marginesie to żona zaoszczędziła CI kasę należy się wino i kolacja przy świecach   . 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kasa to kasa nie ważne komu płacisz byle było taniej  . Na marginesie to żona zaoszczędziła CI kasę należy się wino i kolacja przy świecach   . 

Pozdrawiam 

Mac. To jasne... stąd też większe  "koszty" pompy ciepła.

Jakby napaliła, oczadziała, nawdychała dymu, to już nie miałaby siły iść nawet do sąsiadki z tortem na kawę...a co dopiero z tej okazji uroczysta kolacja 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie poczekajmy jeszcze trochę . Jak ze wszystkim co nowe trzeba się oswoić . Węgiel umrze sam dla domowych instalacji bo już jego cena przekroczyła 1000 czyli granicę opłacalności tego paliwa . PC jak spowszechnieją i rynek będzie większy to i ceny będą inne a co najważniejsze same pompy będą wydajniejsze . Jak zawsze na początku wypycha się stare technologie za bajońskie sumy ale to się zmieni wraz ze wzrostem rynku . Jedyne moje obawy to ceny regulowane energii ,żeby nie powtórzył się scenariusz z olejem opałowym . Na razie to jest jak z samochodami  z zachodu na początku ,demobil za dużą kasę . 

dorecho

Na Twoim miejscu śledził bym tylko temperatury na zewnątrz bo jesteś blisko granicy opłacalności  ale to niestety efekt powietrznej PC i naszego klimatu . Kocioł traktował bym jako źródło szczytowe jak temperatury jeszcze spadną to do roboty i kocioł w ruch . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

Jestem nowym uczestnikiem forum.

Mam takie pytanie. Chodzi mi o pompę ciepł powietrze woda.

A mianowicie o gruntowy wymiennik powietrza do zasilenia takiej pompy,co o tym sądzicie?

W sensie zbudowania wymiennika z rur pcv(kanalizacyjnych) w ziemi na głębokości 170 cm.

Następnie podłączyć do do pompy cieþła.Oczywiście powietrze odpadowe ,to schłodzone podpiąć na drugi koniec tej pętli, bądź wyrzucić je na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

Jestem nowym uczestnikiem forum. ,,,,

Witamy na forum.

 

 

,,,, W sensie zbudowania wymiennika z rur pcv(kanalizacyjnych) w ziemi na głębokości 170 cm.

Następnie podłączyć do do pompy cieþła.Oczywiście powietrze odpadowe ,to schłodzone podpiąć na drugi koniec tej pętli, bądź wyrzucić je na zewnątrz.

 

Spojrzałem do DTR mojej powietrznej pompy ciepła. Przy znamionowej mocy grzewczej wynoszącej 3,7 kW, przepływ powietrza wynosi 1600 m3 na godzinę.

Więc przelicz to sobie, z jaką prędkością będzie tłoczone powietrze w tych rurach pcv.

Jakiej mocy muszą być wentylatory, by te powietrze krążyło w "ciasnych" rurach pcv.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

Jestem nowym uczestnikiem forum.

Mam takie pytanie. Chodzi mi o pompę ciepł powietrze woda.

A mianowicie o gruntowy wymiennik powietrza do zasilenia takiej pompy,co o tym sądzicie?

W sensie zbudowania wymiennika z rur pcv(kanalizacyjnych) w ziemi na głębokości 170 cm.

Następnie podłączyć do do pompy cieþła.Oczywiście powietrze odpadowe ,to schłodzone podpiąć na drugi koniec tej pętli, bądź wyrzucić je na zewnątrz.

 

Sa takie systemy wentylacyjne  ale rury kanalizacyjne się do tego nie nadają . Rury są specjalnie powlekane środkiem grzybo i bakteriobójczym  inaczej w takich rurach po pewnym czasie miał byś niezłą hodowlę pleśni a robi się to z myślą raczej o chłodzeniu w lecie niż grzaniu w zimie .  . Poza tym na wyjściu takiego wymiennika jest ok 1 C w zimie ale przy małym przepływie  . Jeśli już kopać w ziemi to lepiej solanka albo inny płyn , większy zysk ciepła z gruntu bo te 8-10 C  dolnego źródła  jednak robi różnicę dla pompy .  Powietrzny gruntowy  wymiennik raczej pod rekuperator a nie PC  jako wstępne źródło ale wtedy rury z atestem higienicznym i świetny klimatyzator na lato .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie.

Tak ,wiem,czytałem o tych specjalnych rurach,np z jonami srebra itd.. Masz rację co do grzyba i pleśnie w zwykłych pcv.

Ale ja tego powietrza nie bedę stosował do tłoczenia jako powietrze wentylujące mieszkanie,on będzie tylko zasilać pompę ciepła.Pompa będzie zamieniać to powietrze w enrgie cieplną do ogrzania mieszkania.Będzie podgrzewać wodę w co.

Więc myślę ze grzyby i pleśnie nie będą tu miały wielkiego znaczenia.

Z tego co się orientowałem to wymiennik poziomy z solanką jest bardzo ciężko odpowietrzyć.Dlatego zastanawiam się nad położeniem pcvki i tym powietrzem zasilac pompę powietrze woda.Tylko że właśnie dużo powietrza trzeba.

Czyli ta pcv na zasileniu pompy musi mieć przekrój ok. 500mm żeby taka ilość powietrza przetłoczyć.No i oczywiście później powoli to stopniować do pcv 160 .Z rury 160 zrobic kilka wymienników i stopniowo łączyć to ze sobą.co Ty na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum.

 

 

 

Spojrzałem do DTR mojej powietrznej pompy ciepła. Przy znamionowej mocy grzewczej wynoszącej 3,7 kW, przepływ powietrza wynosi 1600 m3 na godzinę.

Więc przelicz to sobie, z jaką prędkością będzie tłoczone powietrze w tych rurach pcv.

Jakiej mocy muszą być wentylatory, by te powietrze krążyło w "ciasnych" rurach pcv.

Z tego co się orientowałem to wymiennik poziomy z solanką jest bardzo ciężko odpowietrzyć.Dlatego zastanawiam się nad położeniem pcvki i tym powietrzem zasilac pompę powietrze woda.Tylko że właśnie dużo powietrza trzeba.

Czyli ta pcv na zasileniu pompy musi mieć przekrój ok. 500mm żeby taka ilość powietrza przetłoczyć.No i oczywiście później powoli to stopniować do pcv 160 .Z rury 160 zrobic kilka wymienników i stopniowo łączyć to ze sobą.co Ty na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno najlepszym rozwiązaniem byłby poziomy ,gruntowy wymiennik ciepła.

Tylko że z tego co wiem jest on bardzo ciężki do odpowietrzenia.Wie ktoś,albo ma jakieś sposoby na odpowietrzenie takich spiral? Nie wielu fachowców podejmuję się do robienia takich wymienników. Zdecydowanie wolą odwierty pionowe. zZnimi nie ma problemów jeśli chodzi o odpowietrzenie. Natomiast cena wykonania jest strasznie wysoka. Pozatym mam koparkę i dużą działkę ,więc bez problemu zrobie to sam. Zaszczędzę sporo pieniędzy na robociźnie .

Potrzebuję tylko rady jak to zrobic żeby później nie było z tym kłopotów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie.

Tak ,wiem,czytałem o tych specjalnych rurach,np z jonami srebra itd.. Masz rację co do grzyba i pleśnie w zwykłych pcv.

Ale ja tego powietrza nie bedę stosował do tłoczenia jako powietrze wentylujące mieszkanie,on będzie tylko zasilać pompę ciepła.Pompa będzie zamieniać to powietrze w enrgie cieplną do ogrzania mieszkania.Będzie podgrzewać wodę w co.

Więc myślę ze grzyby i pleśnie nie będą tu miały wielkiego znaczenia.

Z tego co się orientowałem to wymiennik poziomy z solanką jest bardzo ciężko odpowietrzyć.Dlatego zastanawiam się nad położeniem pcvki i tym powietrzem zasilac pompę powietrze woda.Tylko że właśnie dużo powietrza trzeba.

Czyli ta pcv na zasileniu pompy musi mieć przekrój ok. 500mm żeby taka ilość powietrza przetłoczyć.No i oczywiście później powoli to stopniować do pcv 160 .Z rury 160 zrobic kilka wymienników i stopniowo łączyć to ze sobą.co Ty na to?

 

Nie chcę teoretyzować ale te systemy rurowe odbierają ciepło tylko dzięki małym przepływom i podpięcie tego pod wentylator pompy nie przyniesie oczekiwanego efektu bo duży przepływ powietrza bardzo szybko wychłodzi grunt i cała inwestycja na darmo .To nie te przepływy powietrza jak przy wentylacji . Osobiście bym się na to nie zdecydował . Ale skoro masz swój sprzęt i masz to gdzie zrobić to rób solankę i się nie pchaj kombinację z rurami PCV . Wykop na 2 metry , wypoziomować szlauchwagą  albo długą łatą z poziomicą ,podsypka bez kamieni i gruzu najlepiej czysta glina . Jak gęsto i ile to by trzeba policzyć ten kolektor . Przepusty do budynku ze sporym zapasem średnicy żeby rury miały luz w czasie kiedy w zimie glega pracuje . Własna koparka to w Twojej sytuacji 80 % tej inwestycji nie licząc oczywiście samej pompy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.