Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Koszt Ogrzewania Pompą Powietrze-Woda


robwol

Rekomendowane odpowiedzi

A czasu brakuje, ciągle tylko krytyka ciężko się rozmawia tak że kończę zabawę w forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisze z doswiadczenia  ,to bedzie jakoś grzało ale nie pocieszysz sie tym ,no chyba że bedzie pracowało na 50% mocy to w miare płynnie pojdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja mam dziwaczne pytanie otóż węgla idzie mi około powiedzmy 2,5 tony a ciepłowłaściwe podaje coś takiego http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2v67 i powoli rozglądam się za PC najlepiej gruntówka ale kopanie ogrodu mnie przeraża więc chyba powietrze i tu mam pytanie o sensowną PC chodzi o parametry przy minus 2 stop cop 2 to chyba mizerny wynik co ? takich jest najwięcej , ale takie godne polecenia to które ? raczej używka lub są też nowe jeszcze nie instalowane w niskich cenach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W normalnej pompie Przy A -2/W 35 COP wyjdzie ok 3,1 ale nie o COP pompy tu właściwie chodzi.

Opisz swoje górne źródło, oblicz swoją krzywą grzewczą min t zasilania do t zew i jakie zdolności do magazynowania ciepła są w twojej instalacji. Od tego głównie zależy koszt ogrzewania pompą ciepła i tym samym sens w ogóle inwestowania w to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Poszedłbym na żywioł bez obliczeń tylko pi razy oko , wiem że to nie tak , podłogówkę kazdy jakoś tam każe obliczać co  ile a ja rozmieściłem rurki co 10cm i olałem sprawę i wszystko działa jak ta lala grzeje 3 sezon , wg moich nie powiem jakich obliczeń :D :D  wychodzi że aby grzać tą podłogę 90m2 wystarczyło by ok 3-4kw ale zasilaniem 30stopni , pompę jak już powiedziałem brałbym ok 8-10kw tak na zapas :D  bo wszędzie podłogówka ale sień czy jak to się nazywa to niestety w żaden sposób nie szło dać podłogówki 8m2 ale wyjście na strych oraz piwnicy i niby izolowane ale bez kaloryfera tam robi się chłodniej i chyba trzeba by tam dać jakiś nawiew czy coś a to żre inaczej po podłoga utrzyma ileś tam godzin bezwładu a tu po wył ogrzewania za 1 godz robi sie chłodniej ,

tylko sprawa tej używanej PC która warta , nie znam tych zależności wiem że wykładnik sprawności kiedyś to był cop ale one w większości mają cop 4 z hakiem ale już przy minus 15 spada do 2 a to chyba mizernie , widziałem kilka panasoników które pracują przy minus 28 ale nie podali jaki cop , nie mając o tym pojęcia można się nadziać , tu takie dwa przykłady

https://www.olx.pl/oferta/pompa-ciepla-powietrze-woda-mitsubishi-grzanie-do-28st-do-150m2-pow-CID628-IDiSHdd.html#468105e745

https://www.olx.pl/oferta/pompa-ciepla-12kw-z-kompresorem-copeland-kociol-piec-c-o-cwu-CID628-ID1Suww.html#f9574caf0f

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kol berthold61

 

Gdybyś chciał gruntową to tu jest fajna, sam się nad niż zastanawiałem ale ostatecznie kupiłem klimatyzator do przeróbki

 

https://www.olx.pl/oferta/pompa-ciepla-10kw-niemieckiej-firmy-waterkotte-CID628-IDoqGLq.html#3d127d15da

 

Moim zdaniem PC powinna być większej mocy gdy mamy duży akumulator, czy to bufor czy gruba wylewka wtedy włącza się raz na dobę i dostarcza w krótkim czasie tyle energii ile jest dobowe zapotrzebowanie. Natomiast mniejsza PC będzie dobra do ogrzewania grzejnikowego lub podłogówki z cienką wylewką bo wtedy chodzi i chodzi i chodzi :)

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że ta gruba wylewka, w krótkim czasie odbierze i zmagazynuje tyle energii ile jest dobowe zapotrzebowanie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewien nie jestem ale w dużym stopniu przekonany, że tak. W moim przypadku na 85m2 podłogówki zużyłem prawie 1200m rury oraz 12,5m3 betonu. Nie myślę, że będę to nagrzewał 1-2h na dobę ale 4-5h. Wszystko zależy od temp zewnętrznych. Jak nie będzie mrozów to może i 2h wystarczą. Aha PC z klimatyzatora 8kw będzie. Obecnie mam 4kw i też daje radę ale chodzi z 15h na dobę ( dom jeszcze nie ocieplony i nie zamieszkały reku też nie chodzi ).

 

Karol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraź to sobie - wylewka jest przecież w mniejszym stopniu buforem (zaizolowanym), a w większym elementem grzejnym. Chcesz ten element ładować 2h, a przez 22 godziny korzystać? Jaką temp. chciałbyś to zasilać - 80 stopni? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kol berthold61

 

Gdybyś chciał gruntową to tu jest fajna, sam się nad niż zastanawiałem ale ostatecznie kupiłem klimatyzator do przeróbki

 

https://www.olx.pl/oferta/pompa-ciepla-10kw-niemieckiej-firmy-waterkotte-CID628-IDoqGLq.html#3d127d15da

 

Moim zdaniem PC powinna być większej mocy gdy mamy duży akumulator, czy to bufor czy gruba wylewka wtedy włącza się raz na dobę i dostarcza w krótkim czasie tyle energii ile jest dobowe zapotrzebowanie. Natomiast mniejsza PC będzie dobra do ogrzewania grzejnikowego lub podłogówki z cienką wylewką bo wtedy chodzi i chodzi i chodzi :)

 

Karol

Pompa aby była ekonomiczna ma chodzic i chodzić nieprzerwalnie od wrzesnia do czerwca wtedy jest to najtansze ogrzewanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Też mi się wydaje że im dłużej chodzi tym lepiej i mniej trzeba potem ładować , obserwuję to teraz przy kotle węglowym jak przepalam jeden załadunek na dobę ok 10kg węgla rozpalam o godz 12 to pali się do powiedzmy 21 -szej a temp zasilania 30 st ale jak bym zrobił 1 dzień przerwy to potem wiekszość tego węgla się szybko spali i kocioł pali się tylko do np 18-tej , natomiast jak dokładam i palę non stop to praktycznie ciężko kocioł utrzymać aby nie zgasł (za mały odbiór)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie am dużego doświadczenia ani wiedzy, ale to co zaobserwowałem to skłoniło mnie do takich wniosków, nie chcę wyziębiać podłogówki ale do rozgrzanej dostarczać raz czy dwa razy na dobę tyle energii aby starczyło dla danych warunków atmosferycznych. Podłogówka ma dużą samoregulację to jak przejście energii cieplnej z jednego środowiska do drugiego, jeśli środowisko, do którego przepływa energia zbliża się do wyrównania to przepływ energii maleje.

 

Skoro mam małe straty przez ściany dużo energii zmagazynowanej w wylewce oraz chłonną wylewkę to tak po chłopsku pomyślałem, że może zajść tak, że będę nagrzewał raz na dobę.

 

Nie byłoby problemu żeby pc była włączona cały czas bo jak dojdzie do zadanej temp to się wyłączy lub obniży pracę  ale pobiera około 300 w na grzanie sprężarki w momencie gdy nie pracuje. I teraz będzie tak, że pracuje powiedzmy 12h na dobę a drugie 12h bierze 300w na grzanie oleju

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymyślacie na nowo z kol automatykiem koło. To, że on ma grzejniki i jemu najlepiej wychodzi grzanie 24h/dobę w G11 nie oznacza, że wszyscy tak mają. 

Koszt prądu w niskiej taryfie jest o połowę niższy, a pompa pracująca 24h/dobę nigdy nie zużyje połowę tej energii, która pobrała by na grzanie tego samego obiektu w trybie buforowym.

 

Nie ma potrzeba grzać oleju przez cały czas gdy sprężarka nie pracuje. Wystarczy, że sprężarka będzie cieplejsza o kilka stopni niż t zewnętrzna i nie dojdzie do żadnego skraplania czynnika i mieszania z olejem. Takie sterowanie jest po to, by mógł powstać inny, nowy, droższy model z lepszym sterowaniem. Producent generalnie ma gdzieś ile wy zapłacicie za prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

kol berthold61

 

Gdybyś chciał gruntową to tu jest fajna, sam się nad niż zastanawiałem ale ostatecznie kupiłem klimatyzator do przeróbki

 

https://www.olx.pl/oferta/pompa-ciepla-10kw-niemieckiej-firmy-waterkotte-CID628-IDoqGLq.html#3d127d15da

 

Moim zdaniem PC powinna być większej mocy gdy mamy duży akumulator, czy to bufor czy gruba wylewka wtedy włącza się raz na dobę i dostarcza w krótkim czasie tyle energii ile jest dobowe zapotrzebowanie. Natomiast mniejsza PC będzie dobra do ogrzewania grzejnikowego lub podłogówki z cienką wylewką bo wtedy chodzi i chodzi i chodzi :)

 

Karol

Dobrze że jeszcze nie kupiłem kotła węglowego 5-tej klasy bo bym wdepnął na całej lini ,, używana pompa ciepła ze 600mb rury fi 32 koparkowy za grosze i suma sumarum taniej wszystko wyjdzie niż kocioł węglowy , a obecny zostawić na czarną godzinę typy zerwane linie energetyczne czy coś w tym stylu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Wiem to tylko tak rzucone , to wszystko trzeba będzie dokładnie w miarę policzyć no i ile mogę zryć ogrodu bo częściowo go już zagospodarowałem i szkoda by było od nowa , że też my nigdy nie wiem co dobrze zrobimy zawsze ktoś nas czymś  ***

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie am dużego doświadczenia ani wiedzy, ale to co zaobserwowałem to skłoniło mnie do takich wniosków, nie chcę wyziębiać podłogówki ale do rozgrzanej dostarczać raz czy dwa razy na dobę tyle energii aby starczyło dla danych warunków atmosferycznych. Podłogówka ma dużą samoregulację to jak przejście energii cieplnej z jednego środowiska do drugiego, jeśli środowisko, do którego przepływa energia zbliża się do wyrównania to przepływ energii maleje.

 

Skoro mam małe straty przez ściany dużo energii zmagazynowanej w wylewce oraz chłonną wylewkę to tak po chłopsku pomyślałem, że może zajść tak, że będę nagrzewał raz na dobę.

 

Nie byłoby problemu żeby pc była włączona cały czas bo jak dojdzie do zadanej temp to się wyłączy lub obniży pracę  ale pobiera około 300 w na grzanie sprężarki w momencie gdy nie pracuje. I teraz będzie tak, że pracuje powiedzmy 12h na dobę a drugie 12h bierze 300w na grzanie oleju

 

Karol

Pompa ciepła np9kW  jak wygrzeje pomieszczenie to aby utrzymac paramatry to pobiera 300W jako minimalną pracę ale nie na grzałkę bo takowej nie ma tylko na spręzanie czynnika

i kazda pompa markowa nie posiada grzałek na sprezarce ,jedyne grzałki jakie są to 50W do tacy ociekowej uruchamiane podczas defrostu czyli max na 5 min w zaleznosci od temperatury i czasu trwania defrostu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak pompa pracuje calły czas ,oczywsiscie moze wystrtować od zimnego nawet przy -25st ale rozruch bedzie długi a wpołczynniki leca wtedy na łeb na szyję

przy pompe 9kW silnik pracuje od 300W do około 5400W a dokładniej do 24A i zależności jakie bedzie napiecie to tyle z niej wyciągniesz przy czym 5400W to jest dla osiągnięcia 9kW przy -25st realnie w praktyce przy stałej pracy nie weźmie więcej niż 12-16A przy -20st to tak z praktyki jedynie po wybraniu wody z zasobnika zeby dogoić to będzie sie sprężać do roboty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Czyli wszystko fajnie ale jest jedno małe ale , na co się decydować oczywiście cały czas myślę o używce nie nowej PC , w grę wchodzi gruntówka bo mam ogód do dyspozycji a za przemawia sprawność a z drugiej strony kupię powietrzną i podłączam tylko pod podłogówkę i działa , mrozów nie mamy 3 miesiące pod rząd aby płakać nad cop równy 2 bo to raptem kilka dni , do końca sezonu grzewczego trochę zostało czasu i dobrze byłoby coś sensownego zadecydować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gruntowa nawet uzywana wyjdzie drozej i w montażu i eksploracji i konserwacji

usyski na gruntowej wg ostatnich zim masz do 5% gorsze od powietrznej w skali roku oczywiście

konieczność zalania dobrym glikolem ,płukanie dolnego źródła i wymiana glikolu  no nie zdecydowałbym sie

podaj jeszcze za ile tą uzywke będziesz  miał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ceny używek gruntowych latają od 4 tys do 6 z hakiem po serwisie sprawne a do tego dolne źródło to też 4-5 tys zakładając że sam robię , w tych pieniądzach można dostać już powietrzną tylko większość z nich ma kiepski cop bo przy plus 15 cop 4 z hakiem ale minus 15 to już tylko cop 2 , ale są też inne pewnie z lepszym cop przy niższych temp , tylko ja nie mam jeszcze takiej wiedzy bo dla mnie to w miarę nowość chociaż pracowałem kilka lat w klimatyzacjach przemysłowych 1MW do 2 MW to coś tam wiem ale nie w tych małych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no te 20 tys trzeba miec zeby te 9kW porządnej pompy mieć w domu 9kw to tak dla domu do 160m2

a pompy jak te duze klimatyzacje sa obecnie do kilku MW jako powietrzne przy czym te powyzej 16kW czyli DVMS2 sa juz kompletnie bez grzałek bo maja dwie sprezarki zawsze ,

w styczniu bede montował takie 56kW dla obiektu 1100m2 przy -20st bedzie brała niespełna 20kW i wyda z siebie 42kW ciepełka (o ile będzie tyle potrzebne )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.