Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mpm Czy Coś Innego


hamis

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję kupić do domu kocioł DS o mocy w granicach 19kw. Niestety P2ar odpada - zamówiłem kocioł w styczniu i nadal go nie ma, a ja jestem ciągle zwodzony, że może będzie na styczeń przyszłego roku (miał być w sierpniu).

 

Co z obecnych na rynku kotłów nadaje się do w miarę bezproblemowego użytku? MPM DS 17-19 czy może znajdę coś lepszego w podobnej cenie? Głównym paliwem będzie węgiel, ale i drewno czasem chciałbym "zutylizować". Układ otwarty, nie ma dopłat z gminy.

 

Wiem, że jest obszerny temat o MPMie, ale jest tam taki bajzel, że ciężko coś pożytecznego znaleźć... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myśl o nim, ja się zawiodłem. Zamówiłem pod koniec stycznia, zapłaciłem zaliczkę, kocioł miał być na początku sierpnia. We wrześniu dostałem zwrot zaliczki, bo Przemek się nie wyrobił, ale kocioł "jest robiony i potrzeba jeszcze max dwóch tygodni". Dzisiaj dostałem wiadomość, że MOŻE w styczniu uda się go zrobić. Niestety dla mnie przetrzymywanie zaliczki (ponad 2k) przez ponad pół roku i zbywanie klienta przez kilka miesięcy jest niedopuszczalne. Nie wiem ile z tłumaczeń było prawdą, a ile zwykłą ściemą i w to nie wnikam, ale niestety wyszło jak wyszło i ja odradzam zamawianie kotła, który nie wiadomo kiedy i czy w ogóle będzie wyprodukowany...

Jeśli chcesz wiedzieć więcej zapraszam na priv.

 

A teraz wróćmy do tematu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Branie zaliczek w wys 50% zamawianego wyrobu i utrzymywanie tego stanu rzeczy przez wiele miesięcy od napalonych klientów,jest bezczelną formą finansowania swojej

działalności gospodarczej ale za to najtańszą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, powinno być jak z zadatkami - nie wywiązałeś się z umowy, zwracasz w podwójnej wysokości. Może wtedy niektóre osoby zastanowiłyby się co robią...

Żeby nie było, zaliczka została zwrócona z umownymi odsetkami w wysokości 10%. Po przetrzymaniu zaliczki przez ponad pół roku - śmiech na sali...

 

PS. Może Przemek sam się wypowie w tym temacie, bo wnioskując po mailu, którego otrzymałem, śledzi wątek na bieżąco (prosił mnie o jego usunięcie)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie podawana przez producenta powierzchnia do ogrzania. 20kw przy dobrze ocieplonym domu 190m2? Przy moim metrażu musiałbym 30kw brać :)

I temperatura spalin jak na dolniaka też coś duża... I tylko 275kg przy 400kg MPMa.

 

Coś mi on nie pasuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniana przez Ciebie różnica w wadze wynika z naszpikowania MPM-a  w ciężkie klamoty jakim niewątpliwie jest szamot... :D

Zgoda trochę asekurancko podchodzi do proponowanych mocy na dany metraż.

Jest wielu zadowolonych użytkowników tych kotłów,a modyfikować pod swoje potrzeby kocioł musi każdy palacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie podawana przez producenta powierzchnia do ogrzania. 20kw przy dobrze ocieplonym domu 190m2? Przy moim metrażu musiałbym 30kw brać :)

I temperatura spalin jak na dolniaka też coś duża... I tylko 275kg przy 400kg MPMa.

 

Coś mi on nie pasuje...

 

to jest kocioł dedykowany pod węgiel a MPM raczej pod drewno. Jeśli byś palił drewnem to MPM DS 17-19 na Twój metraż (jakikolwiek on jest) też może być za słaby 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metrów mam 220, w tym 145 mieszkalnej i 75 usługowej (sklep, w którym jest wręcz zimno). Brak ocieplenia podlogi, na scianach 5cm styro, a na suficie podwieszanym 5-10cm wełny. Wiadomo, że sklepu do 21 stopni grzał nie będę, ale te 15* by wypadało mieć...

Chciałbym dołożyć przede wszystkim wełny, ale czy to będzie za rok czy za trzy to nie wiem. W tym roku generalka dachu mnie wykończyła...

 

MPM bardziej pod drewno? Gdzieś czytałem opinie, że właśnie węgiel woli. Z resztą przy obecnym zawirowaniu z cenami węgla nie wiadomo czym będziemy palić w najbliższych latach... Mieszkam na wsi, lasów dookoła sporo, tylko miejsca na przechowywanie drewna trochę mało... Ale jeśli cena węgla poszybuje jeszcze ze 20% to raczej na drewno trzeba będzie przejść. Albo na zboże - mam do dyspozycji 300ha :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woli węgiel..., w takim razie po co producent napchał w niego tyle szamotu  :D  może jednak jakoś przebrniesz przez temat o MPM  :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem go mniej więcej do 200 strony i później co 10tą, ale ja średnio pamiętam o czym czytałem 5 stron wcześniej .).

 

Miałem zamówiony kocioł KDS-RW od P2ar, który też jest niby kotłem na węgiel, ale ma całą ściankę szamotu (przekrój niżej). Dlatego już zwątpiłem ;)

 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, Dakon jest ok do palenia węglem i właśnie kończę dostosowanie kotła do moich potrzeb. Nowa wersja http://www.dakon.cz/produkty/dor-4f/ spełnia podobno wymagania ecodesign. Nie wiem dokładnie jak ma się to do naszych krajowych przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie podawana przez producenta powierzchnia do ogrzania. 20kw przy dobrze ocieplonym domu 190m2? Przy moim metrażu musiałbym 30kw brać :)

I temperatura spalin jak na dolniaka też coś duża... I tylko 275kg przy 400kg MPMa.

 

Coś mi on nie pasuje...

Nie patrz sztywno co podaje producent.Ja też ogrzewam sporo metrów,zapotrzebowanie na ciepło mam wyliczone na stronie i wystarcza mi kociołek 5kW na węglu.Przelicz zapotrzebowanie domu i dopasuj kocioł patrząc na to czym chcesz palić i jak,czyli palenie ciągłe czy przepalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, Dakon jest ok do palenia węglem i właśnie kończę dostosowanie kotła do moich potrzeb. Nowa wersja http://www.dakon.cz/produkty/dor-4f/ spełnia podobno wymagania ecodesign. Nie wiem dokładnie jak ma się to do naszych krajowych przepisów.

A gdzie kupowałeś tego Dakona? Jak z serwisem w Polsce? Coś tam po czesku rozumiem, ale sporo już nie pamiętam :)

Z tego co wyczytałem, to on jest raczej do węgla brunatnego (Czesi kamiennego nie mają, co najwyżej młodokamienny)...

 

Sam nie wiem czy się nie wstrzymać jeszcze tego sezonu i zobaczyć jak się rozwinie sytuacja z cenami węgla i zakazami palenia. Choć nie wiem czy mój 12letni kociołek wytrzyma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz ze dwa wątki o tych kotłach.

Ale zastanów się czy chcesz się w DSy pchać.

Kup lepiej podajnik z V klasą.

Tylko z dobrą retortą.

Kolega na Ardeo obrotowym palił też zbożem i to z całkiem dobrymi efektami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajnik chętnie, ale ciężko z kasą. Dobry podajnikowiec kosztuje 2-2,5x tyle co DS. A i problemów z nimi jeszcze więcej (pomijam pewny wzrost cen ekogroszku w najbliższych latach).

 

Najlepszy dla mnie byłby kocioł do którego w ciągu dnia mogę nawrzucać drewna (choćby i co 3 godziny) a na noc zasypać go węglem, żeby całą noc wytrzymało. A rano znów drewno... Korci mnie trochę ten MPM, ale boje się, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego... Najgorsze, że w mojej okolicy nigdzie nie da się kupić kotła DS, same śmieciuchy. Wszystko muszę zamawiać...

 

Pytałem dziś w MPMie i model 17-19kw z blachą zmiejszającą ruszt i transportem wyjdzie 4420zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc nie da się w Polsce kupić Ds do drewna?? Mpm

to nie jest raczej kocioł do drewna.

Nie wiem jak się pali drewnem w mpm'ie bez bufora, ale z buforem pali się bardzo dobrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.