Skocz do zawartości
berthold61

Kocioł Na Pellet + Bufor - Wady I Zalety

Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, Gonzo19 napisał:

tego grzybka/przesłony  (czy jak to zwal)

Zwieradło? ;-)

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A, to już lepiej nie kombinować i założyć normalny 3D, a ten opędzlować. Tak mi się wydaje...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bym zostawił ten 4D ale wywalił tą pompę na powrocie do bufora.  Tak jak był pierwotny schemat. 

Natomiast dołożył siłownik do tego zaworu i jakieś sterowanie pogodowe do niego. Chyba, że już jest..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, papen76 napisał:

Pogodówka steruje 4d. Nosz kuwa dołożyłem tą pompke tak jak zalecał kol. @sambor widzę co kraj to obyczaj...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

... zaw 3-D na wyjściu bufora  pobiera gorącą wodę z bufora bez mieszania zawartości bufora, natomiast zaw 4-D powoduje krótki obieg bufor - zaw 4-D co miesza całą wodę do jednej temp, nie jest to najlepsze rozwiązanie (...)
Przy takim zastosowaniu 4-D, podobnie jak przy kotle, potrzeba też pompy na powrocie 4-D na bufor.

Spoko, oba rozwiązania będą działać. Z 3D potrzebowałbyś jednej pompy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla mnie jest tańszy zaw 3-D niż pompa.

A zaw 4-D dodatkowo ma wadę gdyż jego stosowanie pogarsza rozwarstwienie wody w buforze.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ale jak nie ma pompy w krótkim obiegu(bufor-4D-bufor) to mieszania nie będzie.

Sam mam 4D przy podłogówce i żadnego mieszania nie ma, woda pięknie rozwarstwiona w buforze.

I błędnie opisałem przerobienie 4D na 3D.

14 godzin temu, Gonzo19 napisał:

Można. Trzeba zaslepic to wejście które jest na przeciwko zasilania. Patrząc na ten rysunek to tam gdzie podłączony jest powrót grzejnika. 

Oczywiście nie będzie to miało takiej samej charakterystyki co normalny zawór 3D dlatego za jest inny kształt tego grzybka/przesłony  (czy jak to zwal) . 

Trzeba zaślepić wyjście powrotu z zaworu 4D na bufor

4D.png

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Powinieneś tak to zrobić i byłoby ok

4d-2.png

I bufor powinien  mieć dwa czujniki, jeden na górze drugi na dole

Edytowane przez Gonzo19

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

bufor koniecznie dwa czujniki góra i dół, tylko nie każdy piec umie to prawidłowo obsłużyć. Wtedy z pomocą idzie tech st-21 bufor

4d będzie tak działał, ale lepiej spisze się 3d. Dlaczego? Bo będzie mniejszy przepływ wody do i z bufora, mniejszy ruch wody, będzie mniej się mieszać i bardziej układać warstwami. U mnie na dole bufora schodzi nawet poniżej 30stopni, podczas gdy próg załączenia grzania jest dla góry poniżej 46stopni

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 18.10.2020 o 19:01, KarolBl napisał:

bufor koniecznie dwa czujniki góra i dół, tylko nie każdy piec umie to prawidłowo obsłużyć. Wtedy z pomocą idzie tech st-21 bufor

To jest jasne, że gdy piec nie obsługuje bufora trzeba założyć sterownik jak ten TECH lub inny który ma taką samą zasadę działania(jeżeli chcemy ładować cały zbiornik). Ale tu jest jeszcze jeden problem bo piec jak osiągnie histereze włączenia i tak się odpali. Nie wiem jak rozwiązać ten problem. A mam założony ster rożnicowy bo pierwotnie miało to wszystko wyglądać inaczej i miałem nie ładować całego buforu tylko używać go do zwiększenia zwładu. Choć po drodze wszystko się zmieniło. Możnaby użyć wyjście stykowe w tym TECHu ale który obwód przerwać aby kocioł się nie rozpalał nie mam pojęcia. Pisałem do producenta sterownika pieca ale bez odzewu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeżeli to się nie sprawdzi to mnie poprawcie ale gdyby zrobić tak:

- czujnik kotła do góry bufora, zadana na piec 70' z histerezą 20/25'

- czujnik cwu dla podglądu w kocioł

- sterowanie pompą CWU za pomocą ster. różnicowego który posiadam

- potrzebny jeszcze sterownik do pompy z jednym czujnikiem, który także wędruje na górę bufora. Tylko gdzie namierzyć taki aby histereza była w przedziale do jakichś 30'  i najlepiej miał opcję dodatkowej pracy przez np. 2min po uzyskaniu temperatury zadanej aby nie zagotować kotła. Gdyby to wszystko się zagrało wtedy też ten sterownik ustawiam 70' i histereze 20/25'

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Edit:

Teoretycznie problem rozwiązany i będzie można użyć TECHa bufor. Czujnik kotła i cwu zostawić na swoich miejscach, a piec będzie się wygaszał i rozpalał razem z pracą pompy bufora.

Odpowiedział producent sterownika kotła i podpowiedział aby złącze stykowe TECHa podpiąć pod wyjście termostatu zewnętrznego w sterowniku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jaki kocioł masz i sterownik obecnie?

Może już pisałeś, ale na telefonie dziadosko mi działa forum.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

fajny sterownik, ale brak obsługi bufora i to nawet jako opcja jest wielkim błędem producenta.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
22 godziny temu, Gonzo19 napisał:

fajny sterownik, ale brak obsługi bufora i to nawet jako opcja jest wielkim błędem producenta.

Dokładnie mam takie samo zdanie.

Jeżeli to wszystko zagra to jakie temperatury bufora ustawić?

Kocioł jak już wspomniałem wyżej, bufor 600l. Dom piętrowy ok 200m2 wliczając w to dość sporą kotłownię. Ogrzewanie to praktycznie same grzejniki plus trochę podłogi puszczonej z powrotu jednego z pionow(tak wiem, że to kicha ale zakładał to pan Stasiu jakieś kilkanaście lat temu). Instalacja oprócz kotłowni to grube stalowe rury, piony i żeliwne grzejniki(stara grawitacja). Na instalacje puszczam temperaturę wg. krzywej +10 ~ -10 odpowiednio 35 ~ 43st i jest to wystarczające. Do tego poskręcane na termostatach.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Michal86 napisał:

Jeżeli to wszystko zagra to jakie temperatury bufora ustawić?

ja po wielu testach  ustawiam 49 góra i 64 dół

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli można przyjąć 50 65

A pompa bufora który bieg? Pompa 25-40. Rury bufor kocioł calowe.

Wyjścia ze zbiornika od str instalacji i kotła na samej górze i na samym dole.

Edytowane przez Michal86

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi