Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Pellet + Bufor - Wady I Zalety


Gość berthold61

Rekomendowane odpowiedzi

Ale jak zostawię pompę w skrzynce to będę mógł po zgłoszeniu dogrzania całego rozdzielacza wyłączyć ja poprzez listwę. Celem jest ograniczenia temp od podlogówki a co za tym idzie oszczędności w spalaniu. Tak mi się wydaje iz niższa temperatura podawana na podlogowke tym bufor może na dłużej starczyć. Bo che obniżyć spalanie w kotle chyba że masz jakiś inny pomysł?

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez lisek311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw po prostu na tym zaworze 3d mniejsza temperature.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obu konfiguracjach zapotrzebowanie domu na ciepło będzie takie samo.

 

Jesli dobrze rozumiem to teraz masz problem z czasowym przegrzaniem podłogówki a następnie wychłodzeniem podłogi i tak w kółko. To zasługa tych termostatów pokojowych oraz siłowników 0/1.

Sprawdz czy ten gadżet Tech'a na ścianie może pracować jako prawdziwy regulator temperatury PID (a nie termostat 0/1 jak jest teraz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie da rady on jest dwustanowy czyli 0-1. To uważasz że obniżanie temp podlogówki nic nie wpłynie na zużycie pelletu to nie wiem jak niektórzy mogą zejść do spalania 3 ton w sezonie ja się w dwa razy takiej ilości mogę nie zmieścisz aktualnie 1 tona miesiąc.

 

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez lisek311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie gdzie włożyć czujniki w buforze bo woda się układa warstwowo i jeśli będę miał włożony na samej górze to temp na wysokości podlogówki może mieć nie 50 a 20 stopni bo wyjście na podlogowke mam w 3/4 bufora

 

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez lisek311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wysokosci wyjscia na podlogowke lub troszke nizej zeby byl jakis zapas wody

 

Wysłane z mojego ASUS_Z01HD przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Lisek już prawie wszystko rozumiałem (co potrzebowałem zrozumieć) a Ty powkurzałeś kolegów i przestali Ci tłumaczyć. Nie będę Cię obrażał ale zastanów się czy aby na pewno nie zlecić komuś wykonanie tej instalacji. Skoro masz problem z przejechaniem palcem po linii (krzywa) czy narysowaniem schematu poprawnie co już masz (- nawet ***, ale TO CO MAM a nie rysujesz coś, a za chwilkę piszesz np. "CWU nie jest nad piecem"  to po cholerę ją tam rysowałeś?) Sambor już prościej nie był w stanie Ci nic pisać bo nie skupiłeś się na tym co on pisze tylko na tym że nie napisał tego co chcesz usłyszeć (od razu zaczął Cię "hejtować" - to było co najmniej bezczelne za tą całą pomoc którą chłopak włożył). Zacznij czytać ze zrozumieniem ( to czego się nie rozumie, czyta się kilka razy i uruchamia szare komórki)

Nie jestem jego (i innych) adwokatem, tylko porządnie wkurzony, że poświęciłem parę godzin aby to przeczytać od deski do deski, a teraz muszę zacząć czytać inny temat od początku aby zrozumieć resztę zanim zacznę zadawać pytania.

To tyle. Chociaż tak sobie ulżyłem ;-)

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Po przemyśleniu zdecydowałem się na większy baniak.

 

Prawdopodobnie będzie to LEMET 600l bez wężownic(nie planuje dodatkowych źródeł energii). Myślę, że do 18kw będzie optymalny. Nie zależy mi na kumulacji ogromnej ilosci ciepła lecz bardziej na zwiększeniu zwładu instalacji. Poza tym wiekszego nie przecisnąłbym przez drzwi kotłowni.

 

W założeniu bufor chcę grzać do 60/65st z histerezą 10/15st. Zawór 3d termostatyczny 50st, min temperatura powrotu jaką zaleca producent. Wiem, że wskazane przy pelecie jest 55st ale zawór przy nastawie 50 dopiero zaczyna się otwierać, a pełne otwarcie to ok 60st?

 

Ale do sedna...

 

1. Jak sterować buforem? Czujnik kotla umieścić w buforze i w górnym czy dolnym punkcie zbiornika?

 

Czy w takim wypadku zasobnik cwu muszę podłączyć do bufora bo wolałbym prosto z kotła ze względu na tryb lato wydaje mi się, że to lepsze rozwiazanie. Ale jeżeli czujnik kotła powędruje do bufora to jak to rozwiązać?

 

2. Czy przed pompą kotlową należy także instalować zawór zwrotny i jak poradzić sobie z wychładzaniem bufora przez pompę po zakończeniu jego ładowania? Ust włączenia pomp załóżmy na 50st wyłączy przecież wszystkie.

 

3. Wyjście z kotła podłączyć do najwyższego krućca w zbiorniku, a powrót do najniższego naprzeciw siebie? Analogicznie to samo z obiegiem CO(jest tylko jeden grzejnikowy)?

 

4. Na instalacje 3d z słownikiem?

 

5. Odnośnie zaworu termostatycznego na ochronę powrotu. Jeżeli jego nastawa to 50, pełne otwarcie przy 60 to nie jest tak, że przy zadanej na bufor 60 woda będzie krążyć przez bajpas praktycznie omijając bufor?

 

6. Grzać z mocą nominalną czy 70-80% mocy kotła?

 

To tak wstępnie na tyle ale z pewnością będę jeszcze pytał.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemów nie było ale wiem jak wygląda piec i palnik przy pracy na mocy 5kw i np. na 12kw. Wiem, że efektywniejsze spalanie jest przy wysokich mocach. Stad plany na dołożenie buforu. Od sierpnia do tej pory spaliłem jakies 4.5tony. Tryb lato i pseudo zima. Fakt, że w domu ok 24st bo dwójka malych dzieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry uprzedzam, że moja opinie i wskazówki pochodzą z własnego doświadczenia i mojej instalacji.

Ogólnie uważam że zabezpieczenie 55 stopni przy buforze to zbędne i nieekonomiczne rozwiązanie. Oczywiście zdania w tej kwestii na forum będą na pewno podzielone. Pellet nie jest tak agresywny jak węgiel. Następny punkt, to to że chwilowe spadki temp powrotu czy z buforem czy bez żadnego kuku kotłowi nie uczynią.

Ad 1 Najlepiej  gdyby sterownik kotła miał obsługę bufora. Jeszcze lepiej gdyby miał dwa czujniki bufora. Dolny i górny. Jeżeli jest tylko jeden to lepiej umieścić go na górze bufora.

Bez dodatkowych źródeł boiler lepiej grzać bezpośrednio z kotła

AD 2 zawór zwrotny montujesz tylko za pompa CWU. Kocioł jeżeli dobrze ocieplony powinien tracić temp wolniej niż bufor. Jeżeli  zastosujesz zawór miedzy pompa ładującą bufor a kotłem nie odbierzesz temp z kotła po jego wygaszeniu. Występuje wtedy tzw. wzrost spoczynkowy temp. w kotle. Opcja wybitnie niekorzystna.

Ad 3 Niekoniecznie

Ad 4     3 lub 4 D. Za buforem nie wystepuja typowe wady jakie 4D ma w instalacji bez bufora. Silownik powinien być sterowany pogodowo. Najlepsza opcja

Ad 5 Jak wspomniałem wcześniej. Moim zdaniem zabezpieczenie temp jest zbędne. 

Ad 6 100% mocy kotła

Generalnie zauważyłem, że dużo ekonomiczniej jest prowadzić bufor na niższych temp. Dlatego bez zabezpieczenia możesz schładzać bufor do 45 stopni i grzać go do powiedzmy 55.U siebie mam na zabezpieczeniu 3 D ale jest otwarty na max. I po drugim sezonie nie widzę żadnych negatywnych skutków.

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się przekonałem w czasie serwisu reklamacyjnego, sterownik mojego kotła rejestrował temperaturę powrotu od samego uruchomienia. Warunek gwarancji: > 55C. Także - uważajcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. @Outsider ma doświadczenie jeżeli chodzi o współpracę z buforem tak że polecam korzystać z jego doświadczenia. Dopiero teraz się kapnalem ze to sterownik Pello dlatego wybór uważam za słuszny. Spóźniłem się z odpowiedzią. 

PS. Utrzymując bufor w odpowiednich widelkach temperatur uważam że nie ma co martwić się o niski powrót przecież to duże sprzęgło. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, HarryH napisał:

Jak się przekonałem w czasie serwisu reklamacyjnego, sterownik mojego kotła rejestrował temperaturę powrotu od samego uruchomienia. Warunek gwarancji: > 55C. Także - uważajcie.

Zgadza się. Dlatego wyraźnie napisałem, że to moje subiektywne zdanie.

Bufor prowadzony w tym sezonie grzewczym na niższej temp. według moich szacunków zmniejszył mi spalanie o jakieś 7-10 procent w stosunku do poprzedniego. Wszelkie inne czynniki jak temp w poszczególnych miesiącach zostały przy tym już uwzględnione.  Przy zabezpieczeniu 55 stopni w przypadku małego zapotrzebowania na ciepło kocioł długo stoi i sie wychładza. Potem grzeje sam siebie przez jakiś czas. A z kolei bufor, jeżeli jest w nim wysoka temp to jakby nie był ocieplony ma tzw stratę postojową. Tym wyższą im większa jest różnica temp miedzy buforem a jego otoczeniem. Kiedyś byłem zdania, że straty postojowej bufora nie należy brać pod uwagę bo ciepło jakie z niego wypromieniowuje zostanie i tak w bryle budynku. Nieprawda. W kotłowni jest wentylacja i to zawsze ucieknie. Inna sprawa przy okazji to wszelkie rury kocioł - bufor, kocioł CWU, bufor - CO muszą być idealnie ocieplone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak wstępnie sumując Wasze odpowiedzi... Czujnik temp kotła umieścić w górnej części bufora. Temperatura zadana np. 60 i histereza 10st. Nie montować zaworu termostatycznego na powrocie. Co do sterowania cwu prosto z kotła. Jeżeli czujnik temp będzie w buforze to jak to wygląda w trybie lato?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam musisz zdecydować. Jeżeli masz gwarancje na kocioł w razie draki może być problem. Jaki masz ster w kotle i co to za kocioł... Jeżeli ster kotła nie obsługuje bufora to trochę słabo. Nie proponowałbym czujnika temp kotła przekładać do bufora. Oczywiście to będzie działało ale ja nie mógłbym spać wtedy spokojnie. Lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie sterownika różnicowego do sterowania pompy ładującej bufor. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przykładowo zadaną kotła ustawiam na 60st z hist załączenia 10.

Dodatkowy sterownik podłączam do pompy kotłowej i na jego przykładzie czujnik T2 do góry bufora, T1 do dołu.

Temperaturę T2 ustawiam na 50st i delta 10?

Co do powrotu gdybym wyjście do kotła umieścił np w 1/3 wysokości bufora? Czy nic to nie da, a zbiornik popostu będzie grzany w 2/3 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym sterem od kolegi @pospisz mogą występować pewne rozdźwięki miedzy kotłem a buforem. Sterownik różnicowy zawsze będzie ładował kocioł gdy na kotle wystąpi wyższa temp niż w buforze. Nie powinno wtedy też być konfliktów przy pogodowym sterowaniu mieszacza za buforem. Jeżeli ten Pello ma regulacje pogodowa zadanej temp kotła to byłaby przy okazji pogodowa regulacja temp w buforze. Czego typowe sterowniki z obsługą bufora nie oferują. 

W takim układzie ustawiasz na kotle 60 z histerezą 15. Ster różnicowy zadba już sam o ładowanie bufora. 

https://allegro.pl/oferta/regulator-roznicowy-sterownik-solarny-kolektorow-5633677739?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=Y2I0OTYzYWEtZjNhZi00ODdlLWI0YmMtYjkzYTJiN2U2YmI3AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=a4da46a9-2fe6-4e86-9d30-dc53f129aa8c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.