Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Pellet + Bufor - Wady I Zalety


Gość berthold61

Rekomendowane odpowiedzi

To nie tak, gdyż sam mam pellet i bufor. :P

Ale wy przesadzacie z takimi rozwiązaniami, bufor do pelletu + grzanie do temp 80C , jak któryś z kolegów lansuje to wg mnie bezsens.

 

Ja grzeję bufor wg krzywej grzewczej grzejników , a podłogówka z niego bierze tyle ile potrzebuje..Macie takie "ciekawe" pomysły a później nie wierzycie , że wystarczają 3t średniego pelletu na sezon grzewczy przy 300m2 po podłogach i 21C w domu.

 

PS

Czy może policzyłeś jaka jest sprawność kotła przy grzaniu do wyższych temperatur?

I kiedy z pelletu jest najwięcej energii cieplnej ?

Oraz ile ciepła ucieka bokami z bufora ?

I kiedy ucieka więcej ciepła z bufora?

 

Tylko nie pisz że jest izolacja bufora, bo zawsze jest.

 

 

PS2

Proponuję kupno kotła i bufora oraz wstawienie w układ ciepłomierza wtedy sam zobaczysz co i kiedy się opłaca robić.

 

 

Sambor możesz wytłumaczyć jak wygląda u ciebie krzywa grzewcza czy histerezą steruje czujnik pogodowy a w buforze masz podpięty np. czujnik zaworu bo skąd wie jaka temp. utrzymywać na buforze i kiedy załączyć piec żeby dogrzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już  tłumaczę - jest sterownik R3 produkcji Wolfa, który steruje całą pracą instalacji i jednocześnie daje sygnał do załączania kotła.

Sterownik przez czujniki "wie" jak  jest temp na zewnątrz, wie jakie mają być krzywe grzania na CO i na podłogę.

Histereza dotyczy temp startu palnika i u mnie jest ustawiona na 15C.

Kocioł grzeje bufor do temp wyznaczonej wg krzywej grzewczej dla CO, a na podłogę jest inna krzywa ( niższa) i tym reguluje mieszacz. ( 3D + siłownik + pompa)

Dla sterownika temp bufora i temp kotła to jedno i to samo - czyli jak np ten sam bufor podgrzeję kołem DS to to kocioł na pellet nie wystartuje..

 

Czujniki są :

w buforze, jakieś 20 cm od góry  -1 ,

w kotle -1

na zewnątrz -1

w bojlerze od CW -1

na wyjściu mieszacza podłogówki -1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbym u siebie podłączył czujnik pogodowy który bym ustawił histerezę dla zaworu 2 który jest od podlogówki gdyż całe jest podlogówka to by mi puszczał na podlogowke przez zawór 4d od niej temp. jaka bym chciał zależnie od ustawień histerezy a zawory 3d na poszczególne piętra podlogówki otworzył na max. To bym miał temp ta co puszcza 4d z silownikiem. Tylko jak tu ustawić temp. Na górnym czujniku bufora ( to jest ten który załącza grzanie jeśli spadnie temp poniżej zadanej) i dolna do niej dogrzewa. Aktualnie góra jest 52 a dół 50 na piecu 65 zadana a start pomp. 55 i piec chodzi około 55 stopni jak dogrzewa bufor a powrót na termostatyczny 40 stopni

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz zaw ATV na powrocie - to OK, chyba że coś dodatkowo "ulepszyłeś".

Histerezą dajesz tylko dla  źródła ciepła i buforu- czujnik górny, dolny wywal , on ci do niczego nie jest potrzebny.

Dalszego opisu z postu 53 nie rozumiem.

 

Jaki ten zaw termostatyczny 3D  - wartość temp?

 

Za buforem tylko zaw 3-D, a ty nadal na  4-D lecisz - wywal je.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko 4 d na grzejniki w piwnicy wywalić go?

To bufor będzie się dogrzewał dobrej temp. co kocioł?

Kiedy będzie się kocioł rozłączał?

Czy zawór 4d na te grzejniki może zwiększyć spalanie bo bedzie mieszał wodę w buforze?

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już  tłumaczę - jest sterownik R3 produkcji Wolfa, który steruje całą pracą instalacji i jednocześnie daje sygnał do załączania kotła.

Sterownik przez czujniki "wie" jak  jest temp na zewnątrz, wie jakie mają być krzywe grzania na CO i na podłogę.

Histereza dotyczy temp startu palnika i u mnie jest ustawiona na 15C.

Kocioł grzeje bufor do temp wyznaczonej wg krzywej grzewczej dla CO, a na podłogę jest inna krzywa ( niższa) i tym reguluje mieszacz. ( 3D + siłownik + pompa)

Dla sterownika temp bufora i temp kotła to jedno i to samo - czyli jak np ten sam bufor podgrzeję kołem DS to to kocioł na pellet nie wystartuje..

 

Czujniki są :

w buforze, jakieś 20 cm od góry  -1 ,

w kotle -1

na zewnątrz -1

w bojlerze od CW -1

na wyjściu mieszacza podłogówki -1

 

 

A czy funkcję mieszacza nie może tu pełnić zawór 4d czemu się nie nadają?

Jak bym zastosował zawór 4d jako ten mieszacz w kotłowni który by już rozdzielał na podłogę która jest doprowadzona poprzez 2 rozdzielacze (parter i 1 piętro) w których są ręczne zawory 3d już odpowiednią temp. zadaną do nich z tego 4d.

 

Napisz więcej coś o ustawieniach histerezy jakie to są zadane dla 10,0,-10 i -20

 

Zawór termostatyczny 50 stopni

Dziś odetnę te 2 grzejniki zaworami które mam na buforze.

Edytowane przez lisek311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie masz wpięty ten czujnik od co w piecu jest włożony czy gdzie?

Jeśli u mnie jak wyłączę te 3 grzejniki to mam tylko podlogowke. Pogodowka wtedy steruje wartością temp. według histerezy na zAworze ale u mnie nie będzie zawory tylko wykorzystam ten czujnik do sterowania to gdzie go umiejscowić czy jak najbliżej kotła czy np w dolne wejście bufora?

Wtedy woda by była podgrzewana dobrej wartości co ustali krzywa grzewcza tylko gdzie ten czujnik umiejscowić?

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale jak uważasz czy u mnie mogło by to zadziałać jak sobie wymyśliłem. Czyli u mnie krzywa steruje zaworem a ja wykorzystam ten czujnik od zaworu i włożyłbym go do bufora. Lub druga wersja mam sterownik do bufora ale on obsługuje te dwa czujniki co ty mówisz żeby wyciągnął. Jakie sugerowałbyś rozwiązanie.

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak będę musiał inaczej zrobić krzywa będzie sterować zaworem od podlogówki

ktory wstawię dodatkowo w kotłowni i będzie rozdzielał na dwa rozdzielacze. A temp bufora będzie sterował ten sterownik poprzez dwa czujniki które obsługuje góra odpowiedzialny za załączenie jeśli temp spadnie poniżej zadanej i dolna czujka do której ma dogrzac i piec wyłączyć. Tylko podpowiedziałem temp ustawić tylko biorąc pod uwagę że bufor wychładza się od dołu i temp na górze może być 50 a w dolnym spadnie już na 30 stopni

 

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na jakiej wysokości masz wpięte zasilanie podlogówki jeśli czujnik masz 20 cm od góry?

Jeśli sterownik wilga steruje ci buforem to co steruje histereza na podlogowke na mieszaczu chyba że tam jest stała temp niezależnie od temp zewn?

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz na wyjściu z bufora zaw 3D z siłownikiem to on reguluję temp na podłogę a nie bufor.

Wyjścia na CO i podłogę mam na tej samej wysokości , CO wprost a na podłogę przez mieszacz

A mógłbyś powiedzieć na jakiej wysokości jest w buforze u mnie jest to w połowie bufora. Czy mógłbyś przykładowo wrzucić krzywą grzewczą od podlogówki jakie mniej więcej są to temp dla10,0-10,-20 stopni

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjście z bufora na odbiory mam ok 20cm od góry, trochę wyżej niż czujnik temp.

Ja określam krzywą wg wyboru temp zasilania, dla niej są policzone grzejniki i podłogówka

na rys poniżej określenie temp krzywej grzewczej dla podłogi - na czerwono - dla -20C ok 35-36C - krzywa 0,5

dla grzejników 55-60C na zielono - krzywa 1,0

 

 

Ja nie ustawiam takie wartości dla poszczególnych temp - to robi sterownik, tak jak w kotle gazowym czy olejowym.

post-18578-0-26040000-1521118703_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A krzywa na podlogowke jakie tam temp bardziej o to mi chodzi jakie temp. są bo to raczej inna krzywa będzie bo te temp za wysokie sa. Jaka jest minimalna temperatura przy +10 a jaka jest np przy -30 puszczana

 

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez lisek311
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.