Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Pellet + Bufor - Wady I Zalety


Gość berthold61

Rekomendowane odpowiedzi

Gość berthold61

Pelet jest w szczelnych workach więc drewutnia wystarczy lub w miarę sucha piwnica ale zastanawia mnie po co ci ten bufor do kotła peletowego skoro on sam się wyłącza i załącza , po co podrażać inwestycje trzeba brać też pod uwagę że straty na buforze też zawsze są jakieś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ kocioł na paliwo stałem na niskich obrotach działa ze skutecznością do 30 % - a nadwyżka w ...komin...

Działa okresowo na całej mocy, nie wychładza się bo o to dba sterownik i 3D lub 4D więc co przeszkadza ci.

Bufor moim zdaniem dobry jest tylko przy ogrzewaniu zwykłym kotłem lub prądem w G12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stekiem bzdur jest wpuszczenie kotła do wężownicy(dość dużej) bufora w układzie otwartym, a wypuszczenie instalacji CO bezpośrednio z bufora w układzie zamkniętym ?

Oczywiscie, a bufor w instalacji służy jako dodatkowy wystrój kotłowni.

 

 

A niby co akumuluje energie, żeby kocioł mógł sobie robić przerwy w działaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz kocioł na pellet, który praktycznie jest dostosowany do układu zamkniętego - przynajmniej wszystkie, które nadają się do palenia , a nie utylizowania.

Więc po kiego grzyba utrudniasz sobie robotę i sterowanie takim układem. 

 

Na drugie danie : czy rozumiesz co napisałeś w drugim zdaniu tego postu?

 

Na deser : czy potrafisz powiedzieć kiedy  i po co daje się bufor do kotła na pellet?

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była mowa o tym że kocioł działa okresowo bez bufora.Dlatego pytam gdzie są te okresy kiedy nie działa i mimo tego potrafi dostarczyć ciągłą temperature do grzejników/podłogówki.Wiadomo są zawory mieszające, ale nawet jak ustawimy 55 na grzejniki, 45 na podłoge, to kocioł też musi oscylować w podobnej mocy, bo jak się przywali mocniej to co robi z nadmiarem energii ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko że ten bufor posiada dosyć długą wężownicę z nierdzewki do CWU, którą podgrzewa woda z instalacji CO.

A dodatkowo w zapasie jest wężownica solarna.Jest tutaj zapewne kilka osób które korzystają z podobnego systemu z buforem (kombinowanym , lub nie).

Widzę Sambor że nie jesteś zwolennikiem buforów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tak, gdyż sam mam pellet i bufor. :P

Ale wy przesadzacie z takimi rozwiązaniami, bufor do pelletu + grzanie do temp 80C , jak któryś z kolegów lansuje to wg mnie bezsens.

 

Ja grzeję bufor wg krzywej grzewczej grzejników , a podłogówka z niego bierze tyle ile potrzebuje..Macie takie "ciekawe" pomysły a później nie wierzycie , że wystarczają 3t średniego pelletu na sezon grzewczy przy 300m2 po podłogach i 21C w domu.

 

PS

Czy może policzyłeś jaka jest sprawność kotła przy grzaniu do wyższych temperatur?

I kiedy z pelletu jest najwięcej energii cieplnej ?

Oraz ile ciepła ucieka bokami z bufora ?

I kiedy ucieka więcej ciepła z bufora?

 

Tylko nie pisz że jest izolacja bufora, bo zawsze jest.

 

 

PS2

Proponuję kupno kotła i bufora oraz wstawienie w układ ciepłomierza wtedy sam zobaczysz co i kiedy się opłaca robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to wygląda z tą krzywą w praktyce ? Wiem że trzeba dobrać do własnych warunków, ale powiedzmy że wybrało się którąś - 1.2 czy 1.5. I co ? Bufor dogrzewany jest do jakiejś temp, po czym kocioł "odpoczywa", - temperatura na buforze spada i kocioł dogrzewa ? Czy raczej opuszczany jest bufor, i kocioł reaguje na to co dzieje się w czujnikach pogodowym i pokojowym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam trochę inaczej, gdyż sterownik mam od kotła gazowego i tam podaję więcej parametrów np typ budynku, szybkość nagrzewania , krzywa to jeden z elementów sterowana jest  czujnikiem pogodowym.

 

Są dwie krzywe do grzejników = temp kotła i do podłogi wg niższej krzywej - max  temp wody to 38C przy -20C

 

Temp na kotle to temp na górze bufora. 

 

Mam podaną histerezę temp kotła.

 

Jak jest mniejsze zapotrzebowanie  to kocioł włącza się  co ok 2h przy większym to 1x na godzinę, grzeje ok 30-40 min i przerwa drugie tyle.

 

Nie mam czujek pokojowych - są zbędne.

Temp w pomieszczeniach podłogówki jest reg wg krzywej a w pom z grzejnikami nastawy głowic  na grzejnikach utrzymują odpowiednią temp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałem wyższych temp niż  była potrzeba, ale wiem już że przy temp ponad 70C zużycie pelletu szybciej rośnie niż przy np 50C.

Jak się chcesz zagłębiać w to teoretycznie to polecam literaturę o wymianie ciepła i wymiennikach - jest w necie książka "Wymiana ciepła i wymienniki" dostępna bez problemu - ściągasz i czytasz a następnie wyciągasz wnioski.

 

Na przełknięcie to raczej popitka   :P

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pisałem coś o CW?

Na pewno nie pisałem

Jeszcze raz napiszę - bufor jest grzany wg krzywej grzewczej grzejników!

CW grzeję do 50C z przewyższeniem temp wody grzewczej ok 10C - czyli jak CW ma 50C to na kotle jest 60C, takie grzanie to raz na dobę.

Mam 300l  z 2 wężownicami , grzeję cały, gdyż wężownice w szeregu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.