Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ranking Kotłów


mangusta28

Rekomendowane odpowiedzi

PROSZĘ O POMOC.

Wiem, że temat stary, ale ciężko znaleźć konkretną wiedzę na ten temat.

 

Szukam solidnego kotła z automatycznym podajnikiem tłokowym na ekogroszek i miał, w którym możnaby było

również palić (przynajniej okresowo zwykłym drewnem). Kocioł ma mieć elektronikę do sterowania w zależności od temp. w pokoju.

Jak do tej pory nie znalazłem kotła, który by spełniał wszystkie te kryteria, bo albo jest z podajnikiem ślimakowym, zamiast tłokowego, albo jest tłokowy, ale nie na eokgroszek.

 

Posiadam dom z poddaszem uzytkowym o gabarytach 8,5x10m = daje jakies 170m2 do ogrzania.

Czyli potrzebuje kotła z min. 17kW-25kW. (Dom z pustakow porotherm 44P+W bez dod. docieplenia).

 

JAKIE KOTŁY BĘDĄ NAJLEPSZE DO MOICH WARUNKÓW ?

 

Proponuję stworzenie rankingu kotłów tak by inni tez mogli mieć orientacje.

KTÓRE KOTŁY SĄ B.DOBRE, A KTÓRE TYLKO DOBRE ? A KTÓRE KIEPSKIE.

 

 

DZIĘKUJĘ ZA KAŻDĄ ODPOWIEDŹ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Nie zaproponuję Tobie żadnego kotła, ale chcę się odnieść do opału spalanego w kotłach z podajnikiem tłokowym. Otóż oprócz miału one spokojnie spalają wszystkie drobniejsze frakcje węgla - także ekogroszek, retopal i podobne. Każdy kocioł z podajnikiem niezależnie od typu ( mówię tu o kotłach do przydomowych kotłowni ) na pewno spala granulat 8 - 25 mm, czyli ekogroszek, ale nie w każdym spalisz sam miał. Także jeśli znajdziesz odpowiedni dla siebie kocioł tłokowy to możesz być pewien, że spala on na pewno ekogroszek.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, każdy kocioł z podajnikiem tłokowym efektywnie spali ekogroszek, a w zasadzie wszystko co ma granulację mniejszą od 40mm. Chyba każdy też posiada dodatkowe wysuwane bądź wkładane dodatkowe palenisko na którym można palić drewnem.

Co do regulacji temperatury w pokoju to: w nowoczesnych układach c.o. sterownik kotła powinien zapewnić stałą wysoką temperaturę kotła (około 60 stopni) ze względu na: efektywne spalanie i możliwość występowania korozji niskotemperaturowej przy niższych temp. Do sterowania temp. w pokojach służy zawór 4drożny, który może być regulowany oddzielnym sterownikiem współpracującym z czujnikiem pokojowym i siłownikiem.

Jeśli chodzi o ranking tego typu kotłów to większość z forumowiczów nie ma skali porównawczej, gdyż większość posiadała tylko jeden taki kocioł. Jedni będą swój wychwalać inni na niego psioczyć.

Ja od roku posiadam Stalmarka 17kW i jedno co mogę napisać to, że narazie jestem z niego zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

Czy wobec powyższego SAS ECO 23 kW będzie dobrym wyborem ? Słyszał ktoś z was o tym kociołku ???

 

Wyczytałem, że: "W trybie PRACY AUTOMATYCZNEJ kocioł funkcjonuje wykorzystując działanie zespołu złożonego z mechanicznego, tłokowego podajnika paliwa, paleniska nadmuchowego oraz elektronicznego sterownika temperatury" - czyli ma automatykę,

 

"Dodatkowo kocioł wyposażony jest w tradycyjne palenisko rusztowe-wodne co umożliwia pracę kotła w sytuacjach awaryjnych (wykorzystując naturalny ciąg spalin, bez użycia energii elektrycznej) oraz stwarza możliwość okresowego spalania paliw alternatywnych (np. drewna). "

- czyli mogę od czasu do czasu palić drewnem.

 

 

- "48 miesięcy od daty zakupu na sprawne działanie kotła, a na podzespoły elektroniczne (domyślnie 24 miesiące) jest określony przez producenta tychże podzespołów".

- czyli 4 lata to chyba dobrze - co ?

 

"Dzięki prostej i sprawdzonej od wielu lat konstrukcji, kotły typu SAS są niezawodne w eksploatacji i bardzo łatwe w obsłudze."

- czy faktycznie są takie niezawodne, czy to tylko "CHWYT MARKETINGOWY" ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te kotły to bardzo podobna konstrukcja, chyba takie same sterowniki ST-77, podobna cena, różnią się przede wszystkim miejscem wytwarzania. Moim zdaniem za Stalmarkiem przemawia łatwość czyszczenia wymiennika, gdzie występują tylko same półki bez opłomków. Na rysunkach pozostałych kotłów widzę opłomki, które są trudne do dokładnego wyczyszczenia (ale może to zaleta że są i zwiększają powierzchnię wymiennika). Chyba wszystkie godne polecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem , to Neo wszędzie na forum poleca kotły Taurus-a - czyżby jakaś kryptoreklama ?

Może jest dealerem Taurusa :)

 

P.S Wiem, że to nie są złe kotły, ale Neo zawsze wymienia je ilekroć ktokolwiek o coś pyta (gdy pyta o kotły).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no rzeczywiście mały szczegół :)

Znalazłem Ling-a z podajnikiem tłokowym to Ling M. Ciekawe kto dla kogo produkuje te kotły Lazar dla Klimosza czy Klimosz dla Lazara. Ja stawiabym raczej na Lazara bo juz jeden produkują który na rynku istnieje pod inna marką ciekawe jak to jest z Lingiem ??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie zauważyłem, że dość mało uwagi na tym forum poświęca się kotłom Opal z Pleszewa - ciągle przewija się Stalmark, Taurus, Klimosz, Viadrus, SAS ewentualnie.

Jako "świeżak" zaczynam się zastanawiać - Czy te firmy mają tutaj dobrych lobbystów czy po prostu są tak dobre, że nie warto porównywać ich z innymi.

Osobiście jestem ciekaw opinii o użytkowaniu kotłów tłokowych, np. Opal czy KMG lub o powodach dla których te kotły mają tutaj gorsze notowania od wymienionych powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ranking to droga na skróty lepiej ustalić kryteria jakiego kotła potrzebujemy.

I dopiero wtedy szukamy kociołka odpowiadającemu tym kryteriom.

Każdy kocioł ma wady i zalety musimy je poznać i samemu dokonać wyboru.

Nie jest to łatwe ,lecz zagwarantuje nam to lepszy wybór niż słupki w rankingach.

Te forum ułatwiło mi wybór lecz nikogo nie pytałem wprost co jest leprze.

Każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby więc szukanie kotła dobrego dla wszystkich jest bezcelowe.

Dlatego nigdy nie polecił bym kotła jaki wybrałem wszystkim.Wolał bym go opisać w szczegółach co mogło by

pomóc w ewentualnym wyborze.Najtrudniej w takich opisach być obiektywnym.Dlatego trzeba brać pod uwagę

że opisujący jest właścicielem danego kociołka i trudno mu się wypowiadać o nim negatywnie.

Choć nie którzy nie szczędzą tu na forum negatywnych uwag swoim maszyną.

Nie wiem jaka jest polityka forum i czy takie opisy mogły by powstawać i nie brano by ich za reklamę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja używam Logica II Cichewicz. Piec wręcz perfekcyjny. Cena niestety lekko odstrasza ale nie żałuje. Jak czytam niektóre opinie że ludzie grzebią w ustawieniach sterownika i kombinują żeby im piec dobrze grzał bo coś tam gaśnie coś żle rozpala to ja wolę dopłacić i mieć święty sposkój. Nigdy nie miałem do czynienia z żadnym piecem bo mieszkałem w bloku. Ciarki mnie przechodziły jak czytałem posty na temat ustaiweń pieca, siedzeniem w kotłowni po nocach i grzebaniem w sterowniku po to aby mieć ciepło. Jako kompletna lama która w życiu nie widizała pieca na oczy, uruchomiłem piec od razu. Na drugi dzień przestawiłem sterownik i do dzisiaj zero problemów. Ide raz na 23 godziny i wrzucam opał zamykam i idę do domu. Raz na tydzień wiaderko popiołu i to niewielkich rozmiarów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"

Czy wobec powyższego SAS ECO 23 kW będzie dobrym wyborem ? Słyszał ktoś z was o tym kociołku ???"

 

Poniżej 2 linki do tematów na temat tego kotła.

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...amp;#entry13931

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?...entry3720

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja używam Logica II Cichewicz. Piec wręcz perfekcyjny. Cena niestety lekko odstrasza ale nie żałuje. Jak czytam niektóre opinie że ludzie grzebią w ustawieniach sterownika i kombinują żeby im piec dobrze grzał bo coś tam gaśnie coś żle rozpala to ja wolę dopłacić i mieć święty sposkój. Nigdy nie miałem do czynienia z żadnym piecem bo mieszkałem w bloku. Ciarki mnie przechodziły jak czytałem posty na temat ustaiweń pieca, siedzeniem w kotłowni po nocach i grzebaniem w sterowniku po to aby mieć ciepło. Jako kompletna lama która w życiu nie widizała pieca na oczy, uruchomiłem piec od razu. Na drugi dzień przestawiłem sterownik i do dzisiaj zero problemów. Ide raz na 23 godziny i wrzucam opał zamykam i idę do domu. Raz na tydzień wiaderko popiołu i to niewielkich rozmiarów

powiem ci ze cos w tym jest. ja przez 5 lat mialem zwyklego mialowca niby calodobowego. i tak jak ty, jak czytalem o tych ustawieniach to mialem sporo obaw. dodatkowo jak czytalem ze co dzien, dwa ludzie musza czyscic piec komin....

 

powiem tak. wystarczyl mi jeden dzien by w moim protech karo 18,5kw ustawic podajnik. w sumie po tygodniu uzywania moge powiedziec ze ten piec juz mam w 100% rozgryziony. co do czyszczenia. one chyba tak maja ze "domyslnie" utrzymuja relatywnie niska temperature i dlatego piec szybko zarasta.

generalnie tez jestem zadowolony z protecha tylko 18,5kw ma zbyt male palenisko. no ale cos za cos - 25kw mi nie byl potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.