Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pelet Węglowy


161os037

Rekomendowane odpowiedzi

Ja slyszalem ze silver bartex jest ok i na przyszly sezon zakupie pewnie. Na obena chwile pale mialem z domieszka ekogroszku pod nazwa prestige premium i wyjmuje 20% popiolu.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do Prestige Platinum wielkich żalów nie mam, popiołu mało, ale granulacja ni jak się nie zgadza z deklarowaną przez producenta, jest po prostu drobniuśki a wiadomo czym większy, tym lepiej na stałej retorcie rozprowadza się powietrze, no i nie chcę płacić szalonych cen za wodę którą jest bardzo skutecznie nasączony. Worki porozstawiane po całej piwnicy, dosypuję połowę, następna połowa dalej schnie. teraz trochę powysycha zanim spalę ten pelet, tu jak się okazuje jest super produkcja popiołu pylistego..Zamiast zmuszać producentów do pieców 5 kat. lepiej było się wziąć za produkty niby węglowe, tak jak kiedyś latano za paliwami silnikowymi. 100% większy efekt by to przyniosło do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie zaśmiecajcie wątku wpisami dot. firmy Prestige, no chyba, że wyprodukuje pellet węglowy :P Tutaj macie osobny wątek https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16265-opał-z-firmy-prestige/Tam możecie sobie poużywać. 

 

Wracając do tematu pelletu węglowego, na konkurencyjnym forum ktoś podał ciekawy link, w którym jest między innymi mowa o pellecie węglowym 

 

Tam, w kilku zdaniach jest mowa o własnościach, budowie oraz spalaniu pelletu węglowego. Co też powinno pomóc użytkownikom kotłów w ustawieniu ich pieców. 

 

Dla mnie największą  zaletą takiego paliwa pod warunkami, że cena będzie porównywana do ekogroszku oraz zapanuje się nad procesem spalania jest jego stałość parametrów, a w szczególności stosunkowo niska wilgotność, gwarantowana zimą. Pierwszy warunek obecnie jest spełniony, pozostaje drugi, który musi spełnić indywidualnie każdy palacz :) Ja niniejszym deklaruję :)  na przyszły rok kupię jedną paletę varmo w celu sprawdzenia tego paliwa, no chyba, że cena poleci w kosmos to spasuję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marekd palisz drogim paliwem,cena z transportem to ponad 980 złotych,czy ta cena jest warta,za te kase moźna kupić dobry groch,palisz jakim palnikiem nie ma z tym peletem źadnego problemu,pozdrawiam.

Jak co to tona 825 zł w zeszłym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No moja przygoda z peletem węglowym się kończy. Wczoraj wsypałem ostatni worek z 200 kg palety testowej, którą zamówiłem. Spalanie tych 200 kg nawet nie zamknie się tygodniem. Próbowałem dużo ustawień, kombinowałem powietrzem, podawaniem. Jedynie co uspokoiło piec to zwiększenie podawania z 8 do już 16 sek. Inaczej chodził non-stop. Popołu dużo, ale taki fajny pylisty, lekki. Wg wstępnych obliczeń spalił 2x więcej kg niż ekogroszek o tej kaloryczności. Choć jak bym miał miejsce w piwnicy, to rzuciłbym w kąt jeszcze jedną taką paletę tzn. 10 worków na przepalenie jesienią, lub wiosną. Bardzo łatwo się rozpala i szybko dochodzi do zadanej temperatury. To na tyle zaczynam szukać dobrego ekogroszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Każda instalacja inna, każdy rodzaj palnika też, twierdzę, ze nie ma recepty. U mnie pelet się nie sprawdził (Galmet 25kW,stała retorta), a u sąsiada palnik rynnowy bardzo ładnie się sprawował jedyne zastrzeżenie pylisty popiół. Ale chwała firmie, że istnieje możliwość zamówienia opału na próbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a czy ktoś testował ten "pellet" w piecu z podajnikiem ślimakowym - jak ze spiekalonścią to wygląda ? Węgiel z Marcela ma chyba typ 33 a jak pellet ?

Pisałem dobrze się spalał bywałych czasem spieki ale do wytrzymania ogólnie było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, ja również zakupiłem paletę testową Varmo i moje spostrzeżenia związane z tym opałem są następujące : opał suchy jak pieprz, pali się bardzo dobrze, jedyne co zauważyłem troszkę na minus dla tego paliwa to to, że w moim piecu Defro EKR-10PZ podniosła się temperatura podajnika, na ekogroszku było średnio 33 stopnie a na Varmo mam średnio 43 stopnie, wydajność w porównaniu z ekogroszkiem czarna perła na plus dla Varmo. Perły paliłem 25 kg/dobę a Varmo narazie wyszło 15kg/dobę. Popiół po Varmo to proszek i kilka spieków ilościowo jedna garść męska, po perle po jednej dobie pełen popielnik. W kotłowni wyczuwalny taki trochę inny zapach niż wcześniej, ale tragedii nie ma.Także ja na razie jestem zadowolony z zakupu tego opału, choć zanim przez pierwsze dwa dni dobrałem parametry to troszkę jaśnistych poszło w stronę producenta, ale teraz jest już ok i zobaczymy jak spalę te 200 kg czy nadal będę tak optymistycznie do tego opału nastawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czym ten twój sąsiad pali i jak,ale z mojego komina nie ma prawie dymu, zato od mojego sąsiada, który pali niby miałem dymi jak z Tytanika i nie można wyjść przed dom bo nie da się oddychać.Póki co ja z Varmo jestem zadowolony,szkoda że nie kupiłem od razu tony,ale bałem się,że może być problem z tym opałem,teraz już wiem że nie potrzebnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja spaliłem 200kg Varmo na palniku żeliwnym 10kw ekoenergi i po za wyższą temperaturą palnika reszta była ok, spalał się dobrze tylko w kotłowni był inny zapach niż przy spalaniu zwykłego ekogroszku. Palę w automacie sterownik SKZP-02.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam. ja wystartowalem z varmo na nowwej instalacji dom parter 128 mkw piec seko bawaria k5 18kw. chodzi u mnie z fuzzy logic pid  jest to lekkie paliwo dlatego korekta nadmuchu -1.5procent korekta podawania +20 procent. wypala sie dobrze piec osiaga temp bardzo szybko nie ma spiekow. mam porownanie z ekogroszkiem z chwalowic to bardzo porownywalnie sie zachowuje. wazne jest idealne dostroienie nadmuchu. popiolek puszysty jak maka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest ktos z okolic Łochowa/mazowieckie kto pali Varmo i sprzedalby na probe 2 worki? Na allegro niby mozna po 1 worku ale koszt transportu czyni ta transakcje nieoplacalna. Z gory dziekuje za odzew.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

U mnie tego na składach nie uświadczy ale będąc przejazdem kupiłem 10 worków na próbę.Cena 18zł - 20kg czyli tona 900zł.

 

Worek papierowy dwa razy wiekszy od "zwykłego" ekogroszku a waga 20kg. Frakcji drobnej nie uświadczy. .Opał bardzo suchy - pruszy przy wsypywaniu. Przesyp mierzony wagą przez palnik wskazuje że trzeba ZWIĘKSZYĆ podawanie o prawie drugie tyle.

 

Rozpaliłem. Na początku dymi (palnik zimny) - w miarę upływu czasu coraz ładniej. Po dwóch godzinach temperatura podajnika wzrosła do 45-47C (przy ekogroszku było 35-40C). Zmniejszony nadmuch o około 50%.

 

Popiół bardzo drobny, brak spieków i innych niespodzianek. Po otwarciu drzwiczek odczuwalnie mocne paliwo. Producent deklaruje 27-30[MJ].

 

Gdyby nie to, że teraz ciepło i trzeba wygasić to zanosiło się na całkiem dobre paliwo.

 

PS. Jak ktoś chce odkupić z okolic Sochaczewa to moge odsprzedać 5 worków. Reszte sobie zostawie na dalsze zabawy.

 

PS2. Odpalam grzałkę w buforze na II taryfie. Codzienne rozpalanie na bufor już mnie sie nie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witajcie

 

ja rowniez testowalem weglo pellet do varmo. dostawca wegla zachwalał i w ogole. powiem tak, to pierwszy rok od kiedy pale w nowym domu i za cholere nie rozumiem tego peletu. cala zime palilem eko groszkiem skarbek i bylo oki, zaczelo sie robic troszke cieplej i stwierdzilem ze potestuje ten pelet. nie wiem jak to wogole ustawic ;/ rozlala sie latwo ale pozniej jest tylko gorzej, na palenisku od srodka jest czarny pelet ktory za cholere nie chce sie palic ;/ nie wiem czemu tak sie robi ;/ nawet przy niewielkim nadmuchu ok 20% spieka sie i robia sie kalafiory ;/ podawanie na groszku mialem ok 6,5s na 30-32 sec, nadmuch 35%, tutaj musial zmiejszyc czestotliwosc podawania do 25-27sec bo nie byl wstanie podawac odpowiedniej ilosci zeby zrobil sie kopczyk ;/ a jak juz zrobili sie poprzez czeste podawania to gowno sie wogole nie palilo ;/

 

piec mam 15kw, sterownik od technixa, palnik zeliwny technix

 

moge wrzucic fotki jak to wyglada zeby pokazac.

 

ktos mial podobny problem? wiecej jakie podawanie, nadmuch ustawic zeby ladnie sie to palilo???

 

z gory dzieki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cos wiecej napiszesz czy tylko sie chwalisz?

 

nie wiem czy on palil ale to jest poprostu do dupy. po calej noccy sprawdzilem. kopiec na palniku ze sie z niego sypie, zmienilo przerwy w podawania co 33-34 sec, podawanie zostalo na 7 sec. nadmuch dalem na 15 %, efekt jest taki ze nadal jest qpa na palniku, nadal robia sie spieki przez co czesc paleniska wogole sie nie pali ;/ i tamtedy spada niespalony pelet ;/ porazka

 

jak zwieksze sile nadmuchu zeby lepiej sie spalalo to powstana jest wieksze spieki i tak i tak nie bedzie sie spalalo rownomiernie. na ekogroszku to bylo duzo latwiejsze do ustawienia.

 

u mnie ten pelet weglowy kosztuje 950zl za tone i wypada troche taniej niz ekogroszek i tak sie zastanawiam czy jest sens uzerania sie z tym badziestwem

 

chyba ze ktos podpowie jak to prawidlowo ustawic, ja juz nie mam nowych pomyslow, chyba zeby jeszcze wydluzyc przerwy w podawania ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze na Twoim palniku jest to nie do opanowania i tyle.

 

Na rynnie bardzo pozytywnie proby wypadly.

 

No moze nie do konca gdyz:

1. zar cofal sie do rury.

2. Nie wiem co tam dosypali do tego peletu ale u mnie nie szlo tego zgasic. Tlilo sie cala dobe. Podejrzewam ze to przez granulacje (gruba) oraz brak wilgoci.

 

Zimniej sie zrobilo wiec znowu wrocilem do zabawy i odpalilem reaktor weglowy. Wymieszalem ten pelet z groszkiem pol na pol zeby zmieszac granulacje. Ustawienia te same co dla groszky. Pali sie nie narzekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do pieca to koles ze skladu wegla mowil ze sie nie powinno palic w piecu z podajnikime tlokowym ;/ ze wzgledu wlasnie na to ze ogien lub zar moga sie cofnac do podajnika. tyle tylko ze w tym tlokowym przez to ze jest dosypywany od gory pelet, wg mnie bedzie sie palilo duzo lepiej. u mnie pali sie fatalnie i jeszcze sie spieka, przy zbyt czestym podawania wegiel sie przesypywal z paleniska i spadal do popielnika, mega to dziwne.

 

ale moze faktycznie warto by bylo zmieszac ten pelet z ekogroszkiem, cos moze z tego ciekawego wyjsc. musialbym sprobowac bo mam po kilka workow jeszcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.