Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja Kotłowni Problemy Z Podłogówką


Papciakos21

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam problem z ogrzewaniem podłogowym tzn podłogówka nastawiona na maksa czyli głowica na 50 daję taki efekt że podłoga pod ok 4 godzinach zaczyna robić się lekko ciepła a po ok 6 jest ciepła czyli zajmuję jej wieczność poza tym strasznie ochładza to grzejniki.. Do ogrzewam głównie kotłem gazowym ale jak widać na zdjęciu stoi piec węglowy który pracuje 2 miesiące w roku z tym że przy piecu węglowym nie włączam ogrzewania podłogowego.

 

W związku z powyższym zaczynam zabierać sie za małe korekty zaczynając od wstawienia zaworu 3D i 4D i od razu pierwszym moim pytaniem jest który zawór będzie bardziej odpowiedni? 

 

W następnym roku będę chciał dołożyć automatykę zatem proszę również o sugestię odnośnie dalszej modernizacji 

 

  


Moje piece:

Piec gazowy: Vitodens 100 26KW+sterownik vitotrol

Piec na węgiel

 


 

post-75204-0-32836100-1508228919_thumb.jpg

post-75204-0-41353200-1508228930_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka reaguje prawidłowo - to nie grzejnik aby się w godzinę nagrzała, tu potrzeba 6-10 godz grzania aby był efekt.

Taki układ zasilania podłogówki jest do kotła na węgiel a nie do gazowego.

Do podłogówki zawór 3-D z siłownikiem + sterowanie pogodowe z kotła , tylko czy ten kocioł ma takie możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat sam kocioł   może być terowany pogodowo  własciwie to jest to takie pseudopogodowe sterowanie. A żeby sterować takim układem trzeba zastosować rozszerzenie opentherm z termostatami pomieszczenia na obiegi grzewcze, może to być vitotrol 100 który masz.To co o podłogówce napisał kol. Sambor to święta prawda i nic nie można dodać. Ten układ mieszający trzeba wyciąć zastosować 3D trzeba też dodatkową pompę na część grzejnikową oraz bezwzględnie potrzebne będzie sprzęgło hydrauliczne.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego bezwzględnie sprzęgło? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tak ci napisał kolega, najpierw chcesz rad a następnie się spierasz z tymi co wiedzą.

Tak szczerze mówiąc to wszystko jest do wycięcia a głowa do przemeblowania.- jaki to sens mając rozdzielacz do podłogówki przeznaczony do inst węglowej , grzać podłogę gazem a przy paleniu węglem jej nie grzać .

Powinno być odwrotnie - palisz gazem - grzej grzejniki, choć samo grzanie podłogi jest bardziej efektywne, palisz węglem , grzej całość grzejniki i podłogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OMG "bo tak Ci napisał kolega" - co ty masz 10 lat? i gdzie tu widzisz spieranie się ? jak pytanie jest według ciebie spieraniem się to chyba masz sam głowę do przemeblowania i jakieś problemy ze sobą.

Pamiętaj nie ma głupich pytań tylko są głupie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem proszę jeszcze raz o odpowiedź dlaczego musi być sprzęgło ?

Jestem laikiem i chcę się dowiedzieć od kogoś kto ma na ten temat wiedzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem proszę jeszcze raz o odpowiedź dlaczego musi być sprzęgło ?

Jestem laikiem i chcę się dowiedzieć od kogoś kto ma na ten temat wiedzę

Żeby poprawnie działały dwa obiegi grzewcze muszą być dwie pompy, jedna wraz z układem mieszającym na podłogówkę, druga na grzejniki. Ze względu na niską wydajność pompy zamontowanej w kotle układ kotłowy musi być oddzielony sprzęgłem od instalacji. Przy zastosowaniu wiszących kotłów gazowych i mieszanej instalacji podłogowo grzejnikowej zastosowanie sprzęgła jest prawie zawsze konieczne do zastosowania (może poza bardzo małymi instalacjami). Patrz wytyczne projektowe, zalecane schematy , cenniki na stronach producentów kotłów.  Postu nr 8 radzę nie czytać i nie zaśmiecać sobie głowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęgło bym sobie darował, to jest mikro podłogówka. Tyle, że na kotle trzeba wtedy ustawić zasilanie na okolice 40-50 stopni, a na podłogówkę 25-30. 

Głowica z kapilarą też jest raczej ok. Działa praktycznie tak samo jak zawór termostatyczny.

Najlepszy byłby zawór 3D + siłownik + sterowanie pogodowe, albo chociaż jakiś sterownik z pokoju żeby wyłączać podłogówkę jak jest wystarczająco ciepło. W tym przypadku koszt będzie najwyższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie jestem pewny czy może sobie sprzęgło darować. Vitodens 100 to takie ustrojstwo gdzie wydajność pompy jest zależna od mocy kotła. Kocioł występuje w 3 konfiguracjach:  19 kW z wydajnością pompy ok 1050l/h; 26 kW z wydajnością pompy ok 1300 l/h i 35 kW ok 1350l/h. Są to wydajności przy ustawionej mocy maksymalnej, a każde obniżenie mocy kotła skutkuje spadkiem wydajności pompy. Teraz dwa pytania na które trzeba odpowiedzieć, aby mówić co trzeba zrobić: Jaka jest moc kotła?  Jaka jest ustawiona moc kotła na CO? Żeby uprościć i nie bawić się w matematykę to na zdjęciu widać dwie skrzynki i 11 obwodów (7 grzejników i 4 podłogówki) licząc tylko po 2l/min daje ....... 1320 l/h  czyli praktycznie pompa kotłowa w żadnej konfiguracji kotła nie wydoli,  na  a jeszcze rurociągi biegną dalej. A  wnioski niech wyciągnie inwestor i zamiast metody na "oko" którą próbują co niektórzy stosować policzy wymagane przepływy i porówna z wydajnością  pompy kotłowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wg twojego przedmówcy wszystko jest OK, gdyż to mała podłogówka. ;)

Powinno być rozwiązanie z postu 8 - wprost nowatorskie., szczególnie ten stycznik załączający pompę. :)

 

A tak na serio kolego mak to nie ważne czy wiesz czy nie wiesz, ten który doradza po myśli pytającego jest bardziej wiarygodny

niż najlepszy fachman, który twierdzi całkiem inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu widać dwie skrzynki i 11 obwodów (7 grzejników i 4 podłogówki) licząc tylko po 2l/min daje ....... 1320 l/h  czyli praktycznie pompa kotłowa w żadnej konfiguracji kotła nie wydoli,  na  a jeszcze rurociągi biegną dalej.

Ale podłogówka ma swoją pompę. Nie licz jej do wydajności pompy w kotle. Ważne tylko żeby zapewnić podmieszanie, czyli na grzejniki trzeba puścić wyższą temperaturę czynnika. Bez tego efekt jest taki jak napisał autor - podłogówka wolno się rozgrzewa i wychładza mocno grzejniki.

 

Ale wg twojego przedmówcy wszystko jest OK, gdyż to mała podłogówka. ;)

(...)

A tak na serio kolego mak to nie ważne czy wiesz czy nie wiesz, ten który doradza po myśli pytającego jest bardziej wiarygodny

niż najlepszy fachman, który twierdzi całkiem inaczej.

Tak, to jest mała podłogówka. Ktoś inny by to zrobił na RTLach i co, też byście liczyli przepływy? Najlepiej niech autor zamówi sobie OZC, później zleci zrobienie projektu instalacji i dopiero wtedy będzie dobrze, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam są dwa źródła ciepła, a to wcale nie jest prosta instalacja - układ z podłogówki z pompą mieszającą  do prawidłowego działania wymaga wody o wysokiej temp - przeważnie ponad 20C więcej niż jest w instalacji podłogi, czyli kocioł gazowy, który ją zasila może pracować już po za punktem kondensacji spalin i super zuski diabli biorą.

 

A jeżeli idzie o zaw RTL to robiłem kilka razy podłogówkę do kotła gazowego kondensacyjnego, ale wtedy RTL idzie na zasilaniu a nie na powrocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RTL zawsze działa tylko w jeden sposób - puszcza wodę o temp niższej niż na nim nastawiona

Na ten temat była dyskusja na forum np tu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13119-zawor-rtl-tylko-gdzie/page-2?do=findComment&comment=286944

Post 22 pełne inf

 

Ale dajmy temu spokój - nawet nie wiemy na jaką temp pracy, u autora tego tematu , są dobrane grzejniki.

 

PS Pytanie o przeróbkę i pieniądze na nią jest trochę nie na miejscu - jak nie wyda na przeróbkę to wyda na paliwa - czyli tak źle i tak ch...o

Wszystko jest w decyzji inwestora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno na przeróbkę się zdecyduję. Rozumiem że trzeba będzie włożyć pieniądze lecz mam nadzieję że choć trochę to się zwróci poprzez mniejsze spalanie. 

Pomijając kasę zimową porą najważniejszy jest komfort :)

 

Dziękuję za wyjaśnienia i szereg rad zapewne do części z nich się zastosuję.

Poniżej jeszcze kilka pytań 

- jakiej firmy polecacie sprzęgło ?

- czy zawór firmy Afriso będzie ok?

- jakieś sugestie co do sterownika podłogówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zdzierstwo w biały dzień, to lepiej sprzedać vitodens dołożyć kasę i kupić piec z tym wszystkim i mocą dopasowaną do domu a nie 9-26kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.