Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprzęgło-Regulacja Obiegów


odpowietrznik

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym prosić Szanownych Forumowiczów o informację na czym polega regulacja obiegów kotłowego i na instalację gdy w układzie występuje sprzęgło hydrauliczne w następujących przypadkach:

1)Kocioł kondensacyjny, gdzie zależy nam na obniżeniu temp.czynnika grzewczego powracającego do kotła(obniżenie temp.ma wpływ na proces kondesacji-załącznik #1)

2)Kocioł na paliwo stałe przy którym sprzęgło powinno zabezpieczyć kocioł przed zbyt niską temp.powrotną z instalacji  (zabezpieczenie przed korozją niskotemp.-załącznik#2)

Dziękuję

post-32948-0-61763900-1507927263_thumb.jpg

post-32948-0-38178700-1507927410_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko było tu post 1 w temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19095-sprz%C4%99g%C5%82a-hydrauliczne-troch%C4%99-teorii-i-praktyki/

Nie wiem po co odgrzewasz kotleta.

 

PS

Naprawdę myślisz, że ktoś na tym forum reguluje obiegi sprzęgła? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już odgrzałem kotlecika to żal byłoby go nie skonsumować ;) dlatego pozwolę sobie pomęczyć troszku temat)

Czy dobrze rozumiem że w przypadku kotła konwencjonalnego aby uzyskać pożądany efekt(dogrzania powrotu) pompa kotłowa musi pracować z większą wydajnością (musi być odpowiednio większa np.60ka) niż sumarycznie wszystkie pompy za sprzęgłem na odbiory?

Z kolei dla kotła kondensacyjnego jest odwrotna sytuacja.Tu konieczność zastosowania sprzęgła podyktowana jest m.in. brakiem wydajności pompy kotłowej.Czyli w tej sytuacji pompy na odbiory muszą pracować z większą wydajnością=generują większy przepływ dzięki czemu część wody z instalacji zawraca do instalacji obniżając tym samym temp.wody powracającej do kotła.A jak np.zamykają się zawory termostatyczne na grzejnikach to następuje spadek przepływu za sprzęgłem w obiegu grzejnikowym co powoduje że automatycznie pompa w kotle obniża swoją wydajność?

Tutaj mamy jeszcze do czynienia z motywem że różnica pomiędzy obiegiem CO a kotłowym nie powinna być większa niż 30%.

Jeżeli jest większa należy stosować tzw.spinki=zawory regulujące przepływ(takie coś jak w załączniku?)

Mówiąc że "myślisz że ktoś na tym forum reguluje obiegi sprzęgła" masz na myśli że teoria swoją drogą a w praktyce nikt się do niej nie stosuje?)Proszę mnie poprawić jeżeli jest jakiś błąd w moim rozumowaniu.

post-32948-0-23935000-1507959521_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym się chętnie dowiedział jak to wygląda przy podajniku, bo właśnie zainstalowałem sprzęgło i nie wiem za bardzo jak dobrać pompę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym się chętnie dowiedział jak to wygląda przy podajniku, bo właśnie zainstalowałem sprzęgło i nie wiem za bardzo jak dobrać pompę?

Gdybym wiedział jak należy wyregulować instalację że sprzęgłem to "nie robiłbym sobie jaj"

Ponieważ nie mam takiej wiedzy i doświadczenia jak kol.Sambor mogę tylko domniemywać że to w twoim przypadku powinno wyglądać tak:

Ustawiam przypływy za sprzęgłem na pompach OP i obiegu grzejnikowego jakie wychodzą z obliczeń.

A przepływ na pompie kotłowej powinien być odpowiednio większy od sumarycznego przepływu pomp na odbiory dzięki czemu część czynnika grzewczego jest zawracana do kotła co zapewni odpowiednią temp.zasilania CO a jednocześnie zabezpieczy kocioł przed zbyt niską temp.powrotu.

Ale pewnie zaraz usłyszę że piszę bzdury) a to jest możliwe)Chciał się tylko doszkolić)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa , że akurat mam układ ze sprzęgłem. Kotłownia w budynku gospodarczym oddalona od domu ok 15m. Kocioł w układzie otwartym - wymiennik płytowy - instalacja CO na dom w układzie zamkniętym z termostatami i podłogówka na RTLu , wpięty bojler i dwie drabinki stale otwarte na min. Założone termometry na powrocie kotła oraz na wyjściu i powrocie CO z domu .Pompy są

takie same ( wilo z funkcją autoadaptu )na obiegu kotłowym i na CO choć myślę ,że na kotłowym mogła by być o mniejszej wydajności. W tej chwili zainstalowany zawór 3drozny na wyjściu na dom za pompą ,ale poprzedni sezon bez tego zaworu. Na obiegu kotłowy ustawiona wysokość podnoszenia 1.3m taka jest wysokość do

naczynia wyrównawczego wskazuje moc 13W , na CO wysokość podnoszenia 4m przy najmniejszym odbiorze ciepła wskazuje 11W , gdy otwierają się termostaty na grzejnikach nie wskazywała więcej niż 25W ( nie otwierają się wszystkie jednocześnie)no chyba ,że na rozpoczęcie sezonu ale to można samemu odkręcić je nie wszystkie na raz. Po wygrzaniu budynku różnice temperatury na wyjściu na dom a powrotem z domu od 5 do max 10*C a pomiędzy temperaturą na wyjściu kotła a zasilaniem domu różnica od 2 do 5*C czyli na powrocie także nie więcej różnicy jak 5*C, mając ustawioną temp zadaną powyżej 60*C na kotle nie ma obawy , że temperatura powrotu będzie mniejsza niż 55*C. Mam ustawione 62 + 3* histerezy nadzoru. To wszystko co opisałem to własne doświadczenia i obserwacje (kotłownia wykonana i kocioł zakupiony właśnie w poprzednim sezonie i z ciekawości jak to wszystko działa częste wizyty w kotłowni) Obecnie sytuacja wygląda inaczej dzięki zaworowi 3 drożnemu np. przy takich samych ustawieniach kotła jak w poprzednim sezonie przy obecnej

pogodzie na dom idzie temp ok 40-45*C a na powrocie 60* +- 3*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się , że wymiennik płytowy to rodzaj sprzęgła . Sory jeżeli się pomyliłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie czym się różnią. Zaznaczam iż jestem laikiem w tych sprawach po prostu opisałem swoje doświadczenia. Jeżeli nie w temacie to przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla kotła na paliwo stałe jako zabezpieczenie powrotu stosuje się TZM i nie ważne jaki przepływ ma pompa kotłowa

Ważne aby odebrała moc wytworzoną przez kocioł

Poczytaj sobie materiały Immergasa o sprzęgłach

Pytanko:

 

zasilanie i powrót 5/4" przed sprzęgłem, czy TZM trzeba jakoś dobierać? Czy mogę wstawić 1" i będzie Oki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. rozumiem już teraz , ale miniatury zamieszczone w pierwszym poście mnie zmyliły gdyż bardzo przypominają układ który funkcjonuje u mnie. I nie wiem czy właśnie o sterowanie takimi układami nie chodziło koledze   ODPOWIETRZNIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.