Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Krótkim Obiegiem W Piecu Z Zaworem 4D


mtus

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Mam problem z piecem - a dokładnie z krótkim obiegiem. Wszystko działa dobrze, dopóki działa pompka CWU (bo powoduje ruch w małym obiegu). W momencie gdy pompka CWU przestaje działać, krótki obieg grawitacyjnie już nie działa. Dochodzi do sytuacji, że na piecu mam zadaną temperaturę, temperatura powrótu spada i włacza się funkcja ochrony powrotu, która zamyka zawór 4D i nic się nie dogrzewa. Grzejniki nie grzeją, temperatura powrotu nie rośnie a piec trzyma swoją temperaturę. Zasilanie 4D jest gorące, wyjście 4D w stronę powrotu do kotła też - ale tylko zaraz przy zaworze - kilkanaście cm dalej juz jest chłodne, więc ewidentnie woda w krótkim obiegu nie krąży. Dopiero gdy temp. CWU spadnie i właczy się pompka znów wszystko zaczyna działać jak powinno.

Jedyne co jest odmienne od tego, co widziałem w innych kotłowniach, to to, że zawór 4D i instalacja  jest obrócona o 90st. w lewo - patrząc na wprost teraz: zasilanie jest od dołu, wyjście na grzejniki od lewej, powrót z grzejników od góry a powrót do pieca z prawej - więc zgodnie ze schematami.

Nie wiem co może być przyczyną takiego stanu - czy ktoś ma jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz źle zał siłownik - obróciłeś zaw 4-D a siłownika już nie.

Ponadto jak jest siłownik i włączona ochrona powrotu to ster pilnuje tylko ochrony powrotu i stąd zimne grzejniki - całe ciepło idzie na z powrotem na kocioł.

Zdejmij siłownik lub wyłącz funkcję ochrony powrotu, ustaw zaw 4-D w położeniu środkowym - powinno działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilnowanie ochrony powrotu i zimne grzejniki do momentu jego zagrzania - to mi pasuje. Jedyny problem to ten brak krążenia wody przy zamkniętym zaworze. Wszytkie gałęzie są wtedy zimne (oprócz zasilania). Zdarza się, że piec wchodzi w tryb nadzoru na 1,5h - do momentu, aż pompa CWU nie ruszy. Wtedy piec tez dostaje w kość, bo temperatura nagle leci na łeb na szyję - 15 stopni w dół w ciągu kilku minut, i znów potrzeba czasu, zeby sie to wszystko ustabilizowało. Sprawdzę dzisiaj ten siłownik. Dzięki za radę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś kolejnym który dał się złapać w marketingową magię 4d.

Pierwsze pytanie w jakim celu ten 4d został zainstalowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też bez dodatkowej pompy, a za pomocą cwu, wyjmując czujnik z zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie są średnice rur w obiegu kotłowym? Wygląda na to że grawitacyjnie obieg kotłowy nie działa, a właśnie powinien działać grawitacyjnie, i póki działa pompka na cwu to i masz ciepły powrót.

rura Mapress jest chyba 32ka. Najgorsze jest to, że w tym samym budynku w kotłowni obok stoi dokładnie taki sam piec, takie same są średnice rur i tam wszystko działa jak należy :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w instrukcji ani  gwarancji nie napisali, że zaw 4-D albo chroni kocioł albo pozwala na regulowana pracę instalacji

obu rzeczy na raz nie zrobi.

Producenta kotła nie obchodzi twoja instalacja tylko kocioł, który wyprodukował i to jest właśnie problem z zaw 4-D.

Można to poprawić, przez montaż pompy na powrocie z zaw 4-D do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obu rzeczy na raz nie zrobi.

Producenta kotła nie obchodzi twoja instalacja tylko kocioł, który wyprodukował i to jest właśnie problem z zaw 4-D.

Robi trochę tego i trochę tego...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok - tylko jak wstawimy pompe na powrocie z zaworu 4D - to po cholere on tam jest? :D
Z pompą wystarczy zrobić Bypassa z rur nie żadne zawory, 2 termiki i pompka się włączy jak temp spadnie - całość jakieś 120 zł...
A po 2gie - ze schematu widać, że przy obecnym założeniu większość ciepła pójdzie w grzejniki (w górę) nie w powrót do kotła. Poza tym potrzebujesz 60 stopni w bojlerze (chociaż raz w tyg) co by Cię legionella nie zjadła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie daj sobie wmówić, że zawór 4d nie może działać. Oczywiście, że może, choć prawie nigdy nie jest idealnie. Podstawa to odpowiedni przekrój rur, jak najmniej przewężeń i kolan (idealnie 2 kolana+zawór) i zachowanie spadki ogólnie jak przy grawitacji.

 

Istotna jest też prawidłowy kierunek przepływu - zawór daje się założyć odwrotnie. Natomiast nie ma to najmniejszego wpływu na sytuację gdy zawór jest zamknięty (no chyba, że zupełnie pomylone są wyjścia, ale w to nie wierzę).

 

Jak masz możliwość, to zrób monitoring temperatur na rurach - po wykresach zwykle dużo więcej widać. Coś jak tu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ok - tylko jak wstawimy pompe na powrocie z zaworu 4D - to po cholere on tam jest? :D

Z pompą wystarczy zrobić Bypassa z rur nie żadne zawory, 2 termiki i pompka się włączy jak temp spadnie - całość jakieś 120 zł...

A po 2gie - ze schematu widać, że przy obecnym założeniu większość ciepła pójdzie w grzejniki (w górę) nie w powrót do kotła. Poza tym potrzebujesz 60 stopni w bojlerze (chociaż raz w tyg) co by Cię legionella nie zjadła...

Owszem, bypass pomoże w kwestii ochrony powrotu,ale już nie masz regulacji zasilania,ile na piecu tyle na grzejniki.Mam 4d,mam pompę kotłową i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

Proszę o rekomendację przyłączenia (pompy kotłowej, którą można sterować przy pomocy ecomax910 na podobnym przypadku.

Schemat bardzo podobny do przedstawionego.

Objawy: ustawienie "ochrona powrotu" + temp. 45stopni == Wyjście 60st i Powrót 35st :)

ergo woda na grawitacji w małym obiegu kotła przed zaworem 4D nie krąży, a co gorsza nigdy nie zakrąży bo CWU się nie włączy :)

 

Sterowanie pompą małego obiegu można (podkreślam - MOŻNA - czy warto?) ustawić na wymienionym sterowniku wyjściem H, czyli jeśli poprawnie rozumiem to włączy się "wtedy i tylko wtedy gdy zawór 4D się zamknie"

 

Zanim jakiś kolejny "fachowiec" zapoda swoje patenty na życie i ciepło w domu, warto mieć nieco wiedzy - stąd pytania:

1. Czy pompa zaraz przed powrotem, już za wejściem z CWU - czy pomiędzy CO i CWU ?

2. Chyba najlepiej zamontować ją na "obejściu" ? (zachowując możliwość pracy w grawitacji (np awaria pompy) oraz przy wymuszeniu cyrkulacji przez pompę CO na otwartym zaworze 4D

3 Jeśli pkt 2 - to czy wówczas trzeba dać jakieś zabezpieczenie przed "ciągnięciem wody z pieca" przez tą pompę kotłową ? czy samo jej zamontowanie na kącie 45st w jedną stronę i 135 st w drugą stronę (obejściem) wystarczy aby ciągnęła wodę w krótkim obiegu poprawnie ?

 

Panowie wiem że wiedza kosztuje, ale zakładam że nikogo z okolic Gdańska nie znajdę, a to licha robota :) a do tego jeszcze rodzina nieustannie twierdzi że "znajomy brata mamy nie mógł się pomylić, zakłada takie instalacje i jeździ na szkolenia"

 

Najgorsze że teraz zastanawia mnie, co się w takim piecu dzieje, gdy na wyjściu pokazuje 60st a na wejściu 35 stopni, a przecież woda stoi w obiegu - tam w środku gdzieś się pewnie gotuje...

No i rzecz druga to skoro taki błąd instalatora to zaufania ja już nie mam (diabeł dobrze wiedział że jakaś lipa bo ustawił 4D na 34 stopnie, fachura :) ) i teraz czy aby naczynie wzbiorcze dobrze przyłączone i reszta instalacji też, coby pewnego pięknego dnia nie zdarzyło się że piec wyjedzie za okno ze ścianą, w kawałkach... bo dobrze wiedział że zawór 4D nie daje ochrony powrotu w obecnym stanie instalacji, ale się zapiera ze wszech sił że jest inaczej, a rodzina technicznie ciemna jak tabaka w rogu (panie to tak działa i będzie działać, a co)

 

i rzecz ostatnia - czy taki stan rzeczy może prowadzić do problemów z pracą w FuzzyLogic ? (PID)

bo się nie chce ustawić poprawnie, ile by sie mu nie dało czasu to chce żreć po 2 kg wyngla na godzinę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.