Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Fotowoltaika 3Kw Czy Ktoś Posiada.


Dioob

Rekomendowane odpowiedzi

Witam pytanko w gminie szykują się dotacje z dopłatą do 60% z OZE i tu pytanie jak przekłada się to na opłacalność takiej instalacji i zwrot będą to kwoty ok 6-8tyś z mojej strony . Obecnie używam ok 2000 kw rocznie ,dom stoi w szczerym polu nie zasłonięte z żadnej strony . Ile taka instalacja jest w stanie w skali roku wyprodukować prądu i czy ewentualnie w okresie letnim jest szansą ogrzać 100 L bojler np grzałka czy można o tym zapomnieć. Na chwilę obecną nie mam żadnych danych dotyczących instalacji ,obecnie zbieranie są deklaracje chętnych do przystąpienia.przyznam że zależy mi na cwu dotad woda grzana smieciuchem i czy nie lepszym rozwiązaniem będzie instalacja solarna bądź pompa ciepla.Ogolnie jestem zielony w temacie więc proszę o wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wejdź na pvmonitor.pl , tam pooglądasz uzyski różnych instalacji.  3 kW instalacja da ok. 2700 kWh energii w skali roku.

No niestety najwięcej kwiecień-wrzesień. Zdecydowanie mniej zimą...

Dzienny letni uzysk to będzie ok.  20 kWh/średnio pi razy drzwi/, więc do grzanie cwu wystarczy na pewno.

PV jest też bezproblemowe w razie braku prądu.. a solar może się gotować bez zabezpieczeń w prąd dla pompy obiegowej.

W skrócie latem 20 kWh ogrzeje dziennie ok.500 litrów wody  o 40 stopni., a wiec jest nadmiar ciepła/ tyle chyba nie zużywasz/. Reszta na dom i będzie oszczędnością.

Latem też możesz zasilić klimatyzację jak będzie gratis to super.

Jak jest dotacja, to brać w ciemno i podłączyć się do sieci.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem dziś z osobą co montawala pv dwa lata temu ,roczny uzysk miał coś w granicy 3000 kw z instalacji 3,2 czy to możliwe .? Nie wiem ogólnie osoba godna zaufania ,mieszka blisko mnie .Dla mnie było by to w zupełności wystarczające ,zasobnik mam 100 litrow w domu 2 dorosłych + dwójka dzieci do tego używamy tylko prysznica wiec mialoby to sens. Dzieki za poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie dotyczące montażu paneli na dachu dwuspadowym w kierunku wsch-zach o nachyleniu ok 45 stopni.Dom na wzniesieniu ,niczym nie zasłoniety.

Mianowicie dom usytuowany jest kalenicą w kierunku północny-wschód ,mniej wiecej tak ze ok godz 15 słonce świeci bezpośrednio w front budynku oraz zaczyna oświetlać strone zachodnią dachu i opiera się praktycznie do końca dnia .I tu pytanie jak montować panele? Zrobić podział pół na pól czyli cześć na zachód i cześć na wschód , czy nie zgeneruje to jakiś dodatkowych kosztów,albo w znacznym stopniu zmniejszy efektywność  paneli. Zaznaczam również że niema możliwości montażu na gruncie od strony południowej.

Prosze o porady by póżniej nie płakać nad rozlanym mlekiem, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie rozwiazanie da  około 10-15% mniej uzysku ale jesli bedziesz tą energie konsumował to nie zauwazysz roznicy jak na magazyn to bedziesz widział słabsze uzyski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info mam już jakiś obraz co i jak . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam pytanko w gminie szykują się dotacje z dopłatą do 60% z OZE i tu pytanie jak przekłada się to na opłacalność takiej instalacji i zwrot będą to kwoty ok 6-8tyś z mojej strony . Obecnie używam ok 2000 kw rocznie ,dom stoi w szczerym polu nie zasłonięte z żadnej strony . Ile taka instalacja jest w stanie w skali roku wyprodukować prądu i czy ewentualnie w okresie letnim jest szansą ogrzać 100 L bojler np grzałka czy można o tym zapomnieć. Na chwilę obecną nie mam żadnych danych dotyczących instalacji ,obecnie zbieranie są deklaracje chętnych do przystąpienia.przyznam że zależy mi na cwu dotad woda grzana smieciuchem i czy nie lepszym rozwiązaniem będzie instalacja solarna bądź pompa ciepla.Ogolnie jestem zielony w temacie więc proszę o wyrozumiałość.

Zdecydowanie polecam PV. Miałem przez 7 lat solary. Pracowały nienagannie, jednak w tym roku zdemontowałem je i założyłem PV. 

Co do dotacji, to należy przyjrzeć jej się ze wszystkich stron... Często jest tak, że zyskuje na niej bank i firma instalująca, a dla posiadacza instalacji pozostaje satysfakcja że jest "Pro-Eko". 

Jeśli zdecydujesz się bez dotacji, to może okazać się, że będziesz miał za połowę ceny taką samą instalację, jak z dotacją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak może być,niedługo powinienem wiedzieć z czego będzie składał się zestaw i jaką będzie miał cenę, wtedy pozostaje porównać ceny i sprawa jasna. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Właśnie polecam inwerter 3f no i paneli ile tylko wejdzie na dach a prąd pozwala na rozwój ekonomiczny-ekologiczny powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trudno mi powiedzieć czy warto, zależy jacy producenci paneli, ile mają przepracowane falowniki itd. Do tego musisz doliczyć stelaż na dach lub konstrukcję na grunt, zabezpieczenie przeciw przepięciowe, elektryka, który zrobi papiery do ZE.

 

Popytaj się bo może w Twojej Gminie jest projekt z dopłatami do pv.

 

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

właśnie z dotacją np 14 tyś bez dotacji 12tyś zarabiają bank, instalator itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas w tamtym roku instalacja z dotacją 3,2 Kw coś ok 16 tyś z czego 80% płaciła gmina, tym roku cena instalacji ma być podobna ale gmina płaci tylko 60% reszta po stronie starajacego się o dopłaty. W sumie wyjdzie ok 6 tyś to chyba w tej cenie nie ma co narzekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam
Podobnie i umnie gmina dopłaca 80%
Sek w tym że jest to nowy dom i boje się rozpierduchy domu, rozdzielnia prądu jest w wiatrolapie obok garażu, czy przy niej będzie dużo kucia czy można wszystko w garażu a tylko jakiś przewód do rozdzielnicy? Druga kwestia to nie wiem jak doprowadzić przewody z paneli przez poddasze zamieszkale, nie chce w sypialni robić dziury w suficie kg i wełny a potem przez strop do garażu, kominem też nie ma jak bo kanał wentylacyjny jest bardzo wąski jak to w systemowym kominie. Czy można jakoś z dachu zejść na elewacje i zaraz pod podbitka przebić się do garażu/kotłowni?
Dach dwuspadowy i panele pewnie były by montowane od strony wschodniej, czy to byłby duży problem? Ewentualnie od zachodniej ale więcej kabinowania i nie chciał bym z tej strony domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Szczypiorr napisał:

,,,, czy można wszystko w garażu a tylko jakiś przewód do rozdzielnicy? ,,,,

Oczywiście tak można wykonać instalacje elektryczną PV.
Do głównej rozdzielnicy zalecane jest podłączenie przewodami 10 mm2 z rozłącznikiem izolacyjnym i bezpiecznikami typu gG  (wraz z przewodem neutralnym).

19 godzin temu, Szczypiorr napisał:

,,,, Czy można jakoś z dachu zejść na elewacje i zaraz pod podbitka przebić się do garażu/kotłowni? ,,,,

Oczywiście tak można instalacje przewodów elektrycznych z generatora fotowoltaicznego poprowadzić.
Mała uwaga. Jeżeli długość przewodów DC jest większa niż 10 m, to należy  zainstalować dodatkowe zabezpieczenie przepięciowe zlokalizowane w pobliżu paneli fotowoltaicznych.  

20 godzin temu, Szczypiorr napisał:

,,,, Dach dwuspadowy i panele pewnie były by montowane od strony wschodniej, czy to byłby duży problem? Ewentualnie od zachodniej ale więcej kabinowania i nie chciał bym z tej strony domu.

Poniżej adres do narzędzia służącego do sprawdzenia (optymalizacji)  uzysków z instalacji PV.
Narzędzie powstało w ramach naukowego projektu PVGIS (fotowoltaiczny system informacji geograficznej) wspieranego przez  Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej.
źródło:
http://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP


ps.
Możesz zamontować ogniwa fotowoltaiczne po stronie wschodniej i jednocześnie po stronie po stronie zachodniej. 
Wymaga to tylko falownika z dwoma trackerami MPP.
W takiej sytuacji jak u Ciebie,  zalecane jest przewymiarowanie mocy generatorów fotowoltaicznych w stosunku do falownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Panowie ,  jeśli te  opusty się utrzymają a cena za montaż spadnie to nawet bez dotacji się opłaci. Wydałem coś około 17 tyś  na wszystko 4,5 kWp, razem z ubezpieczeniem i dodatkowym używanym falownikiem na zapas . Zostaje mi w kieszeni 1700 zł rocznie, licząc jeszcze jakieś koszty to jest zwrot ok 8% rocznie . Po 10 latach sprzęt sprzedam za 5 tyś jak zajdzie taka potrzeba, tyle w temacie. Problem mam bo zostaje mi nadmiar prądu:) . Sauna na szczęście już gotowa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mancio napisał:

Panowie ,  jeśli te  opusty się utrzymają a cena za montaż spadnie to nawet bez dotacji się opłaci. Wydałem coś około 17 tyś  na wszystko 4,5 kWp, razem z ubezpieczeniem i dodatkowym używanym falownikiem na zapas . Zostaje mi w kieszeni 1700 zł rocznie, licząc jeszcze jakieś koszty to jest zwrot ok 8% rocznie . Po 10 latach sprzęt sprzedam za 5 tyś jak zajdzie taka potrzeba, tyle w temacie. Problem mam bo zostaje mi nadmiar prądu:) . Sauna na szczęście już gotowa .

Nadmiar pradu najlepiej oddac do instalacji CO. W okresach przejsciowych czyli wiosna jesien. Mam osiem paneli PV wpietych do grzalki DC w bufor. W miare sloneczny dzien ogrzewam 6-7 godzin w ciagu dnia za friko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tych którzy już mają instalację. Chcę na dach posłać 8kW + falownik na 11kW (później pójdzie rozbudowa instalacji). 

Czy kupić panele i falownik samemu, montować samodzielnie (potem zalegalizować- mam możliwość), co wtedy z dotacją ?

Może kupić panele, dać założyć firmie, czy wszystko zlecić firmie ? 

Co wam wyszło najatrakcyjniej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.