Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Piec Do Ogrzewania C O


Mindelek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

potrzebuję pomocy w znalezieniu pieca do centralnego ogrzewania.

 

Mieszkam w domku szeregowym(parter i poddasze) z budowanym podczas wojny, domek ocieplony. Dotąd zamieszkany był tylko na powierzchni 35m kwadratowych i ogrzewany piecem kaflowym, jednak w tym roku zaadoptowałem do zamieszkania poddasze o takiej samej powierzchni i piec kaflowy w 1 pomieszczeniu nie jest w stanie ogrzać całego mieszkania.

W przyszłym roku chcę jeszcze wyremontować taką samą powierzchnię (dół i poddasze) w mieszkaniu obok i palenie na dwa piece kaflowe które i tak nie są wstanie ogrzać całości to bezsens dlatego chcę założyć centralne ogrzeanie do całości.

 

Niby znalazłem chydraulika ale nie wiem jakie sa jego kompetencje i ile się na tym zna. O ile na założeniu instalacji będzie chyba się znał to jednak piec chciałbym wybrać sam, boja a nie on będę się przy nim męczył. Przeczytałem tu sporo artykułów ale im więcej tym mam większą pustkę jaki piec wybrać.

Palić będę głównie drewnem ale i sporadycznie węglem, na zakup pieca mogę przeznaczyć do 5 tysięcy zł. Nie chciałbym także przy nim ciągle stać i podkładać opału. Czy możecie mi coś doradzić jaki piec wybrać?? Na rynku jest ogromny wybór i każdy z sprzedawców zachwala swój wyrób.

 

Bardzo proszę o pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chydraulików .... zdecydowanie  omijaj z daleka. Raczej zadaj się z "hydraulikiem" to i szansa na sukces będzie większa. Co do kotła to też spiesz się z zakupem bo za chwilę to o czym myślisz zniknie z rynku (od 01.10.2017 już nie można ich produkować) i zamiast zasypowca zostanie Ci zakup kotła kl V na węgiel albo na pellet i te 5 tyś zł będziesz musiał pomnożyć przez ....3. Niestety wbrew temu co piszesz kotłów gdzie paliwem podstawowym jest drewno wcale nie ma tak dużo, a dobrych jest jeszcze mniej. Drewno, wbrew temu co myśli większość, to trudne paliwo, a jak chce się jeszcze aby kocioł miał długą stało palność to już sprawa staje się baaaaardzo trudna. Z kotłem na drewno jest jeszcze jeden problem, tak naprawdę to jego praca jest sensowna gdy współpracuje z buforem. I tu te 5 tyś to może być zdecydowanie za mało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie żartuj i przestań o tym myśleć.

Miałem na myśli obecne m2 które chcesz ogrzewać, czyli te 70m2. Na obecny moment to raczej najmniejszy model bodajże 5-7.

No a spalać w takiej maliźnie drewno... Nie lepiej kupić podajnik na pellet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jestes nowicjuszem to lepiej wez sobie gorniaka, drewno sprzedawaj czy ewentualnie patrz jak rosna drzewa a pal weglem od gory. Chyba ze koniecznie chcesz sie doktoryzowac z obslugi kotla, bo tak to sie pewnie skonczy...

 

Nic wiecej niz 12 kW nie potrzebujesz.

 

Drewno to nie jest proste w spalaniu paliwo a jeszcze trudniejsze jest jego efektywne spalanie. Bo efektowne to akurat jest bardzo proste. Do drewna nie podchodz bez bufora i zaworu temperaturowego na powrocie, bo sie zawiedziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie ten MPM DS nie jest dla mnie bo mam komin 6-7m a wyczytałem że do niego potrzeba minimum 8m. Więc chyba rzeczywiście jakiś piec górnego spalania będzie lepszy, a skoro tak to jaki możecie polecić?

 

Trochę boję się wziąść tylko 8-10kw bo jak będzie za mało to mi pewnie nikt pieca nie wymieni :( Robiłem wyliczenia z jakiejś strony tu polecanej i wyszło mi tam że będę potrzebował 13kw z czego ponad 3kw na ciepłą wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie wystarczy 8-10kW,nigdy w zimie nie masz non-stop ponad -20*,reszta dni zabije kocioł,bo będziesz kisił opał.Komin wystarczy,ten kociołek chodzi dobrze na kanale 14x14cm/8m i ustawione podciśnienie 10kPa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

potrzebuję pomocy w znalezieniu pieca do centralnego ogrzewania.

 

...

Palić będę głównie drewnem ale i sporadycznie węglem, na zakup pieca mogę przeznaczyć do 5 tysięcy zł. Nie chciałbym także przy nim ciągle stać i podkładać opału...

 

Pytanie do polecających MPM 8-10kW,czy do modelu z górnym zasypem jest dostępna nadstawka na opał,żeby kol. nie latał co 3-4h do kotłowni podkładać drewienka,bo głównie o to w tym wszystkim chodzi?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega nie pisze nic więcej niż tylko o metrażu, a doradzacie jaka moc. Chyba nie tylko metraż ma na to wpływ.

Jeśli masz zamiar rozszerzać metraż to lepiej kup większy, opisywane były na forum zabiegi z wkładaniem szamotowych cegieł w celu ograniczenia mocy.

Moim zdaniem, palenie drewnem rozważ jako opał alternatywny a nie podstawowy. Może jednak poszukaj kotła z podajnikiem, i rusztem dodatkowym na spalanie tego drewna kiedy będą wyższe temp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda na początku zastanawiałem się nad kupnem pieca z podajnikiem do ekogroszku,ale skoro przede wszystkim będę palił drewnem to go szybko skreśliłem bo ten dodatkowy ruszt jest tak jakby awaryjny więc rozumiem że tylko w sytuacjach gdy nie ma prądu,albo skończy się ekogroszek i akurat nie można go nigdzie kupić bo np jest noc albo święto.

 

Co do metrażu to tak jak pisałem piec ma być na 140m2 a budynek jest baaardzo stary i mimo ocieplenia to na pewno nie będzie tak zaizolowany jak nowe budynki.

 

Byłem zdecydowany na tego MPM DS 14kw ale przez tą wysokość mojego komina boję się zaryzykować i chyba jednak kupię jakiś górnego spalania. Chciałem ten OPTIMA COMFORT 12kw ale też wyczytałem opinie że po 2 latach użytkowania robią mu się dziury więc nadal nic nie wiem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma to być coś bardzo żywotnego to myślę o żeliwie. Żeby można było palić drewnem, powinien być konstrukcją przemyślaną i sensownie zrobioną, no i by spełniała Twoje oczekiwania na przyszłość czyli odpowiednia wielkosc kotla po rozbudowie domu. Reasumując, widzę dla Ciebie Viadrusa U32, ale tego sprzętu nie kupisz za 5 tys. Ale przyjrzyj się mu. Spełnia wszystkie wymogi dotyczące tego czego potrzebujesz. No i to 5 klasa, nikt Ci za parę lat nie będzie wybrzydzal że nie spełnia wymogów odnośnie czystości i efektywności spalania. To moje subiektywne zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ds 8-12ķw na drewnie to co 1 godz podkładanie. Tylko gs , może być defro i na węglu. Na drewnie gs to przy paleniu od góry max 2 godz i znowu od góry palenie. A paląc od dołu to będzie jedna wielka masaķra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda na początku zastanawiałem się nad kupnem pieca z podajnikiem do ekogroszku,ale skoro przede wszystkim będę palił drewnem to go szybko skreśliłem bo ten dodatkowy ruszt jest tak jakby awaryjny więc rozumiem że tylko w sytuacjach gdy nie ma prądu,albo skończy się ekogroszek i akurat nie można go nigdzie kupić bo np jest noc albo święto.

 

Co do metrażu to tak jak pisałem piec ma być na 140m2 a budynek jest baaardzo stary i mimo ocieplenia to na pewno nie będzie tak zaizolowany jak nowe budynki.

 

Byłem zdecydowany na tego MPM DS 14kw ale przez tą wysokość mojego komina boję się zaryzykować i chyba jednak kupię jakiś górnego spalania. Chciałem ten OPTIMA COMFORT 12kw ale też wyczytałem opinie że po 2 latach użytkowania robią mu się dziury więc nadal nic nie wiem :(

Kto i gdzie takie bzdury pisze że defro po 2 latach ma dziury ? pewnie jakiś nawiedzeniec który mieszka w bloku ale wszystko wie bo wujek tak powiedział bo kolega od kolegi tak miał ? to jeden z najlepszych kotłów przecież ,  co do drewna u mnie były spalane stare krokwie i podłogi większość spruchniałe to spalanie trwało ok 3 godz ale w tym było rozgrzanie 90m2 podłogówki czyli potężny bufor po nagrzaniu następny wsad potrafił się palić nawet do 6 godz spalane od góry na samym powietrzu wtórnym bez dostępu pow pierwotnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paląc od góry drewnem nie będzie smoły ale wsad max 2 godz i od nowa. Obecnie tak palę drewnem bo rozebralem mojego ds ze względu, że mam za długie kawałki drewna. Komora ma 45 l i max czas palenia to 4 godz na dobrym drewnie. Smoły 0 ale temp spalin do 300* i to jest minus. Plusem jest brak dymu w kotłowni co przy ds bywa częstym zjawiskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma być opalane drewnem to duży kocioł z buforem.Jak duży kocioł to znowu komin za mały.W swoim 8-10kW paląc kiedyś drewnem,musiałem podkładać średnio co 2-3 godziny,ale w sezonach przejściowych kiedy nie było większych mrozów.Bufor odbierał nadwyżki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj spaliłem trochę ostatnich kawałków olchy.Cały wsad kotła i bufor nagrzany.Przy drewnie kociołek odbiera sporo ciepła komorą załadowczą,rozgrzewanie nieporównywalnie szybsze niż węglem.Taki 12-14kW dałby spokojnie radę jechać na samym drewnie i awaryjnie wspomagać się węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.