Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie Kotła Sas Effekt 23


lukaszgk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Proszę o pomoc z ustawieniem mojego kotła na ekogroszek Effekt 23.

Ogrzewam dom 220 m2, piętro instalacja miedziana, parter instalacja dopływ - stara, odpływ - miedź. Na dole w chwili obecnej mam termostaty ustawione na minimum, ogrzewam piętro. Piszę gdyż spalam wg mnie bardzo dużo, tym bardziej że jeszcze nie ma minusowych temperatur, idzie około 45 kg na dobe.

 

Mam takie ustawienia:

Temp. zadana 55 oC, histereza 4

Temp CWU 55 oC, histereza 5

 

Praca - Podawanie 15 s/ praca 56 s, wentylator 35 %

Podtrzymanie - praca 10 s, przerwa 7 minut, wentylator  pracuje 2 minuty, stopień wentylatora 33 %

 

Zawór czterodrogowy na 50/50

 

Sterownik Tech-550 z Pid.

 

Próbowałem różnych ustawień, na razie powyższe daje najlepszy efekt, próbowałem też na Pidzie ale pali jeszcze więcej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego a jaki masz palnik? Dom ocieplony czy nie? Pierwszy sezon palisz? Czy tj nowy dom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukaszkg

A jaką masz temperaturę zasilania i powrotu?

Kocioł czyszczony?

I jaki opał, jak czeski i mokry to wiesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to prawdziwe Chwałowice ok 26mj to przy tym spalaniu jedziesz na ok 10-11kW mocy. Dla porównania u mnie ok. 1.5kW wiec nie widzę możliwości by potrzebne było u Ciebie tyle energii chyba ze drzwi i okna otwarte cały czas :D .

Przyjrzał bym się:

- ustawieniem, czy pali się na całej retorcie czy ze środka, powinno się palić na talerzu z kopczykiem kilku centymetrowym (3-4)

- czy nie za mocno dmuchasz i nie wychładzasz wnętrza kotła. Palnik masz taki jak mój tylko większy, on nie wymaga uszczelniania

- może masz za duży ciag kominowy i wyrywa ciepło z palnika, jeśli tak to pomyśl o RCK

- niestabilna instalacja, np brak działającej ochrony powrotu, duża ilość zimnej wody wracajaca do kotła destabilizuje jego pracę i musi mocno gonić i spalać Jak masz osobną pompke CWU to sprobuj ją załączyć na jedną dobę na stałe by sprawdzić.

Jaką masz temp spalin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
@lukaszgk

Witaj, czy zdołałeś się uporać z problemem dużego spalania w swoim sasie ?Ponieważ również mam piec SAS Efekt 23 kw. i cały podajnik czyli jakie 7 worków 25 kg. idzie mi w nie całe 4 doby, mam ocieplony budynek sytropianem 10cm, okna plastik najnowszej generacji, a nadal spalanie jest duże. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć. Niestety, testowałem kocioł od września na różnych ustawieniach zawsze spalanie było porównywalne. Na PID-zie spalał o 1/3 więcej niż na ręcznych. Jedyna zmiana jaką zrobiłem to zacząłem palić czeskim ekogroszkiem, bo spala tego węgla mi tyle samo co polskiego, a cena dużo niższa.

 

W książce serwisowej pisze że piec ten spala na 1h około 2 kg węgla, przyjmując że te spalanie obliczone jest w optymalnych warunkach przyjąłem do wiadomości, że niestety ale lepszego wyniku jak w tej książce nie osiągne.

 

Obecnie palę na ustawieniach 16 sek. podawanie, 60 sek. przerwa, 30 wentylator, temp. zadana 65 stopni, - 3 tyg. temu paliłem na ustawieniach 5 sek. podawanie, 25 sek. przerwa, 27 wentylator, zadana 65 stopni - ale spalanie było identyczne, więc stwierdziłem, że dla podzespołów chyba lepiej jak dłużej idzie niż się ciągle odpala, ponadto mniejsze zużycie energii.

 

We wrześniu podajnik czyli około 9 worków - 25 kg starczał mi na 8 dni, teraz przy niższych temp. na 5 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli spalanie jest poprawne (a testowales różne ustawienia oraz prace w pid) tzn. nie ma niedopalonych kawałków węgla w popiele, to albo:

- palisz bardzo słabym opałem i dobrze by było sprawdzić coś mocniejszego, tylko z pewnego źródła. Ja miałem mieć Bobrka, a dopiero po zasypaniu Bobrka z oryginalnego worka zobaczyłem różnicę.

- masz gdzieś ciepło z domu szybko ucieka.

 

Jak palisz na nadmuchu 30-35% to kocioł będzie szybciej zarastał, raczej tak słaby nadmuch nie będzie wychładzał kotła.

 

Zmniejsz histereze pracy kotła na 2℃.

Jak masz wykresy spalania to wklej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie mam poprawne, węgiel jest dopalony. Tak jak pisałem wyżej od jakiegoś czasu pale czeskim, udało mi się kupić suchutki, pewnie jest słaby, ale nie widze różnicy między nim a chwałowickim, przynajmniej w spalonej ilości węgla. Co prawda jest jeden minus, teraz muszę czyścić piec co 1-2 tyg.

 

Przez jakiś czas wentylator miałem ustawiony na 25-27 %, ale wtedy zaczął mi się robić lej na deflektorze.

Histereza niezmiennie na 2 stopnie.

 

 

Ciepło na pewno ucieka, dom nie jest docieplony, nawet dach nie jest docieplony - jedynie wymienione okna.

Czeka mnie też raczej przeróbka, wydaje mi się że instalatorzy poszli po najniższej lini oporu. Część powrotu podłączyli do zaworu 4D, ale część powrotu razem z powrotem z CWU podłączyli za zaworem. Będę chciał tą drugą część powrotu też podłączyć do zaworu.

 

Poniżej przesyłam skan tygodniowy i dzienny.

http://prntscr.com/hw68qo

http://prntscr.com/hw68f8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Niestety, testowałem kocioł od września na różnych ustawieniach zawsze spalanie było porównywalne. Na PID-zie spalał o 1/3 więcej niż na ręcznych. Jedyna zmiana jaką zrobiłem to zacząłem palić czeskim ekogroszkiem, bo spala tego węgla mi tyle samo co polskiego, a cena dużo niższa.

 

W książce serwisowej pisze że piec ten spala na 1h około 2 kg węgla, przyjmując że te spalanie obliczone jest w optymalnych warunkach przyjąłem do wiadomości, że niestety ale lepszego wyniku jak w tej książce nie osiągne.

 

Obecnie palę na ustawieniach 16 sek. podawanie, 60 sek. przerwa, 30 wentylator, temp. zadana 65 stopni, - 3 tyg. temu paliłem na ustawieniach 5 sek. podawanie, 25 sek. przerwa, 27 wentylator, zadana 65 stopni - ale spalanie było identyczne, więc stwierdziłem, że dla podzespołów chyba lepiej jak dłużej idzie niż się ciągle odpala, ponadto mniejsze zużycie energii.

 

We wrześniu podajnik czyli około 9 worków - 25 kg starczał mi na 8 dni, teraz przy niższych temp. na 5 dni.

Cześć. Wiesz też borykam się z dużym spalanie, nie jest ono jakoś bardzo ogromne, no i co. doszedłem do takich parametrów jak podawanie 7 sek. przerwa 50 sek. nadmuch na 27 % i potrzymanie na jakieś 9 min przy ustawionej histerezie na 2 stopnie. oczywiście jak doradza jarrek spróbuj kupić coś mocniejszego, ja na tą  porę kupiłem eko groszek workowany firmy Skarbek i na prawdę zauważyłem bardzo duże zmiany, szybciej dobija do temp. zadanej a mam ustawione 53 st. i dłużej trzyma na potrzymaniu i poprzedni eko groszek. w popielniku przy tych ustawieniach jest sam pyłek nie mam żadnej szlaki. polecam. czekam na jakąś odp. czy oby ustawienia się przyjęły :D Oczywiście na początku nie zniechęcaj się i odczekaj jakieś 2 godzin aż praca kotła się ustabilizuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. A jak masz ustawione podawanie w podtrzymaniu i nadmuch ? Do tego jak ustawione CWU  ?

Ja mam w tej chwili CWU na 50 stopni i histereza 2, dla testu wcześniej 5 stopni.

 

Spróbuje twoje ustawienia, jednakże ja trochę mieszam z temperaturą, w dzień obecnie 62 stopnie ustawione, w nocy 59. Mogę mieć problem dociągnąć do tej temperatury, ale zobaczymy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak palisz na dwustanie, to jeżeli nie możesz dobić do zadanej to trzeba zwiekszyć nadmuch, a żeby  kopczyk się nie zapadał po zwiększeniu nadmuchu to i trzeba zmniejszyć przerwę w podawaniu.

Jeżeli chodzi o podtrzymanie to "mądre głowy" pisały, że w tej fazie ma tylko nie zgasnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. A jak masz ustawione podawanie w podtrzymaniu i nadmuch ? Do tego jak ustawione CWU  ?

Ja mam w tej chwili CWU na 50 stopni i histereza 2, dla testu wcześniej 5 stopni.

 

Spróbuje twoje ustawienia, jednakże ja trochę mieszam z temperaturą, w dzień obecnie 62 stopnie ustawione, w nocy 59. Mogę mieć problem dociągnąć do tej temperatury, ale zobaczymy ;)

Cześć.

Podawanie w potrzymaniu mam ustawione na 9 sek. 

Podtrzymanie na 9 min 

wentylator w podtrzymaniu na 29 %

przerwa wentylatora to 4:25 min

praca wentylatora w podtrzymaniu to 29 sek

temp. zadana CWU to 50 %

histerezia cwu to 4 st. 

pompa co na 1 biegu 

pompa cwu na 2 biegu 

 

A i jeszcze wkradł się błąd co do wcześniejszego co napisałem, gdyż nadmuch mam na 28 %

Spróbuj może akurat pomoże Ci takie ustawienie . Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.