Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka - Jak Poprawnie Ustawić


Xerol

Rekomendowane odpowiedzi

To niestety też błędnie wykonana instalacja. Masz dobrze ocieplony dom nie żałowałeś na izolacje, a dałeś się podpuścić na tanie ogrzewanie. Niestety brak jest sprzęgła i diviconów dla obiegów a powinny być minimum dwa. Tego nie da się sterować w jednym punkcie dla dość dużego domu. Taktowanie kotła prawdopodobnie ustanie jak spadnie temperatury zewnętrzne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

aby zminimalizować taktowanie (którego nie da się uniknąć przy tych temp.) i zużycie gazu należy jeszcze zmniejszyć do minimum moc kotła dla grzania podłogi (maksymalna moc grzewcza).

Wtedy kocioł będzie pracował dłużej z mniejsza mocą.

 

Można też zmienić interwał czasowy i temperaturowy dla załączania palnika.

Wszystko w Menu 2  (tryb serwisowy).

Szczegóły w instruklcji rozszerzonej (dla firmy instalacyjnej).

 

Ja jadę cały czas na mocy minimalnej 3,3kW i robię jej małą korektę w większe mrozy...

 

Miłej zabawy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

U mnie widzę że nie ma sensu ze zjechaniem do maksymalnej mocy grzewczej na min (czyli 11%), bo palnik nawet przy mocy maksymalnej ustawionej na 100% nie palił się jeszcze mocniej niż na 11% czyli 2,7kW.

Chyba, że czegoś nie rozumiem i jakiś sens to jednak ma.

 

Przy okazji mam pytanie odnoście CWU. Czy można gdzieś ustawić temperaturę wody od której CWU zacznie grzać? W tej chwili CWU ustawione na 48 stopni temp spada do 45 i piec zaczyna grzać, a chciałbym żeby zaczynał grzać później. Jest jakaś opcja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do cwu - wyczytałem dwie informacje jak działa tryb eco dla cwu. W instrukcji wyczytałem, że właśnie po obniżeniu temp o 10stopni zaczyna grzac, druga informacja z jaką się spotkałem to to, że cwu zaczyna grzać jeśli wykryje przepływ przez piec. Jak dla mnie trochę niezrozumiałe.

 

 

BTW. Wiem jak na piecu sprawdzić moc max, ale jak ją obniżyć? jak wejsc w to menu?

 

 

 

U mnie także piec mimo ustawienia mocy na 14kW grzeje przez większość czasu z mocą 23% i taktuje przy dwóch porach grzania między 4-6 razy na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytrzymaj przycisk menu (kilka sekund) otworzy się menu serwisowe: Ustawienia ogrzewania--> Dane kotła - tutaj masz te ustawienia.

 

PS.

Sprawdzę tryb ECO :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na rc300 mam możliwość podejrzeć tylko charakterystykę pompy oraz wybieg pompy. Chyba moc ograniczyć można tylko na piecu bezpośrednio, tylko jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam rc300 i tak jak piszę można to zmienić tylko trzeba wejść w menu serwisowe.

 

Wracając do tematu.

Po zmianach ustawień udało się w miarę ustawić podłogówkę. W całym domu równo 22st i średnie zużycie gazu od 1.11 do dzisiaj 4,4m3/24h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do cwu - wyczytałem dwie informacje jak działa tryb eco dla cwu. W instrukcji wyczytałem, że właśnie po obniżeniu temp o 10stopni zaczyna grzac, druga informacja z jaką się spotkałem to to, że cwu zaczyna grzać jeśli wykryje przepływ przez piec. Jak dla mnie trochę niezrozumiałe.

 

 

BTW. Wiem jak na piecu sprawdzić moc max, ale jak ją obniżyć? jak wejsc w to menu?

 

 

 

U mnie także piec mimo ustawienia mocy na 14kW grzeje przez większość czasu z mocą 23% i taktuje przy dwóch porach grzania między 4-6 razy na dobę.

23% z 14 to 3,2 - czyli minimalna moc grzewcza...niżej nie zejdziesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za okres 11.11 g12.00 do 12.11 g19 spalił piec 5m3 gazu. temp w domu nastawiona na 20,5st i taka tez jest.

 

Wpływ tem pomieszczenia ustwaiona na 6K,

krzywa grzania 40st dla -20 stC

W tym czasie nastąpiło wygrzewanie zbiornika cwu 120l (1.3m3 gazu).

temp na zewnątrz dzien 6st a w noc 4 st.

 

zmieniłem dzisiaj wybieg pompy na 24h,. zobaczę co będzie - czy temperatura na piecu dla co może przy wyłączonej pompie za szybko się w nim wychładzać i częściej się włącza piec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fjohny

Pompa w kotle pracuje cały czas... Mimo różnych nastaw czasu wybiegu. Sprawdź sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

czy można jakoś z mniejszą bądź większą dokładnością oszacować wymagany przepływ w danych pomieszczeniach? U mnie jest 0.8 l/min na każdym przy wszystkich pętlach (21) odkręconych. Parter i piętro na jednym obiegu. Czy to ma prawo grzać? rurek w podłodze 1300mb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z innej beczki: czy można ustawić grzanie wg. temp. wewnętrznej tak aby móc ustawić temperaturę zasilania? Obecnie mam za niską temp. zasilania i nie mogę jej podnieść. Piec daje 27stopni a ja chciałbym aby dawał przynajmniej 35st. [rc300]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy można jakoś z mniejszą bądź większą dokładnością oszacować wymagany przepływ w danych pomieszczeniach? U mnie jest 0.8 l/min na każdym przy wszystkich pętlach (21) odkręconych. Parter i piętro na jednym obiegu. Czy to ma prawo grzać? rurek w podłodze 1300mb.

0,8 to tak nie za dużo, ale zgaduję, że całość na pompie kotłowej. Więcej z tego nie wyciśniesz. Będziesz musiał grzać wyższą temperaturą, tam gdzie nie dasz rady nadrobić przepływem.

 

Pytanie z innej beczki: czy można ustawić grzanie wg. temp. wewnętrznej tak aby móc ustawić temperaturę zasilania? Obecnie mam za niską temp. zasilania i nie mogę jej podnieść. Piec daje 27stopni a ja chciałbym aby dawał przynajmniej 35st. [rc300]

Musisz w menu serwisowym zmienić krzywą grzania. Trzymasz przycisk MENU, później "Ustawienia ogrzewania" --> "Obieg grzewczy 1" --> "Ustaw krzywą grzania". Następnie podnosisz punkt końcowy.

Jeśli nie chcesz tego sam robić, to zapytaj instalatora / serwisanta powinni Ci pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy zwiększenie przepływu do np. 1,5 l / min na pętlach podniesie przy tych samych ustawieniach krzywej grzania temperatury w pomieszczeniach? Firma instalatorska przekonuje mnie, że tylko temp zasilania może podnieść temp pomieszczeń a przepływy 0,5-0.8 są jak najbardziej OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę w pomieszczeniach możesz regulować oboma parametrami czyli zarówno temp.zasilania obiegu grzewczego jak i przepływami na rotametrach.Innymi słowy jak zwiększysz przepływ w pętlach danego pomieszczenia to przy tej samej temp.zasilania podniesie się temp.w tym pomieszczeniu.Firma instalatorska źle przekonuje)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływy powinny być większe niż 0,7, raczej ponad 1l/min jest OK.

Ale samymi przepływami to podniesiesz temp pomieszczenia o 2-3C .

KIrzywa grzewcza powinna być tak dobrana aby temp wody nie przekraczała temp obliczeniowych dla danej instalacji- max 35-40C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam całość podłogówki zasilaną z pompy kotłowej i przepływy na poziomie 3l/min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, krzywą mam obecnie tak ustawioną aby dla -20 piec dawał 50st z ograniczeniem 43st max. W ten sposób na zasilaniu przy 2st na zewnątrz mam 33 stopnie. nastawa w domu na 21stopni i piec przy 22stopniach nadal grzeje.... nie wyłącza się,,,, gazu ubywa....

 

Projektu do instalacji nie ma, robią to na własne doświadczenie.. wszystko jest OK  wg instalatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle nie masz wyregulowanej instalacji podłogowej.Ustawienie przepływów na wszystkich pętlach na jedną wartość jak piszesz 0,8l/min to nieporozumienie.Przepływy zapewne będą różne w poszczególnych pomieszczeniach.Regulacji powinieneś dokonać przy ujemnych temperaturach bo przy obecnych to nic nie da.Bez projektu OP to ta regulacja potrwa dłużej.W projekcie masz podaną temp.zasilania obiegu grzewczego dla temp.zewnętrznej w zależności o strefy klimatycznej np.dla III strefy klimat =-20st.Tylko ty tego typu danych nie masz dlatego ustaw krzywą grzewczą np.dla -20 temp.zewn..(być może ta temp.powinna być inna dla ciebie-nie wiem z jakiego regionu Polski jesteś)zasilanie np.40st.a może i mniej jak masz super ocieplony dom,po czym ustawiasz wszystkie rotametry na przepływ np.1,5l/min (tutaj mam wątpliwości czy uda ci się uzyskać takie przepływy na wszystkich pętlach bo w twojej instalacji przy taj ilości podłogi powinno być sprzęgło a za nim dodatkowa wydajniejsza pompa od kotłowej bo pompa kotłowa nie wydoli)Teraz mierzysz temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach i jeżeli jest za gorąco w danym pomieszczeniu to zmniejszasz przepływ na pętlach tego pomieszczenia a jeżeli za zimno to zwiększasz,tak kręcisz rotametrami do momentu uzyskania komfortowych  dla ciebie temperatur w poszczególnych pomieszczaniach(nie zapomnij zamknąć drzwi wewn. ;) )Tylko z uwagi na to że ogrzewanie podłogowe ma dużą bezwładność to ten proces regulacji potrwa, tak że nie kręć co chwilę tylko odczekaj kilkanaście godzin aż się temp.ustabilizuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

zrezygnowałem z ogrzewania wg pogodynki, ustawiłem na ręcznym 21 stopni na całą dobę wg pomieszczenia i nic nie przegrzewa, rankiem ciepło a nie jak to miało miejsce poprzednio, że o poranku dom wychłodzony.

poprzednio przy nastawie 20.5 piec grzał aż do 22,5. jakoś tej automatyki nie załapałem..

Oczywiście regulacji na pętlach dokonałem na tyle aby pomieszczenie wzorcowe nagrzewało się tak długo jak całe piętro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.